extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2021-07-25 22:06:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Poundbury
https://en.wikipedia.org/wiki/Poundbury

Šeit ir plašāks apskats.

Apbrīnoju šādus projektus, kas savieno ekoloģiju, praktiskumu un mūsdienīgo ar vēsturisko stilu. Turklāt tas nav nekāds fanu klubs, bet ērta, dzīvošanai piemērota, estētiska vide.

Galvenās iezīmes, ka ir dažādi arhitektūras stili, bet vismaz nav mūsdienu bezgaumīgas stikla un dzelzsbetona būdas.
Nav nekādi vadu, kas karājas virs galvām. Viss kārtīgi iet caur kabeļiem, kas ierakti zemē.

Piemērots gājējiem, bet arī nav pret mašīnām. Maksimāli ērts jebkuram transportam.

Apgalvo, ka ir oglekļa neitrāls. Pamanīju, ka nav nekādu saules paneļu uz jumtiem. Tas patiesībā ir loģiski, jo saules paneļi uz jumtiem ne tikai slikti izskatās, bet arī nav izdevīgi no izmaksu viedokļa. To uzstādīšana izmaksā teju vai pusi no kopējās summas. Daudz saprātīgāk ir saules paneļus likt tieši uz zemes, piemēram, tuksnešainās vietās. Dažreiz tos izvieto gar autostrādēm, jo tādās vietās tāpēc nevienam negribas dzīvot vai nodarboties ar lauksaimniecību. Un vispārīgi vēl jāvērtē, ko darīt ar saules paneļu atkritumiem.

Ielas nav taisnas, bet apzināti ar dažādiem līkumiem un šķēršļiem. Tad nevajag ceļa zīmes, jo pati apkārtne jau liek piebremzēt un braukt uzmanīgi.

Cenas ir augstākas nekā vidēji, tomēr ne tik augstas, lai būtu pieejamas tikai bagātniekiem. Divu guļamistabu dzīvoklis par £450K ir apmēram kā Londonā, un vidusšķirai pieejama. Jādomā, ka daļa no augstās cenas ir ekskluzīvā vieta, un ja šādu projektu īstenotu vietā ar lētāku zemi, tad arī cenas neko daudz neatšķirtos no caurmēra cenām apkārtnē.

Man Latvijā gribētos atjaunot lauku mājas kā guļbūves. Protams, jau ar mūsdienīgākiem, modernākiem materiāliem, bet lai vizuāli būtu kā pagātnē. Bez elektrības vadiem (kabeli var ierakt zemē), ar piebraucamiem ceļiem, bet ne obligāti asfaltētiem. Ar siltumsūkni apkurei, mūsdienīgu ūdens padevi un kanalizāciju, bet aku pagalmā, lai karstā laikā var pasmelt un dzert. Kāpēc lai mēs to nevarētu, ja Latvijā zemes ir tik daudz?

Un apkārt lai ir liepas, augļu dārzs un arī dīķis. Negribu nekādas rindu mājās vai citas modernisma celtnes, kas nomāc dvēseli. Varbūt tas ir tikai mans bērnības iespaids, bet domāju, ka pati dzīve bija ērtāka šādā pagātnes arhitektūras vidē, nekā mūsdienu funkcionālajā bezgaumībā.

Protams, viss lielā mērā ir atkarīgs no finansēm. Tāpēc ir svarīgi, lai valsts un visu iedzīvotāju ekonomika plaukst un attīstās, lai mēs varētu izveidot šo vidi maksimāli ērtu un skaistu.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]traffico
2021-07-26 01:47 (saite)
Nesen skatījos vienu (ok, sērijas) raidījumu, kur galvenais jautājums bija- kapēc britiem visas jaunbūves ir a la oldstyle. Atbilde bija- jo tādas mums ceļ. Attīstītaji izlemj, ko celt it kā balstoties uz pieprasījumu. Un ļaudis ir tā pieraduši pie tāda it kā oldstyle, ka aktīvi protestē pret jekbko, kas ir jaunāks, modernāks, ekoloģiskāks etc. Un arī par tevis minēto Poundbury ir stāsti. Viss nav tik gludi, kā izskatās. Galu galā viņš savā Kornvolā var darīt praktiski ko grib.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-07-26 12:02 (saite)
Pilna Anglija ir ar jaunceltām neglītām šablonveida mājām. Tur laikam tiek jaukts ar to, ka vecās mājas gan cenšas saglabāt tādas, kādas tās ir, un tad jau tiešām var būt problēmas ar to, ka nevar mājā ierīkot liftu vai labāku kanalizāciju vai apkuri utml.

