extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2019-03-24 08:14:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Sasmīdināja virsraksts šim rakstam, jo pretēji sākumā teiktajam viss raksts ir par to, kas Igaunijā ir sakārtots un labāks nekā Latvijā. Pat tas, ka igauņi ir lieli naudas atmazgātāji Latvijā, arī vairāk norāda ne tik daudz uz sliktajiem igauņiem, kā vairāk uz Latvijas neizdarību un nesakārtoto vidi, kas dod iespēju citiem darīt šādas sliktas lietas.

Domāšana Latvijā tiešām joprojām ir ļoti iestrēgusi pagātnē. Nesen saskāros ar Spānijas vidi, un lai gan valoda, kultūra, vēsture utt. ir citāda, pārsteidza, ka cilvēku domāšana ir ļoti līdzīga tai, kāda tā ir UK. Breksita sakarā es tomēr negribētu piekrist, ka UK ir pārāk atšķirīga no caurmēra Eiropas. Valsts, kurā domāšana ir visvairāk atšķirīga no caurmēra eiropieša domāšanas, ir tieši Latvija. Ar to es negribu teikt, ka Latvijai nevajadzētu būt Eiropas Savienībā, jo saprotams, ka nekādu citu iespēju stāvokli uzlabot nav, kā tikai caur sadarbību ar ES.

Viens iestrēgušās domāšanas piemērs bija diskusijās par vēlēšanām, kur cilvēki pamatoja, ka Latvijā pases vai ID kartes izņemšana ir obligāta lieta, un, to neizdarot, pienākas sods. Kāpēc gan brīvā valstī tai būtu jābūt obligātai lietai? Šī ir padomju laiku domāšanas atrauga, kad visiem bija obligāti vajadzīga pase, lai valsts varētu stingri kontrolēt pilsoņus. Protams, pase (ID) ir ļoti noderīga daudzos gadījumos, taču tas nenozīmē, ka, piemēram, ja cilvēks uz kādu brīdi neceļo, bet tikai aktīvi strādā savā darbā, lai uzturētu savu ģimeni, tad viņš būtu jāsoda, ja ir atļāvies dažus gadus neparūpēties par pases atjaunošanu pēc tās termiņa iztecēšanas. Pat bankām bieži pietiek ar vadītāja apliecību, tā ka cilvēks varētu ļoti ilgi nodzīvot bez pases. Ja kādā reizē tiešām ievajadzēsies pasi, tad aizies un izņems.

Es lieku lielākas cerības uz mileniāļiem, kas izmainīs domāšanu Latvijā. Viens piemērs bija nesen, kad tika nopludināts angļu valodas eksāmenu saturs, par to pasūdzējās tieši viens no vainīgās skolotājas audzēkņiem. Vecās domāšanas kadriem tas ļoti nepatika un sauca to par stučīšanu. Bet reāli, ja tu esi visu gadu cītīgi mācījies un gatavojies šim eksāmenam, un tava skolotāja nopludina eksāmena saturu, lai kāds cits, kas nav centies, varētu iegūt varbūt pat labāku atzīmi nekā tu un attiecīgi iekļūt budžeta grupā tavā vietā, tad tas nepavisam nav godīgi. Nav brīnums, ka Latvijā nespējam izskaust korupciju ne biznesā, ne politikā, jo negodīgums sākas jau vidusskolā. Prieks, ka jaunā paaudze vairs negrib spēlēt pēc šiem noteikumiem.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]iokaste
2019-03-24 11:02 (saite)
Latvijā ir vairāk krievu kā Igaunijā - tā ir viena atšķirība. ja finansiāli atbastīti viņu repatriāciju, tad situācija uzlabotos.

(Atbildēt uz šo)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?