Grāmata [entries|archive|friends|userinfo]
fuckyuu

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Birthday [Apr. 19th, 2010|01:15 am]
Es nezinu, kā ir citiem, taču manas dzimšanas dienas ir, iespējams, labākās pasaulē. Nopietni.
link12 comments|post comment

Pavasaris [Apr. 10th, 2010|11:50 pm]
Ar Juri un  [info]happiness atklāju dārza svētku un visādu huiņu darīšanas sezonu. Ak, saldā vecpuiša dzīve!
 

Savukārt dzestrais aprīļa rīta viesulis, brāzdamies no austrumiem caur tukšajām Vecrīgas agro stundu ielām, gaudodams ausīs un dzēsdams nost manus sērkociņus, ir pamanījies ieslaucīt pilnīgā mēslainē manu pēdējo nedēļu ārstnieciskos pūliņus. Bastards.
link10 comments|post comment

Audzinu raksturu! [Apr. 7th, 2010|10:58 pm]
Biezas, stikla sieniņu krūzes, iespējams, ir labākais, kas jebkad ir izdomāts tējas dzeršanai. Stikls ir patīkams gan tīri vizuāli, gan taustāmi, turklāt, tad, kad tēja vairs neplaucē tavu mēli un lūpas, bet atstāj vien mīlīgu siltumu kaut kur barības vadā, ir īstais brīdis pie krūzes sieniņām sildīt plaukstas. Tas man ļauj izvairīties no visa-kā knibināšanas un bakstīšanas, kam es tīri automātiski pievēršos, kad manas rokas nav nodarbinātas ar dajebko citu, vienlaikus radot sarunu biedram maldīgu iespaidu, ka man nav interesanti, ka man viņš riebjas un pēc pusstundas viņa nošņāptā galva jau būs aprakta zem mana kroplā pīlādža, kopā galvām no tiem, kas gāja šo pat taciņu pirms viņa, lai arī patiesībā laikam esmu nevietā muzikāls, cenšoties ar pirkstiem piešķirt savādu ritmu itin visa aiztikšanai. Šoreiz gan biju galants, sildīju plaukstas un klausījos Artūra vispārinājumos par dzīvi.

"Un tā, vispār mums te pilnīgs pi**ets būs. Nevajag būt pārgudram lai to saprastu, pietiek vienkārši ar cilvēkiem parunāt.. Ai, esi gatavs?", viņš noprasīja un es atbildēju ar pieklājīgu galvas mājienu. Abi divi piecēlāmies no pelēkā granīta rakstā laminētā skaiduplāksnes galdiņa uz hromētā tērauda kājām, kurš kopā ar mētāliskajiem krēsliem atsauca atmiņā vidusskolas kafejnīcas un pagalam neiederējās kopumā omulīgajā virtuvē, devāmies pa astoņus manus soļus garo gaiteni, kamēr es ar skatienu izteicu atzinīgas domas par sarkanbrūn-balto piekaramo griestu rakstu, īpatnēji sīkajiem gaismeklīšiem un kopumā mājīgo noskaņu. Malacis, Artūr, ja nu tu to pats taisīji, es apņemos kādreiz tev to uzprasīt.

Ar strauju pagriezienu pa labi iegāju spoži apgaismotajā blakustelpā un, jau pārzinādams savu lomu procesā, apsēdos lielajā, mīkstajā, istabas centrā esošajā krēslā, kurš teju acumirklīgi mainīja formu un tā vietā, lai apskatītu gaišpelēko sienas monolītumu, manam skatam pavērās dienasgaismas lapmas, līdz manu redzeslauku ierobežoja Artūra smaidošā seja. Viņš bija, manuprāt, acīmredzami neērtā veidā pārliecies pār mani, un viņa vecīgo, pelēcīgo acu skatiens un to dziļumā degošā dzirkstele šķita savādi atspoguļojamies aizsargbrillēs, ko viņš bija uzlicis.

"Klausies, kas ir sliktākais, ko tu kādreiz kādam esi šitā nodarījis?", es nenoturējos pavaicājis, taču smaidīgais vīrs atbildēja ar vien paklapēšanu pa plecu un novēlējumu atslābt. Neko gan daudz vairāk no viņa es negaidīju, Artūram, kura interesantais, dziļi personības pamatos balstītais skatījums uz lietām allaž ir padarījis viņu par labu sarunu biedru, pretstatā tiem bezmugrukaulniekiem, kuru domas par to vai citu ir atkarīgas no tava smaida platuma par konkrēto lietu stāstot, patika runāt par pilnīgi visu, izņemot darbu. Slikti, jo viņa klusciešana man tik vien līdzēja, kā ļāva veikt domu lidojumu par sliktāko iespējamo perspektīvu. Savādi, cik viegli mēs, bažu mākti, spējam kļūt par pesimistu paraugiem.

"Saki nu "aaaa"!", viņš klusā un pieklājīgā tonī nokomandēja, es paklausīju, cenzdamies pētīt pusmūža sejas mīmiku, grumbas pierē un, nedod dies, sagaidīt šausmās ieplestas acis, taču ar nelielu vilšanos secināju, ka vai nu mani cilvēku lasīšanas skili nav pienācīgā līmenī, vai arī rūdītā vilka profesionalitāte stāv pāri tādām cilvēcīgām vājībām kā emociju izrādīšana. Šķita, ka mūžību es pavadīju neziņā, līdz Artūrs izvilka no manas mutes slepkavīgā izskata skrāpīti un, slēptā sadistiskā priekā ieturot vēl pāris mirkļu pauzi, ierunājās: "Vispār, neizskatās, ka būs traki, nav viņš tik liels!", es klusībā uzgavilēju, ļaujot prieka vilnim apspiest manī nepatiku pret dzīvo personu vietniekvārdu attiecināšanu uz lietām, līdz doktors turpināja "vienīgi.. noanestezēt gan tur īsti nevarēs.." un es jutu ieplešamies acis vieglā panikā.

Kopš bērna kājas, kad vien sāku apmeklēt stomatologus, es allaž, centos veikt apmeklējamā daktera izvēli manas rūpīgās māmiņas vietā, konstanti savu ilkņu ārstēšanu uzticot sievietēm, taisnību sakot, tīri praktisku apsvērumu vadīts - es vēlējos saglabāt sev cerības uzvarēt tuvcīņā, ja tas būtu nepieciešams, un mukt, kur nu kājas mani nestu. Kopš padomiskās stomatoloģijas iestādes apmeklējumiem skolas gaitu pašos pirmssākumos, par kuru es biju pilnīgi pārliecināts, ka tieši zobārstu klīnika, nevis ČEKAS mītne ir tā briesmīgā māja uz Stabu ielas, par kuru visi runā, es biju iemācījies nešaubīgo dzīves mācību - tas, ko tavā mutē dara tie miesnieki, nemēdz būt nesāpīgi, tamdēļ mīļuprāt saglabāju drošu atkāpšanās ceļu. Līdz.. jā, tā sākas visas manas kļūdas.. līdz tā vai citādi manā dzīvē iepinās Artūrs, kura runas veids, patiesums, draudzība un iznesība man simpatizēja. Būtībā, doktoram A. piemita teju vai visas tās īpašības, kādas es augstu vērtēju džekos, un, ja ne teju divu desmitgažu lielā gadu starpība, viņš noteikti kļūtu par manu iecienītu alus iedzeršanas biedru. Protams, saprotot, ka "viņš tač ir tīri normāls vecis!" es nevarēju sevī atrast vairs nevienu patiesu argumentu, kamdēļ nepasūtīt ratā mazo, ļauno sievietīti, kuru par savu zobārstu dēvēju pirms tam, un nepārvākt šo nodarbi pie sportiskā pusmūžnieka. Jā, uz viņu neattiecas princips par drošu pārsvaru tuvcīņā, es zinu, taču mūsdienu anestēzijas brīnumi.. kas gan var noiet greizi? [šis teikums parasti liecina, ka esmu nonācis līdz kļūdas otrajai stadijai]

Ievilku elpu, saņēmu drosmi un izdvesu: "un ko tad mēs darīsim..??"

"Nu, tev nāksies paciesties. Vai arī es tevi varu durstīt, kamēr sanāks, bet es saku vēlreiz, neko daudz tas nedos..", viņš pēdējos vārdus nomurmināja, pētīdams no sazin kurienes izvilktu adatu, kuras apmērus varētu salīdzināt ar vecmodīgu mobīlo telefonu antenām, kaut manām bailēm, iespējams, bija lielas acis. "Tu taču nebaidies no adatām, vai ne?", viņš noprasīja?

Hell no, es varu atļauties tikai vienu fobiju un tā jau ir augstums, pie dirsas adatas! Taču doktors Hauss nedzirdēja manu iekšējo monologu, adatu sazin kur nobāza un priecīgs noteica: "Nu re, es zināju, ka tu pacietīsies! Tas nebūs ilgi!".

Nu, ja reiz tas nebūs ilgi.. Iekrampēju pirkstus roku balstos un pievēru spožās gaismas nogudrinātās acis. No manas galvas iekšpuses galvaskausā lauzās griezīgā skaņa, nāsīs iesitās degoša kaula smārds un sākontējais diskomforts vēl bija tīri paciešams, taču zoba bojātai daļai loboties nost un trīsuļojošajam urbim skarot veselās kaula šūnas, sāpes kļuva tikai negantākas. Sapratu, ka mana laika izjūta šādā brīdī var būt maldīga, tamdēļ atbrīvoju no krēsla žņaugšanas savu labo roku un tās rādītājpirkstu kopā ar fakuci [nekad neesmu zinājis, kā šo pirkstu pareizi nodēvēt] pieliku pie kreisās rokas arteriālā asinsvada, skaitot pulsa sitienus, kurus cerēju esam ap 70 minūtes laikā. Pulss, izrādās, ir līdzīgs aitiņām, kuras lec pāri žogam - es pamanījos iegrimt tādā kā transam līdzīgā stāvoklī, vienīgi asās sāpes manā apakšžoklī noturēja mani no galīgas aizplanēšanas, un sirdi sāka spiest aizvien lielāka nemiera sajūta, ritmisko sitienu skaitam sasniedzot septīto simtu. 10 minūtes un viņš vēl urba!!

Mana rīkle bija sausa kā Sahāras smiltis, mēle smeldza no piepūles, kādu tajā radīja atrašanās piespiedu neērtajā pozīcijā. Mazliet papletu plakstus, zem kuriem nekavējoties ielauzās spožās lampas nemīlīgi baltā gaisma, radot vāju analogu sāpēm, kas tobrīd plosīja manu nervu sistēmu. Pēkšņi šķita, ka esmu kļuvis kurls un pagāja vairākas sekundes, līdz aptvēru, ka Artūrs ir vienkārši izslēdzis urbi un norūpējies manī noraugās, "zini, te iet grūtāk nekā sākumā likās. Vajadzēja nākt ātrāk!", viņš pacilāti deva man nekam nederīgu pamācību, nomainīja urbja uzgali un ķērās pie darba no jauna.

