pastkartes ([info]pastkartes) rakstīja,
@ 2009-01-14 20:24:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Garastāvoklis:sapratne
Mūzika:The Clash - Lost in the Supermarket

Akmeņi un Tā
Pow. Vispirms - mani šodien patīkami pārsteidza Sandra M., jo negaidīju, ka viņai patiks manis dotās grāmatas. Liels prieks.
Bet tagad - par vakardienas notikumiem. Friendliste čalo, neba es palikšu klusu.
Es atbalstu puikas un meitenes, kas meta ar akmeņiem pa Saeimu, mēģinot izsist stiklus. Un demonstrāciju, un nemierus (?). Kāpēc?
Tātad, pirmkārt, pašreizējā situācija (ne ekonomiskā, ne politiskā) nav apmierinoša. Atbildība par ekonomisko situāciju daļēji gulstas uz pašreizējās politiskās elites pleciem, kamēr politiskā situācija to dara (gulstas, haha) visā pilnībā.
Otrkārt, ir nepieciešams demonstrēt to, ka pašreizējā situācija nav apmierinoša. Ja tauta raksta tikai interneta komentārus, Saeima drīkst (visai leģitīmi, ja lietojam svešvārdus) pieļaut, ka situācija nav nemaz tik traka un ka uzlabojumi nav pārāk nepieciešami.
Treškārt, mierīgas demonstrācijas, kurās piedalās desmit tūkstoši cilvēku, nestrādā. Lietussargi neko neizmainīja. Manuprāt, tas norāda, ka jāmeklē citas metodes, lai parādītu neapmierinātību. Radikālākas metodes.
Ceturtkārt, vardarbība ir nosodāma. Ar vardarbību es saprotu darbību, kas vērsta pret kādu indivīdu tieši (met viņam ar mašīnu) vai netieši (apgāž viņa akmeni). Miers uz zemes un cilvēkiem labs prāts ir t3h ultimate politikas mērķis.
Tomēr (piektkārt) jāatzīmē, ka vardarbība ir nepieciešama. Vienīgais veids, kā atturēt personas, kas vēlas izmantot vardarbību pret līdzcilvēkiem, lai sasniegtu savus mērķus, ir vardarbības drauds. Pie tam, šim draudam jābūt reālam (t.i. jābūt īstenojamam), lai ļaunie puikas tiktu sodīti un saņemtu disincentīvas ļaunām darbībām.
Sestkārt, jāņem vērā, ka uzbrukumi policistiem bija uzbrukuma Saeimai spill-over efekts (diemžēl ir problēmas ar tulkojuma piemeklēšanu). Ja policisti būtu ļāvuši uzbrukt Saeimai, neviens kauties neietu (manuprāt, visai ticams pieņēmums). Drīzāk būtu gaviles. Un, yeah, vēl viens negatīvs (un nosodāms) spill-over efekts ir uzbrukumi veikaliem, LNB, žurnālistiem, etc.
Tomēr notikušo uzbrukumu Saeimai es nenosodu. Pieņemot, ka Saeima ir ne tikai nekustamais īpašums (tautai piederošs), bet arī simbols (parlamenta un valdības), uzbrukums Saeimas namam kļūst par netiešu uzbrukumu pašreizējajai politiskajai elitei. Par nepārprotamu mājienu, ka kaut kas ir jāmaina. Par pierādījumu tautas neapmierinātībai ar pašreizējo situāciju.
Valdis Zatlers, šķiet, to ir uztvēris.
Un, yeah, ja valdība šo te mēģinās izmantot, lai ierobežotu tautas brīvības, well, nekādas leģimitātes tur nebūtu. Jo cita veida (legāli) pretošanās / neapmierinātības izpausmes tiek aktīvi ignorētas (NELEĢITĪMI ir, mīlīši, reprezentatīvā demokrātijā nereprezentēt). Jo valdība, ne tikai uzbrucēji, ir t3h outlaw, pie tam bez redzamas vēlmes mainīties uz labu. Paprasiet Džonam Lokam, haha. Dumpis nav dumpis, ja tas, ko nodod, pats ir nodevējs. Nosodāms ir tikai negatīvais spill-over. Un to jāsoda pēc pilnas likuma bardzības.



(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]brr
2009-01-14 23:10 (saite)
Klau, pēc tevis teiktā sanāk, ka valdība būtībā nav leģitīma, tad kas sodīs "negatīvo spill-over"?

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]brr
2009-01-14 23:29 (saite)
p.s.

1. Paļauties uz neiespaidotu tiesas darbu būtu mazliet naivi. 2. Saeima (saeima un valdība cik saprotu šajā gadījumā netiek nodalītas) ir tā, kas ieceļ tiesnešus.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]pastkartes
2009-01-15 04:42 (saite)
Šis ieraksts ir melnbalts, tas gan. (Un, jā, "parlaments" un "valdība" nenodalu, jo grautiņi, šķiet, tika vērsti pret abiem. Tikpat labi var izmantot arī terminu "koalīcija".)
Tomēr, pieņemot, ka reprezentatīvās demokrātijas pamatprincips ir "cilvēku kopa Y deleģē apakškopu X pārstāvēt Y ilgtermiņa un īstermiņa intereses" un ka koalīcija jau ilgāku laiku ignorē tautas vairākuma intereses un/vai ir disfunkcionāla, kā arī nav novērotas izmaiņas uz pozitīvo pusi, ne arī ieinteresētība šajās izmaiņās, beigu beigās koalīcijas valdība tiešām nav leģitīma.
Tiesu vara (arī likumsargi u.c. valsts institūcijas) IR nodalīta no likumdevēja un izpildvaras, par spīti tam, ka tiesnešus ieceļ tieši Saeima. Galu galā, tiesu personāls netiek nomainīts, nomainoties koalīcijai. Tiesneši ir arī neatceļami, tādēļ politiskā spiediena iespējas ir samazinātas. + (visai svarīgs) tauta lielākoties UZSKATA, ka tiesas ir objektīvas, t.i. tauta dod savu mandātu tiesu varai, deleģējot tai to daļu savas suverenitātes, kas atbild par likuma piemērošanu.
Protams, šeit sākas lērums paradoksu: ja tiesas un likumi ir pareizi, tad kāpēc nesodīt VISUS grautiņu dalībniekus, ne tikai negatīvo over-spill?
Īsumā: jo anti-Saeimas grautiņpuikas un dāmas cīnījās, manuprāt, saskaņā ar Satversmes otrajā pantā noteiktajām tiesībām. Pret simbolu, nolaidību un leģitimitāti zaudējušu valdību. Un, jā, atkal paradokss - šīs darbības atkal ir pretrunā ar citiem Satversmes pantiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?