- atgadījums ar d-procesu
- 2009.03.16, 17:44
- Runājot par naudas aprites ātrumu (kas šobrīd tuvojas nullei - visi pietur naudiņu, lai mēģinātu saprast kas notiks tālāk, vai zaudēs darbu, vai vajadzēs pārcelties uz laukiem pie sievasmātes - ekonomika stājas), šis aprites ātrums būtu jāveicina.
Jo vairāk (biežāk, ātrāk) nauda maina rokas, jo ņiprāk ekonomika kust uz priekšu un aug.
Principā, ir daži apsvērumi par monetārās sistēmas būtību, bet uz ātru roku ir viens: ja piedāvātu devalvēt latu, par, piemēram, 12% lēnām, gada laikā - katru mēnesi samazinot efektīvo kursu pret eiro par 0.7 santīmiem (piemēram), tas stimulētu iedzīvotājus latu intensīvi apgrozīt, un īstenībā sildītu ekonomiku.
Vai arī stimulētu visus iespējamos iekrājumus konvertēt uz eiro un zeltu, un turpināt gaidīt? - 38 rakstair doma
- 16.3.09 17:58 #
-
Pēdējais.
Vēl jau var nodokļsu un cenas komunālajiem pacelt vairākas reizes - "iedzīvotāji" arī būtu spiesti naudu "apgrozīt" :P - Atbildēt
- 16.3.09 18:01 #
-
nu, ja varētu tā pa procentiņam celt un celt. bet tas dārgi izmaksā, jābrīdina tur visādi, jāgatavo likumprojekti...
- Atbildēt
- 16.3.09 18:18 #
-
vispār, kautkāds stulbs tev priekšlikums. īres maksu/komunālos/nodokļus nevar samaksāt uz priekšu vai atlikt maksājumus - tas ir maksājums kas jāveic katru mēnesi, un ir viens no pamata dzinējiem ekonomikai.
es runāju par tiem, kas pietur naudu, jo nezin ko ar to darīt: piemēram es gribu nopirkt sūddatoriņu par Ls 300, bet nezinu vai neatlaidīs no darba: tāda gadījumā tie Ls 300 ir divu mēnešu iztika. - Atbildēt
- 16.3.09 18:56 #
-
Kas Tev nepatīk - cenu pieaugums liktu taupītājiem vairāk iztērēt vairāk. Priekšlikums tikpat vērts kā Tava pakāpeniskā devalvācija, kas pirmajā mēnesī liktu visiem sapirkt eiro, bet tiem, kam neizdosies, iztērēt naudu importētos
lūžņostehnikā, jo vienīgais, ko mēs ražojam paši, ir pārtika, kuru īpaši uz priekšu arī nesapirksi, un zeķes, kurās baigi daudz neieguldīsi.
Un, ja jau naudas aprites ātrumu vajag palielināt, ko tad nepērc to datoriņu, bet gan taupi? Vai arī tā ir viena sociālistiska ideja no sērijas "vajag naudu tērēt - visiem, izņemot mani"? - Atbildēt
- 16.3.09 19:06 #
-
tāpēc, ka datoriņu es varu nopirkt arī pēc mēneša vai diviem - viņš tikai lētāks paliks.
- Atbildēt
- 16.3.09 19:09 #
-
Un 'ot šitā Tu tagad visu naudas aprites ātrumu sagrau', kopā ar valsts oikonomiku :(
- Atbildēt
- 16.3.09 17:59 #
-
"Vai arī stimulētu visus iespējamos iekrājumus konvertēt uz eiro un zeltu, un turpināt gaidīt?" šis, it īpaši zinot ka visticamāk par x eiro vēlāk varēs dabūt vairāk preču kā tagad par y eiro
- Atbildēt
- 16.3.09 18:08 #
-
Ir ekonomikā tāds pieprasījumu ietekmējošs faktors kā nākotnes prognozes.
Ja pircēji prognozē, ka nākotnē būs lētāk - tad nekas viņus nepiespiedīs pirkt tagad.
