cits ([info]garamgajejs) rakstīja,
@ 2014-01-14 10:35:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Entry tags:health trajectories, history, study, substances

Lasu apreibinošo vielu izplatīšanas un lietošanas vēsturi. Nereti var secināt, ka "nav nekā jauna šajā pasaulē". Lūk, piemēram, smēķēšanas aizliegumi nav nekas jauns. Gluži pretēji, kad tabaka strauji izplatījās Eiropā un Āzijā 17.gs., tās lietošana ikdienā un saistītie paradumi itin nemaz netika uzņemti viennozīmīgi labvēlīgi:

"English smokers risked the disapproval of James I, who declaimed against the Stygian weed. Monarchs of more absolute sway meted out cruel punishments. Russian smokers suffered beatings and exile; snuff-takers had their noses torn off. Chinese smokers had their heads impaled on pikes. Turkish smokers under the reign of Ahmed I endured pipe stems thrust through their noses; Murad IV ordered them tortured to death. Priests who indulged in tobacco during Mass - one vomited up the Sacrament after dipping snuff - were threatened with excomunication. Added to fines, floggings, mutilations, and threats of death and damnation was the everyday obloquy of those who did not indulge. Tobacco, as its critics tirelessly pointed out, fouled the breath, stained the teeth, soiled the clothing, and brought forth streams of snot and spittle. Smoking also entailed the risk of fire, a mortal danger in a world of combustible dwellings." - Courthwright D., Forces of Habit.

Šķiet, ka 17.gs. iebildumi galvenokārt būs bijuši estētiski un saistīti ar ugunsdrošību. Interesanti, ka vienlaicīgi ar oficiālu nosodījumu, tabaka ļoti interesēja medicīnas profesijas pārstāvjus, kurus arī uztrauca tās nepārdomāts lietojums ikdienā. Šeit atkal var pieminēt, ka spriedze starp oficiāliem apreibinoso vielu lietojuma, izplatīšanas un ražošanas aizliegumiem un medicīnas interesēm pastāv arī šodien - ir apgrūtinati pētījumi, kas potenciāli var rezultēties efektīvākās ārstēšanas metodēs, pielietojot vielas, kas šobrīd ir aizliegtas.
Tiek uzskatīts, ka 18.gs. smēķēšana Eiropā mazinājusies, bet to atsver šņaucamās tabakas popularitātes pieaugums šajā periodā. Savukārt 19.gs. smēķēšana atkal kļūst plaši izplatīta, populāra un varētu teikt, modīga, kas turpinās arī 20.gs., līdz atkal esam nonākuši pie apjausmas, cik tas viss ir slikti. Loks noslēdzies.




(Ierakstīt jaunu komentāru)

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?