extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2020-06-03 10:11:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Kādam studentam bija grūti atrast dzīvokli Rīgā, tāpēc tas esot rasisms? Esot atteikts 4 reizes(!)?

Varbūt vienkārši tas ir tāpēc, ka Rīgā trūkst labu dzīvokļu? Varbūt arī tas, ka studenti nav tā uzticamākā īrnieku kategorija. Vai arī tas, ka viņa nerunāja latviski/krieviski?

Man arī bija ļoti grūti atrast piemērotu dzīvokli Rīgā. Divas reizes bija tā, ka pēc tam, kad es beidzot atradu dzīvokli, mani pēc kāda laika palūdza izvākties, jo izīrētāji bija izdomājuši dzīvokli pārdot. Es metu mieru Rīgas dzīvokļu tirgum un uz kādu laiku aizbraucu padzīvot uz Čikāgu. Tur gan nekādu problēmu ar dzīvokļa izīrēšanu nebija, turklāt ņemot vērā, ka Čikāgā es bija tikko ieradies imigrants, turklāt bez darba (kā pašnodarbinātais).

Čikāka ir ļoti jauka vieta, daži to raksturotu, kā riskantu. Man vienreiz nozaga portatīvo datoru no dzīvokļa, kāds atmūķēja durvis un vienkārši iznesa. Es ziņoju policijai, un policija atnāca, uzrakstīja protokolu, jauki parunājām un viss ar to beidzās.

Vienreiz mani apturēja policija un pārbaudīja, kas man ir kabatās. Tas notika brīdī, kad policija bija apcietinājusi kādu noziedznieku un laikam bija atraduši pie viņa nelegālu ieroci. Man vienkārši sagadījās iet garām tajā brīdī un man kabatā bija mp3 pleijeris, kas aizdomīgi varēja izskatīties līdzīgi pistolei, tāpēc policija apturēja.

Šajos abos saskarsmes gadījumos ar policistiem viņi man šķita ļoti jauki un apzinīgi cilvēki. Neapšaubāmi, katrā organizācijā ir pa kādai melnajai avij, bet ir skaidrs, ka esošie protesti ir vienkārši sociālā tikumsignalizēšana plus sakrājusies spriedze no ilgstošās sēdēšanas karantīnā un lielā bezdarba.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]iokaste
2020-06-03 14:08 (saite)
prātīgāk būtu cienīt rasu atšķirības un tām dzīvot atsevišķi.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-06-03 14:34 (saite)
Tā nebija viņu izvēle. Melnos uz ASV aizveda kā vergus.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]iokaste
2020-06-03 15:35 (saite)
izejot no esošā, seperēties. tas ir vienkāršs risinājums.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]dombrava
2020-06-03 17:59 (saite)
Aizliegtajā paņēmienā bija sižets, ka grūti atrast dzīvokli cilvēkiem no Sīrijas.

Latvijā esmu dzirdējusi aizspriedumainus izteikumus par citu rasu cilvēkiem.

Varbūt tad jādefinē, kas ir rasisms, ko izpratnes var atšķirties.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-06-03 18:36 (saite)
Jautājums ir cits – vai tā ir nozīmīga problēma?

Citādi mēs te tēlojam influencerus, kuriem ir bez smadzenēm jāsignalizē, cik ļoti sekojam līdzi jaunākajai modei, ieskaitot šībrīža tikumsignalizēšanas modei.

Ja vien viņi vēl paši tikai par to ņemtos. Bet nē – tiek pieprasīts, lai visi līdzīgi tikumsignalizētu pakaļ. Un ja tu to nedari, tad tevi pat var atlaist no darba, boikotēt tavu veikalu vai kā citādi sabojāt tavu karjeru vai dzīvi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dombrava
2020-06-03 22:14 (saite)
Džeimss Baldvins grāmatā "Cita zeme"
(Another Country, 1962) ir trāpīgi uzrakstījis par melnādaino aizvainojumu pret baltajiem. Būdams melnais viņš pārāk pozitīvi neportretē nevienu rasi. Tagad varbūt modīgi šo darbu piesaukt, lasīju pasen, toreiz šķita spēcīga grāmata. Kāpēc uzskati, ka tas trendīgi tikai mūsdienās? Ir sabiedriskā doma, bet tas nenozīmē, ka cilvēki nozombēti un visu vārds vārdā atgremo vai pieņem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-06-03 22:22 (saite)
Es esmu autists un vispār nespēju spēcīgi identificēties ar rasēm vai tautībām. Es par rasēm vairāk domāju tikai medicīniskā aspektā – kuras zāles ir labākas, kādas slimības ir biežākas katrai rasei vai ģenētiskajai grupai utml.