Nepilnu pusstundu vēlāk es, viegli apdullis un ar galvā joņojošiem saraustītu atmiņu fragmentiem no nupat pārdzīvotā, spiedu roku brillēs, aizsargmaskā un halātā tērptam citplanētietim, uzvilku jaku un, tikai daļēji saprotot notiekošo, devos uz izejas pusi.

- Klau - viņš uzsauca - nebija taču tik traki, ne?

Sekundi apdomājos.

- Nē, bija, taču raksturu paaudzināju.
link10 comments|post comment

Zīdītāji [Apr. 2nd, 2010|12:51 am]
Domu par runāšanu ar ienaidniekiem vāciski es aizguvu no kalsnā, blondā TV viktorīnas, miljons santīmu laimēšanas spēles vadītāja, kura vārds, iespējams, bija Mārtiņš, taču par uzvārdu man nav nekādas nojausmas, varbūt, ka nekad tāda nav bijusi. Mārtiņš tolaik, kad ik trešdienas vakaru biju spēles regulārs skatītājs, prata aizraut ar savu šarmu un vārdu virknēšanas mākslu, regulāri izmantodams teju vai aktiermākslas meistarību spēles intrigas uzturēšanai, taču bieži bija spiests prasmīgi notušēt savu zināšanu trūkumu kādā no spēlē apspriestajiem tematiem. Kad pienāca brīdis paziņot, vai kārtējais alkatības pārņemtais azarta cienītājs ir pareizi atbildējis uz to vai citu jautājumu, blondais puisis pārāk ilgu laiku pavadīja veroties sev priekšā izvietotajā šķidro kristālu monitorā, kaut katram pamatskolas absolventam atbildei būtu jābūt skaidrai, vienvārdsakot, par viņa mīmiku, horeogrāfiju un paužu ieturēšanu es biju augstākās domās kā par zināšanu krājumiem, taču manā prātā dziļi jo dziļi ir ieēdušies viņa vārdi - "un ar ienaidniekiem jārunā vāciski!". Nē, Mārtiņš nebija izvēlējies dumpinieka ceļu un neizmantoja televīzijas tiešraides savu dziļi personīgo uzskatu paušanai, prasmīgais aktieris tikai darīja savu darbu un ar zināmu humoru apspēlēja šķiet Kārļa Lielā veidotu teicienu par valodu izvēles atkarību no uzrunājamā lomas tavā dzīvē. Mīlestībai bija atvēlēta itāļu, nevis franču valoda, kas man allaž ir šķitis nedaudz jokaini, taču, jā, skarbo, līdzskaņiem, uzsvariem un gariem burtu virknējumiem bagāto vācu saziņas mēli es nespēju pierakstīt nekam citam, kā vien cilvēkiem, kuri man nepatīk.

PRO7 kanāls manā kabeļtelevīzijas paketē situāciju nebūt neuzlaboja, lai gan nu jau es runāju par vairākus gadus senāku pagātni. Savā ziņā skatīties šo vācu kultūras mistrojumu bija tas pats, kas noslēgt līgumu ar Sātanu - viņu demonstrētās filmas puikām ap divpadsmit gadu vecumu ir kā resnītim kūciņas. Jurassic Park, abas cietā rieksta daļas, muskuļotā vientuļnieka Rembo grūtais ceļš dienvidaustrumāzijas džungļos un, protams, leģendārā kosmosa sāga - zvaigžņu kari. Pēdējā laikam gan kanāla vadības struktūrā kādam bija īpaši iecienīta, jo noskatījos to vismaz reizes 3. Katru filmu. Jā, kopā deviņas. Vāciski! Lieki teikt, ka tā bija un ir valoda, kuru es pārvaldu tik lieliski, ka katrs, izņemot mistisku vīru mūža nogalē, ko sastapu Turcijas nekurienes vidū, kamēr cietu no smaga karstuma dūriena un caurejas [es joprojām nespēju atminēties, kamdēļ es vispār ar viņu runāju, nemaz nedomājot par to, kamdēļ vāciski?!], ir skaļi smējies, kad vien es mēģinu ko pateikt šajā pļerkšķu mēlē. Žēl, ka divpadsmit gadi un mazliet uz augšu vairs nav tas vecums, kad es vienā mierā saprotu itin visu, ko man pietiekami daudz reižu kāds pasaka, vienalga kā. Tiesa, liels bija mans prieks un neviltota sajūsma pārņēma manu sirdi, kad arīdzan mūsu valsts televīzijas izdomāja, ka parādīt kaut reizi vienu no pasaules kino leģendām, būtu tīri saprātīga rīcība, un, komercijai rādot priekšzīmi, sāka viena sacensties ar otru Zvaigžņu sāgas pārraidē, šķiet, līderim TV3 pārsniedzot nu jau trešo reizi. Lai jau, man patīk. It īpaši trešās filmas vidusdaļa. Un nē, lai arī esmu džeks, es neesmu lielā sajūsmā par filmas diskutabli seksīgāko ainu - nabaga princesi Lea, kura ir sagūstītā ļaunā kontrobandista Džabas pilī un ietērpta baltā es_nezinu_kā_nosaukt_to_apģērbu. Savādi, taču mani daudz vairāk ir fascinējusi paša nelieša āriene [vai arī Lea ir likusies visai neglīta, kā jau daudzas, karā un politikā nomocītas, nelaimīgas pusmūža sievietes] - viņa vardes un hameleona krustojumam līdzīgā āriene, acīmredzamās aptaukošanās problēmas, stiklainais acu skats un tam visam cauri strāvojoša savāda omulība, padarot šo jokaino būtni savā ziņā līdzīgu Donam Korleonem, attēlojot to kā patīkamu, taču bīstamu večuku. Džaba man jokainā veidā likās foršs.

Neredzēju sevi spogulī, taču esmu drošs, ka manas acis bija kā pusdienu šķīvji, kad ieraudzīju Jevgēņiju. Viņa īsais, vājprātīgi tuklais augums, apaļā galva, šauro acu ļaunīgais skatiens un nosvērtā runas maniere teju vai nekavējoties pieklauvēja pie manu atmiņu krātuves durvīm un skaļā balsī kliedza "Džaba ir atgriezies! Viņš ir te!", kamēr es klusībā viņu salīdzināju ar mūsu jūru pelēcīgo zīdītāju - roni, kā arī turpmāk viņu dēvēju. Jevgēņijs nebija patīkams, nē, itin ne nemaz. Īsti netieku gudrs, vai dzīve viņu spieda uz šādām darbībām, vai arī pats Ronis nebija ar sevišķu prātu apveltīts, taču viņam allaž patika steigā piekrist tam, ko vēlāk ar putām uz lūpām ducīgais vīrelis metās apstrīdēt, lai arī man bija pusducis viņa parakstītu vienošanos, ko iebāzt viņa sārtajā sejā, kamēr viņš, kā allaž - kratīdams pirkstu - man skaļā balsī draudēja ar biedējošām sekām. Ronis, acīmredzot, uzskatīja, ka vārdi "līgums", "paraksts", "atbildība" un "tiesa" ir pilnīgu idiņu izdomājums un reālā dzīvē nekas no tā neeksistē, jo fizikālo realitāti virza tava spēja bīdīt lietas un idejas caur vajadzīgajām institūcijām, savukārt visi, kas šiem nesvarīgajiem loģikas aspektiem piegriež kaut mazāko vērību, ir "kapeiku pisēji" un traucē attīstību. Par tādu pisēju godātais kungs uzskatīja arī mani, paužot savu neapmierinātību dažādos epitetos, draudu vēstulēs manā e-pastā un regulāros telefona zvanos, savukārt es, saglabājot kaut nedaudz distancētu skatu, varu droši teikt, ka Ronis nebija savu pienākumu augstumos un savu vienošanās pusi bija izpildījis vien daļēji. Nekas, puis, turpini vien, specīga spiediena apstākļos es darbojos tikai labāk un labāk!

"Tы не доверяеш мне, не так ли?", taukaino pirkstu kratīdams mana deguna priekšā viņš dusmīgi noprasīja, kamēr viņa seja lēnām zaudēja sārtumu no mūsu sarunas sākotnējā šoka.

- Tam nav nozīmes [es veikli izvairījos no atbildes]. Es vēlētos, lai mēs spētu turēties sākotnējās norunas rāmjos, tas arī viss.

[Ronis ietur pauzi]

- Знаеш что? Я тебя принесю свои рекомендации!

- ... kādas rekomendācijas..??

Ronis atbildēja ar varenu nopūtu, dziļu klusumu un izjustu skaidrojumu par to, cik ļoti viņu mīl un ciena itin visi sadarbības partneri, izņemot mani, turklāt, mīl tik stipri, ka citi, šķiet, to vien tik dara, kā pavada dienu, rakstot apcerīgus rakstus par korpulentā kunga labo attieksmi pret darbu, augsto atbildības sajūtu, precizitāti, biedriskumu un itin visām citām īpašībām, kādas vien jūs vērtētu augstu cilvēkos, ar kuriem nākas sastrādāties. Nu ko, mīļuprāt uzmetīšu aci.

Jūras zīdītājs nevēlējās mani apciemot, tā vietā izvēloties elektronisku saziņas veidu. Žēl ka tā, man patīk orģinālie veidi kā viņš mani pamanās pasveicināt, allaž lietojot kādu man iepriekš nezināmu krievu valodas izteicienu, taču rekomendāciju apjoms [četras lapas!!] bija to vērts. Pirmā lapa patiesi bija Roni slavinoša, kaut tās autors bjia apšaubāms ķīniešu kantoris. Otrā bija pirmās lapas kopija [nē, es nepārspīlēju, tā patiesi bija kopija vārda vistiešākajā nozīmē]. Trešā bija paša Roņa rakstīta vēstule kaut kādam arhīvam ar lūgumu piešķirt viņam kaut kādu karti, savukārt ceturtā bija šī paša arhīva atbilde "ok, brauc pakaļ kartei!". Roni, tu manu darbadienu padari tikai interesantāku, keep up the good work!
link4 comments|post comment

Īsumā [Mar. 17th, 2010|06:23 pm]
Manā ķiverē ir pirmās švīkas. tā arī nesapratu, vai tās radās no priedes vai no klintsbluķa, jo krītot mana galva, šķiet, atsitās pret abiem. Nē, mana galva nekrita no manis kaut kā atsevišķi, es kritu ar to kopā.
 

link9 comments|post comment

Ziemas prieki [Mar. 13th, 2010|11:17 pm]
Tālie ziemeļi, tumsa, aukstums, sniegs, lāči un izsalkuši marodieri - es jau nāku!

