Faith Club
Faith Club
- 2022.03.13, 22:33
- strādāju pie teorijas par vēdera trīs agregātstāvokļiem: ciets, šķidrs, gāzveida
-
1 rakstair doma
- 2022.02.27, 11:02
- Izdevās izbraukt ārpus Berlīnes tieši kad vakars noskaidrojas, un nakts debesis skaidras. Aizbraucām vērot zvaignes: apmēram 75 km ārpus Berlīnes (virzienā pa B5 auto ceļu) ir noteikts tāds "tumšās debess parks", kur tiek piedomāts, lai gaismas piesārņojumu pēc iespējas mazinātu.
Lieliski novērojām Orion's belt trīs zvaigznes. Piena ceļu īsti nesagaidījām, bija jābrauc mājās.
-
1 rakstair doma
- 2022.02.24, 23:22
- Beigās Putins bunkurā nošausies. Krievijas "Federatīvo" republiku sašķels. Ķīna paņems labu Sibīrijas gabalu sev, bet arī Taivānu savāks.
-
7 rakstair doma
- 2022.02.22, 13:12
- Vācijai tas zaļo spiediens novērt atomelektrostacijas atsaucas tagad tādā veidā, ka valsts tup salīkušies kūkumā, nu tādā dirsēju statusā, energoatkarīgi no Krievijas gāzes.
-
2 rakstair doma
- 2022.02.21, 15:11
- Tas ko Krievija (un, Baltkrievija) dara ir tiešs sakars ar to, cik ilgi Putins (un Lukašenko) ir pie varas. Ja kādam likās, ka var prezidenta pilnvaru termiņus neierobežot; ļoti uzskatāmi parāda, kādas sekas ir kad cilvēciņš sāk sevi uzskatīt par ķeizariņu.
-
7 rakstair doma
- 2022.02.16, 08:54
- Toms Kreicbergs visu pareizi saka.
Man ir 2 lietas ko pievienot: 1) Tāda investēšana ir domāta turīgiem cilvēkiem. Nu, tādiem, kam 20-30 tūkstoši ir, ko investēt. Viņš runā tā, lai izklausītos demokrātisks, it kā visiem viss ir pieejams, bet īstenībā Latvijā ir tikai tāds paplāns cilvēku slānis kas ir turīgi, tiešām turīgi. Tad tie arī investē, tie ir mērķauditorija akciju tirgiem.
2) Investējot akcijās, tu pārcelies īpašnieku šķirā (ownership class). Tā atšķirība ir, vai tev rokā ir naudiņa, kas jebkurā brīdī var izkust, vai arī tu esi īpašnieks aktīviem, tas ir, tev pieder īpašumi (uzņēmumu daļas, nekustamais īpašums). Īpašniekam rokās ir reāla vērtība, kura neizkūst ja naudu sāk zvērā drukāt, bet pieder aktīvi, kuru tirgus vērtība tiek pārrēķināta: jo papīra naudas pirktspēja var svārstīties, bet tas, kas pieder, paliek. (Nu, vai nepaliek - tādi varianti arī pastāv.)
un,
Toms šo ir teicis un saka, un atkārtošu arī es: investēšana ir spēle daudzu gadu desmitu garumā. Pirkt vajag pa druskai, bet nepārtraukti, un iziet svārstībām cauri: pirksi pa dārgo, pirksi pa lēto, un iziesi pa vidējo. Line goes up.
-
0 rakstair doma
- 2022.02.15, 08:17
- Par kārtējo valsts uzdirsienu, šoreiz taurgovju sakarā, man būtu šāds piedāvājums: likumu par krotālijām un regulārām asinsanalīzēm var nemainīt, bet iestrādāt likumā tādu izņēmumu, ka šīs darbības veic, un par šo darbību veikšanu atbild, tieši pats Pārtikas un veterinārais dienests.
Tas ir, likumā iestrādāt tādu izņēmumu ka tauru govju saimnieka pienākums ir tikai deklarēt ka ir kaut kādi dzīvnieciņi kaut kur, bet PVD pienākums tad ir pašiem braukt, un paši lai tiek ar tiem tauriem galā. Saimnieks parāda aptuvenu virzienu kur tie zvēri ganās, un PVD profesionāļi lai rīkojas. Ja valsts tik gudra ir šos ierobežojumus noteikt, lai arī gudri ir paši šīs prasības pildīt.
(Mana progonoze: neviens pie govīm nebrauktu, un nekādas darbības neveiktu. Tāds PVD ir ļoti nasks atskriet sodīt vai kādu kukuli izprasīt, bet ne reālu darbu darīt.)