Bet manā skatījumā cilvēki sociāli identificējas ļoti spēcīgi un kā nozombēti pieņem jebkuru naratīvu, kas tajā brīdī ir modē. Tieši to man ir visgrūtāk pieņemt šajā pandēmijas laikā. Tas liekas tik absurdi, ka man šķiet, ka tā ir kaut kāda psihiska slimība. Lai gan protams, tas visdrīzāk ir normāla lieta neautistu sabiedrībā.

Starp citu, Floids bija strādājis restorānā un nesen zaudējis darbu koronavīrusa karantīnas dēļ. Šeit es visvairāk saskatu šīs karantīnas traģēdiju, kura tagad izpaudīsies miljoniem cilvēku dzīvēs. Mani arī pārsteidza, cik ļoti visi pieņēma karantīnu kā nepieciešamu bez jebkādiem zinātniskiem pamatojumiem. Zviedrija bija izņēmums, bet pat viņi varēja ieviest maskas un ievērojami samazināt izplatību, kas netika izdarīts.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dombrava
2020-06-03 23:41 (saite)
Neesmu autists, taču es arī neidentificējos ar konkrētām rasēm vai tautībām. Taču man nepatīk, ja pret kādu izturas netaisni vai dara pāri. Vai šķiro cilvēkus, kas vērtīgāki un kas mazāk vērtīgi. Līdzjūtība rada identificēšanos, nevis tautība.

Manuprāt, tev ir profesionāla pieeja šajā ziņā.

Par pandēmiju var piekrist. Man arī sākumā bija neziņa, jo nebija pārāk daudz informācijas.

Kad pagājis laiks, ir vieglāk redzēt lēmumu pamatotību vai nepamatotību. Valdība droši vien negribēja riskēt, jo maz informācijas, nebija laika. Tā bieži saka, ka valdības cilvēkiem ir atšķirīga, pārāk abstrakta realitāte, tāpēc blakus riskus varbūt ignorēja vai neapzinājās. Lai gan ārsti rakstīja par daudzu valdības lēmumu nepamatotību jau martā (te runa par Latviju, citur varbūt jau agrāk). Bet nu labi, šīs ir zināmas lietas.



(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]dombrava
2020-06-03 22:21 (saite)
vai tā ir nozīmīga problēma?
Cilvēcīgi jā, ja gribas, lai visiem ir laba dzīve, bet subjektīvi grūti izmērīt, jo problēmas ir visiem.
Ja ņem vērā Tavu ierakstu par statistiku un nenozīmīgām problēmām, tad no tāda skatpunkta atbildi zini pats. Manuprāt, jautājums ir retorisks. Kā nesen teica mana vīra čoms: "Planet will continue to orbit the sun without me on it".

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-06-03 22:30 (saite)
Man tas nav retorisks jautājums. Ja tu izdari izvēles – ko un kā darīt šodien, tad tas ir tāpēc, ka tu kaut kam tici, atbalsti vai noliedz. Un labi ir, ja tev ir savs viedoklis, nevis tu vienkārši nedomājot pieņem viedokli, kas šobrīd šķiet modē un ir visdrošākā izvēle sabiedrībā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dombrava
2020-06-03 23:17 (saite)
Es pieņemu izvēli pēc sirdsapziņas vai iekšējā vadmotīva. Var viedoklis rezonēt ar to, kas it kā modē, ja tas sakrīt ar pašas pamatvērtībām, bet nepieņemu kā absolūto patiesību.
Man ir savas domas, bet es gribu saprast arī citu cilvēku patiesību, lai redzētu dažādus skatpunktus, ja nu tomēr kļūdos. Mani arī interesē, kāpēc kādam var būt atšķirīgs viedoklis, jo varbūt dažādi interepretējam lielo patiesību.
Ja tev patiešām svarīgs mans viedoklis, tad es jau pateicu, ka man svarīga ir cilvēcība un darīt otram labu. Tāpēc man nepatīk pavirši spriedumi par nepazīstamiem cilvēkiem (ne tikai rases dēļ).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-06-03 23:31 (saite)
Saprast citu cilvēku domas ir ļoti sarežģīti, jo vairums no viņiem nekad neteiks, kāpēc viņi tā domā. Droši vien jau, ka paši nesaprot un nevar pamatot savu domāšanas ceļu.

Cilvēki ir sarežģītas būtnes, tāpēc tas ir sagaidāmi un dabiski. Nekāds AI vēl ilgi nespēs ar to mēroties.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dombrava
2020-06-03 23:50 (saite)
Jā, sarežģītas gan:)

Ja uzdod jautājumus, tad varbūt cilvēki paskaidros, kāpēc tā domā, ja viedoklis balstās loģikā vai saprātā, faktos. Ja emocijās vai ētikas principos, tad grūtāk, bet ne neiespējami. Vai arī vnk kādas autoritātes viedoklī. Protams, var būt arī grūtības paskaidrot.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2020-06-03 23:52 (saite)
Cilvēkiem, kā likums, nav tādas pacietības. Viņi jau uzprāgst un mani nolamā jau pēc kāda 10. jautājuma.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?