pajautaa

Mazo sugu suņi

« previous entry | next entry »
Maijs. 1., 2011 | 08:21 am
posted by: romija in pajautaa

Labrīt!
Vai taisnība, ka mazo sugu suņi radīti tikai "slimu vajadzību apmierināšanai"? Un kādas ir šīs slimās vajadzības?

Paldies.

# | jā, ir doma! | Add to Memories


Comments {37}

kašķīša dzirnaviņas

from: [info]romija
date: Maijs. 1., 2011 - 10:46 am
#

Tad man jāsecina, ka suņi riebjas daudziem.
No jauna un no jauna nākas pārliecināties, ka daudzu cilvēku attieksme pret maziem suņiem ir agresīva. Kādēļ?
Kādēļ kaķu turētājus nesauc par plānprātiņiem ar slimām vajadzībām?

Žurku ķērāji kādreiz bijuši arī cverks, yorks, resela terjers...
Par šķirnes ģenētisko mainīšanu negribas pat runāt, tas lai paliek uz šo mainītāju sirdsapziņas. Nekad neesmu atzinusi arī ausu un astes kupēšanu.

No kurienes tas ņirdzīgums un agresivitāte pret maziem suņiem? To es vēlos saprast.
Kādēļ neapsmej zivtiņu un bruņurupuču turētājus? :)

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


Witch-queen of Angmar

from: [info]lenora
date: Maijs. 1., 2011 - 01:01 pm
#

Nevaru gan spriest par visiem, bet vismaz mana attieksme ir agresīva nevis pret suņiem, bet to īpašniekiem. Suns (da jebkāds - liels, mazs) nav vainīgs, ka viņa saimnieks nedraudzējas ar galvu.

"Kādēļ kaķu turētājus nesauc par plānprātiņiem ar slimām vajadzībām?"

Tāpēc, ka kaķu saimnieki nemēdz staipīt apkārt savus kaķus kā fancy rokas somiņas, neved viņus uz speciāliem, kaķu solārijiem, manikīriem, nerīko viņiem kāzas un vvz kādus pārtijus, neģērbj cilvēku drēbēs u.tt. u.tjp.
Ja kaut kas tāds tiktu darīts, kaķis vnk pa kluso piedirstu sava saimnieka kurpes.

Bet vispār - no kurienes tad nāk termins "kaķu tante" ja ne no cilvēkiem, kas kaķu turēšanu uzskata par vecuma plānprātības pazīmi.

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


kašķīša dzirnaviņas

from: [info]romija
date: Maijs. 1., 2011 - 07:52 pm
#

Paldies par komentāru.
Lasi manu sarunu ar lennay.

Atbildēt | Iepriekšējais


from: [info]digna
date: Maijs. 3., 2011 - 12:37 am
#

"No kurienes tas ņirdzīgums un agresivitāte pret maziem suņiem? To es vēlos saprast.
Kādēļ neapsmej zivtiņu un bruņurupuču turētājus? :)"

Mans viedoklis ir šāds un tas sakņojas manis pašas attieksmē un tās analizēšanā jau kādu laiku atpakaļ un, manuprāt, daudziem varētu būt līdzīgi iemesli nicīgai attieksmei pret mikroskōpiskiem suņiem tieši šāda iemesla dēļ.

Domāju, ka tas saistīts ar priekšstatiem par lietu būtību, kurus mēs iegūstam agrā bērnībā. Visbiežāk ir tā, ka mēs izaugam ar nosacītu priekšstatu par to, kas un kā izskatās un kā ir pareizi. Attiecībā uz dzīvniekiem, vairāk tomēr ir pieņemts, ka maziņa ir pelīte, kaķis ir lielāks un suns vēl lielāks. Kāmīti var turēt būrītī un kužināt, kaķi paijāt un gaidīt, kad viņš noķers peles, bet suns ir mājas sargs un palīgs dažādos citos pasākumos. Katram no dzīvniekiem ir kāda noteikta loma un, ja suns kopš bērnības vai apkārtējā kultūrā kā tādā jaua tradicionāli, jau izsenis nav mazs trīcošs un sargājams pirdiens, kurš labākajā gadījumā arī ķer žurkas (kaut vai vēsturiski, kā tas ir ar, piemēram, jorkšīras terjeriem), tad ir tikai likumsakarīgi, ka daudziem cilvēkiem pret šo būtni būs aizspriedumi. Tāpēc, ka šāds suns nepilda tam piešķirto lomu. Un, tā kā suns tomēr ir tāds stiprs un drosmīgs utt. - stereotipiski, tad būdams mazs un sargājams daudzu cilvēku acīs gluži vienkārši neizpelnās cieņu un netiek novērtēts kā suns, te arī tas nicīgums un ņirdzīgums, sak', kas tad tas par suni.
Un, manuprāt, tas nav gluži tāds aizspriedums, ka "nepieņem ko jaunu", tas ir tā, kā mēs bērnībā iemācāmies, ka sniegs ir balts, odi kož un zupa ēdama ar karoti, nevis nazi.

