meness_berns ([info]meness_berns) rakstīja,
@ 2011-10-01 13:11:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Ziemeļamerikas iedzimto tēma
Sākotnēji liekas, ka šajā mīlīgajā rudens sestdienas priekšpusdienā visus apzinīgus pilsoņus vajadzētu nomākt koalīcijas veidošanu jautājumam, jo
http://www.delfi.lv/news/national/politics/zrp-uzskata-sc-jastrada-valdiba-par-premjeru-aicina-dombrovski.d?id=40925943
http://www.delfi.lv/news/national/politics/aboltina-zatlera-solitais-jaunais-sakums-nav-iespejams-ar-sc.d?id=40929553

Taču man, kā reizīti, ir cita problēma un, izmantojot gadījumu, vēršos pie visiem "Cibas" intelektuāļiem, varbūt kādam ir vairāk zināšanu par šo tēmu, un varat gaisināt manu neizpratni.

Sākās viss ar to, ka šovasar "Otrajā elpā" nopirku "Zvērkāvi" par Ls 0,50. Tā teikt, katram īstam vīram jābūt mājās. Izaugs dēli līdz "indiāņu vecumam", būs kauns, ka viņiem plauktā nav pieejama šāda veida klasika. ("Takuzinis" un "Pēdējais mohikānis" man ir mājas bibliotēkā, "Zvērkāvja" nebija).

Tā kā turos pie principa, ja kaut kas lasāms iegādāts, tas arī jāizlasa, tagad pieķēros "Zvērkāvim". Un atšķirībā no tiem laikiem, kad lasīju Kūpera daiļdarbus pirmoreiz, un uztvēru visu tur teikto par pilnu rubli, paņēmu pa rokai "Encyclopedia Of Native Americam Tribes" (Waldman, Carl, 2006, Checkmar Books: New York).

Un ziniet, kas atklājās? Milzīga pretruna!

Kā to kopš bērnības zina katrs kārtīgs piedzīvojumu literatūras mīļotājs, visa Kūpera sāga ir balstīta uz konceptuālu uzstādījumu, ka angļu - franču karu gados 18.gadsimta viducī irokēzi bija franču pusē, bet delavēri - angļu. No tā attiecīgi izriet visa eposa notikumi, kuros Vanagacs, būdams anglis, turas kopā ar godīgo un brašo delavēru Čikgačguku, un cīnās ar nelietīgajiem mingiem.

Turpretī Valdmana grāmatā vairākkārt tiek vēstīts pilnīgi pretējais.

Piemēram:

"In general, the Algonqiuans were friendly with the French and often fought as their allies against the British and their allies, the Iroquois (Haudenosaunee)". (p.10)

"The British and their Iroquis allies suffered occasional setbacks but were the eventual victors agaisnt the French and their Algonquian allies in the French and Indian wars from 1989 to 1763." (p. 124)

"In later conflicts, the western Lenape (Delaware) sided with the French in the French and Indian wars of 1689-1763." (p.144)


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]uldy
2011-10-01 14:53 (saite)
Nu bāc, tas tikpat kā uzzināt ka Lāčplēsis ar vāciešiem bija uz vienu roku un patiesībā Melnais bruņinieks bija zemgaļu karavīrs.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]meness_berns
2011-10-02 14:47 (saite)
Vot, vot... Man arī bija līdzīgi. :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mufs
2011-10-05 10:05 (saite)
ja pieietu no vēsturisko faktu pareizības,tad jau kaudzēm bērnības literatūras būtu jāmet no plauktiem ārā.
Domāju,ka Zvērkāvis ļoti labi der,lai saprastu,ka ir labie un sliktie indiāņi un pēc tam,ja jautājums tiešām aizķēris, paaugoties var sākt meklēt nopietnākas grāmtas, pie kam, klaji pamanāmās vēsturiskās neprecizitātes tikai uzsitīs azartu rakt dziļāk.
tas viss taču piederas pie bērnības šarma, vai tad lasot Dimā kāds domā,ka mācās Francijas vēsturi?
kad es lasīju Zvērkāvi, tikai nupat biju beigusi ticēt Ziemassvētku vecītim.

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?