extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2024-11-19 06:46:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Butāna izjūt eksistenciālu krīzi
Šī mazā valstiņa tiek uzskatīta par vislaimīgāko tautu pasaulē – viņi savu attīstību balsta uz laimes indeksu nevis ekonomikas attīstību. Bet tagad Butāna izjūt eksistenciālu krīzi. No Butānas pēdējo gadu laikā ir emigrējuši 9% iedzīvotāju, pamatā jaunieši.

https://www.cbsnews.com/news/bhutan-emigration-crisis-60-minutes/

Labs piemērs, ka nekāds laimes indekss nespēj glābt nāciju. Komentāros raksta, ka laimes indekss ir cits vārds jēdzienam “nabadzība”. Butānas IKP ir tikai $3500 uz cilvēku. Salīdzinoši Latvijas IKP ir ap $24000.

Kaut kādā ziņā arī Latviju pēc iestāšanās Eiropas Savienībā pameta daudz cilvēku. Tagad šķiet šis process ir apstājies, jo Latvija ir kļuvusi turīgāka. Nebūs tā, ka Latviju kopš 2020. gada būs pametuši ap 10% cilvēku, kā tas ir Kubā.

Kuba ir pilnīgi atšķirīga no Butānas, bet kaut kas vieno šīs valstis. Kad Butānas karalis gribēja ieviest demokrātiju, iedzīvotāji nāca un ar asarām acīs lūdza karali to nedarīt (to tik un tā ieviesa un 2008. gadā Butānā bija pirmās vēlēšanas). Līdzība ir tajā, ka arī Kubā ja ne iedzīvotāji, tad vismaz to komunistiskie līderi runā par to, ka viņiem nevajag rietumu pārticību, un viņi spēs padarīt cilvēkus laimīgus arī bez tās.

Tas nestrādā pilnīgi nekur, pat tik atšķirīgās kultūrās. Ja reiz mums ir pieejamas tehnoloģijas, tad tās ir jāizmanto, lai celtu cilvēku labklājību, vairojot viņu turību. Pretējā gadījumā cilvēki muks prom un viņus apturēs varēs tikai dzelzs aizskars.

Domāju, ka arī imigrantu krīzi tā pa īstam varēs atrisināt, tikai padarot Āfriku turīgu.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]iokaste
2024-11-19 10:19 (saite)
Es savulaik aizbraucu uz ārzemēm, jo biju jauns un gribēju redzēt pasauli. Citi aizbrauc, jo Latvijā daudz krievu. Citi brauc prom, jo šeit nav sabiedrības līdzdalība, cilvēkus neciena. Citi brauc prom dēļ saulaināka laika.

Protams, ja jau jābrauc, tad izvēlas labklājības valsti - cilvēks grib komfortu. Bet nauda nav pamatā. Ir maldinoši to nodēvēt par vienīgo argumentu.

Tajā pašā Āfrikā britu kolonisti valstu robežas novilka uz kartes, nevis pēc etniskā principa. Rezultātā tur ir multikulturālas valstis, kas nozīmē karus, vardarbību un stagnāciju, jo nav kopīgas vērtības, mērķi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2024-11-19 10:24 (saite)
Nauda ir tā, kas nodrošina komfortu.

Saprotams, ka cilvēki pārceļas dažādu iemeslu dēļ. Tomēr tad varētu sagaidīt, ka šīs plūsmas starp valstīm būtu apmēram vienādas. Daudziem varētu patikt Latvija ar tās plašumiem, zaļumiem utt. Bet nē, vairums brauc prom no Latvijas nekā uz Latviju. Turklāt šī starpība samazinās, pieaugot Latvijas labklājībai. Iespējams, drīz būs līdzsvarā un varbūt pat vairāk brauks uz Latviju nekā prom, jo Latvija būs pavisam pārticīga valsts.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]divas_zosis
2024-11-19 11:04 (saite)
Latvija būs pārtikusi valsts un pie tam drīz, piekrītu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]iokaste
2024-11-19 11:36 (saite)
Nē - nauda nenodrošina komfortu. Nejauc siltu ar mīkstu.

Piemēram Latvijā ir izdzisusi demokrātija, sabiedrības līdzdalība ir minimāla. Nav referendumi, visus svarīgākos jautājumus izlemj saujiņa cilvēku. Tas padara daudziem dzīvi nekomfortablu, un tas nav saistīts ar naudu.
Cik zinu - Anglijā ir stipri ierobežota vārda brīvība, cilvēki tiek arestēti par atšķirīgu viedokļu paušanu - tas rada bailes, samazina labklājību, komfortu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2024-11-19 14:28 (saite)
Šis piemērs ar UK ir tieši par to, ka cilvēki cenšas tajā nekļūt – gan legāli, gan nelegāli –, neskatoties uz pasliktinātu situāciju ar vārda brīvību.

Es nesaku, ka brīvība nav svarīga, tā ir ļoti svarīga un visiem būtu jāsargā vairāk par visu. Bet šis piemērs vēlreiz parāda, ka cilvēkiem primāri interesē IKP.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2024-11-19 14:41 (saite)
nekļūt > iekļūt

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]iokaste
2024-11-19 15:28 (saite)
Mana pamatdoma, ka labklājību veido vairākas lietas, ne tikai nauda. Nez kāpec Latvijā tiek popularizēti mīti par laimi aiz stūra - jau 30 gadus cenšas sasniegt Rietumu līmeni, un tad sāksies dzīve pa istam.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2024-11-19 16:28 (saite)
Dažādas lietas ir svarīgas, bet no šīm dažādām lietām cilvēki visvairāk novērtē naudu.

Daudziem Latvijā ir mīti par dzīvi rietumos. Bet kas nav mīts, ir, ka labklājību būtībā nodrošina lielāki ienākumi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]gnidrologs
2024-11-19 19:56 (saite)
Britānijā šobrīd pamatā grib iekļūt tie, kas dzīvo 10x sliktākās sūdubedrēs, kā Indija, Pakistāna. Viņiem neinteresē liberālisms vai demokrātija, pie tam viņi ir priviliģēti, jo visi brūnie/melnie automātiski iegūst privilēģijas pār vietējienm baltajiem.

Es nekad negribētu uz to totalitārismā un sociālā absurdā aiz vien tālāk ejošo sūdubedri braukt, pat ja tur 2x lielāka alga. Tā man arī teikuši visi pazīstamie, kas tur vismaz vienreiz pabijuši, vismaz attiecībā uz Londonu un tās pievārti.

Uz UK brauc pilnīgas padibenes, jo tur viņiem tagad perfekta vide. Nav jāstrādā. Par noziegumiem nav jāatbild. Nevar deportēt. Visiem baltajiem aborigēniem jāklanās viņu priekšā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?