Neskumstiet, palicēji/-as, es atpakaļ būšu ātrāk nekā jūs paspēsit izrunāt vācu izcelsmes ASV imigranta Wolfa kunga pilno vārdu [jā, es runāju par džeku, kuru sauca Mr. Adolph Blaine Charles David Earl Frederick Gerald Hubert Irvin John Kenneth Lloyd Martin Nero Oliver Paul Quincy Randolph Sherman Thomas Uncas Victor William Xerxes Yancy Wolfeschlegelsteinhausenbergerdorffwelchevoralternwarengewissenschaftschaferswessenschafewarenwohlgepflegeundsorgfaltigkeitbeschutzenvonangreifeudurchihrraubgierigfeindewelchevoralternzwolftausendjahresvorandieerscheinenerscheinenvanderersteerdemenschderraumschiffgebrauchlichtalsseinursprungvonkraftgestartseinlangefahrthinzwischensternaitigraumaufdersuchenachdiesternwelchegehabtbewohnbarplanetenkreisedrehensichundwohinderneurassevonverstandigmenschlichkeitkonntefortpflanzenundsicherfeuenanlebenslanglichfreudeundruhemitn icheinfurchtvorangreifenvonandererintelligentgeschopfsvonhinzwischenternart Zeus igraum Senior [nē, es neatrubījos uz klaviatūras, viņam patiesi bija 25 vārdi un uzvārds, kurš sastāvēja no 590 burtiem, bet mana iekšējā balss tomēr saka priekšā, ka draugi viņu sauca vienkārši par Ādolfu Vulfu]].
link3 comments|post comment

Aplenkuma psiholoģija [Mar. 7th, 2010|12:17 am]
Nē, es neesmu mazohists. Man patīk siltas kājas, pilns vēders un ērts spilvens tieši tik ļoti, lai es pats sevi varētu pieskaitīt pie komforta mīļotājiem, kaut arī liela deva ikdienā lietojamās pacietības ļauj šo elementu trūkumu kaut kā nebūt pieciest. Taču es klaji melotu, ja apgalvotu, ka kāda daļa no manis nealkst sajust nejēdzīgi atsalušos pirkstu galus, apsarmojušus vaigus, slapju muguru, sāpīgas ledainā gaisa ieelpas un to briesmīgo bezcerības sajūtu, kad apjēdz, ka aukstums atkal ir pārspējis tevi viltībā un pamanījies palavīties zem tavu drēbju kārtām, neatkarīgi no tā, vai tu esi satuntulējies kā sīpols vai ne. Nevarētu teikt, ka šie neērtību pilnie apstākļi mani ikdienas vilinātu, taču es jūtos tāds kā nomākts un sanīcis, ja kādu laiku neesmu pavazājies apkārt ar sasodīti ledainu miglu pildītā pavasara naktī [tādā, kā šī, piemēram]. Jāatzīst, varu pateikties tiem ļaudīm, kuri pirms neskaitāmiem gadiem pameta sīku, raudošu kucēnu vēsā un vientuļā kāpņutelpā, jo, tieši pateicoties viņiem man šobrīd ir suns. Suns itin bieži nozīmē nepieciešamību "pavazāties apkārt".

Diks ir spilgts dzīves pierādījums tam, ka saistība starp personību un vārdu nav novērojama [vārdu dzīvniekam izvēlējās mana vecmāmiņa, kurai dzimumorgānu nosaukumi angļu valodā, atšķirībā no pankūku cepšanas, nav stiprā puse, bet es tā arī nekad neesmu saņēmies viņai pastāstīt par šī četrburtu virknējuma nozīmi svešvalodās], vidējā auguma zeltainais retrīvers ir vairāk vai mazāk lādzīgs un nejūt īpašu nepatiku ne pret vienu, izņemot bērnus... un citus suņus. Pirmā mana mīluļa nepatikas kategorija man lielas galvassāpes nesagādā un arīdzan nesagādās, kamēr vien neatgriezīšos mājās no kāpostu lauka/stārķu ligzdotavas ar lielu pītu grozu rokās, kurā ieklāto plīša sedziņu murskulī rēgosies kliedzoša, rozā sejiņa, kas drīz vien sāks mani saukt par "tēti!", savukārt ar Dika neiecietību pret sugasbrāļiem es saskaros visai bieži. Nekad neesmu izpratis šo suņa psiholoģijas niansi, kas tieši viņam sirmā vecumā liek meklēt kašķi ar acīmredzami augumā lielākiem, jaunākiem un fiziski spēcīgākiem pretiniekiem. Šķiet, pārliecība par saviem spēkiem un respekta trūkums. Droši vien, ka es par to īpaši nesūdzētos, ja joprojām dzīvotu pilsētas centrā un katrs pretimnākošais četrkājis vilktu saitē savu fizionomiski allaž mazliet līdzīgo saimnieku - saites padara suņu kautiņus praktiski neiespējamus - taču šeit, lauku vidū, kur klaiņojoši suņi siro apkārt kā somāļi Sarkanajā jūrā, teju vai ik vakaru man nākās saskarties ar kaut kāda veida suņu attiecību skaidrošanu, ar ko parasti es cenšos tikt galā, pirms abi ķildnieki ir paspējuši sevi vai otru savainot. Preventīvās metodes ir visiedarbīgākās, starp citu.

Apkārtne ir neizsakāmi ļoti tumšāka, kad sniega mākoņi ir izklīduši, atstājot vietu tumšajā, augstajā velvē auksti mirdzošam Orionam. Man nebija ne jausmas, vai mēness vēl nebija uzlēcis, jau bija norietējis, bija tukša fāze vai arī martā pēkšņi kļūst neredzams - lielā pavadoņa paradumos es esmu visai liels dunduks [kādreiz gan mīļuprāt to apgūtu]. Apkārtni izgaismoja vien no apkāresošo māju logiem nākošie retie gaismas plankumi un mana pie pieres piestiprinātā kalnrača spuldze. Es zinu, ka es iespējams izskatos visai debīli, staigājot apkārt ar spuldzi pieres vidū, taču es tik un tā satieku vienīgi suņus [kuru viedokli par "hei, kā man izskatās spuldze?" es vēl nekad neesmu prasījis], es īpaši nesatraucos. Un, jā, tādās naktīs kā šī, bez spuldzes ir ellīgi tumšs.

Regulāro vakara pastaigu/suņu kautiņu laikā esmu ievērojis punktus pastaigu maršrutā, no kuriem man būtu vēlams turēties pa gabalu, ko arī paklausīgi darīju, kā arī biju sācis ievērot un atpazīt suņu daudzumu manu kaimiņu mājās, pie sevis domāju, ka drīz sākšu atpazīt arī viņu balsis. Reketiera Slavika vācu aitu suņa dobjais "Vuf" un nedaudz tālāk mītošā žurkveidīgā suņa "Kvek" manām ausīm bija kā sen zināma roka balāde, kurai, aizverot acis, varētu dziedāt līdz, tādēļ manu uzmanību piesaistīja balādes vidusdaļā absolūti neiederīgs akords. Biju vairāk kā pilnīgi pārliecināts, ka mājā, kurai tobrīd gāju garām, suņa nav, taču caur dēļu žogu saskatāmā iespaidīgā stāva aprises un basa bungai līdzīgie, simtdecibellīgie rējieni vēstīja ko citu. "Nu un, viņš ir aiz žoga!", savā nodabā nodomāju un mierīgu soli turpināju savu iesākto virzību. Aiz žoga esošais dobjrējējs laikam ļoti vēlējās uzzināt, kas tieši staigā gar viņa māju, tamdēļ paslējās pakaļķepās, atbalstīdams priekšķepas pret žoga augšu, un tikai ar skatu sekundes ilgumā uz šo ainu man pilnībā pietika, lai es saprastu, ka nu, lūk, ir ļoti ļoti lieli sūdi.

Pirmkārt, es nezinu, vai tas vispār bija suns. Jā, viņš rēja, viņam bija ķepas [četras], aste, galva ar visiem pričindāļiem un suņveidīga kustību koordinācija, taču pēc izmēriem viņš vairāk līdzinājās pusaugu teļam. Es nejokoju, tas pilnīgi noteikti bija suņu lieluma konkursu daudzkārtējs un nepārspēts čempions, lielākais suns, kādu es savā mūžā esmu redzējis. Stāvēdams uz abām pakaļkājām, masīvo galvu pret mani pagriezis, milzu ilkņiem zibot nepārtrauktā rejā, baltais dzīvnieks vairāk līdzinājās leduslācim, jā, varētu teikt, ka arī pēc izmēriem. Otrkārt, es nezinu, ar kuru galu pie velna domāja leduslāča saimnieks, iegādājot sev tādu gigantu, ja viņa mājas dēļu žodziņš ir tāds, kuram pat bērns bez lielām problēmām spētu pārlēkt, taču pagalmā mīt, jā, faking Cerbers!

Kamēr nākamos pāris mirkļus es pavadīju, cerot, ka šis ir sapnis un es tūlīt, sviedriem noplūdis sēdus pietrausīšos savā gultā, nošūpošu galvu, izberzēšu acis un, kaut ko neapmierināti ņurdot, aiziešu pēc glāzes ūdens, baltais nezvērs ar vieglu lecienu tika pāri smieklīgajam norobežojumam. Neba nu lai dotos pavēlā piknikā, nē, atņirdzot zobus lācis uzsāka riksi retrīvera virzienā. Es taisni vai nobrīnījos par Dika drosmi - situācijas analogs varētu būt tāds, ka man, dūres vicinot, pretī skrietu saniknots Maiks Taisons, domāju, es izturētos ievērojami mazāk cienīgi, taču večuks ar savu ķermeņa valodu skaidri pauda "panāc šurp un es tev parādīšu, kur vēži ziemo!". Mani centieni jebkā aizkavēt tuvojošās nepatikšanas izrādījās veltīgi un Cerbers kā ātrvilciens notrieca savu pretinieku, pats aizkūleņojot kopā ar to, saķērušies neizprotamā kamolā. Ar veiksmīgi notēmētu zābaka spērienu man kaut kā izdevās balto milzeni atvirzīt pāris soļus nostāk, bet varu ar pilnu pārliecību apgalvot, ka iespert tam sasodītajam lācim bija apmēram tas pats, kas iespert klintsbluķim - ellīgi ciets, ellīgi smags un praktiski neizkustināms.

Turpmākais situācijas risinājums manā acu priekšā pazibēja kā palēnināti attēlotie kauju skati no kara filmām. Lielais augums lēnām cēlās ķepās, augšlūpu atvilcis, atklājot ideāla izskata ilkņu rindu, no viņa karstās elpas plūda garaiņi, iespējams, viņš rūca, taču mana dzirde bija mani pametusi, un es varēju apzvērēt, ka viņa acis spīdēja. Nē, ne koši sarkanas, kā es to būtu gaidījis no regulāras šausmu filmu skatīšanas, nē, drīzāk ar balti dzeltenu, aukstu gaismu. Katrā ziņā man nebija dikti jālauza galva, lai saprastu, kas tagad notiks. Aizbēgt nebija iespējams. Aizstāvēties nebija ar ko. Manu suni apēdīs, pēc tam apēdīs mani. Diezgan nejēdzīgi - allaž biju uzskatījis sevi par tādu kā dzīvnieku draugu, tamdēļ doma par to, ka aukstā ziemas naktī mani līdz nāvei saplosīs suņveidīgs teļš, nešķita pārāk vilinoša. Turklāt, no savā dzīvē veicamajiem dižajiem darbiem es vēl neesmu paveicis teju neko! Bet nu - beigas ir beigas, vismaz mēģināšu tās sagaidīt cienīgi un šķita, ka Diks domā līdzīgi.

