Adon ([info]lord) rakstīja,
@ 2015-07-15 11:48:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Entry tags:tāpatvien

par modernās zinātnes aprobežotību
mūsdienu zinātnes galvenais princips un, manuprāt, arī lielākā problēma ir solipsisms...

šajā gadījumā es domāju multiversu teoriju - matemātiski multiversi ir pierādāmi, taču tā kā to nav iespējams pierādīt eksperimentāli, tā kā multiversi, visticamāk, nekādā veidā nevar atstāt ietekmi uz mūsu universu, pat ja multiversu teorija ir objektīvi patiesa, no zinātnes viedokļa tā ir aplama... tai pašā laikā, jebkura zinātne balstās uz aksiomām, tiek pieņemta aksioma, balsoties uz kuru, tai apkārt tiek apaudzētas teorijas un veikti novērojumi un eksperimenti, taču pašā pamatā tik un tā ir aksiomas - eksperimentāli nepierādāmi pieņēmumi...



(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]ctulhu
2015-07-15 13:31 (saite)
http://phys.org/news/2014-10-interacting-worlds-theory-scientists-interaction.html

Par pārbaudīšanu tiek domāts, pēc patreizējās sapratnes gravitācija ir tā lieta, kas var šķērsot domenu vai zaru robežas un tātad gravitācijas mijiedarbībai ar blakus universiem, ja tādi pastāv, vajadzētu būt konstatējamai, ja aizvācam visu pārējo ``troksni``.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]lord
2015-07-15 19:31 (saite)
it kā jā, bet tas jau tikai vienā no modeļiem... un es vairāk domāju par to, kas ir objektīvi un kas nav fizikā un citās dabas zinātnēs... ja es to empīriski nevaru pārbaudīt, tā nevar būt objektīva patiesība, maksimums, par to var padiskutēt, kā par teoriju, taču tikko šāds jautājums tiek celts daudz maz nopietni, zinātnieku sabiedrība iecietīgi pasmaida, kā par nabaga tumsoņu, un aizgriežas, vai biežāk, visādi cenšas publiski diskreditēt... tāpēc par nepārbaudāmām vai ļoti grūti pārbaudāmām "teorijām" var runāt vai nu ārkārtīgi atzīti zinātnieki (kas gan ne vienmēr nozīmē, ka tas nezaudēs savu autoritāti strādājot ar apšaubāmām teorijām), vai arī zinātnieki, kuri ir pietiekoši skandalozi, vai zaļi un pietiekoši fanātiski, lai neuztrauktos par savu vārdu un uz nopietniem grantiem tāpat necer..

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2015-07-15 22:27 (saite)
Jā, zināms ir tas, kas ir pierādīts eksperimentāli. Kā piemēram nesen tika pabeigts mikropasaules t.s. standarta modelis, novērojot Higsa bozonu. Par lietām, kuru tiešai novērošanai/ pārbaudei mums vēl nepietie enerģijas, jutības, izšķirtspējas, mēs varam tikai izvirzīt hipotēzes un skatīties, kura hipotēze a)labāk apraksta jau zināmo, b)labāk paredz to, kas top zināms no jauna. Protams, vairākās vietās ir paralēlas, patreiz vienlīdzīgas hipotēzes, kā piemēram stīgu-brānu teorija un cilpveida kvantu gravitācijas teorija par mikropasauli dziļāk nekā elementārdaļiņu līmenis.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?