- 2014.05.11, 08:12
- šķiet, mainās priekšstats par grāmatu kā primāro informācijas nesēju: vēl daži gadi, un grāmata būs tikai papīra un kartona čupiņa, un dedzināt grāmatas neliksies nekas īpašs: svēta ir informācija, bet tās nesējs nav būtisks.
agrāk grāmata bija informācija, nevis tikai nesējs, jo alternatīvu nebija. sadedzināt grāmatu, nozīmēja iznīcināt informāciju. tagad - tikai sadedzināt nevajadzīgu papīru, kas tikai vietu aizņem. - 26 rakstair doma
- 11.5.14 11:14 #
-
Es gan beernus radinu pie papiira informaacijas neseejiem, lai lieki neieradinaas dirneet pie planszetes.
- Atbildēt
- 11.5.14 11:20 #
-
nu nez vai tev sanāks; es bērnībā pie planšetes nedirnēju, bet tagad tikai ē grāmatas gribu lasīt :D
- Atbildēt
- 11.5.14 11:52 #
-
Man ir daudz ilustreetu un smuku beernu graamatu un mees daudz lasaam kopaa. Galvenais izveidot iemanjas lasiit garaakus tekstus, planszetee vienmeer ir citi kaardinaajumi.
- Atbildēt
- 11.5.14 11:20 #
-
"vēl daži gadi, un grāmata būs tikai papīra un kartona čupiņa"
"vēl daži gadi un viss mainīsies" (sakārtosies demokrātija, cilvēki kļūs progresīvi utt.) -- parastais termiņš "prognozēm" ne pirmo gadu desmitu. - Atbildēt
- 11.5.14 11:30 #
-
es par uztveri runāju. ka grāmatas cilvēku uztverē būs tikai papīrs un kartons, un "grāmatas" būs rakstītais teksts, vienalga uz kāda nesēja.
kindle meinstrīmā aizgāja 2010 gada vidū (ar 3rd gen modeli) . iPad tika izlaists 2010 gada aprīlī. ipad2 - 2011 gada martā. uztvere mainās gana ātri. - Atbildēt
- 11.5.14 11:39 #
-
Noteikti, ka būs arī tādi cilvēki, bet nesaki "cilvēki", tad šķiet, ka visi. :)
- Atbildēt
- 11.5.14 12:03 #
-
nu, var jau atrunāt ka būs arī papīra fetišisti kuriem tekstūra, svars un smarža svarīga, bet, manuprāt, tas nav "lasīt". tā pat kā "ēst" nav glamūrīgi sēdēt restorānā un tīksmināties par molekulāro virtuvu un baudīt saldo ēdienu, "ēst" ir ikdienas barības uzņemšana. un "lasīt" arī ir tāda utilitāra funkcija, vnk atspoguļot autora uzrakstītos teikumus.
- Atbildēt
- 11.5.14 12:11 #
-
Ar to jau mūsdienu cilvēks atšķiras no neandertālieša, kuram tiešām nogalināt ir nogalināt, ēst ir ēst utt. Mūsdienās nogalināt var gan fiziski, gan garīgi, gan medijos, gan pēc popularitātes utt. Ēst var gan uzņemt barību, gan našķēties, lasīt var gan pēc satura, gan turēt rokā senatnīgu foliantu un izbaudīt satura senumu nevis saturu pēc būtības...
Atkal viss ir melns vai balts... :) - Atbildēt
- 11.5.14 12:21 #
-
Es nezinu, vai te mēs neapvainojam neandertāliešus.
Šovē(?) ala - Atbildēt
- 11.5.14 12:05 #
-
waķikam pēdējos gados ieraksti tādi tendenciozi un kategoriski. It kā gribas piekrist, bet pateikts ir tik beziebildumu "tonī", ka tomēr gribas iebilst, jo nav tikai melns vai balts.
Ņemot vērā, ka drukātās avīzes vispār ir tikai un vienīgi informācija un nesējs ir draza, bet pat tās vēl joprojām ir dzīvas un joprojām tiek drukātas, tad domāju, ka grāmatām tava prognoze nedraud vēl ilgu laiku.
Pats pēdējās vismaz 100 grāmatas esmu izlasījis elektroniski un drukātā grāmata man vairs neeksistē, jo lētāk ir "iepirkties" internetā... - Atbildēt
- 11.5.14 12:15 #
-
Tavā apgalvojumā ir jaušama zināma pretruna, ja 'svēta' ir informācija, nevis nesējs, tad kā "agrāk grāmata bija informācija"? Nav skaidrs, kā elektronisko ierīču ieviešana mainītu informācijas statusu.
