svesinieks ([info]svesinieks) rakstīja,
@ 2017-01-31 13:14:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Humora virtuvē
Beidzot apmeklēju sieviešu stendapu. Man ļoti patīk sieviešu stendapa ideja, jo ļauj darīt ļauj sievietēm darīt, ko tādu, ko tradicionāli dara vīrieši - plēst jokus, un tam nepieciešamās prasmes ir kompleksas un sarežģītas un tradicionāli tiek uzskatītas par tādām, kas piemīt pamatā vīriešiem. Turklāt atšķirībā, no citām sfērām sievietes komiķes neraisa žēlumu vai "Skaties, nigers lido ar lidmašīnu" efektu, kā nereti gadījumos, kad kāds dara ko savai grupai netradicionālu. "Skat, šis čigāns nestiepj prom manu mašīnas maģi, vai nav pigori". 

Protams, ka arī sadzīvē jokus plēš arī sievietes, bet tomēr, īpaši stāvkomēdijas formātā, par to pieņemts domāt, kā par vīriešu lietu. Ir pieņemts, ka vīrieši ir tie, kas joko, bet sievietes tās kas smejas. Iemesli tam, protams, ir kompleksi, un, manuprāt, ka satur arī kādus sociālus varas attiecību elementus, tāpēc nav brīnums, ka sieviešu stāvkomēdijas mugurkaulu veido sievietes, kas veido arī Latvijas feministisko diskursu. Most notably, Inga Gaile un Linda Curiha, bet cik noprotu, arī citas dalībnieces nāk no līdzīgas vides. Interesanti, ka skatītājus veido 90% sieviešu, ko es nebiju gaidījis, jo, cik sanācis apmeklēt, citus stāvkomiķus Latvijā, neesmu redzēt tādu noslāņošanos.

Pats pasākums, arī ja neskaita tā sociālo vērtību, bija dikti jauks un kvalitātes ziņā neko neatpaliek no Comedy Latvia veidotajiem vai Skuteļa/Kugrēna pasākumiem. Protams, ir kam sanāk labāk, ir kam varbūt nesanāk tik labi. Es, piemēram, nenojautu, ka Linda Curika var būt tik veiksmīga šajā žanrā - viņa izdarīja visu, kas labam komiķim jāizdara - bija labs materiāls, spoža enerģija, laba ķermeņa valoda, mazliet improvizācijas - "its all good". Arī Inga Gaile, lai arī manāmi satraukusies, ir brīnišķīga un silta vakara vadītāja un domāju lielā mērā pateicoties viņai "Sieviešu stendapam" piemīt īpaša atmosfēra, kas man šķieta noslēpumaini patīkamāka par citiem Latvijas ļaužu centieniem šajā žanrā.

Protams, ir arī vieta izaugsmei. Saprotu, ka kritizēt amatieru centienus ir mazliet muļķīgi, īpaši par tām prasmēm, kas nav saistītas ar pašu materiālu, bet kas daļēji iedzimtas un daļēji apgūstamas treniņa rezultātā, bet kas veido lauvas tiesu no veiksmīga stendapa. Materiāls ir otršķirīgs. Bet arī domājot tikai par materiālu, bija joki, kas šķita paņemti vai aizgūti no kādas no humora klišejām - "man patīk iedzert", "administratīvais process ir nejēdzīgs", "mūsdienu cilvēki ir atkarīgi no interneta". Bet tas varbūt ir gaumes jautājumus. Nebija nevienas (!) vārdu spēles. Un maz tādu riktīgu atmiņā paliekošu spridzekļu no visām dalībniecēm, izņemot Lindu Curihu, kas tiešām #noblieza, tā ka sāp vaigi un šķiet smieklīgi arī atstājot skatītāju rindas un "social high" migliņu, kas visiem jokiem dod būtisku atbalstu. Skatītāji vispār bija saulītes - ķiķināja, smējās un aplaudēja un bija "good sport", kas, protams, ļoti vērtīgi gan komiķiem, gan pašiem skatītājiem.

TLDR. Biju sieviešu stendapā. Bija jauki. Ieteiktu apmeklēt arī citiem. Linda Curika ir daudz smieklīgāka, kā varētu domāt.




(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]gnidrologs
2017-01-31 17:26 (saite)
Sievietēm humors padodas, kā lai saka, grūti. Hmm.
Vairumam, ko esmu sastapis. Mana māsa bija citādāka, bet tagad nu jau ''bija''. Kopumā liekas vīrieši vienkārši ir kopumā radošāki, tāpēc arī šis žanrs ir viņu dominēts.

Paklausies kādreiz SaadTruth videocauruli. Viņš tur daudz runā par tīro evolucionāro bioloģiju. Daudz kas no tā ir nepatīkams mūsdienu kreisajiem.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]svesinieks
2017-02-01 10:40 (saite)
Es ceru, ka Tava māsa vienkārši ir kļuvusi mazāk smieklīga, nevis aizgājusi mūžībā - jebkurā gadījumā man žēl to dzirdēt.

