Petrovichs ([info]petrovichs) rakstīja,
@ 2010-02-01 20:58:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Ja jums kaut ko izsaka vārds "homeopātija"
400 добровольцев выжили после передозировки ничего


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]zifs
2010-02-10 12:18 (saite)
skepticisms
Izcelsme - franču scepticisme < latīņu < sengrieķu skeptikos ‘tas, kas pārdomā, šaubās’.
1. Antīkās filozofijas virziens, kura piekritēji apšaubīja vai noliedza zināšanu drošticamību.
2. Uzskatu kopums, kam raksturīga neuzticēšanās vispāratzītām idejām, dogmām, teorijām, ētiskām vērtībām u. tml.; neticība, šaubīšanās.

cinisms
Izcelsme - sengrieķu kynismos ‘kiniķu mācība’.Tikumiska īpašība, izaicinoši nicinoša izturēšanās pret labestību, ideāliem, ...

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]simbel
2010-02-10 13:12 (saite)
Prieks, ka proti lasīt vārdnīcas, bet ieteiktu tomēr neiesprūst vārdu etimoloģijās vai iepalikt pie senajiem grieķiem, un vairāk paraudzīties uz šo vārdu mūsdienu konotācijām un lietojumu.
Attiecībā uz skepticisma un cinisma nošķīrumu labi noderēs vikipēdija šeit un šeit. Zinātniskais skepticisms turklāt ir nevis uzskatu kopums, bet metodoloģija, kas palīdz pieņemt informētus lēmumus. Tā teikt, vispirms mērīšana, tad griešana (un tai mērīšanai ir daudz labu, drošu metožu). Cinisms atšķiras ar to, ka griež un pēc tam nemaz neskatās.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]zifs
2010-02-10 13:36 (saite)
Es tomēr pieturēšos pie klasiskām vērtībām.
Paldies par padomu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]simbel
2010-02-10 13:57 (saite)
Klasiskas vērtības vai novecojuši uzskati? Zinātniskais skepticisms no filozofiskā nodalījās jau pirms krietna laika un jāpiezīmē, ka pēdējais ved neauglīgā strupceļā. Nepatīk 'skepticisms', vari lietot kaut vai 'kritiskā domāšana', arī būs vērtīgi (tikai nezinu par klasiskumu, sorrī).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]areems
2010-02-10 14:47 (saite)
tu taču visā nopietnībā nedomā, ka vārdiem ir tikai viena un nemainīga nozīme, platon? ja tomēr domā, steidzami paziņo to kognitīvajiem semantiķiem, lai tie nelgas zinātnieki vairs netērē laiku

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]zifs
2010-02-10 15:05 (saite)
Tieši tā. Es pieturēšos pie sava jēdziena "galds", tāpat kā citi var uztvert to pa savam.
Tikai lieki ir teikt, ka mans "galds" ir nepareizāks par citiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]areems
2010-02-10 15:20 (saite)
tādā gadījumā "galds" priekš manis būs viena nepraša no cibas, kas nesaprot, ka vārdiem mēdz būt vispārpieņemtas nozīmes, kas var nebūt ierakstītas vārdnīcās. mūsdienu zinātniskie skeptiķi, kas sevi sauc vienkārši par skeptiķiem, nav skeptiķi filozofiskā nozīmē (mēs nevaram zināt neko), bet gan "ir vairākas metodes, kā kaut ko izzināt. ar zinātnisko kļūdīsimies vismazāk, tāpēc izmantosim to". tu nevari paņemt vārdu ar plašu semantisko lauku, kurā sevi dēvē vairāki tūkstoši cilvēku, un autoritatīvi pateikt, ka mēs to izmantojam nepareizi. tu nevari arī teikt, ka vārdu nozīmes ir pilnībā arbitrāras. ja tā būtu, man visos latviešu valodas domrakstos būtu bijis 10 (jo priekš manis "tefelons" ir tas pats telefons, "kratupeļi" ir īstenie kartupeļi, un nevienam nebūs dubultģēnijam aizrādīt)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?