Petrovichs ([info]petrovichs) rakstīja,
@ 2005-10-11 12:27:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
CIP prognozē Zemes nākotni (garš teksts)
ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) Nacionālā izlūkošanas padome (NIP) nesen noņēma slepenības zīmogu visiem sagatavotajiem pārskatiem, kuros prognozēta Zemes nākotne 2020.gadā. Kā uzskata NIP, pasaulē var īstenoties viens no četriem speciālistu detalizēti izstrādātiem scenārijiem, raksta Krievijas avīze "Izvestija".

Pirmais nosacīti nodēvēts par "Davosas mieru". Globalizācija sekmīgi turpinās, un šajā procesā aktīvi iekļaujas jaunas dalībnieces - Indija un Ķīna. Šo valstu ekonomiskā augšupeja jau sen pārsniegusi rādītājus Eiropā un strauji panāk ASV rādītājus. Plašie patēriņa tirgi piesaista biznesmeņus no visas pasaules. Tās ir visblīvāk apdzīvotās mūsu planētas valstis, turklāt tās jau sen vairs neeksportē darbaspēku un labprāt novirza resursus savu pašu jaudu attīstībai.

Šīs valstis arī guvušas lielus panākumus zinātņietilpīgo tehnoloģiju apgūšanā un palielinājušas savu ietekmi gan reģionā, gan visā pasaulē. Militārā varenība ne pa jokam satrauc kaimiņvalstis, īpaši Japānu, un pat ASV sāk pamazām bažīties. Āfrikas valstis ziemeļos no Sahāras tuksneša jūtas ciešami, taču tām, kuras atrodas tālāk uz dienvidiem, ir nopietnas problēmas ar integrāciju globālajā telpā.

Krievija joprojām ir viena no lielākajām naftas un gāzes piegādātājām un ir noslēgusi šajā jomā aliansi ar Ķīnu, taču gan Krievijai, gan arī citām valstīm, kuru ekonomika balstās uz izejvielām, - Venecuēlai, Apvienotajiem Arābu Emirātiem, Saūda Arābijai - draud dziļa krīze. Lai no tās izvairītos, ekonomika jāpārorientē uz augstajām tehnoloģijām, kas jau uzvarējušas attīstītajās valstīs. Globalizācijas dalībniekus joprojām satrauc nestabilitātes zona nabadzīgajās musulmaņu valstīs, taču vispārējā dzīves līmeņa paaugstināšanās vieš cerību, ka islama terorisma problēmu ar laiku varēs likvidēt.

Galvenie draudi, kas var aizkavēt šo scenāriju, ir ārējie apstākļi - klimata pārmaiņas, SARS vai AIDS epidēmija -, demogrāfiskās un sociālās problēmas vadošajās valstīs, piemēram, šā gadsimta 20.gados Ķīnu sagaida strauja nācijas novecošanās, un vispār jebkuri šķēršļi globalizācijas uzvaras gājienā.

Otrajam scenārijam dots nosaukums "Pax Americana". Tajā Amerika joprojām ir pasaules politikas centrā un mēģina īstenot dzīvē "zelta miljarda" principu, saskaņā ar kuru 5/6 planētas iedzīvotāju strādā atlikušās sestās daļas labā. Kā samaksu par darbu Amerika apņemas garantēt globālo drošību, un tajā ietilpst militārā klātbūtne lielākajā daļā planētas "degpunktu". Amerikā vērojamas zināmas politiskās domstarpības ar Eiropu un gandrīz atklāta ekonomiskā konfrontācija ar Ķīnu, kaut gan no politikas viedokļa Ķīnu pilnīgi apmierina Amerikas savaldītājas loma Klusajā okeānā.

Kā teikts laikraksta publikācijā, interesanti, ka šāda scenārija gadījumā nebūt nav teikts, ka tas patiks Amerikai. Tā iegūs krietnu daudzumu pienākumu, kas būs jāpilda starptautiskajā sfērā, un pastāvīgi jāsaskaras ar nabadzīgo un jaunattīstības valstu neapmierinātību, jo tās uzskatīs, ka Amerika tām nepievērš uzmanību. Maz ticams, ka Amerikas hegemonija atrisinās islama radikālisma problēmu, konkrēti Tuvajos Austrumos.

Tomēr Amerika joprojām būs zinātniski tehniskās revolūcijas un augsto tehnoloģiju vispārējas ieviešanas garants. Krievija šajā scenārijā, visticamāk, balansēs starp Eiropu, kas ir ieinteresēta saņemt gāzi, un Ķīnu, kuru līdztekus degvielai ļoti interesē plašās neapdzīvotās Sibīrijas un Tālo Austrumu teritorijas.

