Sickbay of my imagination - [entries|archive|friends|userinfo]
Entitious

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[Dec. 3rd, 2021|10:18 am]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
[Tags|, ]

Ak, kā man patīk, kad plebeji atsaucas uz "zinātniskām publikācijām". Reti kurš ārpus akadēmiskās vides apzinās, ka lielākā daļa no "autoritatīvos žurnālos" publicētā ir sūds. Kopš pašam ir sanācis šo to sadzejot un nopublicēt (brīvprātīgi piespiedu kārtā, jo VAJAG), regulāri saņemu spamu ar "Dear Dr. Entity, pls publish with us, it only costs 2k USD". Tie pidari pat neskatās uz to, kas ir autōrs, jo es neesmu Dr un negribu būt. Vēl jo mazāk vēlos publicēties bio/med žurnālos. Viņi vienkārši safermo kontaktus un brutāli spamo.

Visam tam kājas aug iz tās amīšu publish-or-perish sistēmas, kur profs var dabūt tenure, kas nozīmē to, ka vari darīt (pētīt) ko gribi, tev maksā. Vienīgais nosacījums ir n publikācijas/atsauces gadā. Ja tenure tev ir 300k gadā, samaksāt 10k par 5 publikācijām nav problēma. Problēma ir tikt līdz tam tenure. Lai tur tiktu, ir jākļūst par respektētu autoritāti ar daudz-daudz atsaucēm uz taviem murgiem. Viena no metōdēm kā vākt atsauces ir pašam atsaukties uz saviem murgiem un savervēt/piespiest kolēģus un vergus (magus, doktorantus) atsaukties uz tiem. Diemžēl, pārējā pasaules akadēmija, lielākoties, seko amīšu paraugam (ne tenure, bet piespiedu publikācijas).

Vēl labāki ir tie frukti, kuri dabon honorary doktōra grādus no kautkādām mistiskām pseido-akadēmiskām iestādēm un tad sāk pļūtīt savus sūdus un cilvēki klausās. Jo "Dr". Jo no tiem pidariem reti kurš pieliek "(Hon)", kas norāda uz BS statusu. Kautkas no lielajiem fiziķiem (neatceros, kas tieši, Feinmans laikam) atklāti pateica, ka viņš atsakās lietot Hon grādus, jo tas ir BS.

Vēl viens iemesls, kādēļ šis publikāciju spams tiek ģenerēts ir doktorantūra pati par sevi. Pie mums, lai dabūtu grādu, vajag vismaz 3 publikācijas ar noteiktu novērtējumu (žurnāla autoritatīvums, principā), kuras tiek sašūtas ar ūdeni, lai izveidotu disertāciju.
Pirmā publikācija ir "eu, man ir šitāda ideja, bāzēta uz to-to-to-un-šito"
Otrā publikācija ir "es pamēģināju, un, izskatās, ka darbojas. Nav ne jausmas, kādēļ"
Trešā publikācija ir "es pamēģināju vēlreiz un, liekas, ka tas darbojas dēļ tā un šitā"
Grāds rokās, cilvēks sāk strādāt akadēmijā, turpina bīdīt savu tēmu un publicēt rakstus ar variantiem "pamēģināju savādāk, nedarbojas", "domāju, ka iemesls varētu būt tomēr cits", utt. Lai gan lielākā daļa žurnālu nepieņem rakstus ar negatīviem rezultātiem. Diemžēl. Lai publicētu rakstu ar negatīviem rezultātiem, tēmai jābūt ļoti skandalōzai (cold-fusion, kronīts, etc).

Principā, lielākā daļa akadēmisko publikāciju ir pielīdzināmas blodziņiem vai "tante teica". Katrā jomā ir pāris desmiti autoritāšu, uz kuriem visi atsaucas, pārējie ir vai nu komentāri vai kādas atvasinātas idejas apgremošana.
linkiestādi koku

Comments:
[User Picture]
From:[info]veed_logs
Date:December 3rd, 2021 - 11:10 am
(Link)
Vēl kāds moments - cilvēki mēdz izsecināt no izlasītā teksta to, ko viņiem pašiem ir ērtāk izsecināt, ne vienmēr tas tiešām ir tik viennozīmīgi šajā rakstā apgalvots. Izrauj kādu frāzi no konteksta un aiziet uz tviteri, cibu, fēcebuku u.t.t. Ir jau te redzēti gadījumi.

