novembris

Posted on 2014.11.11 at 13:01
Tags:
vēl es varu jums pastāstīt, ka
a) ar magniju esmu izārstējusi Kārļa migrēnu. ok, izārstējusi ir pārāk skaļš vārds, teiksim tā - apturējusi vai ierobežojusi. droši vien lieki piebilst, ka tad, kad viņš mēģināja šo problēmu risināt medicīnas iestādēs, neviens nekādu magniju nemaz nepieminēja, tikai recepšu pretsāpju zāles;
b) esmu eksperimentālā kārtā pierādījusi, ka Kārļa depresīvajiem stāvokļiem un hroniskajam nogurumam kājas aug glutēna (vai kviešu) intolerancē.

Comments:


Lacy F
[info]panacea at 2014-11-11 17:54 (Saite)
vai vari lūdzu aprakstīt abu eksperimentu dizainus?
*
[info]inese_tk at 2014-11-11 18:58 (Saite)
a) kkur internetā izlasīju, ka magnijs var būt saistīts ar migrēnu. iegādājos magniju un liku viņam dzert. kamēr viņš dzēra, migrēnas lēkmju nebija. dažas dienas pēc tam, kad bija beidzis dzert, atkal atsākās. liku nodzert lielāku kursu un pagaidām vairs nav bijušas.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22426836

b) apmēram uz mēnesi palūdzu nelietot uzturā produktus, kas satur kviešu miltus un ierobežot pārējo miltu produktus. pārāk viegli nebija, jo ieradis pusdienu pauzēs baroties ar tuvējā veikalā nopērkamajām, ļoti gardajām, smalkmaizītēm. bija labāka pašsajūta, vairāk enerģijas utt. vienu dienu sarijās bulkas un bija baigi sūdīgi pēc tam. tā kā rudzu maize nebija pilnībā ierobežota (lai arī tika patērēta ļoti minimāli), nezinu vai tas ir glutēns vai tikai kvieši.
http://celiac.org/blog/2014/07/17/gluten-may-cause-depression-people-non-celiac-gluten-sensitivity/
Lacy F
[info]panacea at 2014-11-12 03:38 (Saite)
atbilde uz a) vai tu varētu lūdzu precīzāk definēt, cik bija 'dažas dienas' pēc viņš pārstāja dzert? magnijam ir tieksme uzkrāties organismā, līdz ar to migrēnu atsākšanās dažas dienas pēc tam, kad magnija dzeršana tika pārtraukta diez vai būtu dēļ magnija trūkuma -- rezervēm vajadzētu būt pietiekošām. līdz ar to svarīgi būtu noskaidrot, cik bija 'dažas dienas'. arī, vai pats vīrs zināja, ka pārtrauc dzert magniju, vai arī viņam tabletes devi nesakot, ko dod, t.i, vai pētījums bija blinded, vai nē?

b) atkal -- pilnīgi neiespējami ir savilkt depresīvos stāvokļus ar glutēnu tieši šajā gadījumā, te nu pilnīgi noteikti vīrs nebija blinded uz pētījumu. tikpat labi, viņš sarijās bulkas, sajutās drausmīgi vainīgs un līdz ar to depresīvs.

blinded nozīmē, ka pētījuma objekts nezina, ko viņš lieto. zinātnē pamatā lieto papildus vēl double blinded, kad arī ārsts, vai šajā gadījumā tu, kā terapijas nodrošinātāja, nezinātu, kādu terapiju tu sniedz savam vīram. tikai tad varētu objektīvi spriest par galaiznākumiem.

līdz ar to gadījumā a) vīram vajadzēja visu laiku ēst kaut kādas viena izmēra, izskata un garšas tabletes, kuras vienu laiku, piemēram, nesaturētu neko, tad mēnesi saturētu mazu devu magniju, tad atkal neko, tad lielu devu magnija, bet ne tu, ne viņš par to nebūtu informēti, bet tikai teiksim pēc pusgada pētnieks jums objektīvi patiektu -- tā un šitā, mēs objektīvi novērtējām un korelējām, ka migrēnu samazinājums bija laikā, kad tika lietots magnijs.

