- Tautas vara
- 2013.06.07, 09:11
- Latvijā jūs* gatavojieties aizliegt alkohola tirdzniecību "internetā". Un arī apsverat, vai pacelt alkohola iegādes vecumu** no 18 uz 20 gadiem.
Es paskaidrošu kā ir Vācijā. Vācija ir federāla republika, un zemēm ir liela pašnoteikšanās. (Tāpēc es nezinu kā citās federālajās zemēs ir, varu stāstīt tikai par Berlīni, un mazākā apmērā par Brandenburgu.)
Berlīnes zemē, alkoholu var dzert uz ielas. Tas ir, sēdot parciņā (atgulies uz zāles!) vari iedzert alu. Alkohola tirdzniecība pa nakti netiek ierobežota - pa nakti gan tikai daži diennaktnieki strādā, tā ka ja gribi iedzert, vispirms jāatrod veikals kas pēc 22:00 vispār ir vaļā (diennaktnieks), un tur jāpērk (+uzcenojums kā jau diennaktniekos/"Spaetkauf"). Alkohola tirdzniecība mazajos kioskos nav aizliegta. Mazā būdiņā kas desiņas tirgo, var nopirkt arī alu.
Bet galvenais, alu, vīnu, šampanieti veikalā jaunietis var pirkt no 16 gadiem***; stipros alkoholus (distilled spirits) - no 18.
Bet par tēmu. Es apskatīju likumprojektu un priekšlikumus (žurnaļugas protams saiti atrast nejēdz), tur patiešām ir ierosināts Alkohola aprites likuma sestā panta pirmo daļu "(1) Alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecība ir aizliegta:" papildināt ar jaunu punktu: "8) izmantojot distances līgumu". (un dažādi aizraujoši pamatojumi.)
Priekšlikumu iesniedzis finanšu ministrs Andris Vilks ("Vienotība"). Vienotība ir arī iepriekš izcēlusies ar debīlismu, atceramies arī Sarmītes Ķikustes ("Jaunais Laiks") "absolūtā sausā likuma" priekšlikumu, kurš pat Saeimai cauri izgāja, un nonāca līdz prezidentam uz izsludināšanu.
***
Es neesmu nekādās draudzīgās attiecībās ar alkoholu. Mans tēvs ir alkoholiķis, iet uz AA sanāksmēm jau vairāk nekā 10 gadus. Es zinu kas tas ir. Un tautas nodzeršanās ir liela problēma. Bet šitāda aizliegšanas "strausa politika" ir drausmīga.
Kad tauta (un sekojoši - politiķi) izaugs līdz SISTĒMISKAI pieejai problēmas risināšanai? Nevis apkaro kautkādus fragmentus, imitē drudžainu darbību, aizliedz visu ko pēc nejaušības principa, neapsverot ne sekas, ne sagaidāmo rezultātu? Un tauta nepieprasa kvantitatīvu rezultātu.
Ko šis aizliegums uzlabos? Par cik procentiem? Kādi statistikas rādītāji tiks uzlaboti? Cik ilgā laikā? Un vai būs to vērts?
Tak nevarēs atbildēt. Varbūt pārstās vēkšķēt par visādiem absurdiem aizliegumiem, un varbūt sāks pārdomāt kas jādara, lai lietas reāli kustētos. Varbūt sāks pārņemt pieredzi no vecākām, gudrākām valstīm. Sistēmisku pieredzi, risinājumus kas darbojas...
_______________________________
* ja pieņem, ka vara Latvijā pieder tautai, un saeima ir tautas priekštāvji un pauž tautas gribu
** ierosina Gunārs Rusiņš ("Brīvie Demokrāti")
*** man jānobildē tā šiltīte Lidl kā tur īsti ir rakstīts. no 14 gadiem ir atļauts vecāku pavadībā iedzert. - 19 rakstair doma
- 7.6.13 11:52 #
-
nu ja valsts būtu tiešām apķērīga pārņemtu visu alko tirdzniecību savā paspārnē un miers. valsts veikali, valsts darbavietas un nodokļi cik vajag, protam, ka licences bāriem, kafijužņiekiem un ēstuvēm un specializētiem alko veikaliem var izsniegt, bet visādus krustpunktus un visādas bāzes varētu aizklapēt.
- Atbildēt
- 8.6.13 07:58 #
-
tieši tādiem krustpuntkiem būtu jābūt valsts veikaliem, specializēts skaitās high end vinotēkas, etc.
- Atbildēt
- 7.6.13 12:41 #
-
Nevar salīdzināt tautu, kas jau 50 gadus kopš otrā pasaules kara ir dzīvojusi pārticībā un ir viena no bagātākajām Eiropas valstīm, ar valsti, kuras iedzīvotāji gan gadu simteņiem ir bijuši apspiesti, gan vēl izdzīvojušies padomju periodu, kas, kā mēs zinām, vispār ir tendēts uz alkohola palielinātu patēriņu.
Tauta grib dzert, mums gēnos jau ir alkoholisms. Tauta ir nabadzīga. Un ko nozīmē nabadzība un tai līdzi sekojošie sliktie ieradumi - tur nu pat ar pbij .adomju periodu nav nekāda sakara - tā ir bijis arī daudzās citās valstīs. Nabadzīgie DZER! Un to nekādi neizaudzināsi. Vienīgais veids ir tiešām aizliegumi, jo to rezultātā vismaz mazgadīgajiem ir nosacīti apgrūtināta pieeja alkoholam.