Nezinu, cik reizes dzīvē esmu saskāries ar situāciju, kurā atbilde ir ilgstoši peldējusi manu acu priekšā, taču esmu tai ļāvis izslīdēt vēl un vēlreiz, līdz tā ielec man sejā kā traks maija zaķis un ausīs ieskanās kaut kas līdzīgs attālai gonga skaņai; tā lūk skan manas labākās idejas - kā attāls gongs. Nezvēra acis patiesi spīdēja, spīdēja arī apkārtne ne tikai ap viņu, bet itin viss, kas iekļāvās manā redzeslokā. No kreisā sāna pa ceļu tuvojās mašīna, tumšā volvo dzeltenīgās gaismas staru kūļi uz brīdi apstulbināja manu tābrīžā pretinieku, viņš pat paspēra kādu solīti atpakaļ, lai volvo varētu izbraut starp mums, taču auto vadītājs, vairoties no kāda sabraukšanas, samazināja ātrumu gandrīz līdz nullei.

Ar savām spējām izdomāt risinājumus krīzes situācijās es nekad neesmu īpaši lepojies, galvenokārt tamdēļ, ka nav bijusi iespēja tās pārbaudīt. Iespējams, tomēr neesmu zemē metams, taču es pilnīgi noteikti negribu zināt, ko šonakt sapņos redz abi auto aizmugurē sēdošie pirmklasnieku vecuma puikas, kuru braucienu mājup ar tēti un mammu vēlu vakarā izkrāšņoja nekurienes vidū viņiem blakus pēkšņi iekāpjošs mistisks kalnracis ar zeltainu retrīveru klēpī, kamēr aši aizcirstajās auto durvīs ar galvu pa priekšu ieleca liela auguma kaut_kas. Iespējams, šis būs stāsts, kuru stāstīšu saviem mazbērniem.

Mašīnā iestājās kapa klusums, man bija pievērsti 4 manāmi šokētu acu pāri, kuri visi kā viens vēstīja "kas tu pie velna esi un ko tu dari mūsu mašīnā?!".

"Labvakar!", es ierunājos, pūlēdamies skanēt pēc iespējas laipnāk, "man ir neliela problēma gadījusies", īsumā atstāstīju notikušo, kaut mazliet traucēja ārpus mašīnas skanošie dobji zemie rējieni.

Laipnā, patīkamā ģimenīte mani aizveda mājup. Diks ar niknu skatienu caur logu kādu laiku pavadīja līdzi ļepatojošo naidnieku.

Ja nu gadījumā jūs šo lasat, tad es joprojām neesmu izdomājis, kā jums pateikties.
link9 comments|post comment

[Feb. 22nd, 2010|12:34 pm]
Kopš pagājušā gada pēdējām dienām manu ledusskapi rotā keramiskas struktūras veidojums balta tīģerīša formā, kura platais smaids un mirdzošais acu skatiens nozog skatītāju uzmanību no krēmkrāsas "2010" uzraksta, ko dzīvnieks tur savās priekšķepās. Precīzāk gan būtu teikt - "rotāja", vismaz līdz šīsdienas rītam, kad, laikam mana pirmdienas rīta skatiena izbiedēts, māla priekšmets ar nelielo magnētu aizmugurē no metāla durvīm izlēma atdalīties un, veicot nepabeigtu salto, sašķīst pret virtuves grīdu, nosējot to ar sīkām, asām šķēpelītēm. Ja Visums mēģina pateikt, ka man būs sūdīgs gads, tad ... es pat nezinu, ko atbildēt. Godīgi sakot, Viņš var iet izdirsties, iepriekšējas zināšanas par nezināmu draudu tuvumu bez iespējas jebko veikt lietas labā ir vērtības ziņā tuvas sērkociņu cenai Ellē.
link9 comments|post comment

Dūdas [Feb. 15th, 2010|12:26 am]
Sniega mākoņu klātās debesis var savā gaišumā un optiskās ilūzijas tuvumā atgādināt gigantiskas alas velves izgaismotos griestus, vienlaikus liekot nabaga cilvēku prātiem domāt gan par majestātiskumu, gan klaustrofobiju. Debesu gubu atstarotā gaisma apspīdēja tuvāko apkārtni, redzamību padarot līdzīgu tukšai, vēsai un viegli biedējošai rudens vidus krēslas stundai un sniega sega zem manām kājām bija saputināta nejēdzīgi bieza, ar katru savu soli es iegrimu mazliet virs ceļgala. Savā ziņā šāds gājiens nedaudz atsauca atmiņā lielisko kalnā kāpšanu kaut kur sniegoto Alpu vidienē jautrā draugu pulkā aptuveni gadu iepriekš - divu stundu ārprātīgi nogudrinoša kulšanās caur metru dziļu baltā draņķa segu rezultējās apmēram 400 metru pārvietojumā, apziņā, ka esam nīkuļi, dusmās uz pasauli un fantastiskā idejā no kalna noripināties lejā [īsti neatceros, kurš tieši bija idejas autors, šķiet, ka Mikus; viņš bija tāds jokain[āk]s palicis, kopš gandrīz nomira, nokrītot uz galvas no savu četru metru augstuma, kam sekojošo stundu apmulsušais cietējs pavadīja periodiskos atmiņas un samaņas zaudējumos, vismaz divreiz nosaucot mani par mammu]. Neizplūstot sīkumos, doma ripināties no stāvas kalna nogāzes uz liela akmens krāvuma pusi nav lieliska, taču līdzi paņemtais Jāgeris mums to tolaik nepastāstīja [detaļas izlaižu].

Mani ietverošās dabas klusais ziemas miers, kura pilnvērtībai trūka vien speldzīgs aukstums gaisā un tuvējo koku zaros sēdošas iedomātas polārpūces modrais skats uz iedomātu ziemeļbriežu baru, fotoaparāts manā kaklā un mani apņēmīgie, sniegu caururbjošie soļi varētu padarīt mani savā ziņā līdzīgu ornitologam, liekot atcerēties agras bērnības feilu, kurš ietvēra manu smiešanos par kaimiņpuikas Andra izrādīto interesi par putniem un smieklu pilnos saucienus "kas tu ornitologu biedrībā esi iestājies?!", kamēr zēns ar samulsušu skatienu no kabatas izvilka papīra gabaliņu, kas izrādījās Latvijas Ornitologu biedrības dalībnieka apliecība. Bet nē, es nedevos vērot putnus, galvenokārt tamdēļ, ka viņu ziemā ir sasodīti maz un esošie tumšajās stundās ir sasodīti slikti saskatāmi. Arī tad, ja šie lidojošie īpatņi būtu redzmi ik uz soļa, neko briesmīgi interesantu, amatieristiski pieņemu, viņi nedara [nez, kas gan ir interesantākais, ko putns VISPĀR var izdarīt? izperēt olu?]. Mana gājiena mērķis bija ārkārtīgi glītā veidā nobildēt manis celto, biezā kārtā apsnigušo, dārza vidū esošo būvi, pirms zābaku iekšienē esošais sniega kilograms būs pilnībā atsaldējis manas kājas, es aiz nespējas paiet pusceļā pakritīšu, ziemas nakts trulais aukstums lēnām un nesāpīgi apslāpēs manus kliedzienus un ar pārējo tiks galā tuvējā meža stirna-cilvēkēdāja, ar kuru pāris reižu esmu netīši sastapies savstarpēja respekta pildītos mirkļos.

Neesmu nekāds labais kadrētājs. Parasti manis veiktajos foto cilvēki izskatās neizteiksmīgi, divdimensionāli un slikti iekļauti kompozīcijā un, lai arī māku vienu otru triku ar zoomu un tuva fokusa bildēm, fotografēšana man saglabājas kā liela, sena mistērija. Ja fotogrāfu vidū eksistē slepenas brālības, kuru vidū cirkulē svešām ausīm absolūti slēgti noslēpumi, es nebūšu īpaši izbrīnīts, arods ir grūts. Taču, neskatoties uz savu prasmju un pieredzes pieticību, es ar lieliem un gurkstošiem soļiem lēnām bridu uz sevis iecerēto skatu punktu, cenšoties pats sev izlikties savā ziņā gudrs un kaut ko murminot par tumšo priežu fona lietderību kopējā kompozīcijā, kaut arī varu atzīt, ka es patiesi no tā nezinu ne sūda.

Grūti pat pateikt, ko tieši es aprāvu pirmo - savu soli vai plaušās mazliet kodošo dzestrā ziemas gaisa ieelpu - kad pamanīju sniegā nospiedumus, kurus nu nekādi nevarēju atpazīt, taisnību sakot, pat ļaujot domas lidojumu savam fantāziju pilnajam saprātam es nespēju iedomāties, kas par kroplīgu izdzimteni varētu atstāt kaut ko tādu. Nē, patiešām, es nepārspīlēju - man pat ir fotogrāfiski pierādījumi, kurus es vēlējos šeit publicēt, taču kompja USB portu darbība mani, neizskaidrojamā veidā, pievīla [ja nu kāds zina, kā to salabot, komentu sadaļa ir mazliet zemāk [atinstalēšana nelīdz]] - uz mirkli es biju pārliecināts, ka tad, ja nospiedumu autors ir faunas pārstāvis, es varētu būt atklājis kādu jaunu sugu. Mans skopais, vīrišķīgais vārdu krājums neļaus jūsu iztēles lidojumam tuvu patiesībai apjaust, ar ko tad es īsti sastapos, taču saīsināti to raksturot varētu šādi: minētos nospiedumus varētu atstāt ļoti viegls [jo sniega gropītes nebija dziļas] zaķis ar piecām, pusmetru garām ūsām katrā galvas pusē, kurš pārvietojas pa apkārtni, lēkājot uz deguna. Nopietni, ja jūs ieraugat tādu zaķi un neesat ķēruši sirdstrieku no šāda skata neapšaubāmā komiskuma, informējiet mani, es labprāt labotu savus robus zināšanās, jo, acīmredzami, tieši šis fakts, ka zaķi ziemā audzē garas ūsas, kļūst viegl[āk]i un lēkā uz deguna, ir tas, ko es nogulēju koši blondās, maniakālās pasniedzējas bioloģijas klasēs.

"Tu esi kļuvis pret apkārtni vērīgāks, vai zini", es izdzirdēju kaut kur savā domu nostūrī un jau tūlīt pat sapratu, ka ierunājas mans alter ego Džims: "vai zini kamdēļ?".

- Sveiks! Nē, taču es zinu vienu Džimu, kurš man tūlīt pat to pateiks.

