Petrovichs ([info]petrovichs) rakstīja,
@ 2011-06-22 10:26:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Riska kapitāli un izglītība
Gana daudz ir lasīta sūkstīšanās, ka Latvijas konkurētspēja mazinās, jo jaunieši dodas apgūt visādas pļāpu un vadības mācības, bet trūkst kvalificētu inženieru, zinātnieku precīzajās zinātnēs un strādnieku. Jā, ir tāds fakts, un "tehniskie" noveco un maiņa viņiem vietā nenāk, kaut arī no darba atrašanas viedokļa jaunam inženierim būtu daudz vairāk iespēju nekā kādam humanitāriķim, kuru mums ir kā negrieztu suņu.
Bet nu izrādās, ka tas nav specifisks Latvijas fenomens un līdzīga aina ir visā Eiropā:

“We do not have the education we need. There is not enough emphasis on STEM (Science, Technology, Education, Maths), nor in lifelong learning.”

Grūti pateikt, kas ir primārais - riska kapitālu pieejamība vai attiecīgi izglītotu ļaužu pieejamība vai vēl kāds cits iemesls, bet Eiropā ar startupiem galīgi nespīd. Neenu, ir, bet nav nekāda Silīcija ieleja. Un nekāda ne Izraēla. Un riska kapitāla pieejamība uz galviņu atšķiras dramatiski - ASV tie ir 72$, Izraēlā - ap 140$, bet Eiropā kopumā - ap 7$. Protams, Eiropa ir liela un Eiropas ietvaros ir liela nevienmērība, piemēram Somijā un Zviedrijā riska kapitālu daudzums ir ap 45$, bet rodas aizdomas, ka Baltijā un īpaši Latvijā šie skaitļi varētu būt zemāki pat par Eiropas vidējiem līmeņiem.
Bet ja es būtu riska kapitālists, diez vai es Latvijā atrastu pietiekami interesantu investīciju objektu, tā ka šis sadalījums pat šķiet loģisks.
Turpinām dejot un dziedāt visos dzīves gadījumos! :)


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]petrovichs
2011-06-22 13:37 (saite)
Varšava, 22.jūn., LETA--AFP. Vācija pieļāva lielu kļūdu, tikai šogad atverot savu darba tirgu poļiem un citu jauno Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem, otrdien, uzturoties vizītē Polijā, paziņoja Vācijas ekonomikas ministrs Filips Reslers.
"Pagarināt no 2009. līdz 2011.gadam pārejas periodu, kas ierobežoja brīvu pārvietošanos strādniekiem no jaunajām dalībvalstīm, no pašreizējās perspektīvas raugoties, bija liela kļūda," Polijas ziņu aģentūra PAP citē Reslera teikto Poznaņā. "Aizvadītajos divos gados daudziem kvalificētiem strādniekiem bija jāapiet Vācijas darba tirgus, un tagad viņi strādā citās valstīs," viņš piebilda.
Vācija un Austrija bija pēdējās no 27 ES dalībvalstīm, kuras saglabāja ierobežojumus brīvai darbaspēka kustībai, darba tirgu pilnībā atverot vien šā gada 1.maijā.
...
Reslers, kurš ir arī Vācijas kancleres vietnieks, teica, ka viņa valsts ekonomikā patlaban trūkst 140 000 inženieru. Vācijas valdība apspriež plānus organizēt vervēšanas kampaņu jaunajās dalībvalstīs, viņš piebilda.
---
Zināma problēma varētu būt ar vācu valodas zināšanām, bet, līdzīgi kā Anglijās, lielai problēmai atrast darbu nevajadzētu būt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]nxn
2011-06-22 17:25 (saite)
vācieši tiešam aktīvi met skatus uz austrumiem. viņi patreiz maina likumus un vienkāršo kārtību, kādā veidā atzīt ārzemēs iegūtos diplomus.
jo ļoti daudzi ārzemju profesori un tml. strādā par, piem., taksistiem. Valoda? nu, mana draudzene Karslrūē ikdienā darbā izmanto tikai angļu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?