- 2013.09.19, 09:20
- degeneralis šodien raksta par "iemesliem" kāpēc VP (Vidējais Pārītis) neņem kredītus. Argumentiem līdzās, dod Swedbank kalkulatoru. Tas kalkulators ir sūds.
Lietojiet SEB kalkulatoru, un atcerieties nospiest "Parādīt maksājumu grafiku" podziņu.
Piemērā dots pārītis, kas pērk dzīvokli par Ls 50'000, pirmā iemaksa 10% (Ls 5000), tātad kredīts par Ls 45'000 jāņem. Procentu likme nav dota, bet laikam iedomāta ap 5% (nav garantēts ka procentu likme visus 25 gadus nemainīsies!), tātad maksājums ap Ls 262 mēnesī.
Apskaties maksājumu grafiku. Kopā pa 25 gadiem atdod ap Ls 79'000. No šīs summas banka procentos, tīri procentos, savāc ap Ls 34'000. Saproti domu?
1) Kredīts ir tikai cilpa kurā iebāzt kaklu. Ja runā par valsts atbalstu kredītu ņemšanai, tas ir kā ja valsts ķeblīšus piegādātu, uz kuriem pakāpties.
2) Tēze ka pēc 5 gadiem varētu "pārdot savu dzīvokli ja ne ar peļņu, tad vismaz atgūt visu ieguldītu" - tikai turpina apburto loku, ka mājokļi ir nepamatoti, nepieejami dārgi.
3) Tas, ka īrēt ir dārgāk nekā pirkt ir absurds. Tas nozīmē ka māju īpašnieki (vai apakšīrnieki) paši cenšas atdot kredītus, uz īrnieku rēķina. Tā ir absurda situācija.
4) Uz situāciju jāskatās ārpus kredītu prizmas, un ārpus iesīkstējušās kapitālistiskās domāšanas. Kur vispār pazūd īres nauda, ko maksājam? Īres cenas, mājokļu cenas ir uzpūstas, jo īpašnieki var atļauties turēt dzīvokļus tukšus - nav soda sankciju par dzīvojamā fonda "pieturēšanu".
Es pat domāju, varētu ieviest, piemēram cietumsodus, ja īpašnieks "investors" ir dzīvokli nopircis, bet tas stāv tukšs. Policiju, kas pa mājām staigātu un izspiegotu, kur cilvēki nedzīvo, un tad īpašniekus ņemtu pie dziesmas. Ja īpašnieks neatrodas, dzīvokli nacionalizē.
Tā skarbi patramdīt to tirgu, jo ideja, ka par dzīvojamo platību varētu maksāt pēc "tirgus likumiem" ir sevi diskreditējusi. Tas padara cilvēku par algas vergu. - 81 rakstair doma
- 19.9.13 23:18 #
-
Pirms pusgada starpība bija visai niecīga. Tas gan tiesa, ka sweds rēķina likmi citādāk, piemērojot vides faktoru, kas mazliet maisa gaisu.
Man pirms pusgada swedā piedāvāja 1.6% statisko likmi + rigi/eiribōrs + vides faktors. Kopā uz šo brīdi tas būtu 2.114%. Nevis, piemēram, 5. - Atbildēt
- 19.9.13 23:45 #
-
Neaizmirsti, ka kredīta procentlikmi nepārrēķina katru dienu, bet konkrētos datumos gadā un paskaties, uz dažiem ļoti interesanti regulāriem vides riska pīķiem.
Mana pieredze ir pirms 2 gadiem - dnb un nords piedāvāja identiskas likmes, kas bija zemākas par to likmi, pie kuras sweds vēl skaita klāt vides risku. (par boriem, saprotams, nerunājot).
Nē, nu 5% šobrīd, protams, nesanāk nevienā situācijā - bet šobrīd ir vēsturiski hiperzemi bori. Cerēt, ka tādi tie saglabāsies 20 gadu griezumā ir neapdomīgs optimisms, savukārt 5% ir tāds normāls apaļš cipars ar ko ir normāli rēķināties ilgtermiņā. Jo īpaši pie sweda vides riskiem. - Atbildēt