pajautaa

sievietes, vīrieši, līdztiesība, pārākums un visi citi no tā gaņģa

« previous entry | next entry »
Dec. 13., 2012 | 07:18 pm
posted by: santa_be in pajautaa

Esmu nomalusies bez iedvesmas un man vajag jūsu palīdzību.

Ja jūs vēlētos parunāties par dzimumu līdzbūšanu, sieviešu līdztiesību, vīriešu virskundzību, vīriešu apspiestību, vai ko citu no tiem gaņģiem. Par ko tieši jums būtu interesanti aprunāties, pakašķēties, pacepties, pastāstīt, paklausīties?

Nu tur sieviešu profesijas, vīriešu profesijas, virtuve, mineti, kleitas, bērni, manieres, sekss, sporta spēles. Es tiešām vairs nezinu, no kura gala ķerties klāt un viss cits kas jums nāk prātā.

Varbūt jums ir kads viedoklis, stāsts par šo tēmu! Visi, arī anti-feministi, laipni lūgti runāt!


UPD: par spalvām, lielisks raksts: http://www.satori.lv/raksts/5132/Spalvas
UPD2: paldies, paldies! Diskusija rāda tikai to, ka par dzimumu/dzimti sarunāties var un vajag. Tas ir interesanti un svarīgi teju ikkatram no mums, pat ja viedoklis tiek uzsākts ar -" mani tas nepišs, bet..". Manuprāt, tas ir tikai loģiski, jo sarunājamies par tik katram svarīgu personības elementu!

# | jā, ir doma! | Add to Memories


Comments {156}

šodien jūtos asprātīga

from: [info]no_saules_zemes
date: Dec. 13., 2012 - 09:08 pm
#

Latvijā dzimumu vienlīdzība, manuprāt, nav kritiska problēma, līdz ar to arī situācijās, kad par to tiek runāts, izteikta cepšanās ir tikai par pašas tēmas izvēli, sak' "cik var par to ņemties".

Tomēr ir vairākas tendences, kas šai vienlīdzībai nav pozitīvas un, patiesību sakot, biedē:

1) bērnu rotaļlietu mārketēšana noteiktam dzimumam. Kad rotaļļietas bija plauktos mazāk, to varēja mazāk just, bet tagad Ķīnā ražotās, ASV pasūtītās plastmasas rotaļļietas ir izteikti segregētas. Aizver acis un iztēlojies lielveikalu rotaļlietu plauktus: ir atsevišķi plaukti meitenēm ar rozā un violetas krāsas ponijiem, lellēm utt. Un ir melnu un tumšu toņu mašīnas un konstruktori puikām. Vēl traģiskāk ir, ja paskatās bērniem paredzētus ārzemju kanālus, kur iet rotaļlietu reklāmas. Tās ir dzīvās šausmas un uzspiestu dzimumlomu pārbagātība. Šādā veidā jau no mazotnes bērniem tiek uzspiesti dzimumu stereotipi, kas vēlāk rezultējas tajā, ka Kārlis nesaprot, kāpēc viņam būtu pašam savas zeķes jālāpa vai tajā, kāpēc Liene neies mācīties mašīninženieriju. Ir valstis, kurās ir aizliegtas reklāmas, kuru mērķauditorija ir bērni, jo bērns nespēj atšķirt tv pārraidi no reklāmas. Iespējams mums par to vajadzētu sākt jau laicīgi domāt.

2) Ja reiz par reklāmām, tad paturpinot to pašu tēmu. Man ir līdz kaklam noriebušies saraksti "ko uzdāvināt sievietei" un "ko uzdāvināt vīrietim", "ko nedāvināt sievietei" un "ko nedāvināt vīrietim". Ir priekšmeti, kas ir sasaistīti ar konkrētām dzimumasociācijām, piemēram, "panna", "skrūvgriezis", lai gan dzimums nav pareizākais veids kā izlemt, ko dāvināt, vai ko nedāvināt, it sevišķi, ja pieņemam, ka dzīvojam līdztiesīgā pasaulē. Ir vīrieši, kas priecāsies par pannu nevis par simto skrūvgriežu komplektu.

2) dzimumu stereotipi tiek izmantoti profesiju raksturojumos. Padomā, cik neparasti skan "sekretārs", "programmētāja"… Sekretāru gadījumā profesija ir tik stereotipizēta, ka lielākajai daļai vīriešu ne prātā nenāks mēģināt savus spēkus šajā lauciņā, pat, ja viņiem nav nekādu ierobežojumu, lai tur strādātu. Tieši tāpat ir ar programmētājiem tikai šajā gadījumā profesija ir stereotipizēta kā vīriešu profesija un reta ir tā sieviete, kas izvēlas šo jomu.

3) Vēl jau ir protams nervus kutinošais "par dzīvību" akcijas pasākums ar visādiem absurdiem ierobežojumiem likumdošanā, kas arī ir jāuzskata par sievietes tiesību ierobežošanu. Par šo tēmu neizteikšos, jo pietiekoši daudzi ir izteikušies gan Latvijas, gan pasaules kontekstā.

Par dzimumu segregāciju ir lietderīgi skatīties tieši pasaules kontekstā, jo man gribētos teikt, ka Latvija ir kādu solīti priekšā aritmētiskajam vidējam un vidēji izteikti reliģiskās nācijās (piemēram, Vācija, ASV konkrēti štati) situācija varētu būt sliktāka tieši sievietes un vīrieša lomas stereotipizācijas ziņā, tomēr pēdējā laikā Latvijā manāma tendence mēģināt šo solīti uz priekšu pagrūst soli atpakaļ (kaut vai tie paši abortu jautājumi).