To ļoti labi var novērot būvmateriālu veikalu aizvēršanas laikā: veikals visu laiku tukšs - uzliek paziņojumu - going out of business, tā tauta saskrien, izpērk un aizskrien. Kad cilvēki saprot, ka lētāk vairs nebūs, tad viņi tērē.
Arī mani kā patērētāju 20-30% sales neuzrunā - es skatos, kur ir 50-70% izpārdošana - jo zinu, ka to varēšu atļauties.
Mans ieteikums - nevis pakāpeniska devalvācija, bet gan uzreiz un tā pa maksimumu - lai ir skaidrs, ka sliktāk nebūs. :)
P.S.
par laimi tādu viedokli varu izteikt, jo tāpat neviens to neklausīs - varu dzīt demagoģiju - ja man būtu reāli jāpieņem lēmums, tad droši vien domātu savādāk. :))) Jo pa lielam - devalvācija taču ir inde, vai ne comrades? - Atbildēt
- 16.3.09 18:12 #
-
ē, kad tieši? es vot domāju ka izstiepj pa gadu, tā ka zin, pēc gada tava naudiņa būs tieši par 12% mazāk pirktspējīga, tad tieši aprite stimulētos (cilvēki vairāk pirktu preces un pakalpojumus, lai iegūtu paliekošu vērtību).
ja nocērt kā ar cirvi, tad nekas nestimulējas, vnk vienā dienā visi ir nabagāki un viss tur. - Atbildēt
- 16.3.09 18:25 #
-
bet ar šito algu samazinājumu, kas tomēr ļoti daudzus skar, nebūtu jau brīvo līdzekļu, kurus ieguldīt paliekošākās vērtībās par kafiju, sieru un šokolādi, ne?
tāpat jau laba sabiedrības daļa ir gandrīz vienā dienā nabagāka pataisīta, ja vēl devalvētu latu, vispār būtu čau, jo mēs uz importētajām precēm dzīvojam nevis uz vietas saražoto. diemžēl. - Atbildēt
- 16.3.09 18:26 #
-
es runāju par pakāpenisku samazināšanu, nevis ka nogriež 15-20% kā ar nazi... protams ka tad ir šoks, un sāk "mēģināt iekrāt".
- Atbildēt
- 16.3.09 18:28 #
-
bet rezultāts ta beigu beigās ir tāds pats. kāda starpība - roku cērt nost pa gabaliņam vai arī visu uzreiz?
jebšu es atkal kaut ko nesapratu no dziļi humānās domas? :) - Atbildēt
- 16.3.09 18:31 #
-
jā jau, jā. to domu par naudas aprites ātrumu sapratu.
:)
tad jau tikpat labi varētu strādāt arī biedējošas baumas par devalvāciju :) - Atbildēt
- 16.3.09 20:27 #
-
Lielākajā daļā gadījumu atbalstu I. Rimšēviču, bet šajā gadījumā uzskatu, ka slogans "devalvācija būtu inde LV ekonomikai" ir neveikla alegorija un to vajadzēja jau sen aizmirst.
Par ieteikumu - "uzreiz pa maksimumu" - a kā var zināt, kāds būtu maksimums? Tieši tāpēc jau laba ir iteratīvā pieeja, ka to var pielāgot situācijai.. - Atbildēt
- 17.3.09 00:38 #
-
kā es rakstīju pie jautājuma par indi - http://klab.lv/users/watt/429563.ht
ml
(tas vēl tajās dienās, kad visus sēdināja izolatorā) - Atbildēt
- 16.3.09 18:13 #
-
nē, nu precēm cena ta nemainās (nekāda deflācija nenotiek), nākotnē varēsi nopirkt tikai tieši tik cik šodien, ja esi noparkojies valūtā kas netiek devalvēta.
- Atbildēt
- 16.3.09 18:49 #
-
Argentīnas modelī visus tavus bankā esošos eirikus nokonvertētu uz latiem un tad..devalvētu
- Atbildēt
- 16.3.09 18:58 #
-
a viss kas tur bija http://en.wikipedia.org/wiki/Corralito
, par piespiedu konvertēšanu atpakaļ gan nezināju. - Atbildēt
- 16.3.09 19:06 #
-
The corralón differed from the corralito in that most deposits were forcibly exchanged for a series of bonds denominated in pesos. The dollar-denominated accounts were automatically exchanged for pesos and peso bonds at a predetermined rate.