- Jāaa.. Izteikties man patīk [viņa balss tonis allaž ir bijis ar vieglu čerksta pieskaņu, man šķiet, ka mans astrālais draugs mazliet par daudz pīpē].. Viss ir vienkārši, džekiņ, tev ir vairāk laika sev. Vecpuišu dzīves prieki! [atskanēja dziļi, klusi, senu draugu starpā labdabīgi saprotami smiekli]

"Meitenes dzīvi tikai bojā", balss turpināja, lēnām pieaugdama skaļumā, "nahuj viņas vispār ir vajadzīgas?! Ja nu tu to vēl neesi aptvēris, tad no viņām ir vienas vienīgas klapatas, nepatikšanas, dvēseles un galvas sāpes. Un kas no tā visa? Beigās tu tik un tā esi ar sapistu prātu un sirdi, domājot par to, kamdēļ dzīve tieši tev allaž iedala trijniekus un četrniekus, kamēr citiem ir pilna dirsa dūžu. Bet tur jau tā sāls! [viņš teju vai izkliedza] Citiem nav dūžu! Kavā vispār nav dūžu!! Ir tikai sasodīti trijnieki, pazemojoši divnieki un reizēm kāds apsūbējis četrnieks, nekā vairāk šajā lielajā sūda hologrammā nav un nekad nav bijis!"

- Džim [es rupji pārtraucu viņa dusmu izvirdumu], ja tu būtu sieviete, es varētu saderēt uz visu savu milzīgo iekrājumu apjomu, ka pēc 30 gadiem tu būtu vecmeita ar kaķi, papagaili un sēnalliteratūras pārmāktas vientulības pilniem vakariem..

- Ak, draugs.. Tavs optimisms.. un naivums, tie mani biežāk aizkustina, nekā kaitina. Bet tas nekas, laiks parādīs, kuram ir taisnība, kad tu tikai turpināsi aplauzties un aplauzties sava jaunības ideālisma maldos.. Mācies būt viens. Āmen!

- Nahuj tu man to visu stāsti?

"Jo ir Valentīna diena, dunduk. Un lai arī tevi šie svētki besī, tu jūties vientuļāks kā parasti. Savukārt es jūtos slikti līdz ar tevi un tu man esi vieta, kur izgāzt dusmas. Priekā!", viņš noteica, iedzerdams lielu malku iedomāta Skotijas augstkalnu viskija.

"Tas ir MANS mīļākais šīs brūnās dziras izcelsmes reģions, tu, diletant! Tu viņus pat atšķirt nejēdz!", es uzkliedzu sava prāta īrniekam, cieši nolemjot, ka sarunas šovakar būs galā.
link2 comments|post comment

Nopērc [kaperus]. [Feb. 10th, 2010|08:08 pm]
- Un mājās braucot ieej lūdzu veikalā un nopērc kaperus, čau! [klikšķis klausulē un sekojoša divnošu kombinācija, kas mana telefona gadījumā nozīmē sarunas beigas]

Cilvēka atmiņa ir ārkārtīgi interesants mehānisms, ja es par to būtu aizdomājies kādu pus-dekādi agrāk, iespējams, ka Psiholoģija būtu kļuvusi par zinātni, kam veltīt manu mūžu, ja vien es kaut kādā veidā būtu pamanījies pārvarēt lielo nepatiku pret manu stereotipisko uzskatu par to kā par "Gudri_dirst/Izkāst_naudu" veida nodarbošanos un tādejādi - liekamu vienā plauktā ar dažādiem ekonomikas atzariem.

Spēja domāt asociatīvi un meklēt saistību ar kontekstu, šķiet, ir cilvēka atmiņas visvērtīgākā sastāvdaļa. Mūsu prāts, mums pie tā īpaši nepiedomājot, uzbrūk nezināmajam vienlaicīgi no fizikālās, intuitīvās, racionālās un pat lingvistiskās puses, gluži kā ārkārtīgi sarežģīts tīmekļa pārlūks, vienlaikus meklējot visu par visu un cenšoties saprast "kas tas pie joda ir?". Ar nelielu piespiešanos pārvarot savu iekšējo kautrību varu mierīgi teikt, ka allaž esmu mazliet lepojies par savu grūti pamanāmo taču bieži pielietojamo īpašību šādā veidā domāt mazliet ātrāk un precīzāk nekā liela daļa ļaužu, ar ko esmu saskāries. Vietās, kur citu acis raugās sava prāta pasviestajās idejās kā vājprātīga haosa jūklī, es parasti pamanos saskatīt zināmu kārtību. Tamdēļ man žēl, ka man blakus nebija neviena, ar ko salīdzināt tempu, kādā katrs no mums izdomātu, kas ir tie sasodītie kaperi, taču apturēt darba dienas beigu burzmā skrienošos ļaudis ar jautājumu "klau, varbūt jūs gribētu ar man sacensties ātrdomāšanā par kaperiem?" šķita vairāk nekā stulbi un es samierinājos ar liktens piespēlētajiem apstākļiem, ar ciešu apņēmību nomurminādams "Tātad šī būs solo misija!" un censdamies neskatīties visapkārt, lai neredzētu pārsteigtos skatienus gadījumā, ja es to būtu pateicis par skaļu. Iekšējo, sev adresēto pārdomu monologa rezumējumu man nereti sanāk teju vai izkliegt tādā pat skaļumā, kādā es to saku savam prātam, tas man ir sagādājis ne vienu vien neveiklu brīdi.

Man patīk solo misijas. Protams, tajās nav drošā draugu pleca, atbalsta izjūtas, iespējas, ka kāds cits izvilks tevi no mēsliem, kurus tu savāri, vai paziņos tavai ģimenei par taviem nāves patiesajiem apstākļiem, ar spilgtām detaļām aprakstot tavas nāves varonīgo veidu, kas itin daiļi papildinās oficālās miršanas apliecības skopās rindiņas. Nē, solo misiju galvenais bonuss ir iespēja visu paveikt vienam un maz kas var ar to sacensties.

Bieži vien es savai fantāzijai ļauju vaļu krietni vairāk, nekā patiesībā vajadzētu [labi gan, ka domas attēlojošie baltie mākonīši virs personāžu galvām eksistē vien komiksos]. Automātisko vārtiņu virām cauri izejot, manā prātā uzpeldēja ainas no seniem, bērnībā skatītiem vesterniem, kuros visiem bija eļļaini spīdīgas, brūnas sejas, viņus sauca Džeks vai Bils un viņi kāvās kā meitenes, viena no klišejiskākajām ainām sastāvēja no pilsēteles krogā sēdošā slikto puišu bara, kuri ar dzērieniem un kāršu spēli noskalo prieku par aplaupīto banku, līdz, durvju vietā esošajiem vārtiņiem nočīkstot, jautro četrotni aizēno šerifa tumšais, durvīs stāvošais siluets. Šerifa skarbais balss tonis un skopi pateiktā frāze atstāj nepamanītu fonā skaņošo ermoņiku čīgāšanu un pārējo bāra apmeklētāju žiglo izslīdēšanu no telpas, saudzējot savas dzīvības, kamēr bārmenis, paķerdams azotē dārgāko dzērienu pudeles ieslēpjas dibentelpā [labs nosaukums telpai, ja tā padomā], jo ikvienam ir skaidrs, ka sekos asiņaina izrēķināšanās. Rimi trešdienas vakara apmeklētāji gan nevēlējās iekļauties manā fantāzijā un nemuka kur kurais, skaļi bļaudami "tūlīt būs klope", taču tas nemainīja bargo skatienu manā sejā ar kādu es nomēroju sarkanīgi pelēkā tērauda produktu plauktus, nespēdams izšķirties, vai kārtīga iedomāta ložmetēja kārta pa tiem liks kaperiem ar augsti izslietām rokām nākt ārā labprātīgi, vai arī liks man ciest no atbildes uguns.

Virzīties uz priekšu vajadzēja piesardzīgi, kaperi [par kuriem es joprojām nezināju, kas tie tādi ir] ir viltībā un nekrietnībā līdzvērtīgi sātana un Hitlera hibrīdam, es nemaz nebrīnītos ja šobrīd katram no jums aiz muguras stāvētu kāds kapers ar naidā un dusmās uztrītu dunci [atskan šausmu filmu mūzika]. Taču nē, mani naidnieki slēpās un darīja to labi, ikviens mans mēģinājums ieraudzīt viņu nodevīgos pārskrējienus no vienas slēptuves uz otru beidzās neveiksmīgi, ja vien pa veikalu skraidošais sīcis ar saldējumu rokās nebija kapers, par ko es patiešām patiešām ļoti šaubījos, tamdēļ nekas cits neatlika, kā sistemātiski izskatīt neglīto aiļu rindas, kurās izvietotie priekšmeti bija netipiski ļoti rozā.

Ja vien es nezinātu, ka tagad ir apmēram 11. februāris [labi, es pēcāk uzzināju, ka 10., tam nav lielas nozīmes], es nemūžam nebūtu iedomājies, ka visi šie rozā sūdi varētu būt paredzēti kā dāvanas dienā, kuras nosaukums bieži tiek aizstāts ar nepelnīto "mīlestības diena". Mans apstulbums bija tik liels, ka es beidzu savu partizāna cienīgo lavīšanos visapkārt, sastingdams miera stājā ja neskaita skatienu, šķiet, medībās ko tādu sauc par "sēdošu pīli" un kaperi, ja vien būtu to gribējuši, ātri vien tiktu ar mani galā. Bieži vien es patiesi nožēloju savu neapķērību telefona atmiņas karšu iegādē, jo esmu nopircis nepareizas jau veselas 3 reizes, kas man, ar tehniku uz TU esošam džentlmenim ir milzu kauna traips biogrāfijā, taču šobrīd [tāpat kā allaž] es nevaru uzņemt ašos divu megapikseļu momentfoto, kuros iemūžināt savas dienas gaitas. Žēl, jo pretējā gadījumā šīsdienas ieraksts sastāvētu vien no attēliem, kuru saturs apskaidrotu smaidošas plīša rozā sirsniņas ar divām tuklām kājām idiotismu daudz labāk, nekā es to jebkad spēšu ietērpt vārdos. Kāds tiešām kaut ko tādu patiesi dāvina savai iecerētajai? Un cik ļoti nabaga meitenei ir jābūt izmisušai no uzmanības trūkuma, lai prieks par to būt patiess, nevis izlauztos vien vārgs smaids un kluss "paldies!", jo kāds par viņu ir atcerējies?? Es nemēģinu šos pircējus/dāvinātājus/dāvanu saņēmējus norāt vai audzināt, taču savā pasaules skatījumā es to visu ietilpināt nespēju.

Paņēmu rokās mazāka izmēra koši sārtu sirsniņu, kuru rotāja zeltkrāsas burtiem izšūts "ES TEVI MĪLU" un augšgalā piešūta, pakarināšanai paredzēta bantīte; uzraksts uz birkas trijās valodās vēstīja, ka "rotaļlieta ražota Sindzjuanas provincē, Ķīnā". Nometis sirdi es ar vieglu dusmu izteiksmi sejā, kas mijās ar ironisku smaidu, ātrā un ritmiskā solī devos prom.