Trešais scenārijs ieguvis nosaukumu "Jaunais kalifāts". Tajā galvenā ideja ir šāda: visas pasaules, īpaši Tuvo Austrumu, Ziemeļāfrikas, Vidusāzijas un Dienvidaustrumu Āzijas, musulmaņi aktīvi veido transnacionālu teokrātisku sadraudzību, kas balstās uz jaunatgūto reliģisko pašapziņu un lielā mērā ir pretrunā tradicionālajām Rietumu vērtībām.

Lai apdraudētu pašreizējos pasaules kārtību, kalifātam nav obligāti jāuzvar, proti, jākļūst par kaut kādu savienību. Tā piekritēju ietekme spēj nopietni bremzēt globalizāciju un līdz ar to arī virzību uz jauno informācijas sabiedrību, kura, kā uzskata daudzi, kādreiz nomainīs sociālās struktūras, kas gandrīz nav mainījušās kopš viduslaikiem. Kalifāta galvenā nelaime ir tā, ka tas vēršas pret mūsdienu ekonomiskajiem modeļiem. Šajā ziņā valstīm, kuras nolems to atbalstīt, draud ekonomiskā lejupslīde, sociālie satricinājumi un, protams, reliģiskā naida saasināšanās islama pasaules iekšienē, kas jau tagad neļauj apvienoties sunnītiem un šiītiem kopīgo mērķu vārdā.

Krieviju šajā scenārijā sagaida cīņa ar reliģisko ekstrēmismu uz tās dienvidu robežas, buferjoslas loma starp islamistiem un Eiropas Savienību un daudz iekšējo problēmu, jo līdz 2020.gadam gandrīz vai puse valsts iedzīvotāju būs musulmaņi.

Visnelabvēlīgāko scenāriju NIP speciālisti nodēvējuši par "Baiļu kontūru". Tajā aprakstīta pasaule, kurā nestabilitātes un vardarbības perēkļi saplūduši milzīgā pusmēnesī, kas plešas no Tuvajiem Austrumiem līdz Dienvidaustrumu Āzijai. Valstis šajā "kontūrā" cieš no totalitāriem, teokrātiskiem režīmiem, to ekonomika atrodas ārpus globālās attīstības. Tās kļuvušas par galveno starptautiskā terorisma avotu.

Augsto tehnoloģiju attīstība dod iespēju teroristiem izmantot jaunus masu iznīcināšanas ieročus - no "čemodāna" kodolbumbām līdz izsmalcinātiem bioloģiskiem ieročiem, kuru izmantošanas sekas atklājas tikai pēc ilgāka laika. Lai norobežotu sevi no teroristu uzbrukumiem, vadošās valstis rīko vairākas "preventīvas" intervences, kuras tomēr nemazina spriedzi, kā arī slēdz savas robežas brīvai tirdzniecībai un ceļojumiem.

Tas viss aptur globalizāciju; pasaules ekonomikā sākas stagnācija; organizētā noziedzība kārtējo reizi atdzimst pilnīgi visās pasaules valstīs. Tomēr nekādi militārie un ekonomiskie pūliņi nespēj izskaust vispārējās nedrošības sajūtu, kas kļūst par noteicošo faktoru starptautiskajās attiecībās.

Eksperti, kas gatavoja šīs prognozes, norāda, ka viņi nespēj paredzēt negaidītu nelaimi no kosmosa vai globālu ekoloģisko katastrofu, kas var ievērojami pārmanīt jebkuru cilvēces turpmākās dzīves scenāriju. Tomēr tas viņiem netraucē cerēt, ka nekas briesmīgs nenotiks, bet cilvēku vēlme dzīvot ērtā, skaistā un harmoniskā pasaulē ar laiku pārspēs tiekšanos pēc nāves, kas klaji vērojama daudzos patlaban populārajos maldos.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]fedrs
2005-10-11 12:39 (saite)
Nu ja, laikam visas iespējas uzskaitījuši. Kā reiz man horoskopā tika prognozēts "Vai nu saņemsi, vai nesaņemsi ziņu no radiniekiem".

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]divi_g
2005-10-11 12:45 (saite)
Nav gan. Militārā superioritāte vairāk vai mazāk ir atstāta ASV/Rietumiem visos scenārijos.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]fedrs
2005-10-11 12:47 (saite)
PR kampaņa.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]petrovichs
2005-10-11 12:48 (saite)
PR kampaņa ar aviobāzes kuģiem? ;-)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dunduks
2005-10-11 15:39 (saite)
nu ar labu vaardu un koltu ... :-)))

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?