None of the Above ([info]artis) rakstīja,
@ 2020-03-09 22:27:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]artis
2020-03-10 10:43 (saite)
Ekonomika ir būtiska cilvēku dzīves šķautne. Ja neuzskati, ka tas ir satraucoši, būtu vērtīgi piedāvāt alternatīvu redzējumu. Šobrīd visa sistēma ir predikēta uz consumption-led growth. Bez stabilas demogrāfijas, pensiju sistēma uzliek papildu slogu strādājošajiem. Bez demogrāfijas pieauguma, nav investīciju. Nav attīstības. Tas varbūt patiešām nav satraucoši, bet tad būtu jāpaskaidro kā valstis, kurās ir dziļa demogrāfiskā krīze, var pārslēgties uz jauno sistēmu, kur tas nav satraucoši. Es labprāt dzirdētu vairāk par alternatīvām t.s. "labklājības valsts modelim". Tu varētu sākt ar pensijām.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]krishjaanis2
2020-03-10 12:11 (saite)
Neteicu, ka ekonomika ir nebūtiska, drīzāk mēģināju norādīt, ka visticamāk var būt arī c i t a veida ekonomikas, kuras nav premisētas uz nemitīgu populācijas un patērējošo jauniešu skaita pieaugumu. Piemēram, tu raksti "nav attīstības", bet atskatoties vēsturē, es redzu garus periodus, kad sabiedrības un valstis tīri labi stabili pastāv bez "attīstības" mūsdienu izpratnē.

Kā pasaule tūkstošiem gadus dzīvoja pirms (50to-60tajos ieviestajām) pensijām?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]snark
2020-03-10 15:21 (saite)
Pensijas nav galvenais. Infrastruktūra bija stipri vienkāršāka un vieglāk uzturama, un, populācijai sarūkot, kādā brīdī izŗādīsies, ka jāzaudē daudz kas no tā, kas tagad šķiet kā daļa no ikdienas komforta.
Notiks apmēram tas pats, kas notiek izmirstošā lauku ciematā, kur veikalu aizstāj autoveikals, sabiedriskais transports parādās reizi nedēļā, un ceļus vairs nelabo.


(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]krishjaanis2
2020-03-10 17:35 (saite)
Turpinot analoģiju - tā ir problēma tikai pilsētniekiem un viņu mentalitātei. "ikdienas komforts" ir kas stipri relatīvs. Mūsu izvēlētais ekonomiskais modelis nekad nav bijis kaut kas baigi ilgtspējīgs, tālredzīgs un mūžīgs.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]artis
2020-03-10 18:11 (saite)
"Labour shortages also mean that farmers cannot find enough people to work on bringing in the harvest, including in the vineyards that produce Moldova’s valuable wine and brandy exports. Now Uzbeks and Kazakhs, who cannot work in the EU, are coming as seasonal labourers, including to Transnistria.

In a similar displacement, Moldovan doctors are taking up the posts of Romanian doctors who have gone to Western Europe but, in this case, no one is replacing them at home. In 2018, some 600 doctors applied to the Ministry of Health for the documents they need to be able to work abroad, Pistrinciuc said."

http://klab.lv/users/artis/1480889.html?mode=reply

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]krishjaanis2
2020-03-11 00:34 (saite)
Loģiski, ka, samazinoties kopējam iedzīvotāju skaitām, līdzi jāseko publisko pakalpojumu apjomam un pieejamībai, piemēram, visas tavas tabulas rāda, ka publiskajā sektorā neizbēgāmi jāseko downscaling un resursu pārorientācijai, taču pagaidām gan nekas nerāda, ka it īpaši LV un citās A-Eiropas valstīs kas tāds notiktu vai vispār būtu plānots. Visdrīzāk būs tā, ka ārstus atlaidīs vai "nevarēs atrast", kamēr ierēdniecība, kas nodarbojas ar "demogrāfiskās krīzes menedžmentu" tikai augs.
Bet tam tā nav obligāti jānotiek.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?