Comments: |
"Our data clearly indicate a link between the psychosocial factors and the pathogenesis of MS." man ka zinātniekam uzreiz gribas piekomentēt, ka tas nenozīmē to, ka psychosocial factors var izraisīt MS, kā to dabiski gribas interpretēt. Banālā patiesība ir tāda, ka korelācija nenozīmē kauzāciju, jo var būt arī citi varianti, proti tādi kā slēpts mainīgais (kas izraisa gan stresu, gan MS), un reversā kauzalitāte (stress ir viens no agrīniem MS simptomiem). Bez tam, kā jau tikai komentēts, a priori varbūtība dabūt negatīvas atbildes no pacienta ir lielāka nekā varbūtība dabūt tādas no vesela cilvēka, līdz ar to korelāciju statistiskais nozīmīgums rakstā varētu būt pārspīlēts, ņemot vērā viņu izmantoto p-vērtību metodi, kura a priori varbūtības ignorē. Statistikas mācību literatūra iesaka kauzācijas ticamākai noteikšanai ievākt dažāda veida pierādījumus. Faktiski tas nozīmē, ka labāk ir skatīties uz meta-studijām (review vai survey raksti), nevis uz vienu konkrētu pētījumu. Veiksmi!
tu esi ists zinatnieks, respektiivi, es sito visu par citu ceeloni un apgriezto ceeloni studeeju un rakstu visu laiku :) BET - man ir sajuuta, ka soreiz taa ir tiesa
paldies :-) sajaa gadiijumaa es nevis mekleeju zinaatnisko patiesiibu, bet tikai kaut kaadu nebuut apstiprinaajumu prataa ienaakusai hipoteezei. soreiz man ir ertaak ticeet tam, kam gribu ticeet :-)
Es te kādu brīdi nevarēju saprast, rakstīt šito vai ne, bet riskēšu, cerams, ka neapvainosies. Tu esi baigais malacis, ka spirinies un nenokar degunu, papildu metodes par skādi nenāks kaut vai tā paša stresa mazināšanai tagad. Pēc savas vēzīša pieredzes gan gribas piebilst, ka ir risks vienā brīdī sevi vainot par nepietiekamu cenšanos un justies ļoti nelāgi, ja slimība par spīti visai tradicionālajai ārstēšanai, EFT un veselam papildmetožu arsenālam neatkāpjas vai atkāpjas un tad kādā brīdī atgriežas. Ļoti negribētos, lai tev kādā brīdī būtu šādas sajūtas. Tāpēc es te rakstīju par tiem cēloņiem un sekām, jo ir iets līdzīgiem procesiem cauri pēc sākotnējām diagnozēm un sākumā ir liela, liela vēlme atgūt kaut kādu nebūt kontroli. Virtuālie apskāvieni un lai atgriežas veselība un mazinās stress :)
paldies. es droši vien vēl esmu zināmā nolieguma stadijā un arī necenšos iepazīties ar visiem negatīvajiem scenārijiem. bet patureesu praataa, paldies :)
Varētu būt, ka tāda stadija, tas ir baigi normāli, gan jau esi par stages of grief lasījusi. Kas man personīgi šķita interesanti - tas process ne vienmēr ir lineārs no viena posma uz nākamo, posmi var samainīties vietām, mainīt virzienu un reizēm to var redzēt tikai "atpakaļskatā". Man šobrīd ir pieņemšana ar periodisku ielēkšanu atpakaļ depresīvajā posmā periodos, kad aktīvās ārstu vizītes, bet tagad ir vieglāk, jo zinu, ka pāries, vienkārši jāiztur tas periods :) | |