gadījumā b, būtībā tas pats -- teiksim visu laiku jālieto, piemēram, talka kapsulas, bet laiku pa laikam, nevienam no jums nezinot, tajās ir glutēns, un tad pēc pusgada, atkal, neatkarīgs pētnieks varētu objektīvi paskaidrot, vai glutēns tiešām ir vai nav saistīts ar depresīvām epziodēm.

jā, protams, mājas apstākļos centies uzlabot veselību nav slikta doma, bet tie tomēr nav īsti zinātniski pētījumi. diemžēl :(
*
[info]inese_tk at 2014-11-12 11:46 (Saite)
vai es kādā vietā apgalvoju, ka tie ir zinātniski pētījumi?

savus novērojumus un secinājumus es aprakstīju visai vispārīgi un saīsināti. par to pašu glutēnu (vai kviešiem) ir bijuši novērojumi jau pirms tam, arī bez speciāliem eksperimentiem - periodos kad maize patērēta mazāk, attiecīgi pašsajūta bijusi labāka utt. To, ka magnijs uzkrājas organismā es zinu. es tomēr veltu pietiekami daudz laika informācijas vākšanai pirms mēģinu noindēt savus ģimenes locekļus. mūsdienās vairumam cilvēku trūkst magnija, pat, ja tas tiek uzņemts it kā pietiekamā daudzumā ar uzturu, tiek lietoti produkti, kas pastiprina magnija izdalīšanos vai traucē uzsūkšanos. dažus no tiem ikdienā lieto arī mans vīrs. ar migrēnām mēs esam nocīnījušies 7 gadus, ir mēģināts viskautkas, attiecīgi man ir vienalga cik nezinātniski ir mani eksperimentiem (īpaši, ja tie nekad nav bijuši iecerēti, kā zinātniski), man ir svarīgi tas, ka kaut kas beidzot ir palīdzējis.
Lacy F
[info]panacea at 2014-11-12 13:05 (Saite)
Mani aizķēra tas, ka tu teici, ka, pirmkārt, izārstēji (labi, taisnības labad pati gan arī teici, ka tas ir skaļš vārds), bet vēl vairāk mani aizķēra tas, ka teici, ka 'eksperimentā kārtā esi pierādījusi' tādas un šitādas lietas. Skaidrojošā vārdnīca mums stāsta, ka 'pieradīt' nozīmē 'Pamatot (kā) patiesumu, pareizumu, izmantojot, piemēram, faktus, spriedumu sistēmas.' Bet tas iespējams tikai ar pareizi uzdizainētiem zinātniskiem eksperimentiem un pat tad ne vienmēr. Tāpēc īsumā, mans 'the point is' -- nu mož nevaig mētāties ar skaļiem saukļiem :D Ai, mīn tā kā tu te beigās, pēdējā atbildē, to visu apraksti, viss ir pavisam normāli - novērojumu līmenī - un es patiešām arī nebrīnos, ka magnijs varētu palīdzēt galvssāpēm, ja godīgi, es pati šad tad pie palielinātas slodzes arī viņu dzeru. Abet parasts novērojums nav vienlīdzīgs eksperimentam.
Lai nu kā, garām skrejot izlasīju par 'eksperimentālā kārtā pierādītiem rezultātiem' 'tādiem un šitādiem' un sapratu, ka nuuuu, tāāāā nu gan laikam nav. Tas tāds profesionālais kretīnisms no manas puses, ar eksperimentālu pierādīšanu nodarbojos katru dienu, tamdēļ arī piekasījos.

