Neprātīgā saprāta balss -
Oktobris 23., 2020
13:53
[User Picture]

[Link]

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Parunāšu par ASV prezidenta vēlēšanām, jo par tām arī tagad izsakās visi, kam nav slinkums.
Sākšu ar to, ka man nepatīk Tramps. Un ne tik daudz savas īstenotās politikas cik personības dēļ. Man viņš šķiet rupjš, aprobežots un pastulbs opis ar iespējamām psihiskām novirzēm. Tomēr, demokrāts Baidens nav daudz labāks. Tikpat senils un gadu ziņā pat vecāks par Trampu. Divi 70+ opji cīnās par to, kurš vadīs rietumu pasaules ietekmīgāko valsti. Lielai daļai amerikāņu nav nekādas izvēles un jābalso tāpat kā Krievijā. Par pilnīgi jebko, ka tikai tas nav Putins (vai Tramps), kaut par komunistiem.

Vēl ļoti interesanti ir tas, ka ASV latvieši jau kopš 1950. gadiem diezgan monolīti ir atbalstījuši republikāņus. Daudzi aktīvi darbojās republikāņu partijā, centās caur republikāņu kongresmeņiem bīdīt dažādas baltiešiem svarīgas iniciatīvas utt. Tas viss tādēļ, ka vēsturiski republikāņi izcēlās ar konsekventu un stingru nostāju pret PSRS. Demokrāti asociējās ar pielaidīgāku nostāju un gatavību uz kompromisiem. Vecajai trimdai tas, protams nebija pieņemami. Tagad gan ir sašķēlusies ne tikai ASV latviešu kopiena, bet arī visa ASV sabiedrība. Trampa laikā visas daudzās ASV sabiedrībā apslāpētās bet gruzdošās pretrunas ir iznākušas ārā un uzliesmojušas ar jaunu sparu.
Daudzi šeit Latvijā pārmet Trampam, ka viņš ir apšaubījis NATO lietderību un samazina ASV iesaisti daudzu pasaules valstu problēmu risināšanā. Tomēr, šis process iesākās jau pirms Trampa un noteikti turpināsies. Eiropai jāsamierinās, ka viņa vairs nav pasaules notikumu centrā un ģeopolitiskais fokuss pakāpeniski pārceļas uz Āziju. Turklāt es neticu, ka kāds demokrātu prezidents būtu piekritis pastāvīgai ASV karavīru klātbūtnei Polijā.
Fakts ir arī tas, ka ASV admnistrācija pati par sevi ir atsevišķs organisms, kuras darbībai ir raksturīga liela inerce. Līdz ar to tūlītējas izmaiņas ASV politikā nav gaidāmas vienalga kurš uzvarēs.

Par vien lietu gan es Trampam esmu pateicīgs. Viņa izrunāšanās dēļ A-Eiropa un jo sevišķi Latvija pārstāja kā mantru skandināt NATO kolektīvā līguma 5. pantu, bet nonāca pie atziņas, ka aizsardzība primāri, tomēr ir viņu pašu atbildība. Ja nebūtu Krievijas agresijas Ukrainā un Trampa, Latvija joprojām plānotu novirzīt 2% no valsts budžeta aizsardzībai, ''kaut kad nākotnē''.

Mūzika: Remains - Garīgais mazohisms
Tags:

(7Iespļāva | Iespļauj dvēselē)

Comments
 
[User Picture]
From:[info]snauts
Date:23. Oktobris 2020 - 17:39
(Link)
2% no IKP, no budžeta tas būs ~7%
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:24. Oktobris 2020 - 11:36
(Link)
Paldies par skaidrojumu. 7% tiešām ir daudz, tas nav tik vienkārši izdarāms valstī, kur budžeta naudas trūkst visiem – skolotājiem, mediķiem utt. Man personīgi šķiet, ka tā var būt tukša naudas izmešana. Nu labi, kaut kādai modernai armijai ir jābūt, bet tā neglābs jebkurā gadījumā, ja domāsim šauri tikai Latvijas ietvaros – jo pretī ir 100 reizes lielāka Krievija. Bez sadarbības ar NATO vai ES nu nekādi. Tāpēc varbūt ilgtermiņā ir jēga vairāk ieguldīt tieši šajos aspektos.
From:[info]windrider
Date:26. Oktobris 2020 - 08:29
(Link)
Sadarbība ar NATO jau šobrīd ir ļoti laba. Sabiedroto karavīru vienība ar visu tehniku pastāvīgi atrodas Ādažos. Vienīgi nevajag visu valsts aizsardzību balstīt uz šo sabiedrotu kaujas grupu un iedomāties, ka visa pasaule aizstāvēs Latviju, kamēr mēs te vietējie to vērosim interneta tiešraidē un gudri komentēsim. Pateicoties Trampam to beidzot ir sapratuši arī augstākajā līmenī.
Bet ES militārā ziņā ir pilnīgi bezspēcīga. Ne tik daudz militāro spēju cik politiskās gribas ziņā. Pēc UK aiziešanas vienīgās valstis uz kurām militārā ziņā varētu paļauties paliek Francija un Polija.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:26. Oktobris 2020 - 09:02
(Link)
NATO un ES mūsu gadījumā jau nav kaut kas diži atšķirīgs. Kad es pavasarī biju Latvijā, aiz manis Maximā iepirkās spāņu karavīri. Saprotams, ka NATO kā organizācija, bet ES pilsoņi jau vien ir, un tas šobrīd ir vienojošāks faktors.

Cita lieta, ka ES kā savienība pati šobrīd grīļojas. Solidaritāte brūk pa vīlēm ārā, nevienam neinteresē ES pilsoņu tiesības un katra valsts apspiež cilvēktiesības kā nu māk.
[User Picture]
From:[info]begemots
Date:23. Oktobris 2020 - 17:49
(Link)
> Ja nebūtu Krievijas agresijas Ukrainā un Trampa, Latvija joprojām plānotu novirzīt 2% no valsts budžeta aizsardzībai, ''kaut kad nākotnē''.

Āmen!
[User Picture]
From:[info]mapats
Date:24. Oktobris 2020 - 09:05
(Link)
Tātad Tramps dara labu darbu ar savu "vispirms ASV", jo pārējie sarosās ar savu "Latvija pa priekšu" un "davaj draudzēties ar poļiem, jo tie spēcīgi".
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:24. Oktobris 2020 - 11:05
(Link)
"Sākšu ar to, ka man nepatīk Tramps. Un ne tik daudz savas īstenotās politikas cik personības dēļ."

Tu esi sieviete?
Powered by Sviesta Ciba