Kaperus es nenopirku. Par tiem es pilnīgi aizmirsu un joprojām nezinu kas tie tādi ir.
linkpost comment

Viņas ir ļaunas! [Feb. 6th, 2010|12:30 am]
Mana nekļūdīgā virziena izjūta [kura patiešām ir vājprāta precīza, es varu atzīt pat bez bieži sastopamās vēlmes sevi lielīt] mani pārsteidzošā kārtā pievīla, kad es mēģināju noteikt virzienu spējai vēja brāzmai, kas ar vājprātīgu spēku neciešamā tempā dzesēja manu galvu, kaklu, plaukstas un visu citu, kam tika klāt, iespiežoties starp apģērba krokām vai sameklējot spraugas manā visnotaļ drošajā bruņojuma kārtā. Vēl pirms mirkļa būtu bijis gatavs slēgt derības uz saviem, tobrīd neeksistējošajiem, mūža ietaupījumiem par to, ka stāvu ar seju aptuveni dienvidrietumu - dienvidu virzienā, taču gaisa plūsmas saltais dzestrums un aukstie nāsīs kniebšanas skili liecināja, ka esmu aizšāvis šķībi par kādiem 135 grādiem un patiesībā raugos uz ziemeļiem. Kā savu aizstāvību es izmantoju orientēšanās grūtības koeficientu Rīgas klusajā centrā esošajā ieliņu tīmeklī, ko tobrīd, labpatikā ierūcoties, es arīdzan nodomāju. Ieelpoju pilnu krūti skābi dūmainā, pēc mitruma un smoga dvešošā gaisa, tā arī nesaprazdams, vai pēkšņo klepus lēkmi izraisīja manu bronhu nepatika pret pārlieko atdzišanu, vai arī nu jau nepierastais tabakas dūms no Gunča cigaretes, kas mani sasniedza vienlaicīgi ar redzeslokā pazibošu, lidojošai lapai iesperošu kedu.

Šāda formāta vakara pastaigas mums abiem patiesi nebija nekāds jaunums. Tas vienkārši bija īstais laiks pārrunāt dienas laikā radušāš eee... [es būtu lietojis vārdu "klačas", ja vien jebkuram pusaptēstam stulbenim nebūtu skaidrs, ka puikas neklačojas] problēmas un to iespējamos risinājumus, jaunākos notikumu pavērsienus un nākotnes perspektīvas. Tajos laikos, kad skola vēl likās kaut kas svarīgs, alus maksāja 28 santīmus un ziemas vēl nebija ziemas, tas viss šķita patiesi nozīmīgi.

Lai arī šādos "ikvakara dienas pārskatos" [jo to ir grūti nosaukt citādāk] regulāri dominēja loģika, saprāts un racionāla analīze, spriedumi reti kad prasīja atsevišķu pierādījumu, tiem lielākoties piemita tāda kā iebildumus atvairoša loģiskas empīrikas aura, liekot pieņemt, ka tas, ko kāds no mums patieica, ir pareizs gluži vienkārši tāpēc, ka izklausās pareizs. Man nevajadzēja pierādījumu, ka nokrītot no tramplīna baseinā uz vēdera, es sasitīšos, iebāžot roku ugunskurā, es iegūšu čūlas, vai, uzsākot strīdu ar urlu baru, dabūšu pa aci - viss iepriekš minētais šķiet loģisks un pašsaprotams par to iedomājoties vien, līdzīgā veidā strādāja mūsu ikvakara secinājumi. It's just the way things work and it makes sence.

Protams, ka mūsu - dzīves nomākto tīņu jaunības prātos līdztekus pasaules varas pārņemšanas plāniem, tirgojot lētus saldumus, jaunu gramatikas likumu izveidei un filosofiskiem apcerējumiem par cilvēces attīstību, ielavījās daža laba ar sievietēm saistīta tēma, turklāt, laikam ejot, šo tēmu īpatsvars pieauga. Nenoliegšu, ka ilgu laiku mūsu prātus vija neizpratnes plīvurs un mēs, sekodami neskaitāmo priekšteču paaudžu ierādītajai priekšzīmei, centāmies sataustīt sava ceļa virzienu, balsoties vien uz aklu veiksmi ar vārgu intelekta piesitienu. Taču ne jau nu mūžīgi.

"Ja viņas būtu apvienojušās kaut kādā slepenā apvienībā, tas visu izskaidrotu", Gunč noteica, izvilkdams no paciņas vēl vienu smēķi mūžīgās uguns uzturēšanai, jo mums parasti bija maz sērkociņu. Ja es ļoti, ļoti nemaldos, runa tobrīd gāja par 2. Pasaules kara radikālā lūzuma kaujām Krievzemes plašajās ārēs un manā prātā konstanti strādājošais projektors jau bija paspējis atveidot ainu ar bezskaitlīgiem kritušo, asiņojošo un vēl kaujā esošo pulkiem abu armiju formās, kas, apstākļu piespiesti, dzen savus ķermeņus bezgalīgā slaktiņa mašīnā, tā arī neizprazdami šāda soļa jēgu vai augstāku nozīmi. Jāsaka, manu grūti samulsināmo prātu Gunč pavisam izsita no domas.

- Par ko pie velna tu runā?

- Par sievietēm, protams, runas vienmēr atgriežās pie sievietēm. Es vienkārši pārdomāju viņu rīcības motīvus.

- Ahaaa [es noīdēju, šķietami, ļoti gari]. Un kādi tie ir?

- Pilnīgi bezjēdzīgi un neloģiski, ja tu apskati viņu rīcību kā atsevišķām, pastāvīgi domājošām būtnēm. Bet tur jau tas triks - tādas viņas nemaz nav! Sieviešu rīcību nediktē veselais saprāts neba tamdēļ, ka viņām tāda nav, bet gan tamdēļ, ka viņas kalpo kam citam, tādam kā - augstākam ideālam.

[Es ieturēju pauzi, ļaujot viņam runāt tālāk]

- Iedomājies, ka kādā pavisam attālā pasaules nostūra malā, kāda vientuļa kalna vientuļās nogāzes augšgalā izvietotā ūberslepenā alā eksistē galvenā mītne slepenai vispasaules sieviešu apvienībai - "Odžu ordenim", kā sauksim to turpmākā sarunas gaitā - kura dalībnieces ir viņas pilnīgi pilnīgi visas. Bez šaubām, jauniesvētāmās par to tiek instruētas jau pavisam agrā bērnība, pakāpeniski iepazīstinot viņas ar aizvien dziļākiem un dziļākiem tumšās organizācijas noslēpumiem, līdz, sasniedzot pusaudžu vecumu, viņas visas, jā, VISAS, jau ir pilnībā apmācītas biedres, spējīgas veikt šī ordeņa galveno misiju.

- Proti..?

- Nu bet vai tad tas nav pašsaprotami? Izraut vēl siltas un pukstošas no krūtīm it visu vīriešu sirdis, uzspraust uz iesmiem, izcept un apēst. Savukārt gadījumos, kad tas nav tik viegli īstenojams fiziskā ceļā, viņu plāns ir vienkārši likt mums justies tā, it kā ar mums tas patiesi būtu izdarīts! Viņas ir ļaunas, līdz sirds dziļumiem ļaunas.

[un jo vairāk es apsveru šo Gunča mūžseno, vēstures aizmirsto runu, jo vairāk es saprotu, cik ļoti viņam ir bijusi taisnība. It simply makes sence.]
linkpost comment

Dienas prieks un dienas mormonis [Feb. 5th, 2010|12:14 am]
Agrajās bērnu dienu gaitās, pārdomājot savu iespējamo nākotni tuvāko 30 gadu perspektīvā, es allaž un nekļūdīgi biju iedomājies sevi kā nozīmīgu personu pasaules vēsturē. Tiesa, mani nevadīja nedza alkas pēc slavenas dzīves vai nāves, iespēja tikt pieminētam vēstures annālēs [nejaukt ar seksa paveidu] mani nevilināja un arīdzan mantkārīgs es nekad neesmu bijis. Es gluži vienkārši biju pārliecināts, ka tieši šāda loma mani dzīvē sagaida un ar nelielu negribību jau sen biju apradis ar liktens uzticēto pienākumu. Tiesa, laikam ritot, manā apziņā aizvien skaudrāk sāka iezagties doma par to, ka varas pārņemšana pasaulē varētu arī nebūt tik viegla, kā sākotnēji šķita [plāna 1. punkts - "nopirkt avīzi"; plāna 2. punkts - "pārņemt varu pasaulē" [vai kaut kas uz to pusi]], turklāt, tas prasīs visai lielus darba ieguldījumus, tieši tādēļ, dienas kā šī, kuras es relatīvi varu saukt par noslinkotām, ir ārkārtīgi, ārkārtīgi neveselīgas kopējā plāna īstenošanai.

Mana noslinkojuma definīcija, iespējams, visai pamatīgi atšķirtos no citu cilvēku sacītā. Dziļu, filozofisku pārdomu vadīts es jau sen esmu nonācis pie secinājuma, ka sāncensība ar apkārt esošajajiem, lai arī būtu progresa dzinulis, ir sava veida ierobežojums. Es, protams, varētu kaut kādā ārkārtīgi neticamā veidā mēģināt pierunāt [vai mazliet piekukuļot [wink]] bērnudārza "Cinītis" direktori, lai atļauj man tur mazliet pamācīties. Nez, cik lielas pūles man būtu jāpieliek, lai kļūtu par vislabāko matemātikas zinātāju grupiņā? Nekādas! Un, ja vien netraucētu satrauktie ziņojumi masu medijos un konstantā nepieciešamība kukuļot direktori, es varētu tur gozēties kā ģēnijs līdz kaut mūža galam. Ar to es būtībā gribu pateikt, ka tikai sāncensībā ar sevi slēpjas īstenā izaugsmes atslēga, līdz ar to, katru dienu, kuru pavadu zem sava spēju līmeņa, uzskatu par noslinkotu.

Šis nelielais ieskats manā pasaules uztverē nebija nejaušs, jo tieši savās šīsdienas gaitās es sakāros ar vīru, kurš, pēc manas sapratnes, būtu uzskatāms par teju vai stereotipisku etalonu cīņai ar sevi, pat vairāk, viņš sevi jau sen bija uzvarējis un es nešaubījos, ka ikkatra šī cilvēka šūna kliedza pēc skarbas nodošanās savam darbam. Vīrs mitinājās apmēram pusotru kvadrātmetru lielā kambarītī gara, tumša, pēc gumijas smaržojoša gaiteņa galā [es gan, viņa paša labā, ceru, ka tā bija tikai vecā vīra darbavieta, un, ka viņa mājās eksistē vismaz krēsls kā mēbeļu minimums [kamdēļ krēsls? jo ar to var darīt VISU: sēdēt, gulēt, stāvēt, novietot priekšmetus, aizstāvēties, runāties... nosauciet jebko, un ar krēslu to var darīt]]. Kambarīša sienas no grīdas līdz griestiem aizņēma dažādos līmeņos novietoti, smagi apputējuši un ar resnām, salocītām naglām sanagloti koka plaukti, uz kuriem glītās rindās savietotas stāvēja stikla burciņas, kafijas un konfekšu kārbas, kas visas kā viena bija pildītas ar ne mazāk apputējušiem cietmetāla izstrādājumiem, vien apdilušais krāsojums uz vienas vai otras liecināja par aizgājušo laiku pielietojumu un godību. Starp koka plauktiem krustu-šķērsu sastiprinātu dēļu sistēma uz sevis balstīja fantastiskāko daudzumu ar frēzēm un slīpmašīnām, kādu vien jebkurš pie vesela saprāta esošs cilvēks spēj iedomāties. Ja eksistē kāda garīga kaite, kas tās slimniekiem liek it visur saskatīt frēzes, iespējams, ka šis kambarītis nabaga sirdzējiem būtu ļaunāks par elli. Pat es ar savu kokzāģētavas atslēdznieka Gunčas virpotavā gūto rūdījumu, kur nekas cits izņemot virpas un frēzes teju vai neeksistēja, biju spiests atzīt, ka no lielās darbarīku pārpilnības kambarītī biju pārsteigts, un ar paviršu acu uzmetienu spēju saskaitīt vismaz astoņus gabalus.

