pikku_myy ([info]pikku_myy) rakstīja,
@ 2015-01-27 20:00:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Entry tags:uk

Nav noslēpums, ka daudzi tautieši uz Lielbritāniju pārvācas darba meklējumos. Sevi pie tiem pieskaitīt gluži nevaru, bet uzāktās darba attiecības šeit ir ļāvušas šo faktu aplūkot no citas perspektīvas. Sēžu te un domāju, ka ir taču indivīdi, pāri un nepāri, kas atbrauc uz šejieni, nopelna miljōnu un nopērk dzīvokli. Un neba jau strādājot tikai savā profesijā. Sēžu un domāju, kā tas vispār ir iespējams.
Protams, pat minimālā alga ir augstāka nekā Latvijā, un pat minimālā alga (6,5 mārciņas/h) nodrošina iztikšanu. Bet vai tā ļauj iekrāt?

Latvijā lielākā problēma, manuprāt, ir tas, ka (ne visiem, bet tik un tā pārāk daudziem) pēc īres maksas un komunālo rēķinu nomaksas pāri paliek ļoti, ļoti maz, ja vien nav sava īpašuma, kurā mitināties. Tomēr tas, ka šeit ir citādāk, ir... mīts. Zemākā īres maksa, ko šeit esmu maksājusi par 1 istabu, ir ap 75 mārciņu nedēļā (300 mēnesī), lielākā - 380 mēnesī, un arī tā tiek uzskatīta par lētu. Protams, paretam var atrast fantastiskus piedāvājumus - bet tad vai nu telpas pelē vai līgums ir uz mūžību, vai arī tas ir "tikai studentiem".
Kāpēc tikai? Jo, students būdams, tu nemaksā Council Tax - domes nodokli; nodokli, kas ir atkarīgs no īpašuma vērtības un energoefektivitātes, un cilvēku skaita (proti, ja ir tikai 1 ne-students, piemēro 25% atlaidi) - un parasti tas ir ap 100 mārciņām mēnesī. Tikpat vai nedaudz mazāk tiek maksāts arī par komunālajiem maksājumiem. Paši briti šobrīd satraucas par nekustamo īpašumu cenu kāpumu, kas nozīmē, ka vairāk nekā 50% savu māju nebūs vispār (ja vien pie tās ļoti aši netiks tagad).

Tātad, ja saņem min. stundas likmi un strādā 160h mēnesī, algai esot nedaudz virs 1000, aptuveni puse no tās tiek samaksāta par mitekli. Nedaudz mazāk, ja māju dala ar vairākiem ļautiņiem vai ja paveicas, un daudz vairāk, ja īrē veselu māju - to īre sākas no 700 par mēnesi. Turklāt... bieži šīs vietas nav mēbelētas vai ar ļoti sliktu siltumizolāciju utt. - pirmajā dzīves vietā ļoooti salu un vējš jestri plivināja aizkarus.
Es varētu uzskaitīt vēl un vēl lietas, kas jāietilpina budžetos, bet, galu galā, tas, ko es secinu, ir: ļoti taupīgi dzīvojot, cilvēks te var atlikt maksimāli 300 mārciņas mēnesī. Un te nu es arī nonāku pie pārdomām: cik gadus jāstrādā, lai šādu varoņdarbu paveiktu? Vai arī visi, kas šeit krāj dzivesvietai, strādā savā specialitātē (vai tai tuvā jomā)?



(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]mafia
2015-01-27 23:34 (saite)
Tāpēc jau iebraucēji, kas brauc tikai tīri pelnīt, dzīvo pa 4 vienā istabā un mājā kopā pa kādiem padsmit... Vēlāk, paliekot ilgāku laiku un sākot tikt pie "karjeras" t.i. labāk atalgotiem darbiem, var izvākties un dzīvot atsevišķā dzīvoklī kopā ar pāris sev tīkamiem draugiem/paziņām. Bet tie jau tādi ilggadējie, no kuriem daudzi vairs neplāno braukt atpakaļ.
Bet nav arī dzirdēts, ka kāds tur baigi kaut ko sakrātu un atbraucis atpakaļ varētu pēkšņi nopirkt īpašumu te - ja tas bija tavs jautājums pie beigām :) Bet kaut kādu starta kapitālu gan var savākt. Galu galā, ja mērķis ir konkrēta summa, mēdz jau no daudz kā atteikties ikdienā un dzīvot tīri darbs-mājas režīmā ar virsstundām utt.

(Atbildēt uz šo)


[info]indulgence
2015-01-28 07:23 (saite)
Nekur nav medusmaie, ka vari neko nedarīt, tikai gozēties baseina malā, bet es būtu laimīgs, ja varētu iekrāt 300 mārciņas mēnesī. Taču to nespētu, kaut vispār atteiktos no ēšanas un pārtiktu tikai no saules gaismas. Pie tam pēc izpeļņas līmeņa skaitos pie tiem, ko presē lepni par "vidusslāni" dēvē. Absolūtais vairums dzīvo no algas līdz algai, un gana priecīgi, japirms algas dienas kontā kādi 20 eur palikuši. Savas mājas ir tikai tiem, kam tās nāk mantojumā no padomju laikiem, jo pie ģimenes mājiņas vidusmēra cilvēks tikt nevar (vienīgā cerība ir mazs dzīvoklītis kādā hruščovkā, par kuru jāmaksā hipotekāro kredītu visu atlikušo mūžu). Protams, ir turīgi cilvēki, taču to procentuāli ir daudz mazāk pret tiem, kas nekad neko nevarēs atlauties. Tāpēc jau bija tā masveida līšana kredītos, ka cilvēki grib ko atļauties, taču paši iekrāt nespēj.

Cik man kamrādi teikuši, pamatatšķirība esot tieši dzīves stabilitātē, tajā, ka nav īpaši jāuztraucas par nākotni (LR likumdošana mainās ik pa mēnesim, un tiko tu sāc nostāties uz kājām ar savu mazo rūpaliņu, tā atkla tiek paaugstināti nodokļi, tev jāceļ savu pakalpojumu cenas, tiek zaudēti klienti, kas tik daudz maksāt nav gatavi). Bet stabila nervu sistēma ļoti daudz ko dod.
Tagad, tipa, krīze beigusies, un ik pa brīdim reklāmas kantori meklē datorgrafiķus (vidējā alga kādi 1000 eur), taču tas pats [info]omaars, kad viņam to pastāstīju, labāk palika Londōnā, sociālā statusa ziņā krietni zemākā un pēc Lielbritānijas mērogiem sliktāk apmaksātā darbā - tā viņš varot ģimenei sūtīt daudz vairāk, nekā dzīvojot tepat uz vietas. Otrs čoms pameta darbu policijā (tipa vietējais CSI, tb kriminālizmeklēšanas eksperts) un aizbrauca kur ellē ratā uz Velsu. Strādāja visprastāko krāvēja darbu rūpnīcā, taču ar visu to pēc pusgada nopirka lietotu ducati un brīvdienās izbraukāja visu Lielbritāniju, ļaudamies savam vaļaspriekam, tb fotogrāfēšanai, bet vēlāk arī caur tuneli uz kontinentu sāka braukāt. Dzīvojot savā dzimtajā Ikšķilē viņš neko tādu atļauties nevarētu. Tur arī atšķirība. Te gan jāatzīst, ka šiem tur nav ģimenes, aber vienam jebkur vieglāk dzīvot, jo vari ietaupīt uz komforta rēķina.

Tāds mans priekšstats par to visu.

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?