Kurvjzieža kontemplācijas

Krāšņais Kurvjziedis

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Reizēm man šķiet, ka valstī katram pilngadību sasniegušam pilsonim būtu jānokalpo savi divi gadi civildienestā. Nu, par tādu normālo rakstvedi-ieročnesēju kādā ministrijā, aģentūrā, pašvaldībā utml. Izbaudot uz savas ādas dokumentu projekta radīšanas un saskaņošanas visas iespējamās stadijas (kas nebūt nav būtiskākais) un vienlaikus gūstot pārskatu par nozares struktūru, iesaistīto pušu kompetencēm un tiesiskajiem instrumentiem lēmuma pieņemšanas un izpildīšanas procesā - kas ir Ļoti Būtiski.
Nekādu aprēķinu manā rīcībā nav, taču intuitīvi pieņemu, ka sabiedrībā klīstošo absurdo baumu, šizofrēnisko sazvērestības teoriju un tukšās vervelēšanas par visiem-lohiem-tur-augšā daudzums samazinātos par kādiem 90%.
Man vieglāk noticēt, ka cilvēki ir nevis patoloģiski ļauni vai stulbi, bet gan vienkārši nekompetenti.
  • Interesanta ideja patiesībā :)
  • Un 90% slepkavu ir nevis ļauni, bet apjukuši.

    Vai tas ir pietiekams arguments viņu neķeršanai un nesodīšanai?

    Arī par nekompetenci var nākties maksāt. Pie tam nereti tā ir savtīga nekompetence.
    • Tu laikam pārprati ierakstu.
      Doma bija - 90% t.s. "vienkāršās tautas", kas uz ielas vai internetā gvelž naidpilnas muļķības par valsts pārvaldi, to dara nevis tāpēc, ka ir neglābjami stulbi vai ļauni, bet tāpēc, ka nekā nesajēdz no aprunātā. Un, ja viņiem būtu iespēja iepazīties ar valsts pārvaldes sistēmu no iekšpuses, viņi gvelztu daudz mazāk naidpilnu muļķību, daudz vairāk sakarīgu tekstu un vispār pasaule kļūtu skaistāka un tīrāka - varbūt ir debestiņa dimantos atmirdzētu. Tā es te šobrīd savās hipijnoskaņās prātuļoju.
  • Nelīdzēs nekādi divi gadi civildienestā.

    Cilvēki ir pataloģiski ļauni, stulbi, alkatīgi un skaudīgi, bet to visu kompensē ar absolūtu paškritikas, veselā saprāta, kompetences un zināšanu trūkumu.

    Tas gan ir tikai dabiski, tāda uz instinktiem balstīta egocentrisma izpausme - šī nepārejošā sajūta, ka esi nevis pilntiesīgs notikumu dalībnieks, bet visu iespējamo notikumu epicentrs, tāds vieds un neaizstājams apkārtējā vērotājs un vērtētājs.

