juvenal ([info]juvenal) rakstīja,
@ 2024-07-21 17:33:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Bija laiks, kad apmeklēju katru LNMM izstādi (tikai Sutas muzejam kaut kā metu riņki), bet tad pazuda prieks. Ir vieni un tie paši mākslinieki un bildes izstādēs sāk atkārtoties. Savukārt Rīgas Biržai tikai ļoti retos gadījumos izdevās atvest kaut ko vērtīgu. Laikam arī par izstādīšanu ir jāmaksā un naudas nav.

Bet Lielās Netiklības izstādei tuvojās gals un tas bija iemesls atgriezties LNMM. Nekas īpašs, galīgi nekas īpašs. Bija jānoskaņojas apmulsumam. Hildas Vīkas, Birutas Baumanes, Borisa Bērziņa un Felicitas Pauļukas akti, pie ieejas rotējošais stends ar sieviešu (laikam jau īpaša skaistuma) aktu figūrām mudināja domāt, ka šeit ir jāatraisa iekšējās sarunas, kurās parasti interesējos par to, kas cilvēkam ir licis šo gleznot un cik ļoti viņa pasaule atškiras no manējā, ja viņš tā domā un glezno. Bet tad nāca virkne preteklību. Un tad atkal bija erotika, kuru, protams, nedrīkstēja baudīt, lai nerastos reakcija.

Tāpēc vislabāka pieeja bija pafotografēt vīriešu tēlus, cik nu to bija un neko īpaši neņemt galvā.

Vīriešu tēli bija tikai homoerotiskā kontekstā. Tur gan bija pilns spektrs - Balčus pārtiju fotogrāfijas, geju pludmales, radošu jaunekļu dzejas, puiša-daddy performance, riktīga eļļas glezna ar atlaidušos vīrieti, kurš pavēris kājas un ir gatavs. Protams, Kaņeps Bija foto "Divi krāni" (nu labi, nosaukums bija nedaudz precīzāks) un tie tur patiešām bija. Bet tas tad no vīriešiem gandrīz viss. Vēl bija Latvijas laika cīkstoņu foto un Padomju laika grafikas par strādniekiem, bet par tām bija teikts, ka tās esot homoerotiskas.

Hetero vīrieša tēls izstādē nebija. Un varbūt labi, ka tā. Jo šie tēli ir tik degoši un spēcīgi, kas nekas tiem līdzās stāvēt nevar. Gubenko to laikam bija sapratis. Kur nu? Drīzāk viņš bija nobijies. Bieži nobīstas no īstas vīriškības.

Izskrēju citām zālēm cauri. Bija plaša izstāde par Kaņepu. Atceros, kad viņa gleznu sēriju redzēju kaut kur nodrukātu (tas varētu būt bijis Studijā?), tad man likās - tāds dārgums! Šoreiz savādāk - rezignācija, pētošs vīriešu programmātiskums un ironija ir par maz, lai radītu lielu vērtību.

Atmodas izstāde "Mūra sabrukums" bija pretīga un klīniska. Tā uzvedas no kēdes norāvušies suņi. Droši vien, ka šos darbus neviens nekad nav pircis. Ja Latvija kā pērle ir iznirusi no šādiem dubļiem, tad tas varbūt daudz ko izskaidro.

Augštāvā Neiburgas video neskatījos, nebija laika. Un laikam satraumēju augšējo zāļu džeku. Viņu laika skumdināja, ka es noskrēju (kā vienīgais) gar pāris lielformātiem un neveltīju gandrīz nekādu uzmanību. Viņš laikam pārdomāja savu dzīvi un pēcāk prasījās savai kolēģei, vai varot doties mājās. Nu nevajag tam džekam būt tik eksistenciālam. Man tiešām nebija laika, bija jāsteidzas uz vakara Misi. Pie tam LNMM ir zāles, kurās ir problēmas ar kondicionieriem un uzturēties tur var tikai tad, ja esi gatavs kļūt par sasvīdušu cūku.

Muzeja restorāns pēc cenām un apkalpošanas formāta ir kļuvis par ēdnicu, taču vide ir fantastiska un ēdieni ir garšīgi. Bet restorāns vairs īsti nav. Droši vien mākslas un restorāna līmeņi izlīdzinās.

Pēcāk mājās sadabūju un skatos Art in America un Beaux Arts magazine un esmu apmulsis. Tā ir pavisam, pavisam cita māksla. Es galīgi neko nesaprotu no visa šī, bet vai nav jāceļ tracis par stāvokli Latvijas mākslā?

---

Citās ziņās. Tenūrprofesors Ambainis saka "Kvantu tehnoloģijās, es domāju, mums ir jābūt pašai mazākajai kvantu tehnoloģiju lielvalstij. Es uzskatu, ka mākslīgā intelekta vilciens lielā mērā ir aizgājis."

https://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/tehnologijas-un-zinatne/18.07.2024-mums-ir-jaklust-par-kvantu-tehnologiju-mazako-lielvalsti-saruna-ar-lu-profesoru-ambaini.a561938/

Pēc titulu skaita viņu nedrīkstētu kritizēt. Bet - vai tiešām kvantu datora būve ir tik sarežģīta, ka Eiropā būs tikai četri valdību sponsorētie? ASV taču ir diezgan daudz privātfirmu, kas būvē savus kvantu datorus. Un es pats šeit ieliku Ķīniešu desktop ražojumu, kuru katrs par 50k var nopirkt sev mājās. Vai Eiropā ar kvantu datoriku būs tāpat kā ar kodolsintēzi? Eiropa netiek galā https://www.delfi.lv/campus/56036780/zinatne/120034183/pasaule-lielako-kodolsintezes-reaktoru-uz-pilnu-jaudu-iedarbinas-vien-pec-15-gadiem bet Sam Altman jau pēc nepilniem 2 gadiem pārdos savu enerģiju Microsoft?

Un šāda nespējnieka domāšana ir Ambainim & Latvijas Co. Tas pats ar tēmām - optimizācijas algo un kriptogrāfija. Vai tiešām nevarēja paņemt kvantu MM? Un ko nozīmē "vilciens aizgājis"? Tas, ka visu pirksim no citiem?

Jā - šis ir vistiešākā sakarā ar pirmo tēmu. Kad Latvijā būs tiešām izcilas tehnoloģijas un izcili biznesi, tad arī māksla pavilksies.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


(Anonīms)
2024-07-21 22:21 (saite)
Atvainojos par tukšajiem postiem, kaut kas ar internetu. Paldies par cilvēkam statusam atbilstīgu tēmu kopumu pacelšanu. Par sakarību – tehnoloģijas, biznesi, tad māksla, domāju, renesanses cilvēkam jāizpaužas vienlaicīgi, iespējams arī sportā u.c. sfērās. Vai tomēr Šrēdingera kaķim ir jāiznāk no kastes un jāsaliek viss pa vietām?

(Atbildēt uz šo)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?