gnidrologs ([info]gnidrologs) rakstīja,
@ 2018-02-18 10:16:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Marksisms, visi tā paveidi, nav politiska ideoloģija. Lai kaut kas būtu ideoloģija, tai jāmeiko sensu kaut vai kādā šaurā kontekstā. Sarkano 'idejas' satur vienīgi korodīvas un destruktīvas tendences. Kreisums ir deformētu, disfunkcionālu smadzeņu pazīme, kolektīva slimiba, kas mēdz piemeklēt dekadentas civilizācijas un neizbēgami beidzas ar to pilnīgu kolapsu.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]h_h
2018-02-18 13:23 (saite)
Lai izšķirtu liberālismu no marksisma, ir būtiski ņemt vērā, ka Markss pats ir kritizējis liberālismu, un viņa kritika ir atstājusi iespaidu uz tālāko liberālisma attīstību, un varētu teikt, ka mūsdienās liberālismu mēdz izprast kā jau zināmus marksisma elementus ietverošu. Ja sākumā liberālisma ideja bija balstīta idejā par tiesībām uz brīvību - dari, ko vēlies, tikai neierobežo citu brīvību, tad Marksa kritika bija tāda, ka šis princips patiesībā nenodrošina visiem brīvību, jo cilvēki jau sākotnēji atrodas nevienlīdzīgās pozīcijās. Princips "dari savu un netraucē citus" patiesībā tikai padziļina plaisu starp cilvēkiem un kultivē egoismu. Marksistiskais elements liberālismā parādās uzskatā, ka valstij ir ne tikai jānodrošina, lai pilsoņi neierobežo cits cita brīvību negatīvā veidā, bet arī aktīvi jānodrošina vienlīdzīgas iespējas un jānovērš nevienlīdzības cēloņi. Īsti nezinu, kā šajā stāstā ierakstās Berlins, bet palicis prātā, ka viņš bija aktīvs negatīvās brīvības aizstāvis, un pozitīvo brīvību skatīja ar aizdomām tieši totalitārisma iespējas dēļ.

Nez kāpēc šķiet, ka termins "kultūrmarksisms" tiek izmantots tikai un vienīgi kā pejoratīvs, lai gan tas nebūt nešķiet tik nepiemērots, lai raksturotu noteikta veida teorijas. Piemēram, Antonio Gramšči teoriju, kurš radīja kultūras hegemonijas jeb dominances ideju, kas patiesībā ir balstīta marksismā, bet nav attiecināma tikai uz ekonomiku.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-02-18 13:40 (saite)
Jā, ir interesanti, ka cilvēki, kuri atbalsta daudzas Frankfurtes skolas idejas kaut kā kaunas no tā, ka viņiem piekarina marksismu un cenšas to noraidīt kā raitwingeru lamuvārdu/konspirāciju. Frankfurtieši taču tik tiešām bija full-blown marksisti, kuriem nācās pamest savas dzimtenes un doties uz ASV tieši savu politisko uzskatu dēļ pēc tam, kad 20ā gadsimta pirmajā pusē daudz kur Eiropā pie varas nāca patiesi ekstrēmi raitwingeri. 'Kultūr' vārdā tiek lietots, lai norādītu viņu fokusu uz kulturālu revolūciju ekonomiskās vietā (jo visi sen sapratuši, ka kapitālisms, protams, ir sūdīgs, bet nekā labāka par to nav).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?