Tādi projekti kā Poundbury nav nemaz tik daudz.

Modernisms un ekoloģija bieži vien ir tikai mārketinga triks iesmērēt kaut ko lētāku un mazkvalitatīvāku. Es atceros filmu Area 9, kur citplanētiešus gribēja pārcelt no graustiem uz “tīrāku, labāku” vietu. TV reportieris aktīvi rādīja bildes, cik tās teltis ir smuki rindiņās un tīras, bet privāti atzina, ka jaunā vieta ir daudz sliktāka, kaut vai ar to, ka platība uz katru ir ļoti niecīga. Un arī teltis nekad nevar būt labākas par stingru jumtu.

Protams, es jau saprotu, ka visu izsaka finanses. Ja naudas pietiek tikai dzīvoklim hruščovkā, tad nevajag pārdzīvot, bet aprūpēt to vietu, kas ir – nosiltināt, sastādīt puķes lodžijā utt. Bet ir iemesls, kāpēc daudzas valstis uzstāda minimālos standartus mitekļiem. Tāpat kā mēs katru gadu stingri pārbaudām automašīnas tehniskajā apskatē (un dažreiz arī tāpat vien), lai gan tas rada papildu izmaksas, tomēr rezultāts ir, ka šie auto ir drošāki braukšanai un arī rada mazāku piesārņojumu. Arī mitekļiem standartus var pamazām celt un vecās hruščovkas pamazām jaukt nost un celt tā vietā vecāka stila mājas, bet ar jauniem materiāliem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]traffico
2021-07-26 01:53 (saite)
https://www.dailymail.co.uk/femail/article-7608419/Poundbury-residents-admit-Prince-Charles-designer-town-soulless.html

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]dombrava
2021-07-26 02:53 (saite)
Jā, tas varētu būt it kā mākslīgi radītu vietu trūkums. Lai gan visu pilsētu vide ir mākslīga. Bezdvēselisks varētu attiecināt arī uz kādu no Rīgas mikrorajoniem ar Padomju laika daudzstāvenēm. Tādā ziņā man patīk Vīnes arhitekta Hundertvasera idejas, pat ja tās iedzīvināja krietni pasen.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]dombrava
2021-07-26 02:46 (saite)
"Ielas nav taisnas, bet apzināti ar dažādiem līkumiem un šķēršļiem" -ļoti patīk šis koncepts.

(Atbildēt uz šo)


[info]begemots
2021-07-26 09:01 (saite)
Ciktāl tu pieminēji saules paneļus, vienīgā vieta, kur viņi esošā infrastruktūrā varētu būt labi, manuprāt, ir vaļējās autostāvvietās, kur kalpotu vienlaikus kā vieglas nojumes pret sauli un lietu. Tas, protams, neattiecas uz Poundbury, bet ienāca prātā, skatoties uz tepat esošajām lielveikalu stāvvietām.

Uzstādīt uz zemes ir būtībā zemes izniekošana. Var jau būt vietas, kuras nekam citam izmantot nevar, bet ārpus tuksnešiem tās ticami arī nav viegli piekļūstamas un izmantojamas arī paneļiem.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-07-26 11:51 (saite)
Galvenais arguments pret saules paneļiem katra mājās ir, ka economy of scale ir efektīvāka. Tas darbojas tikai tad, ja valsts to subsidē.

Šobrīd ir tā, ka Latvijā mazajiem lauksaimniekiem maksā par zemes platību apstrādi. Rezultātā mans brālis pie mājas nopļāva zāli, bet sienu nevāca, jo neatmaksājas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?