mēneši ([info]meeneshi) rakstīja,
@ 2011-03-25 14:15:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
maizes mīkla


sastāvs:
500 g miltu
10 g dzīvā rauga (var ņemt arī sauso)
1 t.k. ar kaudzi sāls
350 ml ūdens
*ļoti labi, ja mājās ir svari. sastāvdaļas iesaka mērīt pēc iespējas precīzi. man svaru nav (tāpat kā daudzu citu virtuves lietu) un kaut kā iztiekas.

izsijātus miltus saberž (vai sajauc, ja sausais) ar raugu līdz veidojas drupatas


pievieno sāli, tad istabas temperatūras ūdeni un iejauc mīklu.
iejaukto mīklu izliek no trauka uz darba virsmas. tā ir diezgan šķidra un lipīga, bet miltus pievienot nedrīkst. milti tajā ir tieši tik, cik vajadzīgs.


mīkla ir jāpiesātina ar gaisu. nevis jāsit un jāmīca, bet jāpiesātina. viens no paņēmieniem ir sekojošs:
turot rokas dakšās (ar plaukstām uz augšu), paņem ar abām rokām mīklu no galda. sākumā atraut no galda to varētu būt sarežģīti un vismaz daļa paliks uz galda, bet tas nekas


pacelto mīklu ar nelielu spēku nolaiž uz virsmas
tālāko mīklas malu ceļ augšā un tad virza uz mīklas priekšējo daļu, veidojot arku. tādā veidā cenšoties ietvert mīklā pēc iespējas vairāk gaisa.




ar abām rokām piekārto sānus uz iekšu, tad atkal ceļ gaisā un atkārto procesu. tādā veidā apstrādājot mīklu, pēc laika tā sāks kļūt mazāk lipīga, elastīgāka un zīdaināka. brīdī, kad mīkla vairs praktiski nelīp pie galda ir zīdaina un patīkama, tajā brīdī ir gatavs. šis process var aizņemt kādu laiku. runā, ka pieredzējušiem maizes cepējiem tam aiziet 5 minūtes. man vajadzīgas vismaz 15.

Ja maizei ir paredzēta kāda piedeva, šis ir brīdis, kad to pievienot. konkrētajā gadījumā es gatavoju mīklu no kilograma miltu un pusei pievienoju divu citronu mizu (bez baltās daļas, tas ir būtiski).


brīdī, kad mīkla izmīcīta, viss vajadzīgais pievienots (vai nepievienots, ja jau nevajag, vienkārša baltmaize garšo lieliski), darba virsmai pārkaisa nedaudz miltus, uz tās liek mīklu un veic šādu operāciju (bilžu diemžēl nav):
- ņem no malām mīklu un mazliet pastiepjot liek mīklas malas centrā, tur piespiežot lai pielīp.
- tā dara uz apli līdz pat vairākām reizēm.
- mīklu pagriež otrādi ar šuvi uz leju
- voila, jums ir smuks apaļš kukulītis, kas ērti liekams ar miltiem pārbērtā traukā raudzēšanai :)

atkāpe par tēmu. kā zināms, mīkla rūgst siltumā. ja krāsni ieslēdz pašā sākumā, kad vēl tikai domā par maizes cepšanu, uz brīdi, kad mīkla jāliek atpūsties, virtuvē ir pietiekami silts. lielā karstumā mīklu likt nedrīkst, tad tā apkalst un sacepas. 25-30 grādi ir pilnīgi pietiekoši. manā bildē mīkla ir pie radiatora, jo tas bija knapi silts, bet virtuve bija liela un nebija gana sasilusi.


mīklas rūgšanas laiks ir atkarīgs gan no temperatūras, gan no tā, ko jūs ar to vēlaties pasākt. vidēji tā ir stunda-pusotra. mīklai jāpieaug apjomos aptuveni divkārt. tad ar to var darboties tālāk.

*būšu pateicīga par konstruktīvu kritiku. kā arī labprāt atbildēšu uz jautājumiem, ja tādi būs


plāns bija izveidot vienu ierakstu gan mīklai, gan citronmaizei, gan mazmaizītēm, gan arī trešajiem veidojumiem, ko sauc par fugasiem. bet pabeidzot ar mīklas daļu es secinu, ka man ir jāskrien, tādēļ ar konkrētajiem izstrādājumiem turpināšu vakarā. pagaidām ņemiet par labu mīklu. ceru, ka noderēs :)


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]meeneshi
2011-03-25 17:14 (saite)
ar svariem samazinātos risks un bailes par neizdošanos :>

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]santech
2011-03-25 17:18 (saite)
bailes var samazināt arī ar alu
risks gan palielinās
bet gan jau, ka tajā visā ir arī savs labums

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]meeneshi
2011-03-25 17:19 (saite)
lai vai kā. kādreiz man notekti būt kulinārie svari :>

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?