Vēlēšu veselību un indēšanā nevienu arī vainot netaisos :P :D
Mazs Zvērs
[info]violets_t at 2014-11-11 18:04 (Saite)
Garāmskrienot izlasīju. Vari, lūdzu, mazliet sīkāk par pirmo punktu? Jo man arī neko lāga pastāstīt nevar/negrib, bet tās lēkmes apnikušas pēc vella.
*
[info]inese_tk at 2014-11-11 18:59 (Saite)
http://migraine.com/migraine-treatment/natural-remedies/magnesium-for-migraine-headaches/

+ skat manu komentāru augstāk
+ vnk paguglē "magnesium migraine", nav jau zvanīts, ka palīdzēs Tavā gadījumā.
Mazs Zvērs
[info]violets_t at 2014-11-12 07:28 (Saite)
Paldies par virziena norādi, papētīšu tuvāk :)
nejauks
[info]nejauks at 2014-11-12 12:59 (Saite)
Man būtu personīgs lūgums, ja, nu tomēr, diesnedod, pēc kāda mēneša vai diviem izrādīsies, ka magnijs tomēr nav brīnumlīdzeklis, par to pavēstīt arī šeit. Droši vien roka necelsies to darīt, bet citādi es un varbūt vēl kāds lasītājs paliks ilūzijās par šo burvju nūjiņu.

Varbūt kādam arī tas pats attiecībā uz glutēnu interesēs.
*
[info]inese_tk at 2014-11-12 13:16 (Saite)
jēziņ, es neesmu nekur teikusi ka tā ir burvju nūjiņa/brīnumlīdzeklis un nemaz tā nedomāju. toties es domāju, ka tiem, kas vēlas nodarboties ar personīgiem eksperimentiem vajadzētu tos balstīt uz kaut ko vairāk nekā vienu kaut kādas ineses_tk ierakstu personīgā blodziņā.
Lacy F
[info]panacea at 2014-11-12 13:18 (Saite)
nubet, tas ka magnijs un glutēns palīdz ineses vīram šiem attiecīgajiem stāokļiem taču nekādā gadījumā negarantē, ka palīdzēs arī visiem pārējiem, it īpaši, kā mēs vēl diskusijā ar inesi augstāk pārliecinājāmies, ka nav vēl arī īstas skaidrības par ineses eksperimenta dizainu un līdz ar to vīram varbūt ir lielisks placebo efekts.

gan migrēna, gan depresija ir sarežģītas, multifaktoriālas (tas nozīmē, ka tās ietekmē daudzi un dažādi faktori jeb apstākļi). tātad, ja tās ietekmē dažādi apstākļi, tad līdz ar to dažādo apstākļu apkarošana var prasīt izmantot dažādas ārstniecības metodes.

gan migrēnai, gan depresijai mūsdienās pastāv spēcīgas zāļu terapijas, kas lieliski darbojas līdz pat apmēram 50% pacientu. kas diemžēl atstāj apmēram pusi pacientu, kam zāles nedarbojas. nu un tad migrēnai paliek sentēvu metodes ar gulēšanu tumsā, kompresēm, klusumu un kas nu katram palīdz, un depresijai, protams, ir psihoterapija, fiziskās aktivitātes, kā arī abām divām tām ir laika gaitā individuāli atrastās profilakses, iespēju robežās.

ja ir vēlme, nav jau, protams, problēmu nopirkt aptiekā magniju pa 5 eiro vai cik tur un mēnesi padzert un paskatīties vai migrēnu vairs nav un tāpat var jau arī jebkurā laikā pārstāt ēst maizes izstrādājumus un paskatīties vai no tā jūtas labāk. būtu gan mazliet naivi cerēt, ka tās nu būs brīnumzāles, kas tagad uz mūžīgiem laikiem atbrīvos no šīm sarežģītajām slimībām, jo nu tiešām, kaut nedaudz loģiski padomājot -- ja jau risinājums būtu tik vienkāršs -- vai tad tas nebūtu ieteikts visiem pacientiem jau agrāk? un nav jau tā, ka veselības aprūpes speciālisti nav informēti par magnijiem un glutēniem un to saistībām ar pārējiem veselības stāvokļiem, kā inese cenšas teikt. vienkārši lielākajai daļai pacientu no tā ne silts ne auksts. diemžēl :(
Previous Entry  Next Entry