Petrovichs ([info]petrovichs) rakstīja,
@ 2011-06-22 10:26:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Riska kapitāli un izglītība
Gana daudz ir lasīta sūkstīšanās, ka Latvijas konkurētspēja mazinās, jo jaunieši dodas apgūt visādas pļāpu un vadības mācības, bet trūkst kvalificētu inženieru, zinātnieku precīzajās zinātnēs un strādnieku. Jā, ir tāds fakts, un "tehniskie" noveco un maiņa viņiem vietā nenāk, kaut arī no darba atrašanas viedokļa jaunam inženierim būtu daudz vairāk iespēju nekā kādam humanitāriķim, kuru mums ir kā negrieztu suņu.
Bet nu izrādās, ka tas nav specifisks Latvijas fenomens un līdzīga aina ir visā Eiropā:

“We do not have the education we need. There is not enough emphasis on STEM (Science, Technology, Education, Maths), nor in lifelong learning.”

Grūti pateikt, kas ir primārais - riska kapitālu pieejamība vai attiecīgi izglītotu ļaužu pieejamība vai vēl kāds cits iemesls, bet Eiropā ar startupiem galīgi nespīd. Neenu, ir, bet nav nekāda Silīcija ieleja. Un nekāda ne Izraēla. Un riska kapitāla pieejamība uz galviņu atšķiras dramatiski - ASV tie ir 72$, Izraēlā - ap 140$, bet Eiropā kopumā - ap 7$. Protams, Eiropa ir liela un Eiropas ietvaros ir liela nevienmērība, piemēram Somijā un Zviedrijā riska kapitālu daudzums ir ap 45$, bet rodas aizdomas, ka Baltijā un īpaši Latvijā šie skaitļi varētu būt zemāki pat par Eiropas vidējiem līmeņiem.
Bet ja es būtu riska kapitālists, diez vai es Latvijā atrastu pietiekami interesantu investīciju objektu, tā ka šis sadalījums pat šķiet loģisks.
Turpinām dejot un dziedāt visos dzīves gadījumos! :)


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)

Nav ko sarežģīt vienkāršas lietas.
[info]unpy
2011-06-22 16:58 (saite)
1.Universitātes ir bizness. Ļoti labs bizness.
2.Būt par visa veida humanitāriķi(pelnīt ar tukšu muldēšanu, nevis skrūvgriezi un/vai rasējamo dēli) ir prestižāk, nekā būt par tehniķi(izņemot ārstus, tur drusku cits stāsts), līdz ar to par humanitāriķu apmācīšanu var pieprasīt lielāku piķi, nekā, piemēram, par agronomu.
3.Izmaksas, savukārt, lai apmācītu vienu psihologu vai ekonomistu, ir stipri mazākas par tām pašām izmaksām, kas nepieciešamas viena inženiera apmācīšanai.

Universitātēm ir ļoti izdevīgi producēt visa veida neko, peļņa no inženieru apmācīšanas sanāk riktīgi mazāka.

(Atbildēt uz šo)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?