- 2010.11.08, 12:04
- "Patlaban otrajam pensiju līmenim tiek novirzīti 2% no sociālajām iemaksām, un, samazinot šo apjomu līdz 1%, nākamā gada valsts budžeta ietaupījums varētu būt vairāk nekā 60 miljoni latu.
Iepriekš tika vērtēta šīs iemaksas pilnīga atcelšana uz diviem gadiem, tomēr iecere atlikta, un virzīts tiks sava veida kompromiss par 1% iemaksas apjoma saglabāšanu."
Vispār, fantastiski lietota terminoloģija: tas, ka nākotnes pensijām (tie kas pensionēsies pēc 30 gadiem) tiek spēcīgi nogriezts, tiek vispirms pasniegts kā "budžeta ietaupījums" - lai gan ne ar budžetu, ne ar "ietaupījumu" tam nav nekāda sakara, pirmkārt jau sociālajām iemaksām (tagad to modīgi vairs pat nesauc par "nodokli") nedrīkstētu valstij būt absolūti ne mazākās iespējas uzlikt savas ķepas, kur nu vēl uzskatīt par "budžeta" daļu.
Otrkārt, vajadzētu sarēķināt, tad par cik īsti samazinās nākotnes pensijas mums (strādājošiem), lai tās "netiktu samazinātas" pensionāriem šodien.
Šogad, pēc plāna, iemaksai otrajā līmenī bija jau jābūt 10%, nevis 1% vai pat "atceltai". Kas aprēķinās, cik daudz kapitāla ir zaudēts nākotnes pensijām? - 19 rakstair doma
- 8.11.10 12:34 #
-
imho visvērtīgākais budžeta ietaupījums būtu to otro līmeni novirzīt VK nevis privātbankām un uz tā rēķina izdot valdības obligācijas
vismaz negatīva pieauguma otrā pensiju līmeņa iemaksām nebūtu ;) - Atbildēt
- 8.11.10 12:38 #
-
nē, pensiju naudai lai valsts budžets pat TUVUMĀ lai neskatās. paskat cik naski to pensiju naudas miljardu Parex bankā noskaloja.
- Atbildēt
- 8.11.10 12:41 #
-
man nav pareksā, bet tik un tā pieaugums negatīvs
manām iemaksām - wtf? negatīvs?
tajā pašā laikā valsts obligācijas nekad nav nesušas negatīvu ienākumu - nu cm on! - Atbildēt
- 8.11.10 12:55 #
-
obligācijas arī derētu atcelt. valsts ar tām finansē visādus projektus kurus nevar īstenībā atļauties. manuprāt, lai vispirms uzkrāj naudu (bezdeficīta budžets, piemēram), un pēc tam ar uzkrāto lai realizē projektus. nevis maksā procentus visādiem obligāciju pircējiem. protams, es nezinu kā tas īstenībā strādā (visa tā augstā finanšu akrobātika), bet pamatideja tāda.
kā tu domā, no kurienes īsti valstij "naudiņas" atmaksāt obligāciju kuponus (procentus)? no inflācijas. valsts sadrukā naudiņu, rada inflāciju, un apmaksā savas "obligācijas". - Atbildēt
- 8.11.10 13:27 #
-
kaut kā vienkāršoti tu uz to skaties. Kas tad Latvijai atļaus naudiņu drukāt. mēs varam tikai aizņemties.
- Atbildēt
- 8.11.10 15:16 #
-
btw ar "valsts" nebija domāts tieši Latvija, bet abstrakti.
redz, par tēmu - lai atmaksātu eiro obligācijas nāksies audzēt eiro inflāciju:
"September marked Ireland’s point of no return in the banking crisis. During that month, €55 billion of bank bonds (held mainly by UK, German, and French banks) matured and were repaid, mostly by borrowing from the European Central Bank."
http://www.irishtimes.com/newspaper/opinion/2010/1108/1224282865400.html - Atbildēt
- 8.11.10 16:30 #
-
aizņemas! un pēc tam aizņemas, lai atdotu aizņemto, un aizņemas, lai atdotu aizņemto, ar kuru samaksāts par aizņemto...
un tā tas rats turpinās.
un vispār - tagad jau nekas nav jādrukā, lielākā daļa naudas ir virtuāla - visādi kredīti, hedžfondi utt. - Atbildēt
- 8.11.10 13:25 #
-
sociālā sistēma bankrotē, pa lielam? un ne jau tikai Latvijā taču. Tur ir paradokss - jo labāk dzīvo, jo mazāk taisa bērnus, un tad ir nākamais loks, ka nav kam maksāt nodokļus, jāgriež budžets utt.
Vajag jau sākumā dzīvot sliktāk, un viss noregulēsies. Nu, negrābt pāri jēgai un saprašanai. Bet tas jau zināms. - Atbildēt
- 8.11.10 13:38 #
-
jāskatās kā īsti ķīnai iet, ka viņiem iestājies 4-2-1 režīms (4 vecvecāki, divi vecāki, viens bērns) sakarā ar to "vienā ģimenē tikai viens bērns" populācijas samazināšanu.
- Atbildēt
- 8.11.10 16:37 #
-
viņiem pagaidām pohui, ekonomikas pieaugums stabils, a tauta pa lielam nabadzībā un ar mazām prasībām.
tikai tā sistēma mūžīgi nenoturēsies, tā balstās uz pārāk zemu patēriņu un pārāk lielu investīciju līmeni.
vot, kad tā sociālā bumba sprāgs, tad būs pizģec. - Atbildēt
- 8.11.10 17:14 #
-
Režīms ta ir, bet populācija ar visu režīmu pēdējos 50 gados ir pieaugusi no 0,65 uz 1,3 miljardiem feisu (praktiski dubultojušies), ko gan nevar vis teik par letiņiem vai jebkuru citu "augsti attīstītu" tautu. Un tas ir neskaitot tos čainīzerus kuri dzīvo ārpus ĶTR un nav pakļauti nekādam 4-2-1 režīmam. Tā lūk izskatās praksē tā režīma ieviešana ;)
- Atbildēt
- 8.11.10 17:22 #
-
ja populācija pieaug par vienu procentu gadā, tad 70 gadu laikā populācija dubultojas, to tev skolā mācīja?
http://en.wikipedia.org/wiki/Rule_of_72 - Atbildēt
- 8.11.10 17:31 #
-
To es saprotu arī ar visu to, ka man tas skolā mācīts netika. Bet ne jau tas ir tas uz ko vēlējos vērst Tavu uzmanību.
- Atbildēt
- 8.11.10 15:50 #
-
Tev šķiet, ka pēc gadiem 20 tādas vecuma pensijas būs? Izņemot augstāka ranga valsts aparāta darbiniekiem un tiem, kas pa kluso uz kādu Šveices fondiņu ko pārskaitījuši vecumdienām. Man jau šķiet, ka šo sociķu ievedumu pēc kāda pusgadsimta tikai vēstures mācību grāmatās pieminēs.
- Atbildēt
- 8.11.10 16:03 #
-
tā cita saruna, šī ir par terminoģiju, jeb - kā mums caur vārdiem makaronus karina.
protams, tāds formāts ka 30 gadus strādā, 30 gadus atpūties, vairs pie pašatražošanas līmeņa dzimstības nesanāks. - Atbildēt