+++ ([info]zefiirs) rakstīja [info]hanna_beedz kopienā,
@ 2014-02-03 17:11:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Mūzika:Nat King Cole

Izvarošana ir smags noziegums; sievietei tiek nodarīts liels gan fizisks, gan morāls kaitējums, tas ir negadījums, kas var iespaidot visu sievietes tālāko mūžu. Prakses laikā man nācās sastapties ar daudziem izvarošanas gadījumiem, kuru izmeklēšanas laikā es konstatēju, ka izvarošanas upuru personības analīzei ir būtiskā loma pie nozieguma apstākļu noskaidrošanas.

(..)
Viens no apstākļiem, kas veicina izvarošanas izdarīšanu ir nevērīga un vieglprātīga sieviešu uzvedība. Šāds apgalvojums var likties paradoksāls, jo dotajā darbā es mēģinu noskaidrot priekšnosacījumus kā nekļūt par vardarbības upuri, nevis pārmest sievietēm, ka viņas pašas ir vainīgas nelaimē un veicina noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu.
Mana referāta mērķis ir ne tikai sniegt padomus sievietēm kā izvairīties no bīstamām situācijām un kā būtu jārīkojas šādās situācijās, bet arī izdibināt un izskaidrot upura lomu pie izvarošanas. Lielākajā daļā izvarošanas gadījumu cietušās pašas nostāda sevi bīstamā situācijā.

(..)

“Dažādu valstu psiholoģi un kriminoloģi konstatēja, ka 70 – 90 % no visiem noziegumiem tā vai citā mērā provocē pats upuris.”1 Respektīvi, dažreiz cilvēka uzvedība netieši, neapzināti (proti, nevēloties konkrētu sev nelabvēlīgo seku iestāšanos) veicina konfliktsituācijas, izsauc vardarbību, kas vērsta pret viņu un pārējās nepatikšanās. Šāda uzvedība tiek dēvēta par viktīmo uzvedību, bet zinātne, kas to pēta – par viktimoloģiju. “Praktiskā viktimoloģija pēta ne tikai nozieguma upuru uzvedību, bet arī mēģina izkristalizēt ieteikumus, kādā veidā var izvairīties no vardarbības un nenostāties upura lomā.”2 Tādējādi, viktimitāte (no latīņu – victima – upuris) ir cilvēka īpatnība, kad viņš pats nostājas upura lomā, respektīvi, ar savu uzvedību un nevērību pats veicinājis noziegumu. Daži uzskata, ka viktimitāte piemīt tikai konkrētiem cilvēkiem, citi apgalvo, ka viktimitāte ir katrā cilvēkā, vēl daži neatzīst viktimitāti kā parādību. Personīgi es uzskatu, ka viktimitāte tā vai citā mērā ir katram cilvēkam bez izņēmuma piemītošā parādība.


http://www.atlants.lv/referats/ka-neklut-par-izvarosanas-upuri/298442/



(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]mazeltov
2014-02-03 18:21 (saite)
Ak, cik ērts attaisnojums - viņa neapzināti pati uzprasījās!

(Atbildēt uz šo)


[info]banderlogs
2014-02-03 19:16 (saite)
pag,un tas vēl ir augstskolai rakstīts? super.

(Atbildēt uz šo)


[info]black_data
2014-02-04 17:25 (saite)
Ar šo tiek apšaubīts viktimoloģiskas zinātniskais pamatojums, vai kas ir jāsecina no šiem izrāvumiem?

(Atbildēt uz šo)


[info]huinja
2014-04-22 01:14 (saite)
1. Cilvēkiem, kas no bērnības ir bijuši upuri, veidojas upura mentalitāte. Viņiem nav tik labs radars, kas palīdz izvairīties no bīstamiem cilvēkiem. Viņi var uzvesties nepiemēroti situācijām. Tā nav nekāda OMGSOSEXIST ideja, tas psiholoģijā ir vispārzināms.

2. Kaut kā jums ir pārāk augstas ekspektācijas no mūsu studentiem, lol. Viens no simta varbūt varētu šo sarežģīto cilvēka psiholoģijas gļuku aptvert un viens no tūkstoša - normāli aprakstīt.

(Atbildēt uz šo)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?