juvenal ([info]juvenal) rakstīja,
@ 2023-02-05 21:36:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Jautājums visiem konservatīvajiem un laissez-faire (zvēra) kapitālisma piekritējiem: vai Jūs gribētu, lai AI (AGI) aģenti (roboti, lielie valodu modeļi, ekspertu sistēmas, kas pieņem lēmumus automātiski utt. esošās un nākotnes sistēmas) būtu tādi un uzvestos tā, kā atbilstu Jūsu ideāliem un uzraudzītu Jūs, lai arī Jūs paši sekotu saviem iedomātajiem ideāliem?

Tieši tā - Jūsu nežēlīgajiem ideāliem, nevis jūsu pašu grēcīgajai tagadējai esamībai, kas atļauj gan piedzerties, gan iziet uz negodīgām intīmām attiecībām, gan strādā savtīgumā, nežēlībā un peļņā bāzētu darbu ar formali pievilktu saikni uz kādām ētikas vai morālām vērtībā (vai nu tas būt konservatīvais kristitisms vai korporatīvie ESG standarti).

Mani nomāc perspektīva dzīvot pasaulē, kurā AI aģentī būtu līdz nežēlībai savtīgi, rijīgi, peļņu maksimizējoši, kuriem nebūtu cilvēcīgas attieksmes pret seksualitāti un kultūras izjūtas pret ēdienu, alkoholu, modi, utt. Pietiek taču atcerēties, ka konservatīvais kristietisms nosoda arī smalkus ēdienus, nemaz nerunājot par citām sfērām.

Tieši tāpēc man liekas, ka AI aģentiem būtu jāseko 3 Bibliskajiem principiem: 1) audziet; 2) multiplicējaties; 3) mīliet savus tuvākos kā sevi pašu un tiem kalpojiet.

Cilvēkiem visādi ir gājis ar šo principu ievērošanu. Tie ir gan pārprasti. Gan arī palikuši neīstenoti, jo tekošās izdzīvošanas vajadzības dažreiz is spiedušas rīkoties pretēji ideāliem. Vismaz tā tajā brīdī ir licies. Tā tas viss ir bijis. Ne tikai cilvēku vēsture, bet arī tagade mēdz būt nepatīkama.

Bet vai tiešām mēs vēlamies, lai šīs negācijas, šī negāciju filosofija pāriet arī uz AI aģentiem un kopienām, kurās AI aģenti līdzdarbosies? Un pat ja mēs vēlētos šīs negacijas ieraudzīg AI aģentos un izjust to nežēlīgo attieksmi pret sevi, vai esam tam vispār gatavi?

----
Un tad vēl tā doma, ka mums būtu jāsaplūst ar AI... AI aprēkini tīri labi notiek silikonā, var notikt arī organiskos tranzistoros vai kvantu datoros, bet vai tiešām mums jācenšas, lai daļa no šiem kalkulāciju procesiem notiek arī mūsu smadzenēs? Ar mērki, ka tad nu mums it kā būtu spējas kaut ko kontrolēt?

Man tomēr liekas, ka nākotne ir AI un cilvēku kopienās, kas ir bāzētas uz morāli ētiskiem principiem un liberālais katolicisms (vai jebkura 2. paaudzes ne-pagāniskā reliģija - Budisms varbūt arī Islāms - bet jebkurā gadījumā - to liberālās versijas) būtu šādi principi. Liberālais katolicisms nozīmētu: 1) zinātnes integrācija ētikē (t.i. nevis abstraktas un ne-apzinātas, ne-izprotamas tikumiskās normas, bet psiholoģija un apzinātība, human flourising); 2) personības atzīšana (dzimte, rase, seksuālā orientācija, utt.) un respektēšana un mūsdienu apziņas līmenim neatbilstošu un pārprastu tabu izbeigšana; 3) tuvākmīlestība, karitāte, integrāla izaugsme; 4) atvērtība Providencei un iespējamiem fixpoint risinājumiem bezgalības hierarhijās, no kuriem nāk bezgalīgs labums; 5) pat ja Paradīzes nav, tā ir jārada, kaut vai uz zemes.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]mindbound
2023-02-05 22:49 (saite)
FWIW, es (būdams laissez-faire kapitālisma piekritējs un kaut kur ortogonāli atrodošamies attiecībā pret liberālisma-konservatīvisma asi, līdz ar to pieņemu, ka ietilpstu aptaujāto kategorijā) nevēlos, lai AGI uzraudzītu cilvēkus, neatkarīgi no maniem ideāliem vai to iztrūkuma; "viss pārējais ir komentāri".

