Trīs gadījumi , viens uzvedības modelis III
- Pastāsti kāda krāna pēc tu nebrauci laukā no tās mucas uzreiz? - Prasīja Grizly.
- Nu kā? Es redzēju, ka raftam ir problēmas. Gribēju piebraukt šiem klāt, novērtēt situāciju, paskatīties vai nevajag palīdzēt. – Es atbildēju.
Mēs abi, piesegušies knapiem dvielīšiem, ar glāzēm rokās sēdējām uz pirts terases. Mums jau katram ribās bija pa
štrafnoi - „ouveru” konjakam. Kopš atgriešanās no Karēlijas bija pagājušas četras dienas, un mēs, ekspedīcijas braucēji, bijām sanākuši pieminēt šo notikumu, bildes paskatīties, da atmiņās padalīties, da saskaņot savas notikušā versijas.
- Nu un ko gan tu būtu varējis palīdzēt viņiem tajā situācijā? Padomā loģiski, kā tu no „smukā” vari palīdzēt? Tev taču pašam tur vajadzēja palīdzību! Jūs taču paši nevarējāt tikt mucas laukā! – man pārmeta Grizly - grupas vadonis un atbildīgā persona.
- Nesaki vis. Es kontrolēju situāciju.
- Es redzēju kā tu kontrolēji situāciju. Nonāci pa Ščočku
sļivu atmuguriski!
- Jā, mēs nonācām lejā atmuguriski, bet es savācu laivu, iztaisnoju to tieši pirms lēciena. Nu un mēs uzreiz uzairējām, tā sēne mūs momentāni izspļāva. Man bija sajūta, ka esam jau samērā drošībā. Redz, kad mēs ienācām pēdējā līkumā, es tikai tad ieraudzīju, kas tur priekšā vispār darās – upe sašaurinās līdz laivas platumam, tur upe pazūd, bet tur drusku tālāk kuļājas rafts šķērsām pāri visai upei. Un es iztālēm ieraudzīju Slazdiņa seju – skaidrs, priekšā ir baigi sūdi. Es noķēru viņas skatienu, tas bija mirklis, bet es nolasīju tajā izbīli, apjukumu, ārkārtas briesmu signālu, bet arī apņēmību un pārliecību. Un man šķita, ka ļaunākais, kas var notikt, ja mēs tagad ietrieksimies raftā. Tad apkārt būsim gan mēs, gan viņi. Un es uzreiz mēģināju tikt kādā kabatā pie krasta. Bet nu sanāca, ka tuvākais ir ārējais līkums, straume nenormāla, spiež klāt pie klintīm, bet piestāt, protams, tur nebija nekādu izredžu. Bet es jau biju sagriezis "smuko" šķērsām, lai noķertu kaut niecīgāko atstraumi. Tad es ieraudzīju, arī pusotrmetrīgo kāpeli
sļivā starp klintīm. „
Pizģec” nodomāt nepaguvu, bet to, ka, jāiztaisnojas – gan. Laivas purnu uz priekšu vairs nevarēju paspēt izgriezt, tādēļ zibenīgi griezu pakaļu pa straumei. Jā, tā mēs nevarējām uzairēt, lai dabūtu ātrumu lēcienam, bet mēs koncentrējāmies uz līdzsvaru, gatavojāmies kantēt un lai nebūtu ar sānu pret krītošo ūdens masu. Nu un eleganti piezemējāmies, tieši blakus raftam.
- Es jau domāju, ka tur būs
ouveris. Neizbēgams. Bet kāpēc jūs uzreiz nebraucāt laukā?
- Es redzēju, ka Ruu ar Slazdiņu raftā izmisīgi peras pa kabatu aiz tiem klintsbluķiem. Bet neredzēju Arvīdu. Un domāju, ka man jāzina, kas tur notiek. Un tad es ieraudzīju Arvīdu ārā no laivas, ūdenī, turoties pie stāvās klints. Nu man bija skaidrs, ka ar viņu viss ir daudzmaz kārtībā. Bet nu varēja redzēt, ka viņš ir pilnīgi apstulbis, pārbijies un nespējīgs nedz rīkoties pats, nedz klausīt, ko viņam saka pieredzējušās dāmas. Un viņas nevarēja piebraukt pie viņa un ievilkt raftā, jo tad rafta bortu noraktu krītošā ūdens masa. Es gan viņa vietā būtu laidies peldus straumē, lai nes. Tad jau vēlāk izpeldētu krastā.. Bet nu viņš bija ieparalizējies. Un tad es aptvēru, ka mūs atstraume nes virsū raftam, mēs būsim momentāni apkārt, ja mūs piespiedīs klāt. Tad nu uzkliedzu
vedjmah, lai airē. Bet smukā purns bija iekļuvis klints spraugā. Tikām laukā, bet tad atkal mūs tur iespieda. Tā mēs tur mīcījāmies kādu brīdi, kamēr atbrīvojāmies. Nu tad nu vēl kādu brīdi pacīnījāmies ar spēcīgo atstraumi. Bet nu visus spēkus atstājām.