Par dzimumu vientiesību rakstīju šeit:
http://sidraba.lv/post/36871306633/rails-girls-riga
http://laacz.lv/2012/11/30/sliezu-meitenes-programmet-macas/#comments

Šeit labklājības ministrijas prezentācija par dzimumu segregāciju Latvijā:
http://www.lm.gov.lv/upload/dzimumu_lidztiesiba/profesiju_segregacija_.pdf

Un, ja raksti kādam masu ruporam par "sievietes, vīrieši, līdztiesība, pārākums un visi citi no tā gaņģa", tad raksti zinātniski un faktuāli pamatoti, nevis pamatojoties uz personīgām izjūtām, jo tā "bla bla bla" ir ļoti daudz, bet pamatotu rakstu - ļoti maz.

Atbildēt | Diskusija


Santa

from: [info]santa_be
date: Dec. 13., 2012 - 09:32 pm
#

Paldies par viedokli! Es arī ļoti fanoju par Feminist Frequency!

(off topiks- Rails girls Riga pieteicos ar tik vāju pieteikumu, ka viņi, ibio, mani nekad neakceptēs :D)

Stāsts īsumā ir tāds: jau labu laiku daudz un dikti lasu, domāju par dzimumu un dzimtes tēmu dažādos ar sociumu saistītos kontekstos.
Daudz lasu ārzemju, lielākoties ASV blogus. Arī studējot sastopos ar feminisma diskursu dažādos jautājumos. Studējot, dzīvojot ārzemēs, ievēroju, ka daudzās sarunas, diskusijas, šķēpu laušanu par daudzām ar dzimti un dzimumu saistītajām tēmām. Pirms gada, sieviešu dienā, ievēŗoju ļoti interesantu materiālu "Sestdienā", lielā doma bija, ka latviski par šiem jautājumiem runāts plašākos ūdeņos netiek. šad un tad, kaut kas parādās sieviešu mēdijos, vai jokos un kā uzbrauciens- re, re, tā jau feministe, tā jau lezbiete, tā jau šitāda!
Vēl, iespējams, sarunas notiek akadēmiskajā vidē, bet tādā gadījumā līdz sabiedrības vairumam tās nenonāk.

NU, lūk, un es domāju, ka par to vajag runāt! Jo vairāk sarunāsimies, jo vairāk uzzināsim par sevi, par citiem. Ja neviens cits, tad es vēlos sākt. Es vēl nezinu kā un, pa ceļam, es apsolu, es daudz daudz kļūdīšos un arī tas ir labi. Iespējams, es uzrakstīšu tādas muļķības, ka kāds kas zin daudz un pareizi, nāks mani noriet- ļoti labi. Bet vieta tukša palikt nedrīkst.

Tagad sarunāju, ka varētu uzrakstīt VETO. Tas ir labs ceļš, jo tas ir dzimumneitrāls preses izdevums. Šis konkrētais gabals ir par un ap, tāds kā sākums, kādēļ runāt, kādēļ vajag runāt, darīt, domāt. Aizmetu vienu versiju, bet tā banalītātes dēļ ir jāpārstrādā un es esmu iestrēgusi. Tik daudz domu, ideju, informācijas, bet kā sākt. Tāpēc katrs viedoklis, aizspriedums, ideja ir vērtīgs un labs!

Jā, bet taviem punktiem ļoti piekrītu, iespējams lasām kādu līdzīgu informatīvo lauku :D lasīju un māju ar galvu- ahā, ahā, jā, mjā

Atbildēt | Iepriekšējais


A

from: [info]klusums
date: Dec. 14., 2012 - 02:22 pm
#

Aha, arī ar galvu mājamais komentārs. Ļoti piekrītu.

Bet par šiem jautājumiem man ļoti, kas vispār besī āra ir ne tikai attiecigu dzimumlomu uzspiešana, bet arī dzimumu tieša pretnostatīšana kā tāda. Attiecigi, kas ir/patīk/nodarbojas/īpatnības vienam, nav otram. (Es starp citu pavisam nopietni šajos Ziemassvētkos prasīju skrūvgriezi.) It kā būtu tikai divas iespējas - melns un balts, sieviete tipiskā, vīrietis tipiskais. Un tīri stereotipiski sabiedrībā iegājies. Šķiet vairs nav modē teikt, ka vīrietis ir zem tupeles, ja arī rūpējas par māju un ņem vērā sievietes domas, bet toties visi gejismu pieminēšanas iet uz urrā. (Piemērs tālu nav jāmeklē) Un šķiet, ka vīrieši arī joprojām neraud.

Tā teikt, netiek akceptēti un tolerēti vidusceļi un neiekļaušanās noteiktā dzimuma stereotipā. Netradicionāli orientētie arī protams, bet es pat domāju tik vienkāršās lietās, kā vīrietis, kurš rūpējas par māju un reizēm raud, ja uz sirds kas sakāpis. Sieviete, kas programmē, pati var ij plauktiņu pielikt, ij skapi pārbīdīt un interesējas par tehniskām lietām vai arī vienkārši negrib bērnus, ģimeni.

Eh, nezinu, ko izdevās vai neizdevās pateikt. Mani tiešām sāpina karošana par vienlīdzību vai tieši otrādi ("nē mēs esam atšķirīgi un par to pakarosim" stilā), aizmirstot, ka galvenais ir līdztiesība un cieņa pret otru, lai kāds tas būtu cilvēks. Cilvēks! (nevis dzimums)

Atbildēt | Iepriekšējais