-
4 rakstair doma
- 2022.01.31, 16:36
- Noskatījāmies Pixar garadarbu "Luca". Kaut kāds dīvains gabals, un visdīvainākā ir personāžu mutes animācija, tiem mutes atvere tāda it kā bez lūpām, nu kā tāds garenisks caurums balonā. Skatījos uz tām mutes atverēm un nevarēju uztvert neko citu.
Noskatījāmies Disney garadabu "Encanto". Ļoti forša animācija, līmenī muzikālie numuri, un neslikts sniegums vispār. Morāle svaiga. Iesaku.
-
2 rakstair doma
- 2022.01.24, 08:58
- Noskatījāmies jauno Hotel Transylvania - labs. Varu ieteikt. Animācija ļoti kruta, joki forši, šis turpinājums tiešām izdevies.
Izlabota viena lieta kas kaitināja iepriekšējā: ka kad kāds runā, iepriekš visi kas klausās ļoti uzsvērti reaģēja, reakciju mīmikas animācija bija pārāk uzkrītoša (un, šķiet, pārāk agra - it kā tā seja jau zinātu ko teiks. un šo sekundāro tēlu vaibstīšanās tad novērsa uzmanību no tā, ko dotajā brīdī saka vai mēģina teikt).
-
0 rakstair doma
- 2021.12.27, 10:02
- noskatījos Witcher otro sezonu. Nevaru pārstāt domāt kā Anya Taylor-Joy (The Queen's Gambit, The VVitch) izskatītos Ciri lomā.
-
1 rakstair doma
- 2021.12.26, 22:20
- matrix 4 man patika. vispār, patika diezgan labi - jo man patīk tādi gabali ar personāžiem kas apzinās sevi, par to saspēli kad personāžs apzinās ka ir tikai tēls grāmatā, vai filmā, vai spēlē, vai matricā, un nav "pa īstam". kad turpinājums atsaucas uz to, ka apzinās ka ir turpinājums un atsaucas uz sevi, par to kā studija (vai skatītāju gaidas) piespiež to darīt tā, vai paņemt šitā, vai vēl kaut kā. un tas smalkais mindfuck ar "mēs sagaidam kaut ko negaidītu". un tā vietā lai dotu tev kaut ko "negaidītu" mēs varam tikai iedot tev spoguli - ņem, un skaties. un ka viss jau ir iepriekš bijis, noticis un pateikts jau N reizes.
(man šajā sakarā ir tāda teorija: kaut ko jaunu, negaidītu un īpašu, vispār uz pasūtījuma uztaisīt nevar. vēsturiskie rezultāti nav drošs rādītājs nākotnes prognozēšanai. ģēnijs, kam izdevās vienreiz īstenībā nav nekāds ģēnijs, un otrreiz neizdosies: jo tajā pašā upē iekāpt nevar. var tikai taisīt to kas tev sanāk, ko proti un mīli, un cerēt ka zeitgeist pagriezīs savu aci tavā virzienā. bet gan jau ka nepagriezīs: trāpīs uz kāda cita. tāds, kas nodod sevi un tā vietā cenšas vēlreiz to popularitāti noķert aiz astes, ir sell-out un to publika saož uzreiz - smird pēc izmisuma un neediness, un tas nepavelk. chuck palahniuk vienu laiku bija mans iecienītākais rakstnieks, bet otrs Fight Club tur ne tuvu nebija sagaidāms. tajā ziņā režisori, kuri ir aktuāli un piegādā reizi pēc reizes, ir tik fenomenāli un fascinējoši. Finčers, Ridlijs Skots, Tarantino, Villeneuve, Kubriks, piemēram.)
matrix 4 man patika, jo tur tiešām īsti nav ko piebilst. peak humanity bija 1999 gads, un bioloģiskajiem organismiem ar to būtu jābūt gana apmierinātiem. kosmiskajos laika apjomos tas viss ir tikai sērkociņa uzliesmojums, lai mašīnu intelekts evolucionē, būvē Dyson sfēras, ceļo starp zvaigznēm, apgūst galaktiku un ceļo starp tām, un kas par to ka šāda civilizācija būs visai necilvēciska un nesaprotama? mums interesē tikai konflikts, tas īsais brīdis kad sistēmas saduras, notiek izmaiņa un process pāriet no viena pamatstāvokļa citā - jo tas ir interesanti, aizraujoši un liekas svarīgi. tāpēc par to daudz runā un raksta.
lai gan svarīgi ir tikai steady state, tas stāvoklis kuru sistēma ieņems un kurā tā strādās stabili ilgu laika periodu, lūk tas tas ir patiešām interesanti. nevis raustīšanās un revolūcijas, bet stabils darbs un virzība.
