gnidrologs ([info]gnidrologs) rakstīja,
@ 2023-02-05 19:35:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
real research
Scanning a Predynastic Granite Vase to 1000th of an Inch

Granīta vāze no Ēģiptes (lēsts, ka atradums no 5000 gadus veca perioda), kura tikusi noskanēta ar aviācijas industrija līmeņa metroloģijas ierīcēm, kas dod 3d projekciju ar precizitāti līdz milimetra simtdaļām.
Gandrīz visās dimensijās simetrija, perpendikularitāte (starp kakla virsu un iekšējo cilindru), paralēlisms. Sfēras(elipsoīda) virsmas simetrija no jebkura punkta līdz centra asij nenokrīt zemāk par milimetra desmitdaļām.
Tas pats attiecas uz vāzes rokturu savstarpējo paralelitāti, perpendikularitāti un attālumu attiecībā pret vāzes kaklu.
Virpošana izslēgta, jo objekts ir taisīts no monolīta granīta gabala un rokturi to nepieļauj.
Izgatavot šādu objektu pat mūsdienās būtu problemātiski. Būtu vajadzīgs daudzdimensionāls CNC aparāts un arī tad šāda precizitāte būtu ļoti labs rezultāts. Pasakas par roku darbu ar bronzas/vara instrumentiem pilnībā atspēkotas (protams, goes without saying, jo granīts Moh skalā ir 6-7, bet varš/bronza 3-4, tāpēc pat primitīvāki objekti ir problēma). Mēs runājam par lielumiem no pus mata līdz pāris papīra lokšņu biezumam. Būtu vēl interesanti, lai izmēra pulētās virsmas kvalitāti, lai noteiktu aptuveni kāda veida slīpēšanas tehnika būtu jāpielieto mūsdienās (pieņemot, ka slīpēšana vispār tikusi darīta). Tāpat kāda veida apstrādes pēdas ir vāzes iekšpusē.

Mērījuma rezultātus var apskatīt šeit.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]barvins
2023-02-07 01:06 (saite)
Hmmm. Es izvirpotu 90% virsmas, iekšējās un ārējās, bet to vietu, kur ir rokturi, virpotu ar turp-atpakaļ kustību no roktura līdz rokturim, nevis ar pilnu rotāciju - būtu drusku lēnāk, bet ja ir vergi, kas to dara, un ja virpo ar kko līdzīgu smilšpapīram, kas strādā vienalga kādā virzienā viņu stumj, tad whatever.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2023-02-07 07:25 (saite)
Bet viņiem nebija virpu, tikai gurnu apsēji un vara skrāpji.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]barvins
2023-02-07 10:02 (saite)
(izlikšos, ka nedzirdu sarkasmu tavā balsī, jo man actually interesē tehnoloģija, kā to var izdarīt)
Ja var ticēt wikipēdijai, tad podnieka ripu bija izdomājuši kādus 1000 gadus agrāk. Ja māk rotēt māla pikuci, tad māk rotēt arī granīta pikuci. Un skaidrs, ka urbi viņi arī pazina, jo to vajag, lai iztaisītu caurumus poda rokturiem un sākotnējo caurumu poda iekšpusei. Urbja tehnoloģija bija pazīstama stipri senāk, kopš akmens laikmeta beigām - kaut kā taču viņi uztaisīja tos caurumus, kur akmens cirvjiem kātus ielikt. https://www.google.com/search?q=stone+axe+with+hole.

A kā tu uztaisītu tādu vāzi?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2023-02-07 10:21 (saite)
Principā zemāk kolēģis jau formulēja manus iebildumus. Esmu strādājis ar virpu u.c. darbagaldiem kokapstrādē, tāpēc varu iedomāties kas praksē vajadzīgs tādam vai citādam izstrādājumam. Nešaubos, ka bronzas laikmeta cilvēks varēja būt pazīstams ar virpošanas u.c. materiālu apstrādes principiem. Fascināciju izraisa izpildījuma kvalitāte, kas ir nevis pārsteidzoša, bet absurda priekš materiāliem un tehnoloģiskā attīstības līmeņa, kas tiek pierakstīti attiecīgajai ērai. Pat ar mūsdienu ierīcēm daudzi Ēģiptē u.c. atrodamie objekti, kā mikro tā makro, nemeiko sensu. Vēl jo vairāk kombinācijā ar smieklīgi zemās kvalitātes hieroglifiem, ko uz tiem ar āža kāju uzskrāpējuši dažādu dinastiju ķeizariņi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]3koma14vs007
2023-02-07 09:54 (saite)
Un tagad iedomājies virpu, kas izgatavota no bronzas detaļām, kuras centrālā ass nerotē lodīšu gultņos.
Kā ar šādu ierīci sasniegt izgatavojamās vāzes absolūto simetriju visās asīs un precizitāti, kas sniedzas milimetra desmitdaļās un pat simtdaļās?
Otrkārt, gan konkrētās pētāmās vāzes, gan citu muzeju vitrīnās atrodošos trauku virsmas spīd kā nopulētas, Vai ar smiltīm, lai kādas cietības minerāla tās būtu, var sasniegt šādu apstrādes līmeni?
Un filozofisks jautājums - kāda velna pēc ēģiptiešiem izgatavojot parastus mājsimniecības priekšmetus šāda superprecizitāte bija nepieciešama?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?