Pelēkajā darba kombinezonā tērptais darbarūķis noņēma savas biezās, aukliņā iekārtās brilles un notīrija to senatnīgajā rāmī iekļautos stiklus pret kombinezona apkakli.
"Nuuuu?" viņš man, nedaudz ietiepīgi noprasīja balsī, kas man šķita pārāk augsta, lai iederētos koptēlā, taču kuplais sirmo uzacu kumšķis un sudrabotais matu ērkulis mudināja domāt, ka es nez vai tikšu pārsteigts ar iespaidīgām basa frekvencēm.
Atbildēju ar pieklājīgu labdienas sveicienu un, īsi apskaidrojis savu problēmu, pasniedzu večukam savu slidu pāri. Es pilnā nopietnībā vēlējos viņam izteikt komplimentu par viņa tēla dvesto, darbīgo imidžu, taču nešaubījos ne mirkli, ka tikšu vai nu nesaprasts vai, vēl ļaunāk, pasūtīts dirst.

"Tu labi slido?", viņš noprasīja, pelēcīgajām acīm pazibot manā virzienā virs briļļu ietvara, "tu izskaties tā, ka labi slido!"
-Nē, es slidoju visai sūdīgi.
-Heh. Man patīk, kad saka kā ir. Iefrēzēšu tev 14, pēc tam pateiksi, vai bija labi.

Daugavas stadiona slidu asinātājs aizdevās uz sev atvēlēto, noslēgto darbavietu, kura bija tik aizkrāmēta, ka knapi spēja tur pats iespraukties, un, kad ar kaķim līdzīgu veiklību sāka trīt manu Vector 03 asmeņus gar zibošajiem aparātiem, smaids viņa sejā, vairāk kā teju vai automātiski veiktās darbības, liecināja par mīlestību pret lietu, kam viņš nodevies.

-----------

Vairākas stundas vēlāk pasaule dabūja sajust manus klusos, neskaidrā virzienā vērstos lāstus, kamēr pilsētas centra ietvju segumus klājošā sālītā sniega putra caur nez kur atrastajiem caurumiem manos visnotaļ iemīļotajos zābakos pamanījās mērcēt un saldēt [un gan jau ka arī sālīt] manas kājas. Cilvēki, kuri savu neapmierinātību ar pasauli izvērš skaļi, parasti tiek uzskatīti par tādā vai citādā mērā jukušiem, kaut gan mana dziļa iekšējā pārliecība teic, ka viņi ir tādi paši, tikai atklātāki [ok, varbūt mans bijušais kaimiņs Aigars, kurš nepmierinātību pauda skaļi UN sarunājās ar kokiem, patiešām bija jucis], kamēr vairākums, kuram sevi negribīgi pieskaitu, rūgtumu raudzē sevī. Acīmredzot, manas slapjās/sālītās pēdas mani bija nospiedušas traki, liekot manam izskatam kaut kādā mērā paust, ka esmu noklīdusi dvēsele. Tieši tā Elders Makvīns ar mani sasveicinājās.

-Labdien, noklīdusī dvēsele!

Es neesmu mormoņu baznīcas galva un par tādu nekad nekļūšu [ja vien gunč mani atkal nepierunās uz kaut ko acīmredzami dumju], taču JA NU gadījumā kādreiz notiek neticamais, tad mans pirmais darbs baznīcas vadīšanā būs "pieņemt lēmumu, kas aizliedz misionāriem uzrunāt nabaga neticīgos kā "noklīdušās dvēseles"!". Es patiešām nesaprotu, kāda velna pēc no triku grāmatas ir jāizvelk kaut kas tāds, ja reiz krājumā ir pieietams "klau, tev ir stilīgi apavi! kur pirki?" vai "sakiet lūdzu, kur tieši atrodas Stabu iela, aaa, un pie reizes, varbūt gribat kļūt pa stilīgas grupiņas biedru?" vai kaut vai elementārais "vai vēlaties iespēju legāli gulēt ar 10 dažādām sievietēm?".

"Sveiki, mister misionār!", es pārgāju uz sarunu angliski, labi zinādams, ka šiem čaļiem ar latviešu valodu tā ir kā ir.

- Oo, es skatos, jūs zināt par mūsu darbu!

Makvīns nebija kļūdījies. Kad es vēl biju jauns un dumjš un mitinājos Rīgas centrā, ar melnajos mēteļos tērptajiem kungiem un jaunkundzēm es sastapos vai ik uz soļa. Ja neskaita tās reizes, kad esmu ar šo grupējumu komunicējis, pastāstot kā aiziet uz [seko vietas vai ielas nosaukums] vai pieņēmis komplimentus par suņa izskatu, tad mormonismam dažādi viņu biedri mani ir mēģinājuši pievērst vismaz duci reižu. Iespējams, ka es kļūdos, taču mana pašapziņa man liek uzskatīt, ka šajos jautājumos esmu teju vai vietēja mēroga specs.

- Jā, esmu ar jūsu ļaudīm pāris reižu runājis, būtībā, es pat laikam zinu, ko jūs man tagad teiksiet.

- Tiešām? Un kas tas būs?

- Nuu, man tiks dota iespēja ielaist Kristu savā sirdī un, ja es to vēlos, apmeklēt jūsu baznīcu. Kā arī visu to patieso stāstu par džeku Amerikā, kurš nejaušas pēcpusdienas pastaigas laikā atrada burvju brilles, ar kurām nejauši izlasīja burvju tekstu un saprata, ka Jēzus dzīvoja Ziemeļamerikā, nevis Palestīnā.

- Tuvu tam, jā..

- Nu re. Man tikai viena lieta nav īsti skaidra - vai vēl kāds bez šī kunga arī ir redzējis to pašu tekstu ar tām pašām brillēm un izlasījis, ka Jēzus dzīvoja Amerikā?

- Nē, protams, ka ne.

- Un kāpēc tā?

- Jo citiem šīs brilles bija neredzamas, tās taču bija burvju [magic]!
link3 comments|post comment

Iesnas [Dec. 25th, 2009|10:39 pm]
Rīta saules stariem un lakstīgalu treļļiem nebija lemts mani uzmodināt; šodiena bija visai apmākusies, lietaina, auksta tik ļoti, cik vien tā varētu būt, lai lietus nebūtu sniegs, turklāt decembris - lakstīgalas kaut kur nozūd. Kur? [šis vairāk ir jautājums citiem, nevis sev - es PATIEŠĀM nezinu, kur pie velna nozūd lakstīgalas [jo esmu dziļi pārliecināts, ka tās nav gājputni]] Pamodos no tā, ka ilgāk nogulēt nespēju, kas man, misteram Mazmiegam ir visai netipiski, tamdēļ nav grūti uzminēt, ka neba nu aiz labas dzīves es gulēt vairs nespēju - nē, traucēja mans deguns.

Principā, mani ļoti labi izpratīs aizmāršīgi vai slinki cilvēki, kas bieži vakaros patērē dzeramo jogurtu, no krūzītes, nevis pakas. Šādiem cilvēkiem, esmu gatavs saderēt, nākas ārkārtīgi bieži sastapties ar nepatīkamu rīta pārsteigumu, ieraugot vakarvakarā dzertā jogurta paliekas piekaltušas pie neizmazgātās krūzītes keramiskajām sieniņām. Čaklie jogurta nedzērāji var šo skatu iztēloties, use your immagination, tā teikt. Plāna, ieplaisājusi olbaltumvielu čaula, sausa kā Sahāras smiltis un ar manāmām červelēšanās pazīmēm, augļu/ogu smarža izplēnējusi un krūzīti caurvij vien ierūguša piena produkta skābenais smārds - līdzīgi jutās mans deguns. Okei, smārdu es varbūt piedomāju klāt, taču viss pārējais atbilst - kāds vakarā tur bija ielējis jogurtu un nebija izmazgājis. Nelieši.

Veltīju pāris neskaidrības pilnus mirkļus prātojumam, vai tās patiesi varētu būt iesnas. Ar šādu kaltētā jogurta paveidu līdz šim saskāries nebiju. Neesmu jau nekāds iesācējs iesnu jomā, cik gan reizes, ziemas sezonu jūtot, esmu pavadījis ar absolūtu nespēju elpot caur snīpi, kabatslakatiņu jūras ieskauts, taču šis notikumu pavērsiens pat mani, dzīves rūdījumu guvušu vīru, samulsināja. Piespiedu sevi piecelties un steberēju rīta gaitās.

Es tā arī nekad neesmu sapratis, kāds varētu būt zinātniskais izskaidrojums manam rīta stulbumam. Pasauli man apkārt pirmās 20 nomoda minūtes ir, tā vien liekas, ieskāvusi tāda kā caurredzamību bremzējoša migla ar blakusproduktiem citiem maņu orgāniem - respektīvi, dzirde, garša, oža un viss cits, kas nu man ir, liekas tādi kā debilizēti. Parasti šo periodu pavadu savā nodabā planēdams apkārt pa turieni, kur nu esmu iemaldījies, ignorēju vai atbildu muļķības, ko tūlīt pat aizmirstu, uz visu, ko man kāds pasaka, kamēr mana domu gaita lidinās kaut kur pati savā kosmosā, šķietami pilnīgi atrauta no laicīgās zemes laiktelpā klīstošās būtnes. Vienvārdsakot, es atgādinu atpalikušu pajoliņu. Iespējams, tieši tas ir iemesls, kāpēc es tik ilgi no rītiem mēdzu mazgāties. Lai nu kā, tieši šī rīta nespēja saprātīgi domāt mani kaut kādā veidā noveda pie izlietnes, kur blakusstāvošā māsa man rokā spieda koši zilu flakoniņu, kas pirmajā acumirklī atgādināja dezodorantu ar spicu uzgali [ļoti lokāls dezodorants??]. Šķiet, viņa kaut ko arī pateica. "..E?", es atbildēju.

- Nopietni, palīdz, daudz labāk, nekā metode ar lējkanniņu!

- E???

