- atgadījums ar d-procesu
- 2009.03.16, 17:44
- Runājot par naudas aprites ātrumu (kas šobrīd tuvojas nullei - visi pietur naudiņu, lai mēģinātu saprast kas notiks tālāk, vai zaudēs darbu, vai vajadzēs pārcelties uz laukiem pie sievasmātes - ekonomika stājas), šis aprites ātrums būtu jāveicina.
Jo vairāk (biežāk, ātrāk) nauda maina rokas, jo ņiprāk ekonomika kust uz priekšu un aug.
Principā, ir daži apsvērumi par monetārās sistēmas būtību, bet uz ātru roku ir viens: ja piedāvātu devalvēt latu, par, piemēram, 12% lēnām, gada laikā - katru mēnesi samazinot efektīvo kursu pret eiro par 0.7 santīmiem (piemēram), tas stimulētu iedzīvotājus latu intensīvi apgrozīt, un īstenībā sildītu ekonomiku.
Vai arī stimulētu visus iespējamos iekrājumus konvertēt uz eiro un zeltu, un turpināt gaidīt? - 38 rakstair doma
- 16.3.09 18:08 #
-
Ir ekonomikā tāds pieprasījumu ietekmējošs faktors kā nākotnes prognozes.
Ja pircēji prognozē, ka nākotnē būs lētāk - tad nekas viņus nepiespiedīs pirkt tagad.
To ļoti labi var novērot būvmateriālu veikalu aizvēršanas laikā: veikals visu laiku tukšs - uzliek paziņojumu - going out of business, tā tauta saskrien, izpērk un aizskrien. Kad cilvēki saprot, ka lētāk vairs nebūs, tad viņi tērē.
Arī mani kā patērētāju 20-30% sales neuzrunā - es skatos, kur ir 50-70% izpārdošana - jo zinu, ka to varēšu atļauties.
Mans ieteikums - nevis pakāpeniska devalvācija, bet gan uzreiz un tā pa maksimumu - lai ir skaidrs, ka sliktāk nebūs. :)
P.S.
par laimi tādu viedokli varu izteikt, jo tāpat neviens to neklausīs - varu dzīt demagoģiju - ja man būtu reāli jāpieņem lēmums, tad droši vien domātu savādāk. :))) Jo pa lielam - devalvācija taču ir inde, vai ne comrades? - Atbildēt
- 16.3.09 18:12 #
-
ē, kad tieši? es vot domāju ka izstiepj pa gadu, tā ka zin, pēc gada tava naudiņa būs tieši par 12% mazāk pirktspējīga, tad tieši aprite stimulētos (cilvēki vairāk pirktu preces un pakalpojumus, lai iegūtu paliekošu vērtību).
ja nocērt kā ar cirvi, tad nekas nestimulējas, vnk vienā dienā visi ir nabagāki un viss tur. - Atbildēt
- 16.3.09 18:25 #
-
bet ar šito algu samazinājumu, kas tomēr ļoti daudzus skar, nebūtu jau brīvo līdzekļu, kurus ieguldīt paliekošākās vērtībās par kafiju, sieru un šokolādi, ne?
tāpat jau laba sabiedrības daļa ir gandrīz vienā dienā nabagāka pataisīta, ja vēl devalvētu latu, vispār būtu čau, jo mēs uz importētajām precēm dzīvojam nevis uz vietas saražoto. diemžēl. - Atbildēt
- 16.3.09 18:26 #
-
es runāju par pakāpenisku samazināšanu, nevis ka nogriež 15-20% kā ar nazi... protams ka tad ir šoks, un sāk "mēģināt iekrāt".
- Atbildēt
- 16.3.09 18:28 #
-
bet rezultāts ta beigu beigās ir tāds pats. kāda starpība - roku cērt nost pa gabaliņam vai arī visu uzreiz?
jebšu es atkal kaut ko nesapratu no dziļi humānās domas? :) - Atbildēt
- 16.3.09 18:31 #
-
jā jau, jā. to domu par naudas aprites ātrumu sapratu.
:)
tad jau tikpat labi varētu strādāt arī biedējošas baumas par devalvāciju :) - Atbildēt
- 16.3.09 20:27 #
-
Lielākajā daļā gadījumu atbalstu I. Rimšēviču, bet šajā gadījumā uzskatu, ka slogans "devalvācija būtu inde LV ekonomikai" ir neveikla alegorija un to vajadzēja jau sen aizmirst.
Par ieteikumu - "uzreiz pa maksimumu" - a kā var zināt, kāds būtu maksimums? Tieši tāpēc jau laba ir iteratīvā pieeja, ka to var pielāgot situācijai.. - Atbildēt
- 17.3.09 00:38 #
-
kā es rakstīju pie jautājuma par indi - http://klab.lv/users/watt/429563.ht
ml
(tas vēl tajās dienās, kad visus sēdināja izolatorā) - Atbildēt