Comments: |
Nu, lūk, tieši tas, ka tagad ir labāk ar psihi, bet sliktāk ar veselību, man liek uz šo visu skatīties drusku skeptiski - jo kurš gan dzīvē nevar atrast stresu vai nelaimīgus atgadījumus! Protams, pie stresa menedžmenta vienmēr ir vērts strādāt, visiem :/
Man arī bišķi ir skepse. Tostarp par metodiku - ir diezgan loģiski, ka pēc saslimšanas cilvēks var vairāk pievērsties negatīvajai pieredzei, būt nomākts un visu redzēt melnākā gaismā, tostarp pagātnes notikumus, it īpaši, ja slimība ir tāda, kas reāli ietekmē fizisko pašsajūtu un dzīves kvalitāti. Ja pētījums būtu veidots tā, ka tiek pētīta plaša grupa sākotnēji veselu cilvēku visa mūža garumā, daļai no viņiem kādā brīdī parādās MS vai kāda cita slimība un intervijas notiek gan pirms, gan pēc slimības parādīšanās, rezultāti būtu vērtīgāki. Tas tā - mani 2 centi.
Bet stresa novēršana nudien nāk par labu jebkuram:)
bet es abosluti piekritu, ka nevar merit MS pacientu un kontrolgrupas PASREIZEJAS emocijas un tad ko secinat. Ar sadu metodi sanaak, ka tikai depresiiviem vecaakiem bernu mirst utt, seit ir sajaukts celonji un sekas
tavs ieteikums par metodiku ir loti labs un pareizs, problema ir tikai ta, ka ms gadas ap 30-100 gadijumu uz 10 000, un veel nezinamaa laikposmaa, Lidz ar to ir DAUDZ vieglak panemt 30 MS un 30 non_MS un salidzinat (kas vispar nav pareizi). Kaut gan daudz pareizak butu monitoret 10 000 un skatities, kapec no tiem iznaak 30 MS. bet iedomajies logistiku - monitoreet 10 000 !
Lai noteiktu cēlonību, pilnīgi pietiek apskatīt apakšgrupu, kura ir tikpat neirotiska kā MS slimnieki. Man šķiet, ka šāda apakšgrupa būtu milzīgi liela (varbūt 1000 no 10 000), un ja tikai <30 no viņiem var potenciāli saslimt ar MS, tad pat pie pozitīvas sākuma hipotēzes (ka stress ir 100% MS cēlonis), kopējais risks ir pieaudzis tikai līdz 3%. Pārāk niecīgs, lai satrauktos vēl vairāk.
jaa, un tas piniigi noteikti tagad buus mans celjs :-) | |