kverkagambo ([info]kverkagambo) rakstīja,
@ 2009-01-18 15:32:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
1921. gada Siguldas pulka krūšu nozīme
Pirmā Siguldas pulka krūšu nozīme ir ļoti reta lieta.
Kara muzeja krājumā, acīmredzot, šīs nozīmes nav, jo piektajā gadagrāmatā ir attēlotas tikai 1923. gadā un 1934. gadā ieviestās nozīmes, bet pašas pirmās, 1921. gadā ieviestās, nav. Tiesa, visām trim ir apraksts.
Kuģniecības muzejā ir jauka vitrīna ar dažādu vienību krūšu zīmēm, bet arī tur pirmās Siguldas pulka zīmes nav. Starp citu, Kuģniecības muzeja izstādītās zīmes pareizāk atbilst aprakstiem, tātad, ja ir vajadzība redzēt precīzas zīmes, noteikti jāgriežas Kuģniecības muzejā, nevis Kara muzejā.

Pēkšņi atklājās, ka Maskavas žurnāls "Цейхгауз" (vai arī "Старый Цейхгауз", pēc kaut kādiem strīdiem ar izdevējiem it kā nosaukums ir mainījies) savā 27. numurā (2008. gada 3. numurs) ir publicējis Jura Ciganova rakstu "Latvijas armijas krūšu nozīmes 1918-1940". Rakstā attēlotas gan tikai kājnieku krūšu zīmes, varbūt tas nozīmē, ka šogad rakstam būs turpinājums. Visi nozīmju attēli un to apraksti, cik var spriest no tulkojuma, ir tieši paņemti no 2004. gada I. Zeltiņas raksta 5. gadagrāmatā "Latvijas armijas kājnieku pulku krūšu nozīmes". Ciganova ieguldījums - iepriekš nepublicētas fotogrāfijas, noteikumi par nozīmju nēsāšanu, ordeņu un krūšu zīmju novietošanas zīmējums un, beidzot, Siguldas pulka pirmās krūšu zīmes zīmējums. Tiesa gan, zīmējuma avots nav norādīts, varbūt tas nācis no oriģinālā zīmes apraksta, bet varbūt mūsdienu darbs.

Man, savukārt, pieder Siguldas pulka karavīra foto ar pirmo krūšu zīmi. Šo fotogrāfiju un Zeltiņas aprakstu arī izmantoju, lai uzzīmētu savu variantu sadaļai par Latgales divīzijas krūšu zīmēm. Te nu rodas galvenā problēma - Ciganova zīmējums, foto un apraksts atšķiras par daudz.

Apraksts: "7. Siguldas kājnieku pulka krūšu nozīme sastāv no sešstūrainas zilgani pelēkas emaljas zvaigznes ar bultveida zelta stariem. Uz zvaigznes uzlikti krustoti zelta šķēps un kaujas vāle, uz tiem centrā uzlikts ovāls vairogs, emaljēts sarkanbaltsarkanā krāsā, ierobežots ar zaļas emaljas ozola vainagu ar caurvītu lentīti nacionālās krāsās. Virs vainaga pār vairogu uzlikti zeltaini kopā savīti metāla iniciāļi "7.S.K.P."."
Foto un zīmējums:
Siguldas pulks
Fotogrāfijā trūkst zobena un vāles, ir tikai kaut kāds galiņš augšā, kreisajā pusē, savukārt sešstūrainā zvaigzne ar bulteida stariem man likās viennozīmīga.
Vispār, kas ir pelēka zvaigzne ar zelta stariem? Un kā no parastiem atšķiras bultveidīgi stari? Zvaigzne uz foto man liekas atbilstošāka aprakstam, taču zīmējums ir vesela vēsturnieka dots, kaut arī bez atsaucēm.
Beigu beigās zīmējumu nekā nelaboju, tikai iezīmēju zobenu un vāli (nacionālā lentīte aizmirsās).
Siguldas pulks
Vienalga, šādas neatbilstības mani dara nervozu.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]indulgence
2009-04-08 07:23 (saite)
Man šķiet, ka jāņem vērā tādu faktoru kā vienības locekļu pašiniciatīvu un tās vēlāko akceptu vadībā. Tīri no praktiskās pieredzes: 90. gadu sākumā kad biju SUVā, pirmās nozīmes paši domājām un pasūtījām gravierim, aber kad jau tās bija iegājušās, nāca "augstākā vadība" ar savām izmaiņām, tb beigās oficiālu statusu ieguvušais variants jau atšķīrās no sākotnēji lietotā.

Diemžēl mentalitātes īpatnību dēļ (citu izskaidrojumu neredzu) sadarbība latviešu vēsturnieku un interesentu starpā visai minimāla (bieži gadās, kad sadabū rokā metru, uzdod jautājumu, aber šis neuzskata par vajadzīgu atbildēt), tak Ciganovs, ja nemaldos ir no jaunās paaudzes, taču ne pārspīlēti ambiciozs. Es tavā vietā pamēģinātu šo atrast drauģeļos.lv un pajautāt. Vismaz ar Taurēnu, Jēkabsonu, Šnē, Zemīti un vēl pāris guru tur tīri veiksmigi komunicēju. Tagad kā reizi pats grasos izmantot šo personu datu bāzi, lai atrastu kādu no Jelgavas muzeja (ar gruši izbrīvēt laiku, lai līdz Mītavai aizkultos).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kverkagambo
2009-04-09 14:58 (saite)
Nu Jelgavā es esmu ticies tikai ar Dābolu un man nepalika iespaids, ka viņš zina, kas ir internets.

Par kādu SUV nozīmi tu runā, vai par to kur "Drošais uzvar"? Man tā liekas viena no labākajām nozīmēm NBS vēsturē. Kāds tad bija jūsu variantā - kāds tīģerzvērs? :D Pastāsti vairāk.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]indulgence
2009-04-09 15:42 (saite)
Speciālo uzdevumu vienība. Mazliet stāvēju blakus pie tās tapšanas. Veidota tā tika kā nacionāli orientēta virsnieku brālība (ierindnieki tai laikā bija obligātais iesaukums - nāk un iet), bet simbols bija akas grodi ar gaismas stariem un vilkatis* kā karavīra simbols. Kā reizi te pirms pāris dienām ieskanēju un ievietoju vikipēdijā vienības emblēmu un nozīmes. Taču šitāda "iekšēja ordeņa" pastāvēšana (gan jau paklīda baumas) NBS nebija pieļaujama, un laiki bija tādi, ka daudziem virsniekiem nācās izvēlēties: uzturēt ģimeni vai dienēt. Tā nu laika gaitā nomainījās virsniecība, un līdz ar to tika nomainīta vienības ideoloģija un simbolika (visu neesmu redzējis, tak šķiet, jaunā emblēma angļu vikipēdijā figurē).

----
* Buks A. Vilkatis latviešu folklorā - mīts vai īstenība?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?