***
es paskatījos Wolfram physics tos video, kā viņš stāsta par teoriju ka visuma fizikas procesu pamatā ir computation. un pēc tā man tiešām sanāk, ka mums, cilvēcei, nākamais solis būs kā no kvēldiega spuldzēm pārgājām uz LED (kas fotonus emitē vnk tā pat vien), būs pāriet uz quantum computing. un tas nozīmēs nevis simulēt čipu un visiem binārajiem kodiem un algoritmiem kā mēs šobrīd daram - brutāli kurinot, bet izmantot visuma computation engine lai pašiem arī sev kaut ko izrēķinātu.
tehnoloģiju terminos tas būs šādi: ja tāda lieta kā gaismas iegūšanas vēsture ir: uguns pēc zibens spēriena -> primitīvie cilvēki sāk uzturēt ugunskuru -> izdomā primitīvās uguns iegūšanas ierīces caur berzi vai dzirksteli -> izgudro sveces -> izgudro sērkociņus -> lampas ar eļļu, ar gāzi, petroleju -> sākas eksperimenti ar elektrisko loku 1802. gads -> kvēldiegs un edisona lampa 1879. gads -> pirmā LED diode 1962. -> pasaule pāriet uz LED gaismu 2010. gads.
tad ar kvantu procesoriem mēs esam apmēram varbūt ugunskura kurināšanas fāzē.
-
1 rakstair doma
- vienkārša sēņu mērce
- 2021.12.21, 12:34
- Vienkārši, bet pavisam ne ātri. Pagatavošana aizņems kādu stundu. (Par to vai šampinjons ir vai nav sēne strīdēties citur: pērkam ko dod.)
Sastāvdaļas:
sviests ~40 grami
daži sīpoli (nu, tik cik lai panna pilna)
saldais krējums 200 g
šampinjonu paciņa (~200 grami vajadzēs)
sāls šķipsna
Parasti pērkam šampinjonu 400g paciņu, tad mērcei aiziet puse pakas vienai reizei.
Sīpolus sagriež*, izkausē pannā sviestu un liek sīpolus pannā karamelizēties. Apbrūnināšana aizņems visas 40-45 minūtes! Sīpolus jācepina uz maza karstuma (piemēram uz indukcijas plīts uz "4" (no 9)), zem vāka. Jāpiesargās lai sīpoli nesadeg - tas gadīsies ja aizmirsīsi apgrozīt vai uzliksi pārāk karstu. Aizņem tiešām ļoti ilgi! Ja siltums būs par maz, tad cukuri sīpolos negribēs karamelizēties, ja būs par daudz - paliks tikai oglīte.
Par karamelizēšanu, īstenībā šis ir viens pamatīgs skandāls, tas kā receptes apgalvo** ka karamelizēt sīpolus ir iespējams īsākā laikā. Ne sūda, jācepina low and slow. Vēlams ik pa 6-7 minūtēm apgrozīt, es tagad eksperimentu veicu ar apgrozīšanu reizi 10 minūtēs. Pēc kādām 30 minūtēm sāks just īpaši patīkamu saceptu sīpolu smārdu. Pēc 40 - smaržos pa visu māju. Sīpoli dod to "umami" garšu, tā ka ir to vērts.
Tad, var drusku (pavisam nedaudz) ūdeni uzliet, "deglaze"*** uztaisīt pannai. Var piešaut vēl sviestu, ja šķiet ka nav pietiekami. Tad rīvē iekšā (jā, vienkārši uz rīves - lai būtu skaidiņas) pannā tos šampinjonus. Ļauj visam apcepties - tagad drusku karstāk, piemēram uz "5". Pēc īsa brīža var just kā parādās tā raksturīgā sēņu smarža. Tad laiks krējumam.
Sakrati krējuma iepakojumu, taisi vaļā un lej iekšā pannā saldo krējumu, un tad ļauj tam visam uzvārīties. Gaidi kamēr mērce sabiezē - vienkārši ūdenim iztvaikojot. Pagaršo - būs tāds saldens, pieber sāli lai kļūst īsti smeķīgs. Gatavs!
Nekādas muļķošanās ar miltiem, utt utt. Sīpoli, sviests, sēnes, saldais krējums.