Humors ir sarežģīts. Var jokot par kādu, var jokot par to, par ko nedrīkst/ir neērti runāt nopietni vai jokot tīri, lai zīmētos ar savu asprātību/intelektu un, gan jau, vēl citu iemeslu dēļ. Nereti joki skar vairākas dimensijas reizē, tāpēc neškiet, ka to var atributēt tikai radošumam, lai gan radošums, protams, ir ļoti centrāls, kā spēja saāķēt kopā un spēlēties ar dažādiem konceptiem un idejām. Stendapā, ļoti svarīgas ir arī citas lietas, kas rakstiskajam humoram nav - public speaking un aktiermeistarība - ar kuru sievietēm, manuprāt, nav būtiski lielāku problēmu, kā vīriešiem un kas var kompensēt lielu daļu no paša joku "materiāla" trūkumiem, vai tieši otrādi "norakt" visai pieklājīgu materiālu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]krishjaanis
2017-01-31 22:03 (saite)
Labs ieraksts.

"Beidzot apmeklēju sieviešu stendapu. Man ļoti patīk sieviešu stendapa ideja, jo ļauj darīt ļauj sievietēm darīt, ko tādu, ko tradicionāli dara vīrieši - plēst jokus, un tam nepieciešamās prasmes ir kompleksas un sarežģītas un tradicionāli tiek uzskatītas par tādām, kas piemīt pamatā vīriešiem. Turklāt atšķirībā, no citām sfērām sievietes komiķes neraisa žēlumu vai "Skaties, nigers lido ar lidmašīnu" efektu, kā nereti gadījumos, kad kāds dara ko savai grupai netradicionālu. "Skat, šis čigāns nestiepj prom manu mašīnas maģi, vai nav pigori".

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]svesinieks
2017-02-01 10:40 (saite)
Paldies, labo ser!

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mazeltov
2017-01-31 23:58 (saite)
Kas sievietēm aizliedza visu savu dzīvi pakārtot stendapam tā, kā to dara visi slavenie stendapa džeki?
Manuprāt, vienīgais, kādēļ nav vairāk sieviešu stendapotāju ir tāpēc, ka reti kura saņemas un spēj pateikt "nē" visam citam izņemot stendapa karjeru. Arī tās, kuras tu redzēji - viņas to izdarīs vēl dažas reizes un tad atmetīs ar roku. Jo ģimene, bērni, kaut kas vakariņās jātaisa, jāpelna nauda. Džeki daudz labāk spēj būt ķipa nežēlīgi un pakārtot ģimeni un jebko citu savai karjerai un tam, lai izsistos, lai uztaisītu tos labos jokus, mēģinātu, lai tad, kad uzstājas, viss izskatītos dabiski un ideāli. Neviens sievietēm to neaizliedz.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]svesinieks
2017-02-01 10:24 (saite)
Nu tas jau mazliet cits mērogs. Tā kā amatieru teātris vai sports - pamatā notiek uz brīvprātības principiem un prieka/sporta pēc un neviens negaida, ka cilvēki pakārtos tam visu savu dzīvi. Latvijā, šķiet, vispār ar stendapu nopelnīt daudz maz jēgpilnu naudas daudzumu ir nereāli. Varbūt ja tu paralēli, esi aktieris, tv seja, moderators vai strādā vēl kādā profesijā ar līdzīgu skil-setu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mazeltov
2017-02-02 15:24 (saite)
Bet princips jau paliek tas pats - tu apgalvo, ka stendaps ir džeku lieta it kā sievietēm kāds to būtu aizliedzis. Un tāpēc es oponēju - neviens sievietēm neliek šķēršļus stendapot pasaules vai mazpisānu mērogā izņemot viņas pašas - viņas pašas uz to neraujas, jo ir aizņemtas ar citām lietām.

Tak džekiem tāpat ir kaut kas jādara, lai kaut kā savu vietu stendapā iekarotu. Arī viņiem ir jāsaņemas lampu drudža, joku domāšanai, utt. Tikai viņi moš uz to iet mērķtiecīgāk.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]svesinieks
2017-02-03 12:10 (saite)
Es neapgalvoju, ka kāds būtu to aizliedzis. Līdzīgi, kā elektriķa profesija - nav sievietēm liegta, bet parasti sakam elektriķis, domājam - vīrietis. Kas arī interesanti, jo citās radošās vai semi-radošās amatieru nodarbībās (teātros, deju kolektīvos vai dzejnieku pulciņos) sieviešu netrūkst.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mazeltov
2017-02-03 19:04 (saite)
Tāpēc, ka izdomāt smieklīgus jokus un spēt viņus pasniegt tā, lai vesela zāle raustītos smieklos ir ļoti grūti. Dzejniekiem nav obligāti jāsmīdina. Dejotājiem un aktieriem daudz ko priekšā pasaka režisors. Režisoriem - lugu jau kāds ir sarakstījis.

Jokot ir grūti. Moš sievietēm pietrūkst uzņēmības. Bet par to, kāpēc ir maz sieviešu elektriķu - tak lielāko daļu cilvēkus sapiš no bērnības, kad puikas un meitenes audzina stereotipiski. Iz sērijas - ja tu esi meitene, tad tev jābūt smukai, labi jāmācās, labi jāuzvedās, nav jāceļ smagumi, tas nekas, ja tev nepadodas matemātika, galvenais izdevīgi aprecēties un prast garšīgi gatavot. Nu tur nav vietas ne elektriķes, ne stendapotājas karjerai.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?