making sense - [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[13. Jan 2018|12:04]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
saiteatstāt nospiedumu

Comments:
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:13. Janvāris 2018 - 14:32
(Link)
Man šķiet, ka viņš to sapratis pilnīgi otrādi – cilvēki sadarbojas tieši tāpēc, ka viņi uzticas viens otram. Es uzticos cilvēkam no ielas pārvaldīt valsti – jautājums ir tikai, kā atrast tādu, kuram uzticas vislielākais cilvēku skaits? Bet pat monarham bija jābauda savu padoto uzticība, citādi viņam naktī pārgrieza rīkli.

Dažreiz es uzticos vienam cilvēkam mazāk nekā veselei cilvēku grupai, starp kuriem ir savstarpēji lielāka uzticība – tā ir valdība vai uzņēmums. Varbūt blokķēde (es gan vēl īsti nezinu, kur blokķēde būtu noderīga) var izveidot tieši to pašu – kā vairot uzticību nehierarhiski veidotu cilvēku grupā. Bet nevis sadarbību bez uzticības.

Uzticību pūlim traucē indivīdu identificēšanas problēmas. Blokķēde ļauj droši identificēt, tāpēc tā vairo uzticību.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:13. Janvāris 2018 - 14:50
(Link)
Es nesen pārdomāju par vienu akūtu problēmu – viltotu zāļu piegādi, it īpaši nabadzīgās valstīs (tiek lēsts, ka tur ap 10% zāļu ir viltotas). Viena dzirdēta ideja ir lietot iepakojumu ar čipu, kas saistīts ar blokķēdi piegādes sistēmā, kas uzlabos izsekošanu. Mani mulsināja fakts, ka blokķēdes var viegli nokopēt. Kur ir garantija, ka kāds nav vienkārši paņēmis čipu no īstajām zālēm un pielicis viltoto zāļu iepakojumam (pēc tam, kad īstās jau ir izlietotas, piemēram, slimnīcā vai kur). Manuprāt, tas vēlreiz apstiprina, ka ir vajadzīga uzticēšanās – farmaceits, kuram tu uzticies. Blokķēde strādā tikai tad, ja visi locekļi piegādes ķēdē ir uzticami. Faktiski, blokķēde tikai ļauj pārliecināties, kas viņi ir. Un ja zāles tomēr izrādās viltotas, tad ir daudz vieglāk sākt pēc kārtas meklēt, kurš ir pievīlis uzticību.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:13. Janvāris 2018 - 14:55
(Link)
Fizisku objektu piesaistei blokķēdei būtu jābūt (kaut kādā veidā) daudz ciešākai par viegli noplēšamu čipu. Salīdzinājumam – virtuāliem objektiem un to lietojumam blokķēdēs šādu vājo vietu un vajadzības uzticēties nav.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:13. Janvāris 2018 - 15:29
(Link)
Agri vai vēlu ir jānokļūst līdz fiziskajai realitātei. Ko piesaistīsi, piemēram, bērniem domātajām antibiotikām, kas ir šķidrums pudelītē.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:13. Janvāris 2018 - 15:44
(Link)
Kaut ko no sērijas "hermētiski noslēgtas ampulas (atvērt pie injekcijas) sieniņā iebūvēts čips un/vai svītru kods". Te gan jāpiebilst, ka neesmu inženieris un nepretendēju uz gataviem, "ejošiem" risinājumiem blokķēdes un IoT krustojumam.