- Atbildēt
- 16.3.09 18:58 #
-
nē, jo visi eiriki argentīnā atradās ārvalstīs - ārvaltu bankās, kur argenrīnas valdībai rokas klāt nesniedzās ;)
bet viņi ilgi turēja fix valūtas kursu gadus desmit laikam (kad nebija nedz eiriki nedz lati nekā), un tad palaida vaļā un viss nostabilizējas praktiski pus gada laikā - Atbildēt
- 16.3.09 19:03 #
-
Valsts tā mierīgi var izdarīt. Izdomās un aizliegs cilvēkiem valūtas turēt savos kontos, visu konvertēs un....;)
Runas vīriem spēks (kaut kur) :) - Atbildēt
- 16.3.09 18:54 #
-
principā tās ekonomikas sildīšanas funkcijas visu laiku bija piešķirtas inflācijai. Pieļauju, ka sildīt ar deflāciju varētu būt iespējams - līdz brīdim, kad nac valūta saudētu jebkādu uzticību un tad deflācijas ātrumu nevarētu ietekmēt neviens!
drīzāk palaist kursu brīvā peldējumā būtu prātīgāk! - Atbildēt
- 16.3.09 19:03 #
-
da labāk tā, kā katru dienu mīnuss kaut kas - jo neviens nepārdos tev preci šodien, ja rītā par šamo var paprasīt vairāk ;)
un reālais kurss ies krietni pa priekšu bankas notiektajam - jo to katru dienu/mēnesi uzkurinās baumas ka nu nākošais būšot daudz lielāks
un ko darīs vidusmēra ES? aha - visu uzreiz konvertēs eirikos un netērēs neko - tipa argentīnas modelis, kad džeki visu naudu pludināja uz ārvalstu bankām, kā rezultātā argentīnai aptrāvās pat nacionālā valūta un lielie reģioni sāka drukāt savu pašu naudu ;)
ne ne - naudas vērtība ir 99,9% uzticība un stabilitāte - Atbildēt
- 16.3.09 19:08 #
-
e? to pašu, ko visas citas centrālās bankas, kuras tur brīvo kursu - pārstāj veikt intervences
- Atbildēt
- 16.3.09 19:47 #
-
Un tagad - lūdzu vismaz 3 valstis, kuras nemēģina ietekmēt valūtas kursu ar vai bez intervencēm...
- Atbildēt
- 16.3.09 20:16 #
-
Es piekrītu viedoklim, ka pakāpeniskā devalvācija nestimulētu naudas apgrozījumu- vairāk būtu to, kas gaidītu pašu "grīdu", lai veiktu kaut kādas investīcijas.
Savukārt pie krasas devalvācijas uzreiz būtu tā "grīda" un tad arī visiem būtu skaidrs, ko kurš var atļauties, un tiem, kas var atļauties būtu skaidrs, ka lētāk, kā tagad nebūs.
Zinu, ko domā investori manā darbavietā- neveikt nekādas investīcijas pirms ir notikusi devalvācija, un jo ātrāk jo lābāk, no viņu viedokļa.
Lai gan, protams, viņu līdzekļi nav latos. - Atbildēt
- 16.3.09 21:04 #
-
priekš kam gaidīt grīdu - ar pakāpenisku devalvāciju viss ar katru mēnesi kļūst dārgāks, t.i., pēc 12 mēnešiem būtu 12% griesti, nevis grīda.
tas ir, ja tavi līdzekļi ir latos.
ja tavi līdzekļi ir citā (stabilā, nedevalvētā valūtā), tad jā, pēc 12 mēnešiem būs par 12% lētāks darbaspēks, un lētākas mantas kas tiek ražotas Latvijā uz vietas (vietējā pārtika, pakalpojumi). importa preces paliks salīdzinoši tādā pašā cenā. - Atbildēt