Saspēra velns to zaļo krūzi - Astoņdesmit veidi, kā interneti tev nepārtraukti saka: "Tu esi garīgi atpalicis"* [entries|archive|friends|userinfo]
Hlorēts ūdens

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Astoņdesmit veidi, kā interneti tev nepārtraukti saka: "Tu esi garīgi atpalicis"* [Oct. 1st, 2013|02:10 pm]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Kārtējās veca cilvēka mizantropijas lēkmes laikā šoreiz parunāsim par bildītēm.

Mūsdienās ļaudis informāciju nelabprāt lieto uzturā teksta formā. Iespējams, cilvēkiem pat jau ir atrofējusies tā smadzeņu daļa, kas atbild par teksta sagremošanu. Teksta vietā nu ir bildītes: slaidi, infogrammas, prezentācijas, vienkāršotas shēmas, bukleti. "Raksti" portālos un internetu žurnālos sastāv no lielākoties debilām stoku bildītēm, kurām pievienots maķenīt teksta. Pat moderni domājoši vecūkšņi (kā mans vīrs), kad kaut ko gūglē, automātā rezultātus izvēlas attēlu formā (tiesa, viņš jau kopš bērnības ir bijis komiksu fans un vispār izteikts vizuāliķis). Savukārt mana vēlme pa vecam lasīt tīra, ar nejēdzīgām bildēm, kur nu vēl kustīgiem sūdiem nesapičkātus teksta klājienus, pienācīgi sadalītus pa rindkopām un ar apakšvirsrakstiem, nu jau šķiet pat nevis augstprātīga poza, bet vienkārši atpakaļrāpulība. Nav nekāda attaisnojuma manai pieaugošajai saērcinātībai, kad neuzmanīgi uzklikšķinot uz ziņas nosaukuma, raksta vietā pēkšņi sāk aurēt kaut kāds video, jo mūsdienās jau redaktori vairs nekārto rakstus pie rakstiem un video pie video, bet mauc visu kopā, jo tāds mums vot multimediāls laikmets. Un īgnumam, kad meklējot jēdzīgu informāciju internetos par mani interesējošiem jautājumiem - ne gluži zinātniskas publikācijas, bet vienkārši normālus rakstus, viena pēc otras tiek piedāvātas neko neizsakošas un nedodošas bilžu grāmatas neizaugušiem pieaugušajiem ar īpašām vajadzībām. Gribam, piemēram, noskaidrot, kas ir ar kalciju bagātākie pārtikas produkti (ko šajā ar diētām apsēstajā mūsdienu pasaulē nevajadzētu būt grūti izdarīt)? Protams, lūdzu jums trejdeviņas bilžu ābeces, neviens jūs nemocīs ar liekiem paskaidrojumiem un informāciju par to, kā tieši piedāvātie kalcija avoti darbojas un ar ko viens atšķiras no otra, toties varat izvēlēties ābeci ar rasota kāposta attēlu vai kāposta lielveikala plauktā attēlu.

Desmit veidi, kā desmit reizes sajukt prātā desmit minūtēs


*No paskaidrojuma politkorektuma policijai: Neba garīga atpalicība būtu kāds kauns vai kas nosodāms, taču 36 izmēra apģērba uzmācīga piedāvāšana 44 izmēra īpašniecei, iespējams, varētu šķist (polit)korekta, taču diez vai pareiza (correct) rīcība.
linkregister

Comments:
[User Picture]
From:[info]petrovichs
Date:October 1st, 2013 - 09:23 am
(Link)
Es laikam neesmu mūsdienīgs. Man patīk teksts. Visādas bildītes vēl drusku paskatos (ja kaut kas tekstā uzrunā), bet video vai podkāstus parasti ignorēju. Nepatīk.
[User Picture]
From:[info]blond
Date:October 1st, 2013 - 09:32 am
(Link)
O, jā! Pilnīgi piekrītu. Un it īpaši tie video - es tādos gadījumos palecos krēslā un momentā nospiežu "mute"
From:[info]fedrs
Date:October 1st, 2013 - 09:33 am
(Link)
Ja vairums tekstu ir "Britu zinātnieki atklājuši..." un "Desmit veidi kā...", vai nav laiks domāt kā to visu uzlaist gaisā un izbeigt ?!
From:[info]unpy
Date:October 1st, 2013 - 09:53 am
(Link)
Varu tikai piekrītoši māt ar galvu, tās bildes un tie video priekšā/pakaļā tracina. Visbaisākais tajā video padarīšanā ir tas, ka tie vienkārši noēd laiku, tādā video gabalā uz minūti vai vairākām ir tikpat daudz inrmācijas, cik varētu izlasīt desmit vai pārdesmit sekundēs.
[User Picture]
From:[info]bozena
Date:October 1st, 2013 - 10:30 am
(Link)
Man liekas, tas ir kā saistīts, tikai nezinu, kā cēlonis vai sekas, ar to, ka liela daļa jaunākās paaudzes esot tādā vai citādā mērā objektīvi un pierādāmi dislektiski, un viņiem rakstītais vārds vienkārši sagādā grūtības. Jautājums, protams, vai agrākās paaudzes tādas nebija, vai vienkārši tagad ir labākās diagnostikas iespējas. Varbūt vienkārši agrāk vecie dislektiķi tika vienprātīgi atzīti par idiotiem un aizsūtīti rakt grāvjus.

Bet nu jā, bildītes tracina, es pat 2010. ofisu labu laiku nespēju pieņemt, jo tur tās ikonas, bet man tak patīk lasīt! :)
[User Picture]
From:[info]lennay
Date:October 1st, 2013 - 10:39 am
(Link)
Tā ir kliedzoša nedislektiķu diskriminācija, lūk, kas tā ir! Lai gan vispār es arī esmu maķenīt dislektiska/disgrāfiska - man mēdz jukt vietām burti un zilbes (ne nejauša pārrakstīšanās, bet tiešām nepareiza izlasīšana un attiecīgi tālāk nepareiza vārda rakstība un izruna), bet tas neliedz man būt vecmodīgai un preferēt tekstu nevis bilžukiņus.
[User Picture]
From:[info]bozena
Date:October 1st, 2013 - 10:59 am
(Link)
Nevar jau izslēgt iespēju, ka par dislektiķi kļūst, ja personāžs no mazām dienām informāciju iegūst no infografiem.:)
[User Picture]
From:[info]kihelkonna
Date:October 1st, 2013 - 10:36 am
(Link)
ja man vajag par kalciju, tad gugles rindiņā klāt pierakstu wiki vai medline, tā pa pliko i nemēģinu :)
From:[info]anna
Date:October 1st, 2013 - 01:53 pm
(Link)
tas nav par kalciju, bet šo to tur ir bauda lasīt: http://longreads.com/
From:[info]hessin
Date:October 1st, 2013 - 10:48 pm
(Link)
vislabāk man patīk, ka grāmatu recenzijās teksta vietā ir kaut kādas bildītes ar saukļiem vai kustīgi gifi. Pašas grāmatas nav bilžu grāmatas, bet 100% teksts.
[User Picture]
From:[info]dominika
Date:October 4th, 2013 - 03:01 pm
(Link)
man ierādīja, ka zinātniskus (normālus) tekstus var dabūt, meklētājā pie tēmas pievienojot "scholarly article"