- Bet kā tev šķiet, kas notiktu, ja rafts tur būtu apgāzies un vēl parāvis līdzi jūs? Kā tu domā, vai mēs divatā ar Exzo uz kaķa varētu izvilkt jūs visus piecus? Tas vēl tad, ja būtu tikuši laukā no mucas. Bet nedodies, tfu tfu tfu, ja kādu vēl parautu zem krituma! Tu taču saproti, ka nepilna minūte un viss?! Un vēl. 200 metrus zemāk sākās 5. kategorijas krāce „Kavkazkij”, ja kāds netiktu krastā līdz tai, tad varētu puskilometru sisties pa akmeņiem, kā tāds maišelis. Un tādās krācēs parasti neslīkst, tādās – nositas. Atceries un ielāgo – tādās situācijās vispirms ir jādomā par paša drošību. Vispirms ir jāglābjas pašam. Un tikai tad var domāt par citiem. Pat arī ja partneris ir nokļuvis nelaimē. Glābt var doties tad, ja risks, ka nebūs jāglābj pats glābējs ir ierobežots līdz minimumam. Varbūt skan ciniski, bet labāk lai ir viens līķis, nevis divi. Tas, protams, vis vissliktākajā gadījumā.. – Grizly turpināja man lasīt morāli.
- Es saprotu, ka tie ir pieredzē balstīti pamatnoteikumi, taču emocionāli man tos grūti pieņemt. Lai gan tagad man jāatzīst, ka laikam es tiešām tajā saspringtajā brīdī būšu pieņēmis nebūt ne visus tos pareizākos lēmumus. Bet es taču tādā upē biju pirmoreiz mūžā! Un viss taču beidzās labi. Tu taču ņemsi mani savā grupā vēl kādu reizi uz kādu nopietnu braucienu? Davai, ejam vēl ieliet.
Kā tas izskatījās no Grizly redzespunkta:
1.daļa: Krāce "Щечки". Youtube lo-fi headcam video (~ 5 min.)1:20 – nonāk lejā rafts, izkrīt Arvīds
1:47 – nonāk „smukais” ar muguru
3:25 – „smukais” tiek laukā no atstraumes
2.daļa: Krāce "Щечки", rafta glābšana. Youtube lo-fi headcam video (~ 5 min.)Te krāces apraksts no locijas:
Название: порог "Щечки"
Категория сложности: 3
Ориентир: Входная шивера видна от "Прыжка"
Просмотр: Обязателен, ПБ
Описание: Длинная входная шивера, сужение русла между скал до нескольких метров, небольшой слив со слабым прижимом к ЛБ, затем резкий поворот в узкую щель (2м) - основной слив. Идется всеми судами.
Примечание: Чалка между шиверой и основной частью ювелирна, а обнос шиверы длинен и опасен (скалы) - разумно сразу идти весь порог гружеными. Он не так страшен, как кажется, а плес за ним достаточен для любых спасработ.
Un 2004. gada ekspedīcijas piezīmes par šo krāci:
..
Пообедали и пошли смотреть Щечки (III). Очень красивое место, отвесные скалы. В ключевом месте поток сливается с косого слива под левый берег и, как нам показалось, там карман. После слива ширина русла около 3 метров, и все оно перекрыто поганкой, остается только узкий проход под ЛБ. Это все можно было бы пережить, да вот еще одна беда - заход кривоват. Чуть ниже вода - и прямо над сливом справа суводь позволяет в себя зайти и оттуда прицелиться, но по нашей воде туда было не зайти. Не хотелось. Порог наверняка идется при наличии лучшей подготовки, чем наша. Причем, если кто надумает идти, наверное, стоит поставить там живца.
Обнос отнял столько сил и времени, что мы чуть не пожалели о своем решении. Встали на ПБ между Щечками и Кавказским, спать легли около 3 ночи. Вообще, весь график путешествия был сильно сдвинут, т.е. поздно вставали, и поздно ложились. Нас не напрягало, полярный день, однако. Погода днем была переменная, но вообще не мерзли. Каньон красивейший, долго спорили, что это - Саяны или Кавказ. От Щечек фотограф был просто в восторге и очень их хвалил. .. vairāk te:
http://www.skitalets.ru/water/2005/kutsa_kopit/index.htm