- Pret iesnām. Kas tu tikko pamodies esi? Pūt degunā!

- Un kas tieši šis ir..?

- Destilizēts sālsūdens, protams! Pūt!

Es paklausīju. Tā, lūk bija kļūda.

Māsa aizmirsa piebilst, ka flakoniņš nepūš ūdeni ārā mazā, vārgā strūkliņā. Flakoniņš ir viens sasodīts fontāns! Tas šļāc milzu straumi kā kašalots, kas izniris no jūras dzelmēm, spēji un vareni triecot to manā sejā, mutē, sitoties pret acīm un lienot zem plakstiņem [es laikam biju aizmirsis iebāzt flakoniņa uzgali kādā no nāsīm, diezgan dumja kļūda]. Šķita, ka šo visai nepatīkamo stāvokli varētu atvieglot tas, ja es virzītu flakoniņa uzgali tuvāk savam degunam - sacīts - darīts - kas gan, vai manu, darīja situāciju vēl bēdīgāku. Sajūtām pat grūti atrast analogu. Savā ziņā, šķiet, pietuvojos tām, kādas rastos, ja es zem ūdens mēģināut ielpot caur degunu, piepildot deguna dobumu ar ūdeni. Nepatīkami, kairinoši, pat mazliet sāpīgi. Šeit gan bija mazliet sliktāk, jo destilētā sālsūdenī esošais sāls koda vienkārši nejēdzīgi. Nē, patiešām, nejēdzīgi. Līdzvērtīgi miljonam mazu kriterīšu, kuru ieperinājušies manā galvā. Un tā kādas 10 minūtes no vietas.

Ja nu tas kādu interesē, tad pret iesnām šī metode nav palīdzējusi necik. Pievērsīšos kam tradicionālākam.
link3 comments|post comment

Kosmētika [Dec. 21st, 2009|08:15 am]
Kad es teju vai vienīgo reizi šajā gadsimtā pats no laba prāta vēlos lietot roku krēmu, vienīgais man pieejamais izrādās sasalis akmenscietā klucī. Es to uztveršu kā liktenīgu zīmi un sapratīšu, ka man nevajadzētu lietot roku krēmu. Āmen.
link6 comments|post comment

Foto [Dec. 14th, 2009|09:32 am]
Īstais laiks braukt uz mežu taisīt bildes. Ja vien būt aparāts. Un mazliet talanta. Un arī lielāka gribēšana, bet labi, ka vismaz viss cits ir.
link2 comments|post comment

dienas video [Dec. 3rd, 2009|12:43 pm]
[ļaunīgi smiekli]
 
links
linkpost comment

Čārlijs [Nov. 23rd, 2009|12:27 am]
Mana draudzība ar Čārliju nebija ilga. Taču spilgtais iespaids, ko Čārlijs manā dzīvē atstāja, ir bijis tik grūti izdzēšams, lai pat tagad, kad vairākas nedēļas ir aizritējušas kopš mūsu pēdējās tikšanās, es joprojām šad un tad par viņu iedomājos.

Kad es pirmo reizi čārliju satiku, viņš bija acīmredzami dzīves salauzts vīrs. Mans topošais draugs ar apjukušu un izbiedētu skatienu sēdēja uz betona veidojuma, kas senā pagātnē bija kalpojis par veikala preču pieņemšanas rampu, kādā Maskačkas iekšpagalmā. Lai arī ārā bija visai vēss, šķita ka Čārlijs salu nejuta. Viņš bija acīmredzami rūdīts un sīksts. Par vecumu īsti spriest nemāku, lai gan galvas rota bija pa vidu starp iepelēku un pilnīgi baltu, čārlija skatiens bija možs kā pusaudzim. Visa viņa būtība šķita spara pilna, tikai nekustīga.

Es biju saticis tādus kā viņš jau iepriekš. Parasti parkos vai pie dabas krūts. Lielākoties tie ir savā nodabā apkārt planējoši īpatņi, kuri par tevi neliekas ne zinis un tu arī ne. Sākotnēji šis kungs man arī ar itin neko neiekrita acīs, es viņu teju vai nepamanīju un droši vien nebūtu pamanījis, ja ne viņa dīvainā izturēšanās. Tādi Čārliji, vai ziniet, ir ļoti bailīgi. Tiešām, man nekad nebija izdevies nevienam paiet garām, viņu nesabiedējot, taču šis bija īpaši drosmīgs, sēdēja un viss. Es spēru soli tuvāk un ieklepojos, Čārlijs man uzmeta aizvainotu skatienu. Nez, neko vairāk jau viņam it kā nevajadzēja darīt, kā nekā, viņš te bija pirmais. Es paspēru vēl pāris soļus tuvāk, Čārlijs, acīmredzami nelaimīgs mazliet atkāpās. Jā, atkāpās, taču nebēga kā traks, kas būtu tieši tas, ko es no viņa būtu gaidījis. "Tev kaut kas nav īsti labi, vai ne?", es pajautāju. Klusums un aizvainots skatiens bija Čārlija atbilde. Es spēru vēl vienu soli un mans nerunīgais biedrs, kā aizsargājoties, pacēla rokas, vismaz mēģināja, un man nebūt nebija vajadzīgas fantastiskas zināšanas medicīnā, lai es saskatītu, ka ar viņa kreiso roku kaut kas nav īsti riktīgi, kustību spējas bija tuvas nullei. "Klausies, džekiņ, mēs laikam dosimies pie daktera", es viņam pateicu un atbildi pretī nemaz negaidīju.

Pāris satrauktu minūšu un telefona zvanu vēlāk, es, ar krietnu devu viltības un mazumiņu veiklības biju Čārliju iedabūjis savas mašīnas bagāžniekā. Tiesa, Čārlijs nebija uz kooperāciju tendēts, man nācās viņu ieslodzīt papes kastē. Ar izgrieztiem caurumiem, protams, gaisam. Arī braukt mēģināju ievērojami uzmanīgāk, kā parasti, rūpējoties par sava ievainotā pasažiera labsajūtu. Gaidīju nopūtas un sāpju saucienus no bagāžnieka - nekā. Vien klusums un ventilatora dūkoņa. Iespējams, Čārlijs saprata manu vēlmi palīdzēt un ar tālākām problēmām man neuzmācās.

Ar dakteri Berķi es esmu pazīstams jau ilgi. Viņš ir lāga vīrs ar klusu balsi, bez liekas bravūras un kārtīgs darbarūķis. Vienvārdsakot, man viņš patīk. Un šķita, ka viņam patīk Čārlijs. Tiesa, bieži doks tādus ārstējis nebija, bet teoriju viņš zināja labi, ar pāris profesionālām darbībām viņš secināja, man par lielu atvieglojumu, ka lauzis Čārlijs neko nav. Vien izmežģījis, ko tikpat viegli var iemežģīt atpakaļ. "Izskatās pēc baigā pārgalvja, droši vien tā arī būs sevi satraumējis", noteica ārsts, kamēr Čārlijs man un dakterim stāstīja visu, ko par mums domā, neslēpjot neko. Man aizvien vairāk un vairāk sāka patikt šis nabaga cietējs.

Jā, man un Č. nebija lemts turpināt draudzību. Mēs gluži vienkārši bijam pārāk atšķirīgi. Es viņam piedāvāju pamitināties pie manis kādu laiciņu, ko gan viņš atteicās darīt. Viņa dvēsele bez brīvības nevarot dzīvot, neba nu es būšu tas, kas nupat kā atlabušam sirdzējam to liegs. Es nojautu par Čārlija tieksmi uzturēties ūdeņu tuvumā, tamdēļ pie Juglas ezera mūsu draudzībai pienāca ... nē, ne gals, drīzāk gan pauze. Jo tas, kā pēc sava skrējiena no manas mašīnas bagāžnieka līdz ezeram, Čārlijs uz mani atskatījās, mani nenovēršami noveda pie domas, ka mēs vēl tiksimies. Kaut kad.
linkpost comment

Suns [Oct. 26th, 2009|07:49 am]
"Nez, cik ilgs laiks man vēl atlicis, līdz atmirs kājas?", pie sevis prātoju, saldams ledainajā rīta vējā. Debesis bija tumši nomākušās ar vieglu iluminācijas piesitienu no pilsētas ielu apgaismojuma. Visapkārt varēja dzirdēt tālu, zemu dūkoņu no tuvējās elektrostacijas, lietus pilienu pakšķināšanu un absolūtu putnu dziesmu trūkumu. Ziema nāk, kā nekā.

Ja man būtu bijis kaut cik saprāta manā tukšajā paurī, tad es pirms došanās āra mežonībā četros no rīta būtu uzvilcis kaut ko mugurā. To sakot, es patiešām domāju "kaut ko", jo jebkas būtu labāks par to neeksistējošo drēbju kārtu, kas man bija. Jā, es sāku lēnām pamosties un saprast, ka īstenībā bez saprātīga izskaidrojuma es stāvu ārā pliks. Sajūta visai stulba. Izdvesu klusu nopūtu, kas bija vārdos neizteikta cerība par guļošajiem kaimiņiem, no kuriem neviens nemokās ar bezmiegu 4os no rīta un nesēž pie loga, gaidīdams plikus garāmgājējus. Blakus stāvošais suns [manējais, protams] ar miklu purnu pabikstīja manu kāju, draudzīgi skatījās acīs un paluncināja asti. Pusmiegā sāku atminēties, ka tieši suņa skrāpēšanās pie durvīm, īdēšana un vaidēšana bija iemesls, kamdēļ es vispār pieņēmu neprātīgo lēmumu celties augšā no gultas. Un nē, es nevarēju vienkārši aiztenterēt līdz durvīm un izlaist suni ārā. Viņš ir sabiedriska dvēsele un viens pats ārā nedotos.

Nu jau gandrīz pamodies, paglaudīju suni un vedināju viņu un sevi uz silto, gaiši vilinošo durvju ailes pusi, pie sevis kaut ko neapmierināti ņurdot. Tizla sajūta, jā, tā plikam pa āru blandīties, bet par dzīvniekiem, lūk, ir jārūpējas.
linkpost comment

[Oct. 23rd, 2009|12:49 pm]
Nē, nu grozi to kā gribi, es tomēr esmu baigi labais. Negribās un nepatīk un parasti jau arī sevi tā dikti nelielu, bet spēcīgāku pretinieku pārspēšana ar neatlaidību un smagu cīņu tomēr ir tā lieta, kas nu man diki labi padodas. Ierijiet šito, skeptiķi!
 
Un vēl papildus es pievienoju bildi ar viltīgu spiegu, lai uzsvērtu savu saprātu un lielo eee.. viltību problēmu pārvarēšanā:
 

 

 
Dzīve ir tīri jauka, ja tā padomā.
linkpost comment

made of [Oct. 6th, 2009|11:45 pm]
Līdz 17. oktobrim uzzināsim, no kā tad es īsti esmu taisīts. Neaizmirstiet pajautāt, ja tas kādu interesē.
link10 comments|post comment

navigation
[ viewing | 20 entries back ]
[ go | earlier/later ]