Maijs 22., 2020


Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
08:35

(19 pēdas | ir doma)

Comments:


[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:22. Maijs 2020 - 10:47
(Link)
Ekonomika ir tas, ko saražo vai nodrošina pakalpojumos, pērk un pārdot utt. Bet lai tā pirkšana un pārdošana darbotos, vispirms ir vajadzīga nauda. Tad lūk, centrālās bankas vajadzīgo naudu vienkārši "nodrukā" un aizdod lielajām bankām, kuras savukārt aizdod uzņēmumiem utt. Tas tā ļoti vienkāršoti.

Nauda ir jādrukā klāt, jo ekonomika aug, tāpēc vajag vairāk, vai arī, kā šajā gadījumā, nauda "iestrēgst" dažādos nelikvīdos uzkrājumos. Cilvēki jau pāris mēnešus iepērkas mazāk, tāpēc šī nauda paliek "maciņos" un tā neiet apritē. Uzņēmumi paliek ar nepārdoto preču kaudzēm un bez naudas. Bankas arī īpaši negrib aizdot, jo domā, ka uzņēmumi drīz nobankrotēs. Tāpēc valdības cenšas sniegt garantijas, savukārt valdībām aizdot ir mazāks risks, jo valdības vienmēr var atmaksāt parādus, iekasējot nodokļus.
[User Picture]
From:[info]smille
Date:22. Maijs 2020 - 13:46
(Link)
Ar tām bankām man šķiet nav tik vienkārši, jo kā tad cilvēki parastie dabon to naudu, vai arī viņa visa teorētiski pieder bankām? Un ja es veidoju uzkrājumu, tad kāds cits nespēj atdot parādu, jo redz es netērēju precēs un pakalpojumos?

Es gan makroekonomiku mācījos sen un bakalaura līmenī, bet atceros, kā ar to inflāciju un drukāšanu bija aplis ar algām un cenām un tāda īsta labuma man šķiet nebija, savā ziņā vairāk ilūzija, ka algas aug un dzīve kļūst labāka (bet tad atkal aug cenas un tā uz riņķi)

Bet vispār par šo visu domājot atcerējos pašu svarīgāko teikumu visās ekonomikas teorijās "keeping everything else constant" izdarot A notiks B. Un tas everything else constant nekad nav realizējams dzīvē.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:22. Maijs 2020 - 13:54
(Link)
Uzņēmums aizņemas naudu, samaksā algu darbiniekiem, tad attiecīgi ar šo naudu cilvēki arī iepērkas.

Vai arī cilvēks uzreiz aizņemas no bankas (piemēram, hipotēka), un nopērk jau gatavu māju vai samaksā celtniekiem, lai to uzceļ. Tad maksā 20-30 gadus bankai kredītu.

Kā konkrēti tas izpaužas makro līmenī, ko diktē miljoniem cilvēku un uzņēmumu uzvedība, jau manuprāt līdz galam īsti neviens nezina. Vienkārši par to ir tik daudz spekulāciju, bet vienlaikus reti kurš var pašos pamatos atbildēt uz šo jautājumu, kāpēc drukā naudu un kur tā nauda paliek? Ko uzdevi arī tu.
smaidi -

> Jaunākais
> Arhivētais
> Draugi
> Par sevi

Links
Login
Bucket
Rakstīt
ToDo
Komentāri
Latest
Labot daudz

> Go to Top
Sviesta Ciba