Un, protams, arī pati raksta argumentācija. Gan jau uz katru rakstu ir vismaz viens raksts, ka to apšauba vai apgalvo pilnīgi pretējo.
[User Picture]
From:[info]unknown_entity
Date:December 3rd, 2021 - 11:11 am
(Link)
Ak, vecais "izrauj frāzi no konteksta" triks. Biju jau aizmirsis, kādēļ es principā ar žurnaļugām nerunāju
[User Picture]
From:[info]unknown_entity
Date:December 3rd, 2021 - 01:11 pm
(Link)
Tas raksts ir WOW. Simulēt sociolōģiskus eksperimentus ir spēcīgi, bet nu ok. Korektai simulācijai ir nepieciešams atbilstošs modelis. Modeli varētu izzīst no statistikas, bet nevar tak bāzt vienā maisā dzelžus ar filozōfiju, tad tev nekādas cmuxas līknes ar R>0.5 nebūs. Dažādos zinātnes novirzienos BS īpatsvars var kardināli atšķirties. Savukārt, ja tiek veikta rakstu tematikas (nozares) atlase, tad tas ir čerīpikings un tā nav zinātne, ja tas netiek skaidri norādīts. Te var gari un plaši diskutēt par metazinātni.

Ja pieņemam skalu no brutāli-eksaktām inženierzinātnēm līdz brutālai teorētiskai vāvuļošanai kas ir filozōfija un teolōģija, piemēram:
inženierija -> fizika -> ķīmija -> biolōģija -> medicīna -> psiholōģija -> (meta)filozōfija -> sveiD
Tad, jo mazāk eksakta (teorētiskāka) ir joma, jo vairāk vietas interpretēšanai un biasiem. Tu vari strīdēties par Korānu; tu vari strīdēties par (un reizēm ar) Vitgenšteinu; tu vari strīdēties par to, vai gēna ietekme uz šizofrēniju ir statistiski pārliecinoša vai nē; tu vari strīdēties par to, kā proteīni locās; tu vari strīdēties par eksperimentu rezultātu skaidrojumu, bet tu nevari strīdēties pret faktu, ka atkārtots korekts eksperiments noved pie viena un tā paša rezultāta. Tu nevari strīdēties pret faktu, ka papīra tilts nenoturēs vilciena svaru.
Eksaktajās zinātnēs ir tak 6 sigmas, atkārtojamība un pielietojamība speciāli lai atbrīvotos no biasiem. Protams, materiālais spiediens no institūcijas (finansējuma atņemšanas draudi) liek publicēt pusgatavus vai pilnīgi absurdus rakstus.

Izskatās, ka raksta autōrs spriež pēc savas jomas (medicīnas metazinātne?). Jomas, kurā nav skaidru un cietu atbilžu, kura balstās uz statistiku un tās interpretāciju. Kautkad kautkur jau rakstīju par problēmām ar med publikācijām un med-zinātni kā tādu, bet laikam ne pie sevis. Vajadzēs piesēsties un apkopot
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:December 3rd, 2021 - 12:31 pm
(Link)
Nu tiesa gan ja tas nav apskata raksts, visur vajag eksperimentālās daļas kuras akurāt sadzejot īsti nevar.
[User Picture]
From:[info]watt
Date:December 3rd, 2021 - 02:33 pm
(Link)
Feinmans nomira 1988. gadā, tas ir pirms 33 gadiem. Kāda ir dziļā doma, kāpēc tu viņu vēl te piemini?
[User Picture]
From:[info]unknown_entity
Date:December 3rd, 2021 - 02:40 pm
(Link)
Izlasi vēlreiz. Tas bija "godalgoto" (Honorary) grādu kontekstā. Ksi, Feinmanu nedrīkst pieminēt vai vispār miroņus?
[User Picture]
From:[info]watt
Date:December 3rd, 2021 - 05:36 pm
(Link)
Par tiem Dr Hon absurdu varētu arī konkrētāk atklāt tēmu.
(Ja skatās strikti - citation needed, vai teica, kas teica un kad teica).
[User Picture]
From:[info]unknown_entity
Date:December 4th, 2021 - 12:01 am
(Link)
Nu tu piepisies, bļaģ.
Gadus atpakaļ izlasīju vienā grāmatā. Vai par pašu RPF vai kādu no projektiem, pie kuriem jams piedalījās, neatceros. Bet nu labi, varu pameklēt tavā vietā.

Feynman to George W. Beadle, 4 January 67
" Dear George,

Yours is the first honorary degree that I have ben offered, and I thank you for considering me for such an honor.

However, I remember the work I did to get a real degree at Princeton and the guys on the same platform receiving honorary degrees without work—and felt an “honorary degree” was a debasement of the idea of a “degree which confirms certain work has been accomplished.” It is like giving an “honorary electrician’s license.” I swore then that if by chance I was ever offered one, I would not accept it.

Now at last (twenty-five years later) you have given me a chance to carry out my vow.

So thank you, but I do not wish to accept the honorary degrees you offered.

Sincerely yours,

Richard P. Feynman
"

Es lasīju laikam "Genius: The Life and Science of Richard Feynman", bet vajadzētu būt iekļautam arī "Perfectly Reasonable Deviations from the Beaten Track: The Letters of Richard P. Feynman"

Pašu vēstuli, diemžēl, uzrādīt nevarēšu