Es domāju, ka grāmata nav tikai informācijas nesējs, to var uzlūkot arī kā informācijas materiālo formu. Grāmatu dedzināšanai venmēr ir bijusi simboliska nozīme - uz grāmatas vāka var redzēt to, kas sadeg. - Atbildēt
- 11.5.14 12:29 #
-
maina grāmatas statusu. informācija iegūst pati savu veidolu, pirms tam nebija šī dalījuma: grāmata / vs informācija ko tā satur. tā kā pirmsākumos grāmatas bija tikai nedaudzi eksemplāri, ar roku pārrakstāmi un ārkārtīgi dārgi.
grāmata bija informācija, informācija bija grāmata. tagad informācija iegūst pati savu statusu, dzīvos savu dzīvi. informācija var būt gan biti un baiti, uz jebkāda nesēja - cilvēkam vai mašīnai lasāma. - Atbildēt
- 11.5.14 12:39 #
-
Vispār jau nav tik vienkārši, ka grāmatas pirmsākumos nebija dalījums starp informāciju un tās nesēju. Informācija bija pirms grāmatas un grāmata nebūt nav vienīgais veids, kā informācija var tikt nodota. Elektroniskie līdzekļi šīs iespējas paplašina. Bet tas nenozīmē, ka drukātās grāmatas kļūst par papīra čupu. Tām joprojām ir funkcijas un nozīme, kas neaprobežojas ar to saturu.
Jāpiebilst, ka zināmu neskaidrību var radīt arī vārda 'grāmata' lietojums un nozīmes.
Tas, ka informācija ir biti un baiti nemaina lietas būtību, tas ir tikai veids kā runāt par informāciju noteiktā griezumā. - Atbildēt
- 11.5.14 13:13 #
-
mana prognoze ir par to, ka būs izmaiņa kolektīvajā apziņā. tas ka indivīdi/akadēmiskās aprindas tā vai citādāk saprot, ir viens, cita lieta ir kad aiziet izmaiņa visur.
- Atbildēt
- 11.5.14 13:48 #
-
Man liekas ka tu pūt lielu burbuli. Drīzāk tevis sauktie biti baiti izmirs nekā grāmatas, tās tomēr stāv visam pāri. Bieži mainās daoru pieslēgumu standarti, pārraides standarti un kas bijis vecā kompītī to vairs pēc ilgas glabāšanas grūti dabūt laukā. Grāmatas nenoveco, tām nav nepieciešamas papildus ierīces lai piekļūtu to saturam klāt. Tās nepatērē elektroenerģiju, ko patērē jebkura planšete. Un te varētu arī vilkt paralēles ar mūzikas albūmiem, un par to zināms, ka albūms taustāmā veidā vienmēr bijis kas vairāk nekā virtuāli faili. Un atliek vēl piebilst - ja nu notiek milzu magnētiskā vētra un neviena ierīce vairs nestrādā. Manuprāt tu pārāk spēlējies ar uguni šādus apgalvijumus bārstot.
- Atbildēt
- 11.5.14 14:07 #
-
Digitālās informācijas kopēšanas vienkāršība ir tomēr milzīgs pluss, viena atsevišķa kompīša vai datu savienojuma problēmas padarot nesvarīgas, imho.
Es domāju, ir divas lietas jānošķir -- informācijas glabāšana un informācijas interfeiss ar cilvēku. - Atbildēt
- 11.5.14 16:19 #
-
Diemžēl dažos gadījumos papīra formāta ērtums joprojām nav pārspēts. Es jau kādus 5 gadus gaidu, kad parādīsies A4 formāta krāsainais e-tintes lasītājs. ;) Kamēr tāda nav, nākas vien pirkt papīra mācību grāmatas, jo nekas labāks studijām vēl nav izdomāts.
- Atbildēt
- 11.5.14 16:52 #
-
nu, ne "dažos", bet ļoti pat daudzos... bet man smadzenes jau sāk pārkaļķoties, es nevarētu iedomāties kā būtu mācīties ne no grāmatām. a vot bērni kas šobrīd, ar ipad rokā dzimst, redzēs kā tie mācīsies.
- Atbildēt
- 11.5.14 17:26 #
-
Mācīsies tāpat kā mēs. Iedomājies, manā universitātē joprojām raksta uz tāfeles. Tehnoloģijas ir informācijas nosūtīšanas un attēlošanas līdzeklis. Vielas apgūšanas ir pavisam kas cits. Inovācijas balstīties uz progresu psiholoģijā nevis tehnoloģijās. Kā vienu no pozitīvajiem aspektiem var atzīt, ka mūsdienās uzsvars vairs nav uz iekalšanu.
- Atbildēt
- 14.5.14 01:08 #
-
Runājot par ērtumu, es vienas viduvējas grāmatas turpinājumu nopirku elektronisku, jo papīra grāmata ir tāds milzu smags klucis ar 800 lappusēm un cietiem vākiem. Tādu kabatā neiebāzt.
- Atbildēt
- 14.5.14 09:14 #
-
Ja tu studē filozofiju, tad varbūt, bet citādi lasīšanas ērtums attiecas uz pavisam citiem aspektiem nekā iespēju ielikt kabatā. Es gan nopirku vairākus klučus savām farmācijas studijām, lai gan man jau bija šīs grāmatas elektroniski. Jo nav reāli uz 6" melnbaltā ekrāna un pat ne uz lielā datorekrāna labi apskatīt krāsainu shēmu ar slimības diferenciālo diagnozi, piemēram.
- Atbildēt