extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2021-03-26 08:00:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Eiropas Savienība aizvien vairāk iet antikapitālisma virzienā, un tas ir nopietns signāls bažām.

Kāpēc UK ir labāki panākumi vakcīnās? Izteikties, ka tas ir alkatības jeb kapitālisma dēļ, bija nepolitkorekti, bet tā ir patiesība. Šeit gan jāpiezīmē, ka tā bija laba sadarbība starp Oksfordu un privāto biznesu, kā arī valdības spēja ieguldīt vairākos big pharma uzņēmumos, no kuriem tikai dažiem izdevās iegūt labu rezultātu. Bet tas tikai apstiprina, ka starp šiem uzņēmumiem bija konkurence, un uzvarēja labākie. Labs kapitālisms nav vienkārši neregulēts brīvais tirgus, bet prasmīgi pārvaldīts, dodot iespēju gan uzņēmumiem pelnīt, gan valdībai regulēt, lai garantētu drošību.

AstraZeneca lielākā kļūda bija tā, ka viņi apsolīja piegādāt vakcīnas bez peļņas. Tāpēc viņiem ir piegādes problēmas un cilvēku dusmas par katru sīkumu. Atgādina padomju laika sistēmu, kad viss maksāja kapeikas, bet vienmēr bija deficīti un viss bija pavirši, pa roku galam izdarīts.

Eiropas Savienība, tā vietā, lai saprastu savu kļūdu, cenšas risināt problēmu ar tipiskām padomju metodēm. Trūkst pārtikas (vai vakcīnas)? Konfiscēsim no zemniekiem (ražotājiem), uzliksim eksporta aizliegumus utt. Tagad Ušakovs domā, ka ES neprasmīgā valdība varētu spēt pati nodrošināt vakcīnu ražošanu. Jeb ar padomju domāšanu – sadzīsim cilvēkus kolhozos un radīsies pārticība, vai ne?

Man bija strīds, vai Ukrainas golodamors bija apzināta rīcība nonāvēt cilvēkus (genocīds) jeb tikai nolaidīga varas pārrēķināšanās. To grūti pateikt, bet šobrīd vairāk šķiet, ka arī ES nogalina cilvēkus neapzināti – un tam būtu jāpievērš tāda pati vērība kā padomju laika noziegumiem prec cilvēkiem.

Skaidrs, ka vakcīnu brīvais tirgus nav vienkārši aiziet uz tirgu un nopirkt labāko. Vakcīnu ražošana prasa milzīgus intelektuālā īpašuma un materiālus ieguldījumus. Valdības nekad to nespēs darīt tik efektīvi kā privāti uzņēmumi. Savukārt uzņēmumiem, lai kaut ko ieguldītu, arī vajag garantijas, ka saražoto produkciju varēs pārdot, un šos pasūtījumus reāli var veikt tikai valdības. Bet ES kļuva žēl, ka kāds nopelnīs uz pandēmijas rēķina, un te nu mēs redzam rezultātu.

Īsāk par šo ES feilu šeit.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]aborigens
2021-03-26 12:50 (saite)
Mhm es nevaru iedomaties, ka to, posteju seit es varetu likt FB

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?