24 January 2011 @ 11:06 pm
Latviešu vikipēdija un Spinoza  
Aiz gara laika nolēmu apskatīties, kas ir sarakstīts latvju vikipēdijā. Godīgi sakot, mati cēlās stāvus. No vienas puses, būtu nepieciešams to uzlabot, lai kāds skolnieks nejauši nesalasās muļķības (ja nu angļu val. vēl nav apgūta). No otras - brīžiem tik traģiski, ka vienkāršāk būtu viņiem aizsūtīt vēstuli, lai deletē daudzus šķirkļus.

Piemēram. Ieskatījos šķirklī 'Spinoza'. Lūk, šāds izteikums:

"Spinozu pēc tam nepieņēma neviena reliģiskā draudze, un viņš bija spiests pamest pilsētu. Spinozam nācās atteicās gan no mantojuma, gan no Heidelbergas Universitātes profesora vietas, gan arī no Londonas Zinātniskās biedrības biedra nosaukuma"

Nobrīnījos, ka Spinoza ir bijis Royal Society biedrs (cik zināms, tad viņam nekad pat nav piedāvājuši tur iesaistīties). Ar šo biedrību, tiesa, viņam bija sakars, jo viens no korespondentiem - Oldenburgs, bija Royal Society sekretārs. Oldenburgs interesējās par Spinozas uzskatiem un, piemēram, vēl 1663.g. vēstulē viņš aicina Spinozam sūtīt savu pārdomu rezultātus.

Līdzīgā kārtā ar Heidelbergas Universitāti. 1673.g. februārī Fabricius viņu aicina strādāt Heidelbergā. Pēc mēneša Spinoza aizraksta atbildi, ka viņš atsakās no šīs vietas divu apsvērumu dēļ: baidījās, ka pasniegšanas darbs aizkavēs viņa filozofiskās refleksijas. Un -gribēja saglabāt filozofēšanas brīvību, jo Fabriciusa vēstulē bija mājieni nevērsties pret esošo reliģiju.

Tas pats attiecas uz mantojumu. Spinozas tēvs nomira 1654.g. (divus gadus pirms Spinozas ekskomunikācijas). Spinoza pārņēma tēva biznesu. Taču mantoja arī viņa parādus. Tāpēc 1656.g. viņš nolēma, ka atteiksies no tēva mantojuma un tādējādi arī no viņa parādiem. (To viņš varēja izdarīt, jo nebija vēl 25.g. vecs un tāpēc juridiski varēja skaitīties mazgadīgs bārenis. Tas ir būtiski, jo Holandiešu likums aizsargāja mazgadīgos no kreditoriem.)

Ja skatās uz 'filozofisko' daļu, tad latvju vikipēdijā ir tikai viens izteikums: "Spinoza bija panteists, kas identificē dabu ar Dievu." Par šo aspektu sholāru vidē joprojām ir diskusijas.

Benedikts Spinoza (ivritā: ברוך שפינוזה, portugāļu: Bento de Espinosa, latīņu: Benedictus de Spinoza) (1632. gada 24. novembrī — 1677. gada 21. februārī) bija holandiešu filozofs, kurš 1656. gadā tika izslēgts no ebreju reliģiskās kopienas par brīvdomību. Spinozu pēc tam nepieņēma neviena reliģiskā draudze, un viņš bija spiests pamest pilsētu. Spinozam nācās atteicās gan no mantojuma, gan no Heidelbergas Universitātes profesora vietas, gan arī no Londonas Zinātniskās biedrības biedra nosaukuma, sākot nodarboties ar optisko stikla slīpēšanu un gūstot šajā nozarē ievērojumus panākumus. Savas dzīves laikā Spinoza publicēja tikai divus darbus Dekarta filozofijas pamati (1663) un Reliģiski politiskais traktāts (1670). 1677. gadā tika izdots Spinozas darbs Ētika, bet Īss traktāts par Dievu tika atrasts tikai 1852. gadā. Spinoza bija panteists, kas identificē dabu ar Dievu.
 
 
( Post a new comment )
Avtonoms[info]junona on January 24th, 2011 - 11:49 pm
Interesanti, no kurienes aug kājas šīm blēņām?
(Reply) (Thread) (Link)
thel[info]thel on January 24th, 2011 - 11:52 pm
Labprāt uzzinātu. Varbūt kāds viedais iz vecajo paaudzes? (Iedomājos kko no A. Vilka tipa).

šodien dažās minūtēs izbrauzēju jaunlaiku filozofijas šķirkļus. Gandrīz visi tādā līmenī.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]antons_v on January 25th, 2011 - 12:03 am
Kamon, neba nu kāds tur uz savu galvu to ir sacerējis - viņi tur nav tik radoši. Tak jau būs pārkāsuši kaut kādu kļūdainu sekundarņiku.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
thel[info]thel on January 25th, 2011 - 12:20 am
Labprāt redzētu šo sekundarņiku.

Sevišķi tāpēc, ka, šķiet, pat pad. laikos (ja neņem vērā ideoloģiskus uzslāņojumus) normālās enciklopēdijās faktus mācēja piefiksēt. Ok, vienīgi par Spinozas mantojumu ir diezgan tricky, bet visi pārējie fakti ir vispārzināmi.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]antons_v on January 25th, 2011 - 12:35 am
Parasti viņi pa tupo notulko uz LV angļu versiju. Varbūt tās muļķības nāk no turienes?
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
thel[info]thel on January 25th, 2011 - 12:48 am
Nu, angļu wiki ir korektāks. Ja veiktu teikuma ģenealoģiju, tad izcelsme varētu būt no angļu wiki ievadteksta:

"Spinoza lived quietly as a lens grinder, turning down rewards and honors throughout his life, including prestigious teaching positions, and gave his family inheritance to his sister."

Acīmredzot 'atteicās' latvju tulkojumā kļuva par 'nācās atteikties' u.tml. Lai arī šis teikums nav īsti korekts, jo māsai viņš nodeva to savu mantojuma daļu, kas nāca no mātes puses. Tiesa, šo mantojumu no mātes puses viņš vēlāk nesaņēma.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
[info]antons_v on January 25th, 2011 - 01:17 am
Nuja, tulkošana, kā mums Kūlis to ir pierādījis, taču ir dziļš un radošs process :)))
(Reply) (Parent) (Link)
None of the Above[info]artis on January 25th, 2011 - 08:58 am
kā zināms, "angļu valodas aptuvenība sagādā grūtības jebkuram tulkotājam" (c) kūlis
(Reply) (Parent) (Link)
indulgence[info]indulgence on January 25th, 2011 - 08:44 am
Izlabosi, bet tad atnāks kāds degsmes pārņemts entuziasts un pārlabos pa savam. :)

Nav vēlmes uztaisīt mazu šķirklīti par Baruhu un ielikt iekš http://vesture.eu/ ?
(Reply) (Thread) (Link)
thel[info]thel on January 25th, 2011 - 02:09 pm
Jā, doma ir laba un varētu pat kādā nedēļas nogalē ko tādu uztaisīt.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
indulgence[info]indulgence on January 25th, 2011 - 03:54 pm
Es jau te [info]helvetica kādreiz ieminējos, ka ja būtu domātāju/darītāju blicīte, varētu uzmeikot apakšdomēnu http://filosofijas.vesture.eu/, pārnest uz turieni to, ko es esmu jau uzmargojis par šo tēmu http://vesture.eu/index.php/Kategorija:Filosofijas_vēsture (zinu, ka amatieriski, a ko darīt, ja pašam zināšanu pamaz, bet gudrinieki aizņemti ar mūžīgo?), noformēt to juridiski (nu lai nav bailīte, ka piepeši [info]indulgence vienu dienu neuzkarina priekšā atslēgu) un būtu filosofijas enciklopēdija internetā, špikeris slinkiem studentiem un uzziņu vietne. Tb vikipēdija reģistrētiem profesionāļiem. Lektori un doktoranti slinkus studentus varētu trenkāt, liekot šiem rakstīt šķirkļus (nemaz nav viegli tik mazā formātā pamatlīnijas ieskicēt) un veidot literatūras sarakstus. Varētu ar laiku Stenfordas krātuvi ja ne pārsist, tad vismaz līdzināties. Nu kaut kā tā.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
thel[info]thel on January 26th, 2011 - 12:35 pm
Jā, ideja man patīk. Un principā varētu ko darīt lietas labā. Tiesa, es nezinu, vai par mērķi ir jāuzstāda Stenforda, jo tas nu gan ir haiends. es pieslietos pieticīgākam mērķim, kas ir sasniedzams - būt labākiem par vikipēdiju.
(Reply) (Parent) (Thread) (Link)
indulgence[info]indulgence on January 26th, 2011 - 05:07 pm
Aprunājaties un nolemiet - jūsu te tāds domubiedru pulciņš, kā noprotu, - labprāt šādi izlīdzētu.
(Reply) (Parent) (Link)
indulgence[info]indulgence on February 21st, 2011 - 05:15 pm
Uzmeikoju te - http://vesture.eu/index.php/Spinoza - bet tā kā tēmā Absolūti neorientējos (tik vien kā minimālas iemaņas atšķirt beletristiku no kaut cik akadēmiskām ziņām), tad būtu priecīgs, ja norādītu uz aplamībām, kādu tur noteikti pilns.
(Reply) (Parent) (Link)
None of the Above[info]artis on January 25th, 2011 - 08:55 am
izlabo. izdzēst muļķības neprasa daudz laika.
(Reply) (Thread) (Link)
Skabičevskis[info]begemots on January 25th, 2011 - 09:48 am
prasa, ja atnāk pēc tam muļķi un izlabo pa vecam atpakaļ.

[info]buks jau ir pieredze vēstures jomā ar lv wikipēdiju. :)
(Reply) (Parent) (Link)