Janvāris 26., 2005


Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
12:01

(53 teica | man šķiet, ir tā...)

Comments:


From:[info]divi_g
Date:26. Janvāris 2005 - 13:02
(Link)
Man liekas, ka ir jānodala māksla, no vienas puses, un, no otras, filozofija, vēsture, politika utml. Māksla pēc savas būtības nevar būt objektīva, tādēļ profesija "mākslas kritiķis" vai "mākslas zinātnieks" zināmā mērā liek pasmaidīt.
Pārējām (nu, vismaz politikai un vēsturei, piemēram) ir faktoloģiskā daļa un objektivitāte ir [nesasniedzams] mērķis.
Šo iemeslu dēļ "savs viedoklis" paliek zināmā mērā neiespējama kategorija. Kāds varētu būt "savs viedoklis" par to, ka džē-dabljū-buš ir ASV prezidents? Ka viņš nav ASV prezidents? :) Vai kāds varētu būt "savs viedoklis" par to, ka Kerenska valdība tika izveidota 1917.gadā? Ka tika izveidota 1719.gadā? :) Protams, "savs viedoklis" parādās šo faktu interpretācijās, bet mākslā faktoloģiskās daļas vispār nav.
[User Picture]
From:[info]mako
Date:26. Janvāris 2005 - 13:13
(Link)
Par vēsturi atļaušos nepiekrist. Tā neaprobežojas ar faktoloģiju.
Par to pašu Kerenska valdību - vinās uzveides gads nav apstrīdams. Bet viņas darbības vērtējums var ļoti atšķirties, subjektīvi būt atkarīgs no gan no viedokļa autora politiskajām fantāzijām, gan citiem faktoriem.
From:[info]divi_g
Date:26. Janvāris 2005 - 13:20
(Link)
Atļaušos citēt pats sevi:
> Protams, "savs viedoklis" parādās šo faktu interpretācijās, bet mākslā
> faktoloģiskās daļas vispār nav.

;)
[User Picture]
From:[info]mako
Date:26. Janvāris 2005 - 13:33
(Link)
Ir gan mākslā faktoloģiskā daļa - ar ko mākslinieks drāzās, ko lietoja, kad sev ausi nogrieza, kurā gadā nomira no sifilisa...
From:[info]divi_g
Date:26. Janvāris 2005 - 13:38
(Link)
Imho tā ir mākslas vēstures, nevis mākslas faktoloģiskā daļa.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:26. Janvāris 2005 - 13:23
(Link)
ei, tas nu gan i bullshits. protams, mākslā ir faktoloģiskā daļa: attiecīgā laikaposma raksturojums, politiskā situācija, mākslinieka biogrāfija un tās saistība ar mākslu, reliģiskie vai mitoloģiskie priekšstati utt.; uz konkrēto darbu attiecināmā - žanri, tehnika, kompozīcija, mākslinieciskās izteiksmes līdzekļi (tip krāsas, pantmērs, materiāls, taktsmērs un tamlīdzīgi).
attiecīgi cilvēks var runāt par mākslas darbu teorētiski & faktoloģiski, neapskatot šī darba kvalitāti, neizsakot nekādu vērtējumu (teiksim, atrast Raiņa dzejolī pantmēru, atskaņas un epitetus), vērtējuma izteikšana jau ir nākamais līmenis, kuru var pamatot arī ar šo teorētisko daļu (piemēram, Virzas "Baiga vasara" ir labs dzejolis arī tāpēc, ka tajā ir eleganti un neuzbāzīgi ieturēta soneta forma).
From:[info]divi_g
Date:26. Janvāris 2005 - 13:37
(Link)
Nu, bet tas jau arī ir tas, kas tev nepatīk, spriežot pēc ieraksta ;) Tb, tas, ka mākslas darba vērtējums tiek aizstāts ar laikposma, tehnikas un kompozīcijas raksturojumu.

Bet, paņemot "tīros gadījumus", bez māksliniekiem, kas grib tikai pārdot savus darbus, bez vēsturniekiem, kas pilda propagandas pasūtījumu, utt - kāds ir mākslas darba mērķis? Imho vai nu izpaust sevi, vai izraisīt kaut kādas emocijas tajā, kas šo mākslas darbu redzēs. Kāds ir vēsturiska pētījuma mērķis? Paplašināt zināšanas par kādu notikumu...
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:26. Janvāris 2005 - 13:41
(Link)
es ne par ko neteicu, ka man nepatīk :) es vienkārši aprakstīju iespējamos iemeslus, kāpēc cilvēks kļūst par intelektuāli. un piedevām vēl atzinīgi to novērtēju, jo labāk intelektuāls viedoklis nekā nekāds.
From:[info]divi_g
Date:26. Janvāris 2005 - 13:43

Oki, laboju, patīk

(Link)
A mok labāk nekāds savs viedoklis nekā nekāds svešs viedoklis? ;)
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:26. Janvāris 2005 - 13:46

Re: Oki, laboju, patīk

(Link)
doch.
es tak tur kaut kur beigās ņurdēju, ka pozitīva risinājuma gadījumā intelektuālis nonāk pie sava viedokļa. aplinkus, bet tomēr nonāk.
honeybee -

> Jaunākais
> Arhivētais
> Draugi
> Par sevi


> Go to Top
Sviesta Ciba