extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2020-05-08 13:10:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Šis ir ļoti jauks raksts par to, ka aprūpe mājās ir labāka par aprūpi slimnīcās. Slimnīcās visi ir satraukti, stresā, un neviens ūdeni vai tēju nepados.

Protams, bieži slimnīcas var nodrošināt to, ko mājās nevar, un tad ir iemesls doties uz slimnīcu. Bet ar covid-19 ir tā, ka nekādas specifiskas ārstēšanas nav. Visu varētu paveikt arī mājās, ieskaitot skābekļa padevi. Ar ventilatoriem ir tā, ka laikam tie tomēr biežāk kaitē nekā palīdz.

Šis vēlreiz apliecina, ka ar šo slimību pie pareizas orientācijas būtībā veselības aprūpes jaudas izsmelt nevarēja, jo vienmēr pastāvēja variants daļu aprūpes pārlikt uz mājām. Uzlabot mājas aprūpi es ierosināju jau pašā sākumā. Protams, tas nav viegli, un ne visi to var, un arī mājas aprūpētājiem ir vajadzīga atbilstoša apmācība.

Un tomēr – arī mana vecmāmiņa nomira mājās 97 gadu vecumā. Viņa kādu laiku uzturējās Gaiļezera pansionātā, bet tikai tāpēc, ka viņai bija partneris (vīrs jau bija nomiris no vēža), kurš lūdza, lai viņu neatstāj vienu. Kad partneris nomira, viņa tūlīt pārcēlās pie maniem vecākiem lauku mājās un tur aizvadīja savus pēdējos mūža gadus savu bērnu un mazbērnu sabiedrībā.

Kad manam tēvocim slimnīcā pavēstīja, ka viņam varētu būt kuņģa vēzis, viņš nekavējoties izrakstījās no slimnīcas, lai pavadītu atlikušo laiku savās mājās. Mans brālis ar sievu viņu apkopa, māsiņa tikai atnāca uzlikt sistēmu. Diemžēl ārsti viņam nedeva opioīdus, tāpēc viņam bija jāmirst ļoti lielās sāpēs. Latvijas medicīna ir ļoti nežēlīga pret paliatīvajiem pacientiem.

Es saprotu, ka ne visi ir spējīgi kļūt par slimnieku aprūpētājiem dažādu iemeslu dēļ, tāpēc ir vajadzīgi veco ļaužu aprūpes nami un hospisi (hospiss ir aprūpes vieta, uz kuru cilvēki dodas nomirt). Un tomēr, vai šī panika par izolēšanos un sēdēšanu mājās nebija lielā mērā bēgšana no šī pienākuma rūpēties par vecajiem cilvēkiem? It kā mēs vēlētos, lai viņi nomirst tur tālu prom no acīm – slimnīcās vai veco ļaužu aprūpes namos, kur par viņiem rūpējas imigranti.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]mranarhs
2020-05-08 15:47 (saite)
Ne visiem vecajiem cilvēkiem ir bērni.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-05-08 16:23 (saite)
Nu jā, es jau nenoliedzu vajadzību pēc aprūpes namiem. Pat ja ir bērni, dažreiz viņi ir aizņemti svarīgāku pienākumu pildīšanā.

Man vienkārši nav ideju, kā būtu bijis iespējams pasargāt šīs aprūpes vietas. Specifika ir tāda, ka tur visi ir veci un slimi, tāpēc pie viņiem regulāri nāk ārsti, viņus ved uz slimnīcu un atpakaļ utt. No tā vienmēr ir milzīgs risks, lai kā necenstos mazgāt rokas un pat valkāt maskas. Vienīgo variantu es redzu izformēt šos aprūpes namus uz kādu laiku un ievietot viņus izolētās istabās – piemēram viesnīcu numuros, kas tagad ir tukši. Un tur viņi jāaprūpē ir nevis tam pašam personālam, bet individuāliem aprūpētājiem, kam nav plašāku kontaktu. Cik tas būtu bijis reāli izdarāms, es nezinu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2020-05-08 16:28 (saite)
Viena no problēmām Zviedrijā ir tā, ka šie nami ir salīdzinoši lieli. Ja vīruss vienā namā tiek iekšā, tad rezultāts attiecīgi ir liels... Norvēģijā šie nami esot mazāki, tas arī daļēji izskaidrojot mazāko infekciju skaitu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]iokaste
2020-05-08 20:00 (saite)
veselības ministrijas sekretārs Dūrītis apgalvoja, ka ciešanas ir normāla dzīves daļa un no tām vecajiem nav jāizvairās.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]heda
2020-05-08 21:45 (saite)
Dūrītis ir veterinārārsts...

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]heda
2020-05-08 21:44 (saite)
Vai briti spēj skābekļa padevi nodrošinat arī aprūpes iestādēs un mājās?

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-05-08 22:32 (saite)
Jā, raksts jau ir no UK. Un skābekļa balonu piegāde mājās ietilpst pat aptieku uzdevumā. Es personīgi neesmu to darījis, bet noteikumi to paredz.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]heda
2020-05-09 18:14 (saite)
Rakstā nav nekā par to, ka viņš tiktu pie skābekļa balona Covid-19 diagnozes dēļ, tas būtībā ir par laimīgu sagadīšanos, ka miega apnojas dēļ ģimenei jau ir CPAP terapijas aparāts. Zviedrijā arī cilvēkiem, kuriem ir hroniskas elpceļu un plaušu slimības ir skābekļa baloni, bet tas pilnigi neko nedod Covid-19 slimniekam.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?