_______________________________
* Padoms kā lai neasaro acis griežot sīpolus: ļauj lai tos griež sieva, pats pa to laika ārā no virtuves un aizver ciet durvis
** Pavāru mutvārdu folklorā noteikti viss ir skaidrs, bet tas ir tāds amata noslēpums ko īsti uz āru neizpauž: lai paliek brūni sīpolus jācepina ilgi un neatlaidīgi. Nav vajadzīgs nekāds cukurs vai vīns vai balzāmetiķis - tikai laiks.
*** Lai paceļ augšā to labumiņu kas "piecepies" pannas dibenā - un lai tas labumiņš tiek virsū uz sēnēm.
-
1 rakstair doma
- 2021.12.03, 16:09
- gaismas ātrums ir viens no visuma pamatlielumiem.
gaismas ātrumu definē kā 299792458 metri sekundē. tā ir precīza definīcija, jo metrs šobrīd ir definēts kā attālums ko gaisma noskrien vakuumā 1/299792458 daļā sekundes (nevis kā neskaidrs stienis kaut kādā mēru palātā).
kā definē sekundi? vēsturiski tika definēta kā "1/86400 no dienas", bet skaidrs ka kādas planētas ap savu asi apgriešanās periods ceļojot ap kādu zvaigzni, kādā patvaļīgi izvēlētā galaktikā, nav fundamentāls pamatlielums.
tagad sekunde ir pārdefinēta kā laika sprīdis kas paiet lai notiktu cēzija-133 izotopa izstarotā mikroviļņa 9 192 631 770 svārstību.
Vācu wiki paskaidro, cēzijs vibrē uz 9192631770 Hz, jeb .
Viens hercs, definē vienu vibrāciju sekundē. Hercs kā vienība ir 1/s (1/T - T ir laika vienība, sekunde).
Hercs kā birka, ko piekārt, protams ir forši, bet tas ir tikai viena fiziķa uzvārds. Dzīvojās tāds Henriks Hercs, un še tev - viņa uzvārds pēkšņi ir fizikas parādības "cikli sekundē" apzīmējums. (Ārkārtīgi žēl ka zinātnieku duo Cox-Zucker nekad netiks šādi pagodināti.)
Bet atgriežoties pie metra definīcijas, fundamentāli tas ir attālums ko gaisma noskrien 1/299792458 daļā no tā laika sprīža kurā cēzija-133 atoms cenšas novibrēt* 9192631770 reizes.
Es vēršu uzmanību uz to, ka šie skaitļi ir kaut kādi dīvaini, desmitnieku skaitīšanas sistēmā izskatās kā no gaisa pagrābti. Man ir klusa cerība ka būtu iespējams fiziku pārrēķināt kādās citās vienībās, un atklātos tādas foršas sakarības. Kā, piemēram, kad paņēma ūdeni (H2O molekulas šķidrā stāvoklī), un viens litrs ūdens 0°C temperatūrā svēra vienu kilogramu: sasienot tilpumu, masu un temperatūru pie skalas 0 atzīmes**.
***
Tikko apskatījos vai youtube ir kaut kas jauns pateikts par string theory. Nav nekā jauna. Strikti sakot, string theory nāk no 1970 gada, un jau nosvinēja 50 gadu jubileju. Teorija postulē ka visums viss ir vibrācijas.
_______
* Šeit ar "novibrēt" ir domāts "periods of the radiation corresponding to the transition between the two hyperfine levels of the ground state" - īstenībā te viss copy paste no wikipēdijas
** Jā, sanāk temperatūra 0°K ir vēl viens fundamentāls pamatlielums. Šeit 273.15 K ir arī tā biški no ūdens pagrābta atzīmīte.
-
14 rakstair doma
- 2021.11.28, 20:44
- sakarā ar covid omikron paveidu iedomājos: a varbūt nevajadzēja potētajiem likt tās maskas nēsāt? jeb, varēja ļaut nenēsāt. varbūt booster potes vietā efektīvāka aizsardzība ir viegli pārslimot kādu mazāk agresīvo paveidu (pirms delta), vai pat delta, ja tas dotu ievērojamāku pretspēju kad atnāk omikron mutācija? varbūt tā masku nēsāšana ir izrādījusies lāča pakalpojums vakcinētajiem. un varbūt tās covid kafijas idejas nemaz tik absurdas nav.
vācijas veselības ministram izrādīsies taisnība: pēc šīs ziemas būsi vai nu pārslimojis, vai nomiris.
-
8 rakstair doma
- 2021.11.22, 11:15
- Disable Apple font smoothing:
defaults -currentHost write -g AppleFontSmoothing -int 0
-
0 rakstair doma