    Arī pats, protams, esmu tikai cilvēks.
  • Kompetences trūkumu var kompensēt ar labām manierēm. Diemžēl, ar to latvietim tipiskajam ir pavisam švaki. Labas manieres vispār ir varen noderīga lieta, es pat teiktu galvenā, ko cilvēkam jāapgūst. Nu, un naudas skaitīšana arī, protams ;)
  • Ierēdnītim savukārt laikam šķiet, ka uzpūstās tīklveidu struktūras un iestāžu un iestādīšu Ārkārtīgi Nodalītās kompetences ir kaut kas nolemts, neizbēgams un normāls; krusts, kas katram ierēdnītim ir grūši pūšot un nekurnot jānes, un pārējiem neizglītotajiem un nekompetentajiem pilsonīšiem viņus par to jāžēlo un jāapbrīno. Līdz ar ko abstraktajām frāzēm par ierēdniecības aparāta reformām, optimizācijām, efektivizācijām (ar to es nedomāju vienkārši brutālu štatu apgriešanu, atlaisto kolēģu darba pienākumu uzkraušanu laimīgajiem neatlaistajiem ar apšķērētām algām) laikam tomēr vajadzētu būt kaut kādai jēgai, vispirmām kārtām jau pašu smagi (un nereti pa tukšo) strādājošo ierēdnīšu acīs?
    • Nezinu, vai tas tika mērķēts uz manu necilo personu - taču diezgan ilgu laiku, neesmu nedz ierēdne, nedz ierēdnītis, tāpēc šīs ļaužu grupas viedokli paust nevaru. Tomēr nevaru atturēties piebilst, ka nievīgā demunitīva piekarināšana man šķiet ļoti nepatīkama un aizvainojoša, lai arī uz sevi to neattiecinu. Tas ir apmēram tas pats, kas saukāt visus žurnālistus par žurnaļugām vai visas sekretāres par sekretutkām.
      • Tu mani pārprati - es nekādā ziņā to nebiju domājusi nievīgi. "Ierēdnītis" bija drīzāk domāts kā "bezpalīdzīgais nabadziņš", kas viņš patiešām arī ir - Sistēmas ķīlnieks. Es nezinu, vai ir kaut kāda ierēdņu arodbiedrība vai organizācija, kas no sirds gribētu bīdīt ierēdņu darba apstākļus (izņemot strādāšanu glaunos eiroremontētos birojos), galvenokārt, darba saturu, bet skaidrs, ka tie, kam jāpiegādā otkats, to noteikti nedarīs.
        • darba apstākļu uzlabošanu*
          • Nezinu, vai viņi akurāt jāžēlo. Man principā nepatīk administratīvais darbs - vienalga, vai tas būtu valsts sektorā vai privātajā - bet ir cilvēki, kas tam pielāgojas ļoti labi un jūtas visnotaļ realizējušies.
            Struktūra, kam jāmenedžē valsts pārvalde un vienlaikus jākalpo par "ierēdņu arodbiedrību" savulaik bija Valsts civildienesta pārvalde, taču 2008.gadā, sākoties krīzei, to taisījās aizklapēt, nezinu, kā tā lieta beidzās.
            Man jau ne tik daudz asiņo sirds par ierēdniecībā nodarbināto Mazo Cilvēku, cik raisa sašutumu, ka tie, kas lamā "nolādētās augšas", lielākoties lamā galīgi ne par tēmu. Pati savu pieredzi valsts pārvaldē uzskatu par svētīgu vienvienīga iemesla dēļ - tā ļāva saprast, kas vispār ko dara un kādā veidā. Kas ir valsts un kas ir pašvaldības kompetence kaut vai. Līdz ar to es nebalsošu pašvaldību vēlēšanās par tiem, kas sola, piemēram, palielināt skolotāju algas, jo zinu, ka pašvaldība par to nelemj - taču ir ļoti daudz Latvijas iedzīvotāju, kas to nezina
            Tieši tāpēc man liekas, ka iepazīšanās ar valsts pārvaldi no iekšpuses būtu svētīga ikvienam - nevis lai līdzjustu ierēdnim viņa sūrajā darbā, bet lai saprastu, kas par ko jālamā, ja reiz bez lamāšanas nevar.:)
  • pirms sāku darbu Sistēmā, man likās, ka tur visi tikai dzer kafiju un vispār neko nedara. Biju cerību pārņemta kaut ko uzlabot - ne gluži revolūciju, bet vismaz mazās lietas un tad tikt līdz nedaudz lielākām. Vēlāk sapratu, ka vismaz manā sistēmā neko īsti izmainīt nevar, ka es nemaz negribētu būt ministre vai iestādes vadītāja, ka tur katrs cilvēks tomēr kaut ko dara un ir pārāk nodarbināts un noguris, lai veiktu izmaiņas. Pat nezinu, ar ko es sāktu, ja man būtu vislielākā vara. Tagad domāju, ka sistēma ir jāmaina visa pilnībā un es negribētu tai padarīšanai pat tuvu stāvēt.
    • Jā, tipiski!
      Es varētu zem šī parakstīties.
      Protams, daudz kas varētu būt labāk, būtu nepieciešami visaptveroši funkcionālie auditi utt., tomēr novērojama viena likumsakarība - jo neskaidrāks un izplūdušāks kādam ir priekšstats par Sistēmu, jo kategoriskāks viņš vai viņa ir savos izteikumos un nesatricināmāks pārliecībā.
  • Bet viņi arī negrib būt kompetenti.
    Piemēram, internetos ar biedējošu regularitāti parādās jaunekļi, kas taisās atmaskot ļauno NIC. Tiesa, pagaidām viņi nav pat tikuši tik tālu, lai saprastu, kas ir NIC, kāds tam sakars ar LU MII u.c. ābeces patiesības, bet viņi atmaskos, viņi visu atmaskos!
    Tad es vienmēr atceros Dostojevska "Velnus", kas stāstīja par sazvērniekiem 19. gadsimtā, romānā viss, protams, beidzās ar to, ka viņus apkrāpa un uzmeta, bet man tiešām liekas, ka divus gadsimtus vēlāk nekas nav mainījies. Nekompotenti jaunieši svecīšu gaismā kaļ milzu plānus un joprojām grib mainīt pasauli, pasauli, kuru absolūti nesaprot.
  • Zini, kad pirms gadiem astoņiem pārtraucu savu salīdzinoši īslaicīgo uzturēšanos valsts pārvaldē un pārvācos uz banku, ar zināmu pārsteigumu konstatēju, ka tur birokrātijas ir vēl vairāk.
Powered by Sviesta Ciba