Tas nenozīmē, ka esmu pret AGI pētniecību, bet tā viennozīmīgi ir joma, kur drošībai ir jābūt pirmajā, otrajā un arī visās pārējās vietās, pie tam jo daudzveidīgākai (alignment, sandboxing, corrigibility, etc.), jo nedaudz tuvāk vēlamajam. Tie visi ir pētnieciski un inženiertehniski uzdevumi, kurpretī sapņošanu par visu OP uzskaitīto hipiju nonsensu ar mierīgu prātu atstāju... well, tiem, kuriem šādas kategorijas liekas svarīgas.

(Atbildēt uz šo)


[info]ctulhu
2023-02-05 23:02 (saite)
Nē mums nevajag situāciju kur AGI mūs pieskata, nevienā variantā. Tā kā netaisīt AGI arī nav izeja [nu t.i. nekādus pētījumus nedrīkst un arī nevar apturēt] tad vienīgā izeja ir augmentēt sevi/ savu intelektu tā lai turētu mašīnintelektiem līdzi.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]begemots
2023-02-06 14:18 (saite)
nav nekāda pamata domāt, ka "turēšana līdzi" ir tāda virves vilkšana, kur siprākais bišķiņ pavelk vājāko, un to var izmērīt ar kaut kādiem 15hp pret 25hp, un pie vajadzības iedot +10hp pudelīti.

tikpat labi (un, manuprāt, drīzāk) tas būtu kaut kas līdzīgs karadarbībai vai vienkārši cīņai, kur daudz vairāk par spēku nosaka tas, kurš kuru ierauga pirmais.

t.i., iedomājieties jūs ar AGI esat labirintā un meklējat viens otru. ir optimālās stratēģijas, bet gala rezultātā, ja viņš ieraudzīs tavu muguru pirmais, tad pirmais arī izšaus, pat ja viņam būs tikai pistole, bet tev -- automāts.


es atvainojos par tik prastu salīdzinājumu, bet es ceru, tu viņu vari ekstrapolēt uz kaut ko līdzīgāku realitātei, lai man nav jāskaidro vēlreiz, kā es to domāju.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-06 15:09 (saite)
Nu protams, ar spēku mēs šeit saprotam spēju ātrāk un efektīvāk domāt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2023-02-06 17:48 (saite)
Nē, ne gluži tas, ko es domāju.

Tas, ko es domāju ir līdzīgi kā olimpiskajās spēlēs vai F1 sacīkstēs, vai kur citur, kur mēra laikus starp labākajiem jau sekundes desmitdaļās un simtdaļās.

Pie noteiktas attīstības pakāpes gadījuma faktors sāks spēlēt arvien lielāku lomu. Šanses būs 50/50: cilvēks vai AI.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-06 18:10 (saite)
Nu OK 50/50 labāk nekā vienos vārtos

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2023-02-08 22:56 (saite)
ā, no augmentācijas viedokļa noteikti.

bet pati spēle ir rigged AI labā, līdz ar to to labāk nespēlēt vispār.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-08 23:15 (saite)
Nespēlēt vispār nozīmētu piebremzēt izziņu un tas ir daudz sliktāk

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2023-02-09 10:02 (saite)
mums ir teju bezgalīgs lauks, ko izzināt. ir milzīgs kvantums ar jomām, ar ko nodarboties. AI ir tikai viena no tām, un ja ir acīmredzami riski, ka tas var novest pie globāliem draudiem cilvēkiem kā sugai, tad nafig to.

varu saderēt, ka mēs varam atrast dučiem lietu, ar kuru izzināšanu neviens nenodarbojas. cik atceros, vairāki cilvēka bioloģiskie procesi ir praktiski neizpētīti, un tas nav kaut kas tāds nesvarīgs.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-09 11:35 (saite)
Tas tā gluži nestrādā. Nevar izziņā taisīt/ atstāt caurumus- jo lietas ir savā starpā saistītas un neizzinot kaut ko vienu var netikt pie daudz kā cita.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2023-02-05 23:19 (saite)
//gan iziet uz negodīgām intīmām attiecībām//

Kas ellē ir negodīgas intīmas attiecības?

Juvenāls mūs te par izvarotājiem tagad nosauca?

(Atbildēt uz šo)


[info]begemots
2023-02-06 14:20 (saite)
kā vidēji konservatīvs, bet galīgi NE laissez-faire piekritējs es esmu vispār pret to, ka AI aktīvi iejaucas cilvēces sociālajos procesos.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-02-06 15:10 (saite)
A cilvēki mašīnintelektu sociālajos procesos?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]begemots
2023-02-06 17:49 (saite)
Sākotnēji noteikti. Bet tad, kad tādi būs, tad arī varēsim par to runāt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?