Parādi Vācijas reģionos veselus ciemus, kas ir iedzīti nabadzībā jau desmitiem gadu un to kā viņi tik un tā kulturāli iemalko vīniņu pie pusdienu galda.
Lai tauta mazāk dzertu un mācētu nepārdzerties, bet iedzert glāzīti pie pusdienām, ir jāpaiet ilgam laikam jānomainās bez maz paaudzei. - Atbildēt
- 7.6.13 12:48 #
-
Tad varbūt vajag koncentrēties uz labklājības vairošanu un 'apdullināšanās kultūras' paaugstināšanu, nevis uz aizliegumiem. Aizliegumi kaut ko lietot nekad nav strādājuši, nestrādā un nekad arī nestrādās.
- Atbildēt
- 7.6.13 13:18 #
-
Nu tu pamēģini paaugstināt kopējo labklājību tikpat ātri kā ieviest kādu aizliegumu.
- Atbildēt
- 7.6.13 13:27 #
-
Ieviest aizliegumu protams ka ir ātrāk. Bet tas ir bezjēdzgi. Un nav svarīgi cik ātri papīrītis par likumu tiek izbīdīts cauri, bet gan rezultāts. Un aizliegumu rezultāts ir tikai situācijas pasliktināšanās.
- Atbildēt
- 7.6.13 13:24 #
-
Bez kādiem tur varbūt. Protams, ka vajag. Bet pārvērst jebkuru tematu par valdības lamāšanu nav jēgas.
- Atbildēt
- 7.6.13 13:31 #
-
Valdība ir tie kas lemj un kontrolē un vada valsti. Teikt, ka nevajag lamāt valdību ir kā pie nenotīrītas ielas teikt, ka nevajag jau lamāt sētnieku. Un šis nav jebkurš temats, šī tēma ir tieši saistīta ar valdības darbību un lēmumiem.
- Atbildēt
- 7.6.13 13:46 #
-
Vienmēr diskusijā var atrast šķietamu piemēru, kas it kā apstiprina savus vārdus. Tomēr šoreiz tavs piemērs nebūs labs. Jo paskaties, kas notiek, kad tie paši Krievijas krievi aizbrauc uz kādu Eiropas valsti - viņi uzvedas tur tikpat cūcīgi kā savā roģinā... tātad labklājība vien neko nenozīmē, vēl ir cilvēks pats.
Par sētnieku - tas ir viņa darba pienākums, kurš ir ļoti viegli izmērāms (fiziskam darbam parasti tā ir), kamēr salīdzināt vai būtu labāk vai sliktāk, ja teiksim pie varas būtu nevis Dombovskis, bet kāds cits, ir neiespējami. Kā redzam, šobrīd arī krietni turīgākām valstīm švaki iet. Arī pieminētā Vācija nupat sajūt spriedzi.
Kā jau augstāk minēju - divas lietas, kas nosaka dzeršanu - vēlme dzert, kas iemantota, un valsts labklājība. Tikai ar valsts labklājības celšanu vien ir par maz, jāpaiet arī kādam laikam, kuru var nosaukt par pārejas periodu. Pārejas periodā nekas cits izņemot aizliegumus, nepalīdzēs. - Atbildēt
- 7.6.13 14:00 #
-
Nu piemērs ar krievijas tūristiem nav labs, jo tiem jau nav tās dzeršanas kultūras.
Tb ir, bet tā ir negatīva.
Aizliegumi bez kontroles ir bezjēdzīgi. Šobrīd esot aizliegts iegādāties alkoholu pēc 22:00
Vienīgie kam tas traucē, ir parasti cilvēki, kuri pēc darba grib rimītī nopirkt vīna pudeli. Tie studenti/tīņi/alkaši kuriem pieļurbāties ir organiska nepieciešamība vai dzīves jēga, tas neaptur, jo ir simtiem točku un 24h veikalu kur bez korķīša tev pārdos alkoholu i dokumentu nepaprasīs.
Tad vai nu taisam brutal military control un visus no točkām un 24h veikaliņiem pie sienas, mentus kuri piesedz arī, vai nu atceļam visu to mēslu un ļaujam cilvēkiem kvalitatīvi būt. Un galu galā - pašiem izvēlēties no kādām apdullinošām vielām mirt. - Atbildēt
- 7.6.13 13:48 #
-
demokrātija darbībā - tauta grib lai viņai aizliedz, priekšstāvji nekavējas likumus ieviest.
- Atbildēt
- 7.6.13 13:40 #
-
Man šķiet, ka pie mums tā jau ir sistemātiska pieeja: tikko šķiet, ka ir/varē†u būt kāda problēma, tā ko aizliedz. Taisni jābrīnās, ka vēl vietām ceļus lāpa, jo ērtāk taču vienkārši aizliegt pa to ceļu braukt un problēma atrisināta. Acīmbredzot būvnieku lobijs traucē sistēmu izvērst līdz galam.
- Atbildēt
- 7.6.13 13:48 #
-
atbrauc uz laukiem, paskaties vai alkoholisms 5.klasē "ir/varē†u būt kāda problēma"...
- Atbildēt