Zivtiņu un bruņurupuču īpašniekus tik daudz neapsmej tāpēc, ka viņi tur stereotipiem atbilstoša izmēra dzīvniekus, kuri pilda attiecīgajam stereotipam atbilstošu lomu, piemēram, zivis tak dzīvo akvārijā un netiek lidinātas pa gaisu ar hēlija baloniem pie astes utml.
Vēl mazsuņu īpašnieki saņem gana daudz nievu par to, ka daļa no tiem savās rūpēs par suni iet galējības un jebkuras galējības pašas tā vien pievelk nožēlu, izsmieklu un citas neforšas lietas. Protams, ne jau visi ir tādi un ne visi iet suņus solārēt un precināt, bet te nu atkal ir izaudzis jauns stereotips.

Personīgi man patīk dzīvnieki (ļoti), tai skaitā suņi, bet "normāli suņi", nevis riebjas suņi vispār, taču nekādu cieņu neizpelnās pirdiensuņi.

Zināmā mērā parodējot to suņu staipīšanu pa visurieni, vienbrīd staigāju ar kaķi. Kopš man ir divi, tas ir diezgan nereāli, it īpaši pilsētā. :D

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


kašķīša dzirnaviņas

from: [info]romija
date: Maijs. 3., 2011 - 08:17 am
#

Te nu beidzot ir izsmeļoša atbilde uz manu sasāpējušo jautājumu.
Tavā komentā var atrast atbildi arī uz to, kāpēc Latvijā attieksme pret maziem suņiem ir neiecietīgāka kā citur eiropā. Tur, jādomā, pieraduši pie visa izmēra un sugu suņiem jau no bērnības, bet šeit tie tika ievesti salīdzinoši nesen. No "krievu laikiem" atceros vien tos mazos melnos tievkājīšus (toiterjerus?), kuri nikni rēja un izraisīja vairāk smaidu nekā bailes.
Jā, pārmērīgas rūpes mēdz izsaukt nievas, kā jau viss, kas pārsniedz pieņemtās normas robežas.
Bieži nācies nest suni rokā, jo citādi viņu vienkārši samītu, bet nēsāt vienmēr somā - tas dažkārt ir lieks smagums.
Hēlija baloni, apģērbi, kāzas un solāriji gan nav aktuāli, bet.. ko tu cilvēkam padarīsi.
Dažs notērē naudu "laimētavā", dažs ķerts uz smalkiem vīniem, dažs lako sunim nagus, dažs smaržina kaķi ar šanel numur 5 un novēl viņam miljonus pēc savas nāves.

Tā nu sanāk, ka laikam esmu nokļuvusi zem stereotipu smagā vesera. Nav jau nekas jauns, esmu blonda un tas nozīmē, ka glupa no dzimšanas. :)

Savā ziņā dzīve, tikai tai zināmu iemeslu dēļ, gribējusi man ko mācīt, piespēlējot skolotāju maza suņa izskatā. Viņu iepazīstot tuvāk, nācies konstatēt, ka smadzeņu viņam pietiek, ka daudzos punktos viņš ir pārāks par kaķi, godam pilda savu "otršķirīgo uzdevumu" - mīl un vēlas būt mīlēts, jo žurku man nav.:) Nekad nedomāju, ka es to pateikšu. Vienīgi tā nicīgā attieksme no apkārtējo puses mani nebeidza mulsināt. To vajadzēja izrunāt. Un saprast. Un šeit runājot es sapratu galveno: nav svarīgi ko tu dari, kā tu dari, cik liels un kāds tev ir mājdzīvnieks, kādas forma ir tavai cepurei un kāds zīmējums uz mīļākās krūzītes, vienmēr un par visu atradīsies vieta nicīgai attieksmei, stereotipiskai domāšanai. Un jājūtas priecīgai par to vien, ja nicīgums nav pārāk agresīvs.
Paldies Tev par saturīgo komentu un atvēlēto laiku!

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


from: [info]digna
date: Maijs. 3., 2011 - 09:59 am
#

:) Tā jau ir - vienmēr var atrast, par ko paņirgāties. Galvenais, lai tā paņirgāšanās ir labvēlīga, kaut gan arī tas var ļoti nokaitināt un apnikt.
Lai veicas ar stereotipu laušanu!

(Nākamo paaudžu pārstāvji jau vieglāk pieņems mikrōsuņus, ja tas Tevi kaut cik mierina! :D)

Atbildēt | Iepriekšējais | Diskusija


kašķīša dzirnaviņas

from: [info]romija
date: Maijs. 3., 2011 - 11:05 am
#

Noteikti pieņems, mēs tak nav mežōn!
Vien žēl, ka es to nepiedzīvošu, bet tā gribētos ielūkoties gāišās nākotnes cerību logā jau tūlīt. :)

Atbildēt | Iepriekšējais