24 Februāris 2013 @ 15:43
filmas "Argo" apskats  
Oskari, Oskari, Oskari. Vēl pāris stundas un tie tiks paziņoti. Kas būs gada filma? Vecāki ar bērniem saka, ka tā būs pseidofoilozofiskā „Pī Dzīve”, kinomīļi akli tic, ka tas būs vēsturiskais „Linkolns”, bet bukmeikeri liek savu naudu uz Bena Afleka „Argo”. Kāpēc tieši „Argo”? Jo tas ir Bens Afleks un viņam seko nauda. Bens ļoti labi zina, ka nekad nedabūs Oskaru tikai par to, ka ir labs aktieris, tāpēc viņš ir ne tikai labs aktieris, bet arī režisors un, lai tas neizskatītos pēc kaut kāda blefa, viņš kļūst arī par filmas producentu. Tas ir gandrīz kā būt par Nescafe trīs vienā. Ātri un efektīvi. Tā Bens Afleks filmē patriotisku un politisku filmu, izpatīkot visai Holivudai.

Un „Argo” nav nekāda haltūra. Tas ir patiess stāsts par revolūciju Irānā ar sešiem ASV diplomātiem, kuri, baidoties no drošas nāves, slēpjas mājā un gaida, kad Bens Afleks ieradīsies viņus izglābt. Jā, Bens savā intervijā dalās pārdzīvojumā, ka sākumā viņš neko nefilmēja. Viņš veica rūpīgu pētījumu. Skatījās dokumentālās filmas, lasīja dažādus sižeta atstāstus un ataudzēja tik garu un gudru bārdu, ka sieva ar viņu vairs negribēja bučoties. Tikai pēc tam viņš sāka filmēt un aizbrauca uz Turciju, kas nav tas pats, kas būt Irānā, bet tomēr diezgan līdzīgi.

Kad pirmo reizi skatījos „Argo”, no garlaicības paspēju piedzerties. Otrajā reizē piedzēros vēl vairāk, tāpēc trešajā reizē no alkohola atturējos un nopirku vienkārši vīnu. Jāsaka, ka interesants ir tikai filmas sākums, kad notiek uzbrukums vēstniecībai. Vēstnieki cenšas aizsargāties un panikā dedzina papīrus, kamēr pie sienas ir bilde ar irāņu varonī samestām šautriņām. Tā ir arī filmas spraigākā vieta. Tālāk seko gari dialogi ar asprātīgām piezīmēm. Piemēram, „Argo fuck yourslef” tiek atkārtots tik bieži, ka cilvēki internetā jau diskutē par to, vai tas vispār bija joks? Jā, tas bija joks. Diezgan slikts joks. Nedaudz labāks ir apgalvojums, kurā kāds irānis stāsta, ka pirms revolūcijas Irānā, 40% no visām kinofilmām aizņēma pornogrāfija. Tie, protams, ir gaumīgi meli.

Šī ir viena no tām filmām, kuru skatoties, pēkšņi var pieķert sevi pie tā, ka esi sācis domāt pavisam par ko citu un tāpat sižetā nekas nav palaists garām. Tas ir tāpat kā būt labā dzejas lasījumā, skatīties uz parketa grīdu un saprast, ka laukā ir fantastisks laiks. Un tā dara arī filmas galvenie varoņi, viņi sēž mājās un sacenšas par to, kurš būs garlaicīgākais no visiem. Uzvarētājs netiek noskaidrots, jo ierodas Bens Afleks, viņš kā CIA aģents visu filmu ir ļoti skumjš, sēro par dzimtenē atstāto sievu un nemitīgi apgalvo, ka ir atbildīgs. „Es esmu atbildīgs par jums,” viņš saka diplomātiem un ar šo citātu iepatīkas visām kinoteātra sievietēm.

Filmas kulminācija ir brīdis uz robežas, kad Bens Afleks tur solījumu un glābj ASV diplomātus, kuriem tagad ir viltotas Kanādas pases un izdomāts darbs kino industrijā. Lai arī filmas varoņiem sākas neliels strīds ar robežsargiem, kura laikā robežsargi dusmīgi bļaustās, īsta ticamība un spriedze tā arī netiek panākta. Ir pat sajūta, ka Irānas robežsardze nav nemaz tik sūdīga salīdzinājumā ar to, kādi vīri kādreiz bija Polijā. Un tad jau varoņi sēž lidmašīnā, misija ir izdevusies un seko lielais prieks. Šo prieku var tikai apbrīnot, visi viens otru apskauj, smejas, izplūst laimes asarās, un tas viss notiek tik sinhroni un nedabīgi, ka šķiet kāds no mums ir sajucis prātā.

Un runājot par to, ka filmas budžets ir 44miljoni, nav īsti skaidrība par ko ir tērēta šī nauda. Piemēram, „Titānika” gadījumā visa nauda aizgāja par kuģi, bet „Argo” jau nav nekāds kuģis, tur nav arī specefekti, ir tikai stilīgas frizūras un vintage brilles. Ja paskatāmies uz naudu no efektivitātes viedokļa, tad mūsu mīļā filma „Rokijs” pacentās dabūt Oskaru iztērējot tikai vienu miljonu, un tas nebija nemaz tik sen.

Un, protams, ka arī „Argo” šonakt saņems Oskaru. Tā ir filma par to, cik stilīga ir Holivuda un cik lielu lomu tā var spēlēt starptautiskā konfliktā. Un, lai cik garlaicīgs un paredzams nebūtu sižets, filma tomēr ir tieši tik ieturēta un snobiski smalka, lai patiktu visai akadēmijai, viņa spēs identificēties un balsos par sevi. Pārējie skatītāji var sašutumā klaigāt par pārāk lielo propagandu, patriotismu un subjektīvo skatījumu, bet vienīgais, ko šeit varu ieteikt, ir ņemt papīru, zīmuļus un atspēlēties. Irānai vajadzētu uzņemt līdzīgu filmu, varbūt pat divas filmas, kurās viss tiek parādīts savādāk. Piemēram, ASV misija ir izdevusies tikai tāpēc, ka Irānas robežsargs iemīlas vienā no diplomātēm. Viņš negrib, lai viņa mirst, tāpēc izliekas, ka viss ir kārtībā. Pēc tam viņi ilgi sarakstās ar vēstulēm un satiekas Turcijā. Īsta drāma ar laimīgām beigām.
 
 
( Post a new comment )
erbe mierplēsis[info]sveetaa_seeta on 24. Februāris 2013 - 16:38
Filmu neesmu redzējusi, bet domāju, ka mans mīļākais moments ir tas, kurā poļu robežsargi dusmīgi bļaustās.
(Atbildēt) (Link)
(Anonīms) on 24. Februāris 2013 - 16:53
Piekrist nepiekrītu, bet uzrakstīts ir lieliski! :)
(Atbildēt) (Link)
(Anonīms) on 24. Februāris 2013 - 17:29
Holivuda sev iedos Oskaru tam Argo, lai parādītu, ka viņi nav tikai liberāli pediņi un narkomāni. Nē, viņi glābj vēstniecības darbiniekus no muslimiem. Un tas ir tāds feel good impulss visai tai sodomai un gomorai. + Bens Afleks ar bārdu ir tik fucking hot! Daudz smukāks par pašlaik aktuālajam hipsteru bārdām.
(Atbildēt) (Link)
(Anonīms) on 24. Februāris 2013 - 18:23
rakstiet labāk par maximas uzlīmju krāšanu!
(Atbildēt) (Link)
[info]fedrs on 24. Februāris 2013 - 19:37
Iespējams , ka filma ir ideoloģisks pasūtījums, lai sagatavotu TV auditoriju nelielam kariņam Irānā. Lūk, filmā arī tiek pieminēta Holivudas saistība ar CIP. Vai tas bija Afleksa vēstījums skatītājiem "Atvainojiet, bet man nebija izvēles", vai nejauša izpļāpāšanās, kas to lai zina. Varbūt pēc gadiem 30 kāds uzņems filmu par to, kā filmēja Argo.
(Atbildēt) (Diskusija) (Link)
Heda[info]heda on 24. Februāris 2013 - 23:45
Ticami
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Link)
miss_doherty[info]miss_doherty on 24. Februāris 2013 - 23:14
esmu ļoti priecīga par šo ierakstu, jo man tā riebās filma, ka pat nevēlējos aprakstīt tieši cik sūdīga tā ir. tagad ir apraksts. jess.
(Atbildēt) (Link)
Heda[info]heda on 24. Februāris 2013 - 23:44
Pilnībā piekrītu. Gan irāņi, gan skatītāji tiek uzskstīti par galīgiem lošiem,jo noticēt, ka kāds notic tik tehniski vājiem argumentiem par filmēšanu, ir neiespējami. Ar Afeka vājo fantāziju ticamību nebūtu izdevies radīt arī par 88 miljoniem.
(Atbildēt) (Diskusija) (Link)
(Anonīms) on 5. Marts 2013 - 14:07
tā reāli ir bijis
http://en.wikipedia.org/wiki/Canadian_Caper
(Atbildēt) (Iepriekšējais) (Link)
(Anonīms) on 25. Februāris 2013 - 07:00
Tā arī ir, iedeva Oskaru paši sev!
(Atbildēt) (Link)
[info]bordeaux on 26. Februāris 2013 - 21:12
Man vislabāk patika, ka izklausījies dusmīgs.
(Atbildēt) (Link)