Ūūlę ([info]chimera) rakstīja,
@ 2009-06-08 15:42:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
sakarā ar to, ka vecums nenāk viens, bet nāk komplektā ar smieklīgo bailīgumu [kur tie laiki, kad nebija слабо kongresnama БГ koncertos lekt iekšā no gaismotāju būceņiem par_velti], jautājums: vai vēl var* potēties pret ērču encefalītu? un kur lohs, kurš pēdējo reizi bija pie ārsta pagājušajā gadsimtā, var to izdarīt?

*ja saķer vīrusu starp pirmo un otro poti, tad pagalam, jā?


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]tanstaafl
2009-06-09 02:10 (saite)
Nolēmu "informēt sevi" (jau sen gribēju noskaidrot, kā ir ar tām lietām) un neturēt sveci zem pūra, t. i., informēt arī tevi. :)

Īsumā par ērču encefalītu Latvijā. Tas ir Eiropas tips — attiecīgi ir relatīvi lielas izredzes izdzīvot (mirstība aptuveni 1–5%, varbūt pat mazāk). Sliktās ziņas — ir 10-20% iespēja tikt pie ilglaicīgām vai permanentām neiropsihiatriskām sekām (teikšu godīgi, man ar šo pēdējo pietiek, lai izlemtu potēties). Latvijā 20-30% piesūkušos ērču ir inficētas ar encefalītu.

Par vakcīnām. Vakcīna nesatur dzīvus organismus un vakcinējoties nav iespējams inficēties ar ērču encefalītu. PVO nosaka stingrību, ar kuru jāpārbauda vakcīnas — skat. šeit. Vakcinējoties regulāri, vakcīnu efektivitāte ir apmēram 99%, un šāda efektivitāte tiek sasniegta jau pēc pirmajām divām vakcīnām.

Ārstēšana. Jā — pret ērču encefalītu nav nekādu specifisku zāļu; tiek ārstēti simptomi, un visi cer, ka pacients kaut kā nebūt atkopsies.

Inficēšanās pēc pirmās vakcīnas. Meklējot pēc vislabākās sirdsapziņas, neatradu ne vismazākās indikācijas, ka inficēšanās pēc pirmās potes ir bīstama; vēl vairāk — pie brīdinājumiem nebija ne miņas no ieteikumiem izvairīties no ērcēm (izņemot, protams, lai izvairītos no encefalīta). Ja Infektoloģijas centrā vai kur citur piedāvā vakcinēties laikā, kad ērces jau ir aktīvas, elementāra loģika man saka, ka diez vai ir kādas briesmīgas sekas pēc pirmās vakcīnas — vai šķiet ticami, ka viņi vakcinē cilvēkus ērču sezonā, un, ja piesūcas ērce, saka "Oh, well, paši vainīgi, ka nepadomāja"? Šo lietu es noskaidrotu pie kāda eksperta, bet man ir aizdomas, ka nojaušu, ko šis eksperts atbildētu.



Īsumā: vakcīnas ir ļoti drošas un ļoti efektīvas, encefalītu dabūt ir diezgan viegli, bet sekas mēdz būt netīkamas un nav specifisku zāļu. Vismaz tā man šobrīd jāsecina.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]chimera
2009-06-09 11:11 (saite)
Inficēšanās pēc pirmās vakcīnas:
par "kirdik" cenšas pārliecināt visi, kuriem ir kāds sakars ar studijām/darbu bioloģijas/medicīnas jomā. turklāt tas nav nekas ārkārtējs/dīvains, inficēšanās taču ir bīstama pēc jelkādas potes, ne?

20-30% inficēto ērču ir liels skaitlis, gūglējot ne tik sen biju uzgājusi apgalvojumu, ka 5%.

bet tas tā, vienkārši kā jau kuro gadu esmu atkal izlēmusi nepotēties.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]tanstaafl
2009-06-09 15:04 (saite)
Nevar noliegt, ka būtu interesanti uzzināt, kādu iemeslu bīstamībai dod visi studenti/darbinieki.

Vienkārši... nez, nu, ja potēšana notiek arī vasarā, noteikti dažiem cilvēkiem piesūcas inficēta ērce arī pēc pirmās potes — vajadzētu tak ievērot, ja pēkšņi cilvēki sāk birt kā mušas, turklāt divu (ja nemaldos) nedēļu laikā pēc potēšanās?

Dari, protams, kā tev šķiet labāk. :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]tanstaafl
2009-06-09 15:11 (saite)
O, izrādās Vakcinācijas dienests pat raksta pavisam skaidri: "Vakcinēties pret ērču encefalītu var visu gadu. Tas ir mīts, ka to var darīt tikai agrā pavasarī, kamēr ērču aktivitātes sezona vēl nav sākusies."

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]chimera
2009-06-09 18:14 (saite)
vot, būs jāpapēta tas viss tuvāk.
*ierakstu blociņā

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?