gnidrologs ([info]gnidrologs) rakstīja,
@ 2020-05-31 12:38:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
The spaghetti monster is satirizing a strawman version of belief in God.

See, the Fedoras believe everything is contingency. Not explicitly perhaps but that's one of the main tenets of the modern point of view, that everything is relative, that there is no being, only becoming, that everything is motion etc. So when they look at the question of God, they automatically assume that the "God" religious people believe in is just another continent entity among others, the so called "bearded dude or wizard in the sky", hence, the spaghetti monster satire. The problem with that however is that religious people do not believe that God is a continent entity, and that the non-contingent nature of God is the entire point of the idea of God to begin with.

You mention about the "improbability" of God, but i ask you, what is more improbable, that contingency is absolute or that the contingent has some non-contingent original or first cause? What is more "logical"?

If contingent phenomena must have a non-contingent cause, our relative consciousness must also derive form an absolute consciousness. The metaphysical principle we are operating under is the notion that the smaller cannot beget the greater. The genius of a Bach cannot have been the result of a bunch of proverbial monkeys randomly banging on a typewriter until that level of intelligence came out of lesser forms of cognition. From our perspective, the genius of Bach descended from an even greater intelligence, from something that is intelligence as such in fact, intelligence in and of itself.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]ctulhu
2020-06-01 08:43 (saite)
/jo mēs varam pārbaudīt, ja vīrietis, kas domā, ka ir sieviete, patiesībā nav sieviete./

OK.

Un cilvēks ar mistisku pieredzi patiesībā nav kontaktējies ar superbūtnēm. Kāpēc tā var teikt? Tāpēc ka to mistisko pieredzi var iegūt lietojot pavisam konkrētas vielas piemēram LSD, meskalīnu, psilocibīnu

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2020-06-01 12:08 (saite)
Varbūt, ka var arī. Ne obligāti dievišķu, bet jā, domāju, ka var. Kontakti ar demōniem šķiet ticamāki, vismaz ja netiek veikti kādi rituāli, pieredzējuša šamaņa vai tml. speciālista uzraudzība.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2020-06-01 12:12 (saite)
Nu jā. Efekti ir klātesoši, tos var konstatēt. Bet varbūt kontakts tikai ar šīs vielas molekulām un viņu izsaukto reakciju sekas? Tieši kas norāda uz kontaktu ar kaut ko ārēju kas nav pašas vielas? Lems un citi raksta ka šie izmainītie stāvokļi cilvēkam ir subjektīvi ļoti nozīmīgi bet tos nevar izstāstīt. Šis efekts varētu norādīt uz to ka ir notikušas izmaiņas pašās smadzenēs bet nav noticis jaunu datu inputs tajās no ārienes.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2020-06-01 14:35 (saite)
Tu ustādi premisas, kuras man nav saistošas. Vai saprast Bēthovena pārākumu pār Bīberu ir "dati no ārpuses"? Reliģiskas pieredzes ir kaut kas līdzīgs. Tas vienmēr ir inward knowledge.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2020-06-01 14:57 (saite)
/ Vai saprast Bēthovena pārākumu pār Bīberu ir "dati no ārpuses"?/

Nu tie ir dati kurus satur šie skaņdarbi, ne?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?