Neparedzēta reakcija - Bišku par zāli. [entries|archive|friends|userinfo]
kjiimikjis

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

Bišku par zāli. [Apr. 1st, 2015|11:06 pm]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Tātad, pēdējā laikā daudz ticis runāts par manabalss.lv vajadzīgās 10000 balsis savākušo iniciatīvu par marihuānas dekriminalizāciju. Lasīts šur un tur arī, ka šī iniciatīva Saeimā atbalstu negūšot. Man, kā cilvēkam, kurš 1) zāli nepīpē un 2) ir pārāk slinks, lai izsvērtu visus "par" un "pret" no dažādiem aspektiem, kā tas varētu ietekmēt sabiedrību kopumā, rezultāts ir stipri vienaldzīgs. Tas, kas pievērsa manu uzmanību visai šai lietai, ir atkal un atkal dažādu šīs iniciatīvas atbalstītāju izteiktais apgalvojums, ka marihuānai ir ārkārtīgi plaša spektra labvēlīga ietekme uz veselību, ārstnieciskās īpašības - pat pašā manabalss.lv atrodamajā iniciatīvas aprakstā ir minēts, ka "Marihuānai ir plašs pielietojums medicīnā". Kāda ziņu portāla raksta par attiecīgo tēmu komentāros pat izlasīju ko apmēram tādu, kā "a īstenībā aptieku plauktos ir vesela kaudze ar zālēm, ko iegūst no marihuānas". Ko tamlīdzīgu nākas dzirdēt tik bieži, ka gandrīz vai varētu noticēt.

Gandrīz.

Kas nu attiecas uz preparātiem, kas iegūstami no marihuānas, sarakstu ar šiem atrast nav grūti. Tātad, no marihuānas iegūstamo, kā arī dabā sastopamo kanabinoīdu analogu tipa ārstniecisko preparātu saraksts visā savā godībā:
-Dronabinole - THC (sintētiskais)
-Nabilone - sintētisks kanabinoīds (marihuānā nav sastopams, bet gana radniecīgs THC, lai šajā listē iekļautu)
-Nabiximols - THC un kanabidiolu saturošs līdzeklis

Tas arī viss. Tā kā, ja vien runa nav par pasaules mazāko un vienveidīgāko aptieku, tā nu būs, kā būs ar tiem plauktiem. Pielietojums medicīnā - pirmie divi ir antiemētiķi, t.i., līdzekļi pret nelabumu, pie kam tādi, kas paredzēti tikai lietošanai pret tādu ķīmijterapijas izraisīto nelabumu, kura gadījumā nepalīdz standartlīdzekļi. Ir lietojami arī kā pretsāpju līdzekļi neārstējamu slimību gadījumā. Trešais - līdzeklis, kas atvieglo dažādus multiplās sklerozes simptomus (kustību traucējumus, sāpes), dažās valstīs lietots arī kā pretsāpju līdzeklis vēžiniekiem. Kopumā, darbības spektrs tik trakoti plašs nemaz nav.

Tad vēl paliek ārstnieciskā marihuāna - tāda, kāda nu no dabas nākusi. Arī tai, ja palūkojas uz ārstniecisko īpašību spektru, paveras aina, kas ir krietni pieticīgāka, nekā zālītes fanu klubs to mēdz atainot. Lietojama pret sāpēm, pret nelabumu, pret apetītes zudumu (efektivitāte šajā gadījumā gan tiekot apšaubīta) un satraukumu, turklāt tikai "norakstāmos" gadījumos (vēzis, AIDS, dažādas neirodeģeneratīvās slimības). Un, diemžēl (bez sarkasma, jo nav gluži tā, ka cilvēcei problēmas sagādā pārāk liels daudzums zāļu pret smagām slimībām), daudzu citu slimību gadījumos marihuāna vai tās fizioloģiski aktīvākie komponenti izrādījušies, labākajā gadījumā, nepārliecinoši kā ārstniecības līdzekļi.

Līdz ar to, lai gan šādi tādi pielietojumi medicīnā marihuānai ir (un vismaz pretsāpju līdzekļu starpā savā klasē tā pat iekabina opioīdiem), par plaši pielietojamu es to nesauktu. Turklāt vēl jāņem vērā, ka aplūkotie preparāti pieejami ne tuvu ne visā pasaulē. Īsumā, veselības aprūpes sistēma var itin mierīgi pastāvēt arī bez marihuānas, nav jau nekāds aspirīns vai ibumetīns.

Pieļauju, ka šī ieraksta ietvaros izklausos visai negatīvi noskaņots pret marihuānu, taču domāju, ka tiem, kas lasījuši manus līdzšinējos ierakstus, būs saprotams, ka mani īstenībā šajā gadījumā pamatā kaitina tas pats, kas parasti - bezgala vērtīgu un brīnišķīgu ārstniecisku īpašību piedēvēšana kaut kam, kam tās gluži vienkārši nepiemīt. Neesmu gan sajūsmā arī par motivāciju, kādēļ tas tiek darīts. Galu galā, kaut vai no tiem 10000 ar astīti attiecīgās iniciatīvas parakstītājiem - cik no viņiem uzskata, ka marihuānas dekriminalizācija ir nepieciešama tās ārstniecisko īpašību dēļ? Skaidrs, ka neviens - galu galā, runa ir par dekriminalizāciju, nevis atļaušanu medicīniskiem nolūkiem. Tā "medicīnas pielietojuma" padarīšana šīs iniciatīvas ietvaros izskatās apmēram tāpat, kā varētu izskatīties, ja (hipotētiskā) iniciatīvā "Vajag atļaut iegādāties alkoholu no 16 gadu vecuma", būtu pieminēts kaut kas par to, ka glāze sarkanvīna dienā ir veselīga sirdij - tas tak būtu acīmredzami, ka šādas iniciatīvas parakstītājus īstenībā neinteresē ne sirds veselība, ne sarkanvīns, un vismazāk jau viena glāze dienā. Un vismaz manā skatījumā šāda nepārprotami aiz matiem pievilktu argumentu celšana galdā galīgi neliek pašai iniciatīvai izskatīties kaut nedaudz pārliecinošākai, drīzāk gluži otrādi.

Tā kā - lai nu katrs cīnās, par ko vēlas, bet melst niekus tādēļ nevajag.
linkpost comment

Comments:
[User Picture]
From:[info]elpa
Date:April 2nd, 2015 - 12:40 am
(Link)
nu nav jau tik drūmi par to medicīnisko lietošanu, es dekriminalizāciju atbalstu ne tikai tagadnes iemeslu dēļ (lasīt - recreation & broadening creative perspective), bet arī, raugoties uz nākotni. esmu pārliecināta, ka tad, kad man vai kādam tuviniekam sāksies veselības problēmas, kuras var uzlabot ar dārzā izaudzētu puķi, es vēlēšos, lai mani neviens nesoda par to, ka es šo puķi izaudzēju un lietoju vai dodu lietot tuviniekam.

gluži vienkārši tāpēc, ka, ja man kaut kas sāp, es daudz labprātāk paostu vai apēdu kādu puķi, kura paša rociņām un mīlestību izaudzēta piemājas dārza zemītē, nekā dzeru baltu bezpersonisku tableti, kura nākusi no laboratorijas.
[User Picture]
From:[info]elpa
Date:April 2nd, 2015 - 12:42 am
(Link)
un, protams, jāpiekrīt, ka zināšanu par dažādiem šīs lietas aspektiem mūsu valstī trūkst. izglītot, izglītot, izglītot.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:April 2nd, 2015 - 10:28 am
(Link)
Skaidrs, ka nevienas zāles nav panaceja. Tas arī skaidrs, ka vairums marihuānas legalizācijas atbalstītāju nedomā par aktuālām medicīnas problēmām, bet vienkārši grib ķert kaifu.

Domāju, ka kritiķi arī iebildīs, ka šaurais pielietojums ir tāpēc, ka marihuānas aizliegtā statusa dēļ ir maz pētījumu. Vispārīgi pretsāpju līdzekļi medicīnā ir ļoti svarīga kategorija. Ibuprofēns un paracetamols ir tikai pret relatīvi vieglām sāpēm, un šajā aspektā šīs zāles ir mazāk svarīgas. Kodeīns skaitās jau augstāka klase, bet bez receptes to pārdod tikai mazā devā, jo adikti reizēm uzsēžas uz tā. Opioīdi kā morfīns utml. jau ir pret ļoti stiprām sāpēm un palliatīvi, kā vēzis vai ļoti nopietna operācija, infarkts u.c. Kaut kas mazāk adiktīvs, bet vidēji spēcīgs līdzeklis būtu diezgan noderīgs daudzos gadījumos.
[User Picture]
From:[info]kjiimikjis
Date:April 2nd, 2015 - 06:29 pm
(Link)
Aizliegtais statuss savu lomu, protams, spēlē, taču tas nav akmenī cirsts - zinātniskiem pētījumiem vairākās valstīs ir iespējams legāli iegūt gan marihuānu, gan atsevišķus no tās izdalītus savienojumus. Tiesa, šis pasākums gan jau ka saistīts ar papīru blāķa aizpildīšanu, īpašu prasību izpildi u.c. birokrātiskajām izklaidēm, taču kopumā - gana izdarāms. Man drīzāk liekas, ka pielietojumu ievērojami ierobežo tās blaknes (tās pašas, kuras kaifa meklētāji uzskata par pamatiedarbību). Ja kādai substancei, kuru pārbauda konkrētam medicīniskam pielietojumam, ir narkotiskas un/vai psihotropas, halucinogēnas utml īpašības, tad tām jābūt Patiešām Lieliskām Zālēm, lai tieši šīs substances lietošana būtu attaisnojama. Un, cik nu sanācis lasīt kādus apskatrakstus, vairumā jomu, kur marihuāna pārbaudīta, rezultāti, ja vispār kaut cik pozitīvi, tad ir stipri pieticīgi. Tas, savukārt, mazina pētnieku vēlmi veikt šādus pētījumus. Galu galā, ja reiz jāiegulda laiks nepieciešamās dokumentācijas sakārtošanai, tad pētāmajam objektam jābūt patiešām daudzsološam, lai no rezultātiem būtu kaut kāda jēga, un atskaitot jau manis pieminētos (un arstniecībā lietotos, līdz ar to salīdzinoši labi izpētītos) efektus, marihuāna īsti nepavelk līdz tādam statusam.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:April 3rd, 2015 - 01:33 am
(Link)
Visi klīniskie pētījumi ir riskanti, bet vislielākā motivācija tos uzsākt ir iespējas potenciālās zāles pārdot. Ja zāles ir kontrolēto narkotiku sarakstā, tad tās pārdot ir sarežģītāk – tās ir īpaši jāglabā un jāatskaitās gan ārstiem, kas izraksta attiecīgās receptes, gan farmaceitiem, gan ražotājiem. Skaidrs, ka pārdošanas apjomi šādām zālēm būs minimāli, un daudz mazāki nekā lētajam bezrecepšu ibuprofēnam. Paredzēt pētījumu rezultātus iepriekš ir grūti, bet, manuprāt, potenciāls tām uzlabot daudzu cilvēku dzīvi ir diezgan augsts. Ne jau caurmēra tīnim, bet, piemēram, tiem, kas cieš no neiroloģiskajām sāpēm utml.

Starp citu, kaifa meklētāji pamatā nemeklē blaknes, bet to pašu efektu, kas ir zāļu pamatiedarbība, tikai varbūt stiprākā mērā. Pēdējā laikā kaifa ķeršanai daudzi izmanto arī antidepresantus. Es pieļauju, ka arī ar marihuānu daudzi pašārstējas no depresijas. Kā jau ar visām zālēm, pašārstēšanās ir riskanta, un cilvēkiem nevajadzētu to darīt. Tomēr tieši aizspriedumi par mentālo veselību arī ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēki tik bieži pašārstējas nevēlamā veidā – ar alkoholu vai narkotikām.
[User Picture]
From:[info]komentators
Date:April 2nd, 2015 - 01:58 pm
(Link)
oo, paldies par rakstu, man jau izsenis krīt uz nerviem visi tie nenormāli kaislīgie zāles aizstāvētāji, kas to ceļ kaut kāda megabrīnumauga statusā
[User Picture]
From:[info]french_mime
Date:April 2nd, 2015 - 03:51 pm
(Link)
Mhm. Un arī, mani piemēram pārāk ļoti baida zāles saistība ar psihozi. Gan no pētījumiem, gan arī pazīstami cilvēki, kam attīstījās šizofrēnija pēc ilgstošas zāles pīpēšanas, kas